Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   104 / 163
(#) hlasznizoli válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Köszi!
Tehát ez azt jelenti, ha kiveszem azt a 22 kohmot, akkor nem fog melegedni? Az nem a visszacsatoló ellenállás?
Igazából ezt a nagy áramot, ami a 2W-os 4k7-eket melegíti, az IC veszi fel, vagy a tranyók? Olvasgattam ezt a fórumot, úgy tűnik ilyen gondja senkinek sem volt.
Az ellenállásokon 36V esik, a 4700 ohm-on. Ez 7,7mA.
Az ellenállás 36V-ot ejt, és 2W-ot bír. Ez 56mA. Még 10%-a sincs. Ezért nem értem. Sikerült tojásfőzőt építenem.
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Sok minden mást is írt (pl. újra és újra megalkotja a világ legjobb hangú végfokát, amiről később kiderül hogy messze nem az. Aztán kezdi előröl, és ez így megy majd élete végéig). Még sohasem tettem azt az ellenállást bele, tehát a hangzásra gyakorolt hatását sem ismerem. Amennyire hallottam nem nagyon van, vagy csak nagyon elenyésző. Kipróbálni már nem tudom (nem is akarom), mert amik voltak azokat eladtam, ill. szétbontottam.
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Még annyi,hogy szól mind a két végfok.Az egyik nem torzít,amelyiknél 200-490mV között állítható.

A másiknál 200-410mV között állítható ott torzít egy kicsit.

Mi lehet a megoldás arra,hogy tudjam állítani a nyugalmit nagyobbra?
(#) Ge Lee válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Gondolom hogy nem, mert nálam az IC még a 400W-os verzióban is hideg, vagy enyhén langyos. Nincs előttem a rajz, de amiről beszélek az nem a vcs. ellenállás, hanem az IC és a végfok kimenete közé van kötve. A 2W-os ellenállásokon az a nagy áram (kb. 10mA) az IC tápárama, illetve a tranyók bázisárama. A picire már nem emlékszem, de a nagyobb teljesítményű változatoknál a 7,7mA emlékeim szerint nagyon kevés, az IC-nek legalább 11mA kell, de ezt megnézheted szkóppal vagy a szimulátorban is. Ha nálad 7,7mA folyik a 2W-os ellenálláson akkor az nem nagyon melegedhetne, mert az csak 0,27W.
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Szia! A P=U^2/R képlet a mai napig helytálló. Mi lehet? Vagy a feszültség, vagy az ellenállás nem annyi, vagy a melegedés nem is olyan drasztikus. Az ellenállást lemérted?
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Hogy a nyugalmi áramot mekkorára állítod az igazából lényegtelen, mert szkóp nélkül úgy sem tudod normálisan beállítani. Nagyon függ az alkatrészek (leginkább a fetek) szórásától. Lehet hogy 80-90mA is elég neki, de lehet hogy a 120 is kevés. Ezt viszont csak a szkópon fogod látni.
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Akkor mit csináljak,hogy normálisan betudjam állítani?

Kd mester írtam,hogy 800-1000mV közötti értékre jó ha be van állítva.Valószínű,hogy akkor itt is akkorára kellene állítani szerintem.Ezt a két pár fetes változatban be is lehetett szépen állítani.Nekem a problémám az,hogy nem tudom normálisan állítani.
Na nekem aztán oly de mind1 csak szóljon normálisan és legyen üzem biztos.Az egyik szól normálisan a másik viszont kicsit torzít.
(#) Directors válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Az egyik végfokon 54mV a másikon pedig 14mV van a kimeneten.

De nekem nincs 80-90mA sem. Írtam az előző hozzászólásomban.

Ezt KD írta:
"A nyugalmi áramot a tápfezültségági biztosítékok foglalatába betett U-alakban meghajlított lábú 10 Ohm-os ellenállásokon mért feszültség alapján állítsátok be. 80-100mA legyen a nyugalmi áram. Ez azt jelenti, hogy a biztosítékfoglalatokba betett 10 Ohm-ok egyikén 800mV-1V feszültségnek kell lennie."

Én ahogyan írtam,az egyik végfokon 200mV és 490mV között mérek a másikon pedig 200-410mV között.

Ez 20mA és 49mA a máik panelon pedig 20mA és 41mA jelent nem?
(#) mrex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Azt jelenti, hogy ha tekergeti a trimmert akkor ezen két feszültség között tudja beállítani az ellenálláson mérhető feszültségesést.

De én is kérdezni szeretnék.

Most lett szkópom.
Generátorral meghajtva, terhelésssel kell szkópon megfigyelt jelalak mellett beállítani a nyugalmi áramot?
Vagy kell ehhez egyéb művelet is?
A tiszta jelalakig kell állítani?
Mekkora kivezérlés mellett?
Kösz a választ
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Szia!
Ne golyózzunk tovább alapon, bekötöttem az ampermérőt az ellenállat mellé. 9,6mA-t mértem. Minden jó. Ez ugye 0,35W. Akkor tuti nektek van igazatok. De tény az, csak tizedmásodpercekre tudok hozzáérni.
Előfordulhat hőmegfutás, pl egy hibás IC miatt? Lehet selejt, és percek alatt vmiért megszalad az áramfelvétele?
Köszönöm!
(#) danodano válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Az 51k csökkentésével nőtt a kimeneten a negatív dc szint. Viszont egy 47k ellenállás sorba kötésével beállt kb +40mV-ra. Ez már elfogadható igaz?
Köszönöm a segítséget!
(#) Directors válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Úgy van ahogy mrex kolléga írja. 20 és 49mA között tudom állítani a nyugalmi áramot.

Mind a két panel alkatrészei egyformák. Illetve mind a két panelnál szinte ugyan annyira tudom állítani a nyugalmi áramot.
Az egyik panelnál 20-49mA között a másik panelnál pedig 20-41mA között.
8mA az eltérés a két panel között.
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Valami kis zűr van itt az ellenállás környékén, de nem ezen múlik az erősítő működése. Most azt tenném, hogy 100 ohm közbeiktatásával rákötném a hangsugárzót és elkezdeném mérsékelt hangerővel hallgatni.
(#) reloop válasza danodano hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Jól csináltad, itt a neminvertáló bemenetre van visszacsatolva. 100mV alatti DC már elfogadható.
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Nem tudom pontosan melyik rajz szerint építkeztél, de a KD-s verziókban nincs áramkorlát, tehát eleve nem lesz üzembiztos. Ennél a végfoknál a beállítás kicsit másként működik mint hogy "eltüntetjük a keresztezési torzítást". A két FET (P és N csatornás) nyitófeszültsége eléggé eltér egymástól. Ez azt eredményezi, hogy beállítod a mondjuk 80mA-t, ennek ellenére ha műterhelésre teljesen kivezérled szinusszal, azt fogod látni a szkópon, hogy az egyik félperiódus csak mondjuk 70-80%-ig vezérelhető ki. Ilyenkor feljebb kell vinni a nyugalmi áramot egészen addig, amíg a szinusz mindkét félperiódusa meglesz. Ha ez 90, 120 vagy 130mA lesz akkor annyi, FET függő. Na ezért kell a szkóp, vaktában ez nem megy. Hogy te miért nem tudod feljebb vinni, fogalmam sincs.
(#) Ge Lee válasza mrex hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Neked is ajánlom figyelmedbe az előző hozzászólásom.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Szia! Bekötöttél még egy harmadik FET-et: Bővebben: Link Eddig volt két párhuzamos 1k-s ellenállás a tranzisztorok kollektor körében, most lett három. Azt várod, hogy az így kialakult 333 ohm ellenálláson is akkora feszültség essen mint korábban az 500 ohm eredő ellenálláson, hiszen ez határozza meg a FET-ek gate-source feszültségét, illetve ezen keresztül a nyugalmi áramot. A cél elérése érdekében a tranzisztorok kollektor köri 2,2k és emitter köri 1,8k ellenállását bizony át kéne méretezni, ha ezt eddig nem tetted volna meg
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Segítenél nekem ennek átméretezésében?
Eddig nem tettem még meg.

köbzoli szerintem ez lesz a probléma amit reloop mond.
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Jut eszembe írtam neked privátban, hogy lehet hogy az 1K-kat nagyobbra kell majd cserélni.
(#) reloop válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Szia! Valóban a 3x1,5k tűnik a legegyszerűbbnek.
Írom ezt Directorsnak is.
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Ezt már megtettem. 60V-os a kapcsolás, 50-en használom. Épp ezért a 4k7 helyett 3k9-et használtam. Így lett beélesztve. Azután kicseréltem a melegedés miatt 4k7-re, amivel 60V-on kellene mennie. Semmi sem változott, pedig az már 800 ohm emelés.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Az 1,8k emitter-ellenállást cserélheted 1,2k-ra.
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Így már érthető a mért áramerősség. Legközelebb hagyj annyi ellenállás lábat, hogy legalább 5mm maradjon a levegő áramlásának az ellenállás alatt.
Az említett 100 ohm ellenállással sorba kötött hangsugárzót kapcsold rá. Hallgasd meg, az sokat elárul majd a működéséről.
Használsz valamilyen áramkorlátozót az élesztéshez?
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Labortápot használtam, 400mA korláttal. Terheléstől nem függ a hő, nyugalmi áram méréskor már melegedett. Most már saját tápjáról megy. Nem zaklatlak tovább, IC cserével vagy megoldódik, vagy kuka.
Köszönöm a segítséget!
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Akkor az 1K-kat cseréllem 1,5k-ra és a 1,8k is cserélem 1,2k-ra.

Köszönöm Ge Lee és neked is reloop.

Írok az eredményről.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
A két módosítás közül csak az egyiket kell alkalmaznod!
Szerk.: lásd a 4 ohm-os Monstert.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Akkor egyszerűbb lesz az 1,8k 1,2k-ra cserélni.

Egyébként sejtettem én is de biztos nem voltam. De köszi.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Sikerült. Működik frankón. 80mA-ra állítottam be mind a két panel nyugalmi áramát.

Holnap vagy holnapután megcsinálom a nagy tesztet.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Drukkolok, hogy sikerüljön
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Köszi!
Következő: »»   104 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem