Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   636 / 963
(#) Gafly válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Vagy nézzél be az OFF topicba, mert ide nem tudtam válaszolni
(#) gyuszo válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Pedig az lenne a legegyszerűbb megoldás.
A legtöbb helyen, ahol csőben megy a vezeték ez könnyeg megoldható.
(#) Zoli_bácsi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Itt sajnos nincs csőben a vezeték. Ezért gondoltam valami terhelésre. Esetleg ha több LED villanyt teszek föl?
(#) gyuszo válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Idézet:
„LED villanyt”

Hát ez felvillanyozta a napomat.
Inkább a plusz vezeték lesz a járhatóbb.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2018
(#) Ge Lee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Elég érdekes amiket írsz, attól most eltekintek hogy egypólusú kapcsolót én még nem láttam, legalább kettő kell hogy legyen neki, amit aztán nyit vagy zár.
Szóval. Az a helyzetfény nem helyzetfény,inkább fény. A helyzetfény az általában 1db LED, vagy 1db glimmlámpa. Azon még véletlenül sem tud akkora áram folyni, ami akár csak pislákolásra is késztetné a lámpát a kapcsoló kikapcsolt állásában, még akkor sem ha ledes, mert ugye olyankor csak azon keresztül tud folyni az áram.
Nem a lámpát kell terhelni, hanem olyan helyzetfényt kell választani, ami nem hajt át működési nagyságú áramot rajta a kapcsoló kikapcsolt állapotában.
(#) Zoli_bácsi válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Tévedésben vagy. Helyzetfényem van, ami 1 db LED. Bizony, hogy világít a LED-es körte! Fél fénnyel. A kapcsoló, természetesen két bekötéssel rendelkezik, de egypólusú kapcsolónak hívják, mert csak az egyik ágat szakítja, kapcsolja.
(#) Zoli_bácsi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
a LED villany egy helyes kifejezés. Írtam volna LED izzót?
(#) vargham válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
LED fényforrás.
(#) vargaf válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 / 1
 
Mihez képest? A LED az LED, semmi nem kell utána. Sem az izzó, sem a dióda, ennyi.
(#) Zoli_bácsi válasza vargaf hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Szerintem ne vitatkozzunk a helyes kifejezésen.
(#) proli007 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 / 1
 
Hello! Próbálj meg a Led-es lámpáddal párhuzamosan kötni egy 220nF 275Vac X2 kondit. Az segíthet. (Bár én nem tudom mekkora a Led-es visszajelző árama.)
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Kompakt fénycsővel még kellemetlenebb, mert ott lassanként feltöltődik a puffer kondenzátor, elindul a ketyere, villan egyet, elfogy a szufla, és így tovább...
(#) Ge Lee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Akár még tévedésben is lehetek, de ahogy nézem az elektronok nem tévednek. Nem csak beépítve, hanem a képen sem.
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Jelentéktelen apróság.:
Idézet:
„4. Váltó- és keresztkapcsolók esetén sajnos a nulla és a fázis váltakozva kerül a kapcsoló egyes sarkaira,”
(#) KTobi válasza erbe hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Helyes bekötés esetén:
Idézet:
„a "nulla" és a fázis váltakozva kerül a kapcsoló egyes sarkaira”

Így szerintem helyes. A két száll megy végig a kapcsolók között, ezek közé lehet kötni a helyzetfényt.
Mikor a fő világítás be van kapcsolva, akkor az egyik szálon fázis van, és folyik az áram. A másik száll "lebeg" a levegőben.
Mikor kikapcsolt a fő világítás, akkor az egyik szálon a fázis van, a másikon pedig a fő világítás bemenete, ami a villanykörtén (vagy más fényforrás) keresztül a nullára van kötve. Ha ezt nevezzük "nullának" akkor pontos a megfogalmazás.
(#) voodoo hozzászólása Okt 2, 2018 /
 
Na Helloztok!

Újra itt. Vettem egy 3 fázisú fűtőszálat, így van benne 3 darab cekász. Hogyan érdemes bekötni? Δ - Y ?
(#) sámli válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Ez nem így működik. Tudni kell, hogy a fűtőszál hány voltra készült.
(#) elektroncso válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Ahogy a gyártó előírja, máskülönben elég.
(#) ötfelezős válasza KTobi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
villanykörtén (vagy más fényforrás) keresztül a nullára van kötve. Ha ezt nevezzük "nullának" akkor pontos a megfogalmazás.
Így van.
(#) erbe válasza KTobi hozzászólására (») Okt 2, 2018 / 2
 
Nem igazán, mert az nem a "Nulla" hanem a fogyasztó. Az eredeti szöveget olvasva villanyszerelő egyből a tiltott megoldásra gondol.
(#) voodoo válasza sámli hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
3x230/400V

csak nem tudom, hogy érdemes hasznlni? Fokozatosan kapcsolható? AKkor kell neki a 0 rajz szerint ha egyszerre megy mind a 3, akkor 4 kivezetés (3F + Föld)
(#) elektroncso válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 / 1
 
Ez esetben csak is csillagba, deltában el fog égni. A csillagpontba kell a nullát bekötni (mindenképp!), a földet pedig a földelő csavarra.
(#) sámli válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 / 1
 
Csak csillagban használhatod és ajánlatos mindkét esetben a nullát rákötni a csillagpontra.
(#) voodoo válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
elektroncso, sámli!

Köszi a válaszotokat.

Igen ezen filóztam én is, hogy ha deltába kötöm akkor átmegy a szálakon 400V ha csillagba, akkor a 0 nem terhelődik, le nagyon ,ha mondjuk én csak két fűtőszálat használok?
(#) elektroncso válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
A legnagyobb terhelés a nullán akkor lesz, ha 1 fűtőszálat használsz. A legkisebb pedig akkor amikor hármat. Kettővel valahol közötte leszel.
(#) voodoo válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Értem. Ebből fogok építeni kazánt, aztán nem mindegy, hogy 5 eres, vagy elég a 4 eres kábelt kell vegyek kb 12 métert.
(#) pucuka válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
A feszültség nem megy sehova, az van. Azaz Volt. Az áram megy (folyik)
(#) voodoo válasza pucuka hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Itt még az sincs rendesen, vagy 40..50 méterről jön be a házig, örülök a 200V-nak, ha van
(#) voodoo hozzászólása Okt 2, 2018 /
 
Amúgy gyorsba lőttem egy fotót, ezt találtam összehajtogatva a kupak alatt.
(#) pucuka válasza voodoo hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Ezek szerint megy az 400 V -ról is, így kevesebb az áram. (biztosíték)
Következő: »»   636 / 963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem