Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak
AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak
Szerző: Amarton, idő: Jún 26, 2009, Olvasva: 118279, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   4 / 8

Az áramszabályozásra két lehetőség lesz. Az egyik változat az olcsóbb kivitel, a másik változat pedig a cikk elején beharangozott PIC-es panel LCD kijelzővel.

I. Változat.

Az olcsóbb kivitel azt jelenti, hogy szükségünk lesz egy műveleti erősítőre, teljesítmény ellenállás-söntökre és egy újabb potméterre.

Ez a változat még elég egyszerű, ezért csak kapcsolási rajzot mutatok, amit könnyen egy próbapanelen össze lehet huzalozni.

Nézzük meg, hogyan is működik:

A rajzon lévő R1-es ellenállás valójában 2 db 0,1 ohm-os 5W-os ellenállás párhuzamosan kötve. Ennek az egyik felét lekötjük a GND-hez. A másik fele pedig megy a kimeneti GND-re. Ez a lépés nagyon fontos, hogy a terhelésünk GND-je nem az AT-s táp GND-je lesz!! Utána beállítjuk a műveleti erősítő erősítését. A söntön eső feszültséget fogjuk felerősíteni, és a felerősített jelet bevezetjük a TL494-es IC 4-es lábához. Az  erősítést az R5, R4 (visszacsatoló ellenállás) és az ezzel párhuzamosan kötött P1 potméterrel lehet beállítani. Ha nagyobb áramot akarunk, akkor a visszacsatolásban lévő potmétert eltekerve az erősítési tényezőt csökkentjük, ezáltal a TL494 4-es lába kisebb feszültséget kap, ami nagyobb kimeneti áramot eredményez.

Összefoglalva, akkor mit, hova is kellene kötni:

Ha a próbapanelen összeraktuk a műveleti erősítőt és a hozzá tartozó 3 db ellenállást (R3, R4, R5), a potmétert kivezethetjük 2 vezetéken, a söntöt fixen beforraszthatjuk az AT táp GND-jéhez. A műveleti erősítő a TL494 14-es lábáról fogja megkapni az 5V-os feszültséget (VS1 5 jelölés a kapcsolási rajzon). A műveleti erősítő GND pontját az AT táp GND-jéhez kötjük. A tápunk kimeneti GND-je (a sönt másik fele) megy az R3-as ellenálláshoz. A műveleti erősítő kimenete pedig a TL494 4-es lábára. A VS2 20 jelölés a kapcsolási rajzon a 12V-os körben a maximálisan beállított 20V-os feszültséget szimbolizálja.

Ha már ezzel is megvagyunk, akkor már majdnem tökéletes a labortápunk. Már csak a kijelzés hiányzik róla és az, hogy a negatív körben is tudjuk az áramot szabályozni. A költségek így változtak:

 

AT tápegység feszültség szabályzással 700-800 Ft
2db schottky dióda 5A 2X75 Ft
1db 50K potméter 200 Ft
2db 0,5R ellenállás 2x40 Ft
Műveleti erősítő * 120 Ft
Kimeneti biztosíték 100 Ft
Összesen
1350-1450 Ft

 

 

 

 

 

 

* Műveleti erősítő akármilyen típusú lehet. Ha nem rail-to-rail, nem baj, mert nem kell a tápfeszültséget a kimeneten megjelenítenie. Ilyenkor akármilyen erősítést állítunk be, olyan 3,5V-nál nagyobb feszültség nem fog megjeleni a kimeneten, ami nem baj, mert nekünk csak maximálisan 2,8V kell.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem