Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   3 / 1384
(#) (Felhasználó 466) válasza Norberto hozzászólására (») Okt 2, 2005 /
 
Maga az Alfaset egy nyomtatási technológia, ami többféle anyagra képes lenyomatot képezni...egy percnyi keresgélés után ennyire jutottam.

Ha jól gondolom, akkor az áramköri rajzot közvetlenül a lemezre nyomtatod, aztán mehet a lúgos fürdőbe. Engedélyt kérek örülni vagy meghunyászkodni!

Van itthon valamiféle fotópapírom, 35 HUF-ért jutottam hozzá. Az egyik oldala kissé érdes, a másik sima. Ha ezt bedobom a lézernyomtatóba, ráfirkálom a rajz tükörképét (melyik felére is?), akkor bírtokba is vehetem muter vasaló kézikészülékét és mehet is a móka?
(#) source2 válasza (Felhasználó 466) hozzászólására (») Okt 2, 2005 /
 
jaja csak az úgy nem lesz jó
nem kell tükrözni csak ha smd-ét használsz.
(#) source2 válasza source2 hozzászólására (») Okt 2, 2005 /
 
ja a fényesebbre gondolom a simábbikra
(#) (Felhasználó 466) válasza source2 hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
Köszke!
(#) (Felhasználó 466) válasza source2 hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Az SMD-re visszatérve... igazából az SMD csak annyiban érdekel, hogy az ajánlott PIC16F84A-20/SO PICúr SMD kivitelezésű, viszont a legjobb műveletvégző és adat/programtároló tulajdonságokkal bír. Ennek a beültetésére hirtelen jutott eszembe egy megoldás, amikor rápillantottam a falamon levő 486-os alaplapra... vannak SMD IC-foglalatok is a világon, amiket nyugodtan lehet alkalmazni. Nem kellenek a hipervékony áramköri vonalak, így megúszhatók a komolyabb technológiák használatából eredő plusz költségek. Ha viszont tényleg jó és kiforrott a készülék, akkor érdemes az egész áramkört SMD-re konvertálni, egyébként az SMD IC-k foglalattal megoldhatók...SZERINTEM!
(#) Norberto válasza (Felhasználó 466) hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Egy foglalat sosem olyan biztonságos, mint egy normális forrasztás...és ha belegondolok, nem is kell nagyon hipervékony vonal az SMD-khez...főleg egy ilyen típusú IC-hez...
(#) titi válasza Norberto hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Hali Norberto!

Régebben én is használtam alfaset-et, de manapság nem jutok hozzá.
Te hol szerzed be?
Én borsodi vagyok, utánvéttel be lehet szerezni?
(#) Norberto válasza titi hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Igen, ez a fő bajom nekem is...már nem gyártják, és én se tudok belőle szerezni sajnos

Van itthon egy-két lapnyi pötty meg vonal, ami megmaradt...aztán ha az elfogy (hamarosan), nem hiszem, hogy lesz utánpótlás

Már nem gyárt senki ilyet sehol a világon
(#) Norberto válasza titi hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Pedig a legjobb lenne a friss, "ropogós" Alfaset, mert az még nagyon jól tapad, és könnyebben lehet kezelni, satírozni...de hát minden jónak egyszer vége szakad
(#) titi válasza Norberto hozzászólására (») Okt 6, 2005 /
 
Hát így jártunk!
Pedig ha fóliára vittük fel az alfaset-et, akkor fotoeljárással is könyedén lehetett így nyákot csinálni, egyet akár többször is (sorozat)
Hát ez van!
(#) deniel válasza Topi hozzászólására (») Okt 27, 2005 /
 
Sziasztok!


VAS(II)-kloriddal is lehet maratni, vagy csak VAS(III)-kloriddal?

deniel
(#) Norberto válasza deniel hozzászólására (») Okt 28, 2005 /
 
Ezt én kipróbálnám, ha lenne itthon olyanom...fognék egy nagyon kis darab üres NYÁK-lapot (pl. 2x2cm), és zsupsz bele
(#) sghc_Toma válasza deniel hozzászólására (») Okt 28, 2005 /
 
most ezt azért kérded, mert vas(II)-kloridod van?
mert ha igen, rakd ki levegőre, és kis idő múlva a szép zöld cucc bebarnul, és ott a vas(III)-klorid.
amúgy sztem mindegy, milyen ox. állapotban van az a vas, reagálni fog a rézzel.
(#) csaadaam válasza csaadaam hozzászólására (») Jan 7, 2006 /
 
Hali!

hogyan lehet PCB layoutból nyomtatható nyákrajzot csinálni? Van ilyen program? Vagy valami ilyesmi?
(#) josephx hozzászólása Jan 16, 2006 /
 
hello mindenkinek !!! szeretnek valmi rajzot kapni a megvilagitos nyakkesziteshez hogy mien izzoval vagy mien neon csovel lehet megvilagitani a nyak lemezt es hogy mien tavolsagra tegyem a izzot? es medig kell megvilagitani erre keresek magyarazatot !!!
kerlek beneteket segitsetek !!! elore is koszi nektek !!!!!!
(#) bbatka válasza josephx hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Én 160W-os Tungsram UV izzót használok. A megvílágítási idő 25 perc. Lézer nyomtatóval egyszerű A4-es papírra nyomtatom ki a rajzolatot. Étolajjal teszem átlátszóvá és rámasszírozom a nyákra. Utánna egy kisméretű képkeretbe téve egy 2mm-es üveglappal leszorítom és így vílágítom meg.
Lényeges:
1, A papír festékes oldala nézzen a nyák felé
2, A fotólak száradási ideje 4-5 óra szabad levegőn és nem több, mert törékennyé válik a réteg. (Positiv20)
3, Hűtőből kivéve a lakkot alaposan fel kell rázni és kb. 15-30 perc múlva kezdem felhordani a zsír és vízmentes száraz nyáklemezre.
4, Nem a szórási távolság számít, hanem hogy egyenletesen szórd fel a réteget. Minél vastagabb réteget hordasz fel, annál hosszabb megvílágítási időt kell használnod.
5, A NaOH-ról áttértem a mezei hideg zsíroldóra, csak erősen fel kell hígitani. 1:7 - 1:10
6, A lúgos előhívás után alaposan le kell öblíteni hidegvízzel a nyákot.
7, Pontos időpontokat nem lehet meghatározni, mert sok mindentől függ. Kísérletez ! 5-10-15-20-25-30 perc megvílágítási időkkel aztán meglátod a végeredményt. pl. Ha nem üveglapot hanem plexit használsz akkor állítólag felére csökken a megvilágítási idő.
A Conrad elektronikától tudsz rendelni UV izzót, fénycsövet. Szerintem az izzót válaszd, de egy ventillátorral hűtened kell.
(#) vicsys válasza josephx hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Szia!
Nem nagyon néztél körül...
ELSŐ
Második
Harmadik
Negyedik
Asszem ennyi, egyenlőre...
(#) miklosch válasza vicsys hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
hello!

megvilágításos nyákkészítéshez milyen panel kell? sima mezei egyoldalas rézfelületű panellel is meg lehet csinálni, vagy valami speciális panel kell?
(#) Tomee válasza josephx hozzászólására (») Jan 17, 2006 / 4
 
Hali!

Én úgy készítek nyákot, hogy a kinyomtatom tintasugaras fóliára, nyáklemez vágása, zsirtalanitása => majd a nyáklemezt lefújom fotólakkal (p20) => száradás a sütőben egy cipős dobozban 50-100 fokon kb.: 5perc => folia levilágitás ( conradból való nitraphot izzólámpa 250W) (két üveglap között a fólia tintás része a nyákra fekszik rá) => előhivás (1/9 NaOh oldatban) => száritás (sütő, cipős doboz) 5-10 perc => maratás kb.: 50 fokos marató lében. (mozgatni kell a nyákot)
Majd fúrás csiszolás, stb...
(#) Tomee válasza miklosch hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
"megvilágításos nyákkészítéshez milyen panel kell ?"

Sima mezei csak előtte fel kell rá vinni a fényérzékeny réteget. Általában ez P20 fotó lakk szokott lenni.
(#) Norberto válasza miklosch hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Sziasztok!

miklosch...nem kell semmilyen speciális NYÁK a fotózásos technikához. Nem kell! De lehet kapni. Ennek a spéci NYÁK-nak az az előnye, hogy már nagyon jó minőségben tartalmazza a fotólakkot, ami fényre érzékeny. Éppen ezért be van fedve egy fóliával, amit fotózás előtti másodpercekben kell róla leszedni. DE mindezt megcsinálhatod magad is, mégpedig a Pozitiv 20 típusú lakkal. Csak az nem lesz olyan jó minőségű, mint a gyárilag lakkozott NYÁK. Tehát vagy pénzt költesz a profibb NYÁK-ra (jópárszáz forint egy ilyen gyárilag lakkozott NYÁK), vagy nem lesz olyan a minősége a panelednek a végén. Mivel otthoni körülmények között pl. óhatatlan, hogy ne szálljon a lakkba pár száz porszem. Na ezt pl. kivédték a gyárinál, abban nincsenek "moszatok"
(#) vicsys válasza miklosch hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Igen sima nyák kell... Aztán egy festékréteggel letakarod ott ahol nem kell lemaratni. (maradnak a vezetősávok)
http://dcf77.uw.hu/6.htm
én így csinálom.
(#) Tomee válasza Tomee hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Én még az smd áramköröket is itthon készítem és magam fujóm le a nyákott P20-al és szerintem tökéletes. Szinte hiba nélkül el lehet készíteni.
De ez mindenkinek a saját ügyességén múlik.
(#) bozsokiandras válasza josephx hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Üdv!
Én találtam neten egy sokkal jobb megoldást nyákkészítésre.
1. Sima írásvetítőfóliára kinyomtatod a rajzot (lézernyomtatóval)
2. Nyáklapot felmelegíted vasalóval (újságpapiron keresztül)
3. Ráteszed a fóliát (festékkel lefelé)
4. 1 percig melegíted (újságpapiron keresztül) majd rányomkodod a fólíát. Ezt megísmétled párszor.
5. Kihűlés útán óvatosan lehúzod a fóliát.
6. Lemaratod

Jó minőségű nyákot lehet vele csinálni. Nekem kb. ugyanolyan lett, mint fotóeljárással.
(#) mspike válasza bozsokiandras hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Neked nem ugrik össze a fólia vasaláskor ? Én Pausz papírt használok...
(#) peter007 válasza mspike hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Hali!

Szeretné érdeklődni hogy egy datasheetből a nyák rajzot hogy lehet hasznosítani? Hogy arra megcsinálni a kapcsolást. Mert ugye ebbe benne vannak az alkatrészek és sok helyen félreérthető. Egy TDA 7294-esről lenne szó.
(#) hzsolt77 válasza mspike hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
írásvetítő fólia eléggé hőálló
én is ezt használom csak nem újságpapíron keresztül hanem ilyen Kimberly-clark kéztörlő vagy mifene papíron(duplán hajtva)keresztül vasalom,de én csak egyszer kb 5 percig . A vasaló kb 130 fokos
és nem jó nagyon rányomni mert szétpasszírozza a
fólia alatt a festéket
(#) vicsys válasza peter007 hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
A sprintlayout nevü proginál az eredeti képet berakod háttérképnek és rárajzolod a rajzolatot! Utána háttérkép töröl és TÁDÁ!!
(#) josephx válasza peter007 hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Mindenkinek koszonom a segtseget es a tanacsot tenyleg nagyon sokat segitetetek rendesek vagytok megeszer koszonom !!!!! :yes:
(#) bozsokiandras válasza mspike hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
Nem ugrik össze, csak nem kell fullra feltekerni a vasalót. Meg több réteg újságot tegyél rá.
Következő: »»   3 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem