Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Dekatron pendulum
Dekatron pendulum
Szerző: vicsys, idő: Ápr 5, 2014, Olvasva: 13289, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   3 / 4

Mint azt már írtam, a dekatron cső könnyen vezérelhető. Csupán időben eltérő impulzusokkal kell vezérelni, és ekkor előre, vagy hátra fog lépegetni a kijelzés. A G1 és G2 elektródák impulzusai között, csupán 80 μs-nyi idő különbség van. Ha G1->G2 a sorrend, akkor előre, ha G2->G1, akkor hátra (az óramutató járásával ellentétesen) fog lépkedni. Az elektródák lehúzását 2 db MPSA42 tranzisztor végzi, melyeket a kis PIC12F675 közvetlenül vezérel.

Azért, hogy az inga mindig null pozicióból induljon, figyelni kell, hogy éppen hol jár. Erre használtam fel egy MPSA92-es tranzisztort. Egy ellenállás-osztó után jelet küld a PIC-nek, ha a kijelző pötty eléri a nullpoziciót. Két dolog miatt is fontos a figyelés:

  • bekapcsoláskor automatikusan megkeresi, és nullpozicióba lépteti a kijelzést
  • oda-vissza indítja a kijelzőt, hogy létrejöjjön az inga hatás

Nagyvonalakban ennyi a vezérlés.
pic_pendulum.jpg
A képre kattintva letölthető PDF változatban.

Mint látható, a bemenetre adva az 1 Hz-es jelet, a PIC előállítja az impulzusokat és vezérli a csövet. A bemenet eleve fel van húzva egy 10 kΩ-os ellenállással és egy 100 nF-os kondezátorral hidegítve van a véletlen lépkedés kiköszöbölésére. Ez utóbbi RC tag elhagyható, ha másmilyen jelről vezéreljük. A PIC bemenete csak TTL (+5 V) szintű jeleket fogad, a nagyobb feszültség tönkreteheti, a kisebb (Pl.: +3,3 V), pedig nem tudja indítani.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem