Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   791 / 962
(#) adapter válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Volt egy táblázatom, mindenféle menet típus jelölve volt rajta, metrikus, USA coll, Brit coll, sűrű menet, ritka menet stb....
Sajnos nem találtam meg, (úgy tizenéve nem használtam) de esetleg rápillanthatsz erre is, (valahol középen táblázat) hátha segít valamit... (ott van a 18/coll is..)
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) k_i_j válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
"ritka menet"?

Az valami új állatfaj, mert még ilyenről nem hallottam.

Bővebben: Link

Ezt hátha érteni is fogod.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) Gafly válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Idézet:
„Az valami új állatfaj, mert még ilyenről nem hallottam.”

Mint facsavarhoz menetfúró?
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) k_i_j válasza Gafly hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Mert van olyan?
(#) erbe válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Van. Majd mutatok képet.
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 4
 
Valahol megvan a facsavar, de még metszőm is van hozzá. Csak azokat kicsit körülményesebb előhalászni. Ezt pontosan tudtam, hol van.
(#) vision61 válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Szia!
Kell vagy nem, ettől függetlenül a CAD programokban is mindegyik menetnél fel van tüntetve a gyártási rajzok generálásánál. Ettől függetlenül én sem hagyom rajta a menetemelkedést, ha normál menet.
(#) Alkotó válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Köszönöm az ajánlást, de nincsenek bennem kérdőjelek a menetek kapcsán. Néha belefutok egy-egy furcsaságba, de alapvetően elboldogulok.
A műanyagok kapcsán viszont vannak érdekes dolgok, akár műanyagban műanyag csavar, akár műanyagban fém csavar. Ez utóbbi olyan mint egy extruder csiga.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) adapter válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Elnézésedet kérem (és a többi fórumtársét is) ha nem tüntettem fel meg a pontos elnevezéseket, szabványos jelöléseket, gondoltam esetleg a fellelt táblázat a lényeg, mely talán segíthet. Egyszerűen akartam fogalmazni...
Az általam említett táblázatot régi kollégámtól kaptam, csakúgy, alkatrész rendeléskor nehogy hibásat rendeljünk) na ebben volt több féle szabványos menetfajta táblázatosan, méretekkel, menetprofillal ISO vagy DIN szabvány megjelöléssel. Na ezt a táblázatot nem találom.
De a kérdésedre a válasz: ritka menetnek hívtuk (bizony többen is!!) példáult a DIN 7504 sorozat elemeit például, ez korántsem hivatalos elnevezés ám praktikus hiszen életszerűtlen a " rendelj már légyszives 11-es (külső átmérő) DIN 7504 M-H csavart vagy 50 darabot!"
Mi így mondtuk: rendelj már lécci 11-es ritka menetes csavart vagy 50-et.....
(Amúgy ez hasonlít a lemezcsavarhoz, bár mi műanyagban használtuk leginkább...)
(#) adapter válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Nehezen értelmezem gúnyolódásodat, nem tudom mivel szolgáltam rá....
(#) Gafly válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Igazán ez a beszélgetés tényleg nem teljesen idevaló, de nagyon értékes információkat tartalmaz, és sajnálnám ha törölve lenne.
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Pedig inkább a műhelyünk témában lenne a helye.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Bármi jobb, mint a teljes törlés.
(#) k_i_j válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 1 /
 
Semmi jelentősége annak, hogy többen minek hívjátok.
(#) adapter válasza k_i_j hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 2
 
Elég sok ember szokta még a "finom menet" megjelölést használni miközben senkinek eszébe sem sut megkóstolni...
Azonban ha már szóváteszed, elárulhatnád az említett menet típus hivatalos elnevezését amely szerinted is helyt álló ígérem megtanulom.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) Alkotó válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Metrikus viszonylatban, a normál menetemelkedéstől kisebb/sűrűbb emelkedést hivatalosan "finom-menet"-nek hívják.
Szintén a metrikus világban, én még nem láttam a normál emelkedéstől "nagyobb" emelkedést, aminek szerintem oka is van, ugyanis valószínűleg nem lenne önzáró.
(#) k_i_j válasza adapter hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Alkotó fórumtárs pontosan válaszolt is a kérdésedre.

Hogy konyhanyelven dolgokat egyesek hívnak bigyulának, bizbasznak, pillempátynak, ez még nem mérvadó.
(#) Moderátor hozzászólása Dec 9, 2020
 
Kérjük, hogy kanyarodjatok vissza a téma eredeti céljához, bőven sikerült kitárgyalni úgy véljük a tömszelence meneteket. Köszönjük.
(#) Kenderice hozzászólása Dec 9, 2020 /
 
Sziasztok.
Egy 10 mm2-es és egy 4 mm2-es vezetéket kellene összekötnöm (meg kell hosszabbítani).
16A a max teljesítmény.

Milyen csatlakozót használjak?
A sima sorkapocs szerintem nem megfelelő erre.

Vannak ilyesmire fővezeték kapcsok (nem engedi belinkelni), de ezek túl nagyok ehhez. 25mm2-nél kezdődnek.

Tudnátok valami ötletet adni?
(#) vargham válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Vannak ilyen sorkapcsok. Keress olyan méretet, ami a te vezetékedhez kell. A legegyszerűbb, ha bemész egy villanyszerelési szaküzletbe, elmondod a két méretet, és kapod a megfelelő sorkapcsot.
(#) mugab válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Én a másik fórumban adott válasz mellé állnék. Keresztmetszet váltáskor kismegszakító a tuti...
(#) Bakman válasza mugab hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Nullának és védővezetőnek is?

A sorkapcsok befogadógészsége tól-ig terjed. 10 és 4 mm2 közel van egymáshoz, kb. a sarki fűszeresnél is lehet ilyet venni.
(#) X-Wing válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
HLAK+ kisméretű kötődoboz.

HLAK
(#) Kenderice válasza X-Wing hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Igen, ilyesmit szeretnék. Szerintem jobb a kapcsolat, mint egy sorkapocs esetében. Sorkapocsnál a vezeték elég kicsi felülete érintkezik szerintem.

Viszont ezek túl nagyok, nagy keresztmetszetű vezetékekhez szokták használni.

A villanyszerelő behúzott egy ideiglenes tápot.
Arról menne a lakás, amíg nem lesz meg a főmérő (jelenleg almérő van).
Behúzott a nullának és a földnek 4 mm2-es vezetéket, a fázisnak meg 10-est.
Ez utóbbi rövidebb lett másfél méterrel, ezt kell meghosszabbítani a lakáselosztókig. (Ezért is nem jó ötlet a kismegszakító erre.)
De a toldástól szeretném 4-essel tovább vinni.
(No meg a lakáselosztóknál még el is kell osztanom, mert három lakáselosztó doboz van.)
(#) Gafly válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 / 4
 
Idézet:
„Behúzott a nullának és a földnek 4 mm2-es vezetéket, a fázisnak meg 10-est.”
(#) X-Wing válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Idézet:
„Behúzott a nullának és a földnek 4 mm2-es vezetéket, a fázisnak meg 10-est.
Ez utóbbi rövidebb lett másfél méterrel, ezt kell meghosszabbítani a lakáselosztókig.”


A Te döntésed mit csinálsz, de a HLAK bőven alkalmas a célra.
A 25mm2-es azt jelenti hogy 25mm2-IG!
Tehát bőven mehet bele kisebb keresztmetszet.

A végleges bekötésnél azért figyelj arra, hogy megfelelő,és azonos keresztmetszetű vezetékkel kössék be a hálózatot, meg a vezetékhosszra sem ártana figyelni
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2020
(#) Kenderice válasza X-Wing hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Köszönöm, akkor ilyet veszek a toldáshoz.
Majd berakom egy kis dobozba.
A végleges bekötést (ha majd meglesz az új hálózati betáp) nem én fogom csinálni.
A főmérős betáp máshol fog bemenni a házba mint a mostani almérős. Ezen a helyen lettek kialakítva az új lakáselosztók is.
Az ideiglenes táp ezekhez a mostani óraszekrényből indul és 15 méter hosszan megy megkerülve a házat, kültéren, védőcsőben.
(#) X-Wing válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Rendben, jó munkát a szereléshez.
(#) gyuszo válasza Kenderice hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Azért a végleges vezeték mind a három remélhetőleg 10 mm2 lesz és toldásmentes, a mérőhely és a lakáselosztó között ?
(#) Kenderice válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Természetesen.
A végleges az új órahely felől fog menni a lakáselosztókhoz.
Ez a mostani meg fog szűnni.
Következő: »»   791 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem