Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   816 / 959
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ha több vezetéket húzol be a csőbe sérülhet a szigetelése.
Úgy látom visszatértünk erre, most is időszerű lett a válasz.
(#) Joe_001 válasza erbe hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Én is az általad említett szabályt ismertem.
.Kábel tv-ztem, említettem a főnöknek, amikor kevés volt a cső egy helyen, kéne még egy a hatos koaxnak. Visszaszólt, sz..d, le! Adok 1kV-os bizonylatot a koaxról. Hüppögtem, majd nálad így csináljuk, majd letagadjuk, hogy te voltál. ha netán sérül a csőben a kábel...
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 24, 2021 /
 
Az első mondatoddal egyetértek. Mégha a technika legújabb vívmánya lenne, hogy a tömör vezeték (MCu) szigetelését néhány gyártó két rétegben készíti (vékony PVC héjréteg alatt kitöltő- vagy más anyagot használnak), akkor is maradnék az évtizedek óta ismert, homogén PVC szigetelésnél. Azt legalább ismerjük, hogy egy kis sérüléstől nem nyílik szét a teljes szigetelés. A kereskedelemben mostanság ötven fillérek is számítanak, hogy honnan szerzik be éppen a vezetéket. A gyártók versengenek, trükköznek az olcsóbb előállítási ár érdekében.

A második mondatoddal nem tudom mire célzol.
(#) Atis57 válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 24, 2021 / 1
 
Szia!

Ezzel teljesen egyetértek!

Kisebb a rézkeresztmetszet,( 1,5mm2 helyett 1,1 és 2,5mm2 helyett 2,2 mm2 ) Rosszabb fajlagos ellenállású réz, valamint rosszabb szigetelés .
A 80s években Még Mcu xx mm2 1000V ,ma már sokszor 300V -.

Egyáltalán a száritókötél vizes spárgával mikor lessz szabványos?
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Akkor ez fog segíteni kiválasztani :
Bővebben: Link
(#) zaza99 hozzászólása Ápr 27, 2021 /
 
Sziasztok!
Fából készült mennyezetbe/hőszigetelés is van benne/ szeretnék húzni világításnak és konnektornak vezetéket. Elég ha gégecsőbe húzom vezetékeket esetleg betonflex csőben vagy egyéb előírás van rá?
(#) gyuszo válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Ha az a hőszigetelés kőzetgyapot, akkor egyszerű lesz a dolgod. Mehet.
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 1
 
Ha nikecell, akkor az már gyúlékony és szeretik az egerek.
Sok ház tetőszerkezete éget le már e miatt.
(#) elektrorudi válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 28, 2021 /
 
Erről jut eszembe:
A rönkfából épült házak esetében, melyik szabvány írja elő a helyes szerelési technológiát?
Tehát nem falon kívüli szerelésről beszélek, hanem a rönkben vezetett vezetékekről.
Hogyan, kell vezetni a fában a vezetékekeket?
(#) zaza99 válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 28, 2021 /
 
Én nem tudom azért kérdeztem hogy mi az előírás. Nem rönkben lesz vezetve hanem a kőzetgyapotos hőszigetelésben.
(#) gordonfreemN hozzászólása Ápr 28, 2021 /
 
Sziasztok,

tudnátok abban segíteni, hogy ha én villamos terveket szeretnék készíteni (tervező) akkor ahhoz mi szükséges? Villamos Bsc vagy Msc? Szakirány? Magyar Mérnöki Kamara tagság? stb?

Köszi ha tudtok segíteni
(#) elektrorudi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Szia!
Az MMK honlapján minden megtalálható.
További kérdés esetén, telefonon és emil-ben is szívesen segítenek.
Az a biztos, amit ők mondanak. A vírus miatt kicsit felborult a rend, és komoly változások is voltak az elmúlt 1-2 hónapban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2021
(#) elektrorudi válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Bocs, természetesen nem tőled akartam kérdezni, csak a Te kérdésed kapcsán jutott eszembe.
(#) Ge Lee válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Könnyűszerkezetes házak kivitelezőit kérdezd meg, ott minden a kőzetgyapotban van, a kábelek és a szerelvények is. Haveroméban ha jól emlékszem minden kábelt a padláson vittek, de ott ugyanúgy kőzetgyapot van. És nincs külön lakáselosztó sem, hanem ahol szerelvény van oda leágazás megy a padlásról. Plusz még párazáró fólia is van minden szerelvény mögött is.
(#) krabor hozzászólása Ápr 29, 2021 /
 
Sziasztok, adott 1 jakuzzi, sajnos az egyik szivattyu valamiert leveri az automatat. Ha az inditasnal fogom az utomatat felfele tartva,akkor elindul es megy is. (valamiert nagyon megrantja)
3x 16 amperos, probaltam cserelgetni a fazisokat,de mindegyiknel ez a gond nem szunik meg.
A beuzemelo azt mondja,hogy ez villanyszerelesi problema, gyenge a halozatom.
Nem lehet hogy ez inkabb motor problema lenne?
Mi a velemenyetek?
(#) elektrorudi válasza krabor hozzászólására (») Ápr 29, 2021 /
 
Szia!
A kismegszakító a jakuzzi sajátja? Szóval nincs más rákötve? Ugye C16A? Egyébként a legtöbb áramot a fűtés veszi fel. Ahhoz képest, a motor elhanyagolható.
Előfordul, hogy a kismegszakító megnyekken, és a legkisebb terhelésre is leold. Ennek a csereje (akár próbaképpen is) a legolcsóbb megoldás.
A motor áramát érdemes lenne megmérni. Ha rá van írva az áramfelvétel, akkor össze tudod hasonlítani.
Ezeket tedd meg, aztán talán tudunk tovább haladni.
(#) tothgyula hozzászólása Ápr 30, 2021 /
 
Könnyűszerkezetes házak villanyszerelésére (éghetőanyagú épületek és épületszerkezetekre) korábban az MSZ 1600/15:1975 szabvány adta meg az előírásokat.Pl:csak kábellel vagy kábelszerű vezetékekkel volt szabad szerelni.
Jelenleg 3 jogszabály is foglalkozik e témával.
-54/2014.(XII.5.BM rendelet 27.§-a és a 200.§-a
-40/2017.(XII.4.)NGM rendelet( módosítva 2020.júl.31-én ) 3.§-a, mely azt írja, hogy a villamos berendezést úgy kell megtervezni, létesíteni,üzembe helyezni,átalakítani,javítani,RENDSZERESEN KARBANTARTANI,hogy az megfeleljen a VMBSZ műszaki biztonsági követelményeinek.
-VMBSZ 1.6pontja:"A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeinek megfelelő állapotát ellenőrízni kell a berendezés létesítésekor, az első üzembehelyezés előtt."
-TVMI( Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek) 7. kötete a "Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem"-ről.
(#) gyuszo válasza tothgyula hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Pontosabban olyan kábelszerű vezetékkel, védőcsővel,ami tartalmaz égésgátló és alacsony füstképző adalékot. Erről pont április 23-án esett szó egy más hozzászólásban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2021
(#) krabor válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Szia,
Koszonom a segitseged.
A villanyora 16 amperes automatajat veri le.
B16 van rajta, mert elmus.
Mindharom fazison kiprobaltam,es mindegyiket leverte.
A masszasmotor elvileg 3 LE.
(#) StMiklos válasza krabor hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Szevasz!

A Te motorod adatait nem tudom, de egy szokványos 2,2kW> 3Le villanymotor áramfelvétele 14,8A.. 2900f/p
Igencsak határeset, főleg B karakterisztikájú kismegszakítóval, és tulajdonképpen semmi nem lehet azon a fázison, csak a motor..

Üdv: StMiklos
(#) krabor válasza StMiklos hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Koszi a valaszt, mit lehetne kezdeni vele? Esetleg az segitene, ha 1 lagyinditot felrakni a motor ele?
(#) proba válasza krabor hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Felraksz elé 50m hosszabbítót, vagy ami életszerűbb, kifizeted a szolgáltatónak a teljesítménybővítést.
(#) gyuszo válasza krabor hozzászólására (») Ápr 30, 2021 /
 
Legalább 3x20 A lenne szükséges a mérőhelynél.
Ha bővítést kérsz, érdemes akkor már 3x25A-ert igényelni. Ne sokat gondolkozz rajta, mert hamarosan ( július 1-től) ez már többe fog kerülni.
(#) elektrorudi válasza krabor hozzászólására (») Máj 1, 2021 /
 
Szia!
Számoljunk egy átlagos motorral (ha a fázisokat cserélgetted, akkor egyfázisú motor van benne, ugye?):
3LE = 2,2kW
2,2kW / 230V = 9,66Amper üzemi áram.
Imax. teljes tehelés mellett: 13,08Amper
Egy motor indítási árama 3x - 5x az üzemi áramnak (30-50Amper). Ezt csak a C karakterisztikájú kismegszakító tudja elviselni.
De. Ekkor nem számoltunk a fűtőárammal (ami szerencsés esetben a másik két fázison van). Valamint azzal sem, hogy van egy egyéb fogyasztó is a lakásban.
Szerintem egy olyan házban, ahol jakuzzi van, a minimális áramérték ami szükséges:
3xC16A a háztartás részre, plusz a jakuzzi áramfelvétele. Tehát alsó hangon, 3xC32A kérnék.
De szerintem ezt tudnia kellett volna a villanyszrelőnek, aki beüzemelte.
(#) krabor válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 1, 2021 /
 
Szia Koszi a segitsegedet.
Sajnos a termekleiras (idezem) ezek szerint baromi nagy atvagas.

"- Ózonátor
- 2x3le masszázsszivattyú
- 0.20kw-os keringető szivattyú
- 220V-380V
- 3kw-os fűtés
- 3x10A vagy 1x25A az áramigénye, de lehet 1x16A is akkor külön külön lehet csak használni a motorokat."
Az egyik masszasmotor uzemel, csak amasok veri le indulaskor a biztositekot.
Sajnos az ELMU allitolag nem rak fel csak B tipusut.
A halozatbovites meg hatalmas kiadas lenne, merohely atalakitas STB.

Az nem segitene,ha masszas motor ele beraknek egy lagyinditot?
(#) elektrorudi válasza krabor hozzászólására (») Máj 1, 2021 /
 
Nézd, rajtad múlik, hogy mennyire vagy tökös legény az ELMŰ-vel és/vagy a forgalmazóval szemben.
- Ha azt állítják, hogy 3x10A-el tökéletesen működik, akkor ezt mutassák be! De ez esetben semmilyen egyéb fogyasztó nem működhet a házben, mert akkor jogos a felvetésük, hogy nem egyértelmű az ő hibájuk. Illetve fel kellene szerelni egy 3x1xC10A-t a 3xC16A után és akkor kiderülne, hogy hol van a probléma? Ha leveri a 10A-es kismegszakítót, akkor hazudtak, kártalanítási per, stb. stb.
Elő kellene venni a jakuzzihoz adott telepítési utasítást. Abban egyértelműen benne van, hogy mekkora a csatlakoztatási áram. És ha abban más érték van, mint amit a termékleírásban írtak, akkor nyert ügyed van, hiszen, mint felhasználónak, elvileg nem kell a kezedbe venni a telepítési utasítást, és érteni, hogy abban mi van, elvileg hagyatkozhatsz arra, amit a terméklerásban láttál, és az alapján vásároltál náluk.

- ELMŰ. Nekem az ősszel cserélték le a "B"-t "C"-re, mert "elfáradt" a kismegszakító, és a legkisebb terhelésre is leoldott. Azt kértem, ha már cserélik akkor B helyett, C-t kérek. Probléma nélkül lecserélték. Egyébként az sem kizárt, hogy nálad is ilyen túlterhelt, "elfáradt kismegszakító okozza a problémát.
A lányomnál a múlt héten szerelték fel az 1xC20A és 2xC16A kismegszakítót, az új mérőhelyre.

Megjegyzés zárójelben, a nélkül, hogy bárkinek a zsebében turkálnék:
szerintem akinek telik jakuzzira, annak arra is kellene költenie, hogy normálisan tudja üzemeltetni azt. Zárójel bezárva. Bocs.
(#) gyuszo válasza krabor hozzászólására (») Máj 1, 2021 /
 
Ezen csak a hálózat bővítés és átalakítás segít, a korábban leírt módon.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 2, 2021 /
 
Ez volt a szakkönyvben.
(#) anonym hozzászólása Máj 3, 2021 /
 
Sziasztok!
Adott egy új építésű ház.
A tervezéskor a teraszra nem kértek konnektort, ez valahogy kimaradt (világitás van).
Most mégis szeretnék a konnektort pótolni.
Mivel nem az enyém, egy családtagomé a ház, szeretném szabályosan, biztonságosan kiépíteni azt a konnektort.
A külső szigetelés 20 cm polisztirol, a fal üreges tégla.
Úgy gondolom, az igénybevételt a falnak kell viselnie konnektor esetében.
A külső homlokzaton esztétikai okokból kábelcsatornát nem szívesen alkalmaznék.
Az egyik kérdés, hogy szabad-e a kültérben abban a magasságban konnektort telepíteni, mint a szobában, padlózat fölött 40 cm.
Egyik belső konnektor mögött fúrnám át a falat a vezeték számára a megtápláláshoz.
Az új konnektort nem "felfűzném", hanem keresnék egy előtte levő kötődobozt, onnan húznám ki a vezetéket a teraszra a belső konnektoron át (ha elfér még 3 vezeték a védőcsőben).
A másik kérdés: hogyan kivitelezhető ez szabályosan, gondolva a szigetelőanyag tűzveszélyességére is.
Köszönöm türelmeteket, várom véleményeteket.
(#) vargham válasza anonym hozzászólására (») Máj 3, 2021 /
 
Ilyenre lesz szükséged:
http://shop.villamossagidiszkont.hu/villanyszereles-hoszigetelesben

Természetesen utána ki kell javítani a szigetelést és a vakolatot is.
Következő: »»   816 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem