Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   344 / 840
(#) Alkotó válasza Medve hozzászólására (») Ápr 12, 2011 /
 
Igen, addig onnan.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2011 /
 
Kipróbáltam Az R2-vel párhuzamos kondit. Ennek a rajznak a pozíciószámaival, először 1µF-ot, majd 10µF-ot, és végül kétx10µF-ot próbáltam ki az R2-vel párhuzamosan. Az utóbbi vált be. Ezek nélkül a relék kapcsolási sebessége a mechanikus tehetetlenségüktől függ. Nem tudom ezt pontosan mérni, de a 0-ról maxra való 3 felkapcsolás ideje együtt kb. fél másodperc volt. Miután beraktam a 20µF-ot, akkor félről kb. 2 másodpercre nőtt a három kapcsolás együttes ideje. Sokszor kipróbáltam, Uki=80V-ról rövidrezárva, majd megszüntetve a rövidzárat. Egyből lekapcsol I.-fokozatba, majd szépen felkattog 2s alatt IV.-be. Ez nekem nem okoz semmilyen zavart.
Ezen kívül az R1-et is kisebbre cseréltem mint az ideálisan kiszámolt érték. Ugyanis nagyobb terhelésnél a 4700µF-os pufferen több feszültség esik, mint azt én eredetileg gondoltam. 3-4V-ra számítottam, de valójában max. áramon 6,8V-ot esik. Tehát R1 értékét úgy csökkentettem, hogy kb. 10V-al lejjebb kerüljön a max. feszültség kapcsolási küszöbszintje.
Ez a két módosítás, párosítva a tranyós darlington áteresztőfokozattal -aminek időközben Proli007 javaslatára a meghajtó tranyóját kicseréltem IRF540 FET-re- minden rögtönzött teszten megfelelő eredményt adott.
Azért kitaláltam egy gonosz mókát, amit nem tud megoldani a szerkezet. Két 24V/100W-os izzót sorba kötöttem, és ezzel terheltem a tápot. Vegyük észre,hogy névleges feszültségen ezen már nagyobb áram folyna, mint a táp maximuma. Nulláról növelve a feszültséget szépen elkezdenek felizzani az égők izzószálai. De aztán elérjük hamar azt a pontot (kb.35V körül, ciki de nem olvastam le), mikor váltani akar II.-ből III.-ba az előszabályzó. Meg is történik a váltás, de ez alatt lehül annyira az izzó, hogy már az ellenállása annyira lecsökken, hogy bevillan az áramgenerátoros üzem, amitől csökken a feszültség és visszaesik II.-be. Szépen villog az égő, és kapcsolgat az előszabályzó, pedig a mért áram nagyjából csak 2,2A-t mutat. Viszont ez a működés normális, hiszen a terhelés itt nem állandó, hanem erősen változik a hőmérséklettől függően, ami viszont a feszültségtől függ. Ugyanezt kipróbáltam külső labortápra kötött főfeszültséggel, ahol addig tudtam növelni a feszültséget, amíg az áram el nem érte a valós áramhatárt (3,5A).
Ezek alapján jelenleg azt a tanulságot szűrtem le magamnak, hogy az esetek nagy részében remek kiegészítő lehet a relés előszabályzó, de előfordulhatnak olyan felhasználások is, amikor célszerűbb kikerülni ezt a fokozatot. Még nem gondoltam végig, de megpróbálom egyszerűen ki-be kapcsolhatóvá tenni (Proli007 segítségével) az előszabályzót. Ha akarom használom, ha akarom mintha ott se lenne.
(#) Kovidivi válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Nagyon jó dolgot fejesztgettek, gratulálok hozzá!
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Szia, én is gratulálok nagyon ügyes vagy.Fel teszed majd valamikor a tranyós végű, fet meghajtású rajzot is?Mert akkor azt megvárom...
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2011 1 /
 
Legegyszerűbben talán úgy kapcsolhatod ki az előszabályozót, hogyha 1-1 ellenállást kötsz pluszba a T1 és T2 bázisára, a másik végükre pedig egy két áramkörös kapcsoló 1-1 áramkörét. A kapcsoló másik két érintkezőjét pedig fel kell kötni a tápra. A két ellenállás értéke pár nagyságrenddel kisebb legyen mint R16 és R17.

A legelegánsabb két VAGY kapu lenne, de az plusz négy diódával járna.

Szerk.: Még egyszerűbb, ha csak fogsz egy két áramkörös kapcsolót, melynek két áramkörét a T1 és T2 kollektor-emitter lábaira kötsz rá. Így csak egy kapcsoló kell, semmi más.

Amúgy nem jelent gondot hogy a relék hullámzó egyenfeszültségről mennek?
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Hello!
"A két ellenállás értéke pár nagyságrenddel kisebb legyen mint R16 és R17."
Dehogy! Szoktam ezt az analóg módszert "VAGY" kapuként használni. Hiszen ha az IC kimenete alacsony szintű, akkor az ellenállás a bázis-emitterrel kapcsolódik párhuzamosan. Tehát a 0,6V-ot söntöli. A másik bázisellenállás, viszont a köze 6V-ból szolgáltatja az áramot. Vagyis majd tízszer nagyobb áramot ad, az az ellenálás, ami a tápot kapja.
De ha már itt tartunk, akkor nem lenne egyszerűbb a tranyó kollektor-emitterét rövidre zárni? Az is VAGY kapcsolat..
De küldtem már Alkotónak ésszerűbb megoldást is..
üdv! proli007
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Na, gyorsabb voltam!
(#) lajos1969 hozzászólása Ápr 13, 2011 /
 
Sziasztok!
Elkészült a legújabb tápom.
/0-24V 0-2.5A/
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Idézet:
„nem jelent gondot hogy a relék hullámzó egyenfeszültségről mennek?”

Az elején én is idegenkedtem tőle, de valójában csak a szokatlansága miatt, hiszen nem volt semmilyen ésszerű ellenérvem. Ez a megoldás hibátlan. Nincs hátránya, de van komoly előnye. A relé tekercs "induktív tehetlensége" bőven áthidalja a pozitív félhullámok közti "űrt". Semmilyen gondot nem tapasztaltam, sőt azóta már más helyen is alkalmaztam ezt a megközelítést. És az előnyt se felejtsük el, hiszen így a stabilizátort nem terheli a reléken folyó áram, ami sokkal több mint az egész egység fogyasztása.
(#) Alkotó válasza saraha hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Igen. A táprész már komplett, minden része ki van próbálva, és eddig nem volt semmilyen gond vele. Most már az előszabályzó is abszolút a finisben van.
Egyedül a hőérzékelővel küzdök még, mert szeretném ha lényegesen alacsonyabb hőfokon is beindulna ventillátor. Proli ebben abszolút partner, de még nem vagyunk a megoldásnál.
Illetve talán ésszerű lenne megvárni, amíg a penltervet is megcsinálom hozzá, amire már van elképzelésem, de igazából a tényleges rajzolásnak még neki se fogtam (én már nem kapkodok, a hátra lévő napjaimat igyekszem kiélvezni).
(#) mtomihun válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Helló

Jól néz ki, grat! A kijelzőnek melyik kapcsolást használtad?
(#) lajos1969 válasza mtomihun hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Köszi itt a teljes leírás.
(#) kadarist válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Szia!
A kétoldalas nyák saját gyártmány?
(#) stelok válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Szia

Esetleg a beégetendő hex fájlt nem tennéd fel?
Köszi
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Mindenféleképpen megvárom köszönöm, annyira nem sürgős és az Alkotós paneltervek nagyszerűek úgyhogy megéri várni...
(#) mtomihun válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Köszi, de azt hittem, hogy a kijelző egy külön egység!
Jó kis tápnak tűnik, működik rendesen?
(#) lajos1969 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2011 /
 
Igen saját gyártmány vasalásos technikával készítettem.
(#) lajos1969 válasza stelok hozzászólására (») Ápr 14, 2011 /
 
Itt a beégetendő hex.

NETZT_25.HEX
    
(#) lajos1969 válasza mtomihun hozzászólására (») Ápr 14, 2011 /
 
Elsőre indult még nem használtam de úgy néz ki, hogy jól fogja tenni a dolgát.
(#) lajos1969 hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
Még egy pár jobb kép a tápról.
(#) emmzolee válasza lajos1969 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Nagy ötlet a nyáklap doboznak. Én mindig azon akadok meg, hogy a műszer előlapját nem tudom szépen ki dolgozni. A nyákot viszont könnyű meg munkálni.
(#) joseyy hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Jó Napot!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, épülőben van egy Alkotó féle táp. ( a verziót mellékelem ). Nincsenek még benne az áteresztő tranyók, a 10k-s potméterek, azaz még élesztés formában áll jelenleg. A 4-es lábán megvan a 24V, de a 11-es lábán a -5V helyett csak -4,1V van, és ezügyben kérnék egy kis segítséget, hogy jó ez így, építhetem a tovább, vagy nem lesz ez így jó, oda mindenképpen kellene a -5V. ( az első kép a verzió, a 2. kép az a panelom jelenlegi állapota. ) Köszönöm előre is.
(#) frigos hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy labortápot nagyon megtetszett az Alkotó féle 2.7.1 kapcsolás. Felmerült bennem néhány kérdés.
- Mi a különbség a 2.7.1 és 3.0.0 verziójú kapcsolás között?
- 50V/5A -es labortápot szeretnék és azon gondolkozom, hogy az járható út-e ha 3 db 2n3055 helyet mondjuk 4-5 db raknék be?
- Ezen a tápon mekkora Minimum áramkorlátot tudok beállítani?

Köszönöm a válaszokat! Üdv!
(#) Pioneer válasza frigos hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Szia!
Nem emlékszem 3.0.0 verzióra, ha csak valamikor régen meg nem említettem valami ilyesmit.
A legújabb verzió a 2.7.2-es, de tudtommal ehhez még Alkotó kolléga nem módosította a nyák tervét.
A 4-5 db 2N3055 beépítése lehetséges, sőt kell is 5A kivehető áram eldisszipálásához. A mostani kapcsolás szerint elméletben a legkisebb beállítható áram 500uA. Ez viszont nagyban függ a műveleti erősítő minőségétől.
(#) Pioneer válasza Pioneer hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Az előbb a 30V 3A-es rajzot töltöttem fel.
Itt az 50V 5A-es.
(#) Pioneer válasza joseyy hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Szia!
A -4.1V még elfogadható érték, viszont azért nem árt nagyobb. Ezért a zener munkaellenállás (R18) értékét csökkentsd 2,2k ohm-ra.
(#) joseyy válasza Pioneer hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Üdvözletem!
Nem tudom, hogy jó megoldás e, de az R5 értékét cseréltem 1kohm-ra így felment a - feszültség 4,91V-ra, Múltkor mondta nekem, hogy az R5 értékét cseréljem 30kohm-ra így használhatom az 50V/5A-es tápot 24V/5A-es verzióban. Megépítettem így, és ezért mentem lejjebb R5-értékével. De akkor visszarakom oda a 30kohm-os ellenállást, és R18-at cserélem. Köszönöm szépen a segítséget
(#) joseyy válasza joseyy hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Visszaraktam R5 helyére a 30k-t és kicseréltem R18at 3,3k-ról 2,2k-ra, de ugyanúgy -4,1V van a 11-es lábon.
Maradhatna R5 1kohm? vagy ott mindenképpen kell a 30kohm?
(#) Travolta válasza joseyy hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
A rajzon mintha 75ohm lenne az R5 értéke.
(#) joseyy válasza Travolta hozzászólására (») Ápr 17, 2011 /
 
Igen, 75 ohm amúgy, én úgy szeretném megépíteni, hogy 24V-os trafóról 5 Amperes táp az összes alkatrész benne az 50V/5 amperesre van méretezve, és Proli kolléga mondta nekem, hogy cseréljem az R5-öt 30k ohm-ra. ( Proli válasza az átalakításra : (#941700) hozzászólásban )
Következő: »»   344 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem