Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Időkapcsolós hosszabbító és elosztó
Időkapcsolós hosszabbító és elosztó
Szerző: Topi, idő: Feb 22, 2007, Olvasva: 39322, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 8
Két modulból áll az egész, egy a központi vezérlő, a másik pedig a kijelző nyákja.
Itt a központi vezérlő kapcsolási rajza:

(Kattints a képre a nagyobb változathoz)

4 kimenethez 4 relé tartozik, ezeket láthatjuk felül. A tranzisztorok típusa igazából lényegtelen, az az egy fontos hogy NPN legyen, és tudjon kapcsolni max 100mA-t. Én itt a helyhiány miatt kis omron reléket használtam. Mivel nagyobb feszültségnél kevesebb áramerősség is elég ugyan ahhoz a teljesítményhez, így a relék 12V-osak.
A relét kapcsoló tranzisztorok előtét ellenállása attól függ, hogy milyen relét teszel bele, és milyen tranzisztorral kapcsolod őket. Én esetemben 1KOhm-os ellenállásokat használtam.
A relék mellett balra található a DS1302 ami maga az RTC. Az órát megvalósíthattam volna a PIC-el is, de akkor sajnos áramszünet esetén elfelejti a PIC az időt. Ha meg backup akksit teszek bele a PIC működtetésére, akkor már ennyi erővel egyszerűbb egy 10ed annyi fogyasztású RTC-t belerakni. Azért választottam ezt az RTC típust, mert megoldja "tokon belül" a töltés szabályzást. Nincs benne komoly áramkör e téren, csak egy/két dióda és ellenállások a töltési áram korlátozására.
Ezzel a 3,6V-os backup akksival több hétig is elketyeg az órája.
Ha olyan helyre teszed az áramkört, ahol tuti nem lesz áramszünet vagy egyéb hálózati zavar, akkor kihagyható igazából az RTC, de nem szerencsés akkor sem. Egy a pontosság miatt (sokkal pontosabb az RTC, a kisebb órajel és a kevesebb művelet miatt) mint ha PIC-el csinálnánk.
Amennyiben ki akarod hagyni az RTC-t ne feledkezz meg, hogy akkor a PIC programot is rendesen át kell írni.

Mint az ábrán is látszik, a relék vezérlő jeleire csatlakozik egy hüvelysáv, amit azért építettem bele hogy kimenet állapot jelző LED-eket kapcsoljon.

Bal alsó sarokban található a tápegység része. Egy 230/12V-os nyáktrafót használtam, egy egyszerű diódás egyenirányítást és egy 7805-ös feszültség stabilizátort. Erre a stabilizátorra nem kell hűtés, mert egyedül akkor növekedik meg a fogyasztás, mikor a kijelző háttérvilágítása megy, ekkor el kezd melegedni, de mivel automatikusan kikapcsol a világítás így nem kell foglalkozni vele. Elvileg folyamatos világítás mellett sem szabadna túlmelegednie a stabilizátornak, mert a hűtőzászló felülete elégséges a keletkező hő elvezetésére.

A kapcsolásra nem tettem rá külön ISP tüskét, mert feleslegesen foglalja az amúgy is kicsi helyet. Mikor ICD2-re kötöttem, akkor egyszerűen forrasztottam alulról a nyákra szalagkábelt és ennyi. Nem kell túlbonyolítani.
A PIC-et 20MHz-es kristályról üzemeltetem, mert így sok idő és interrupt dologgal nem kell foglalkozni, elhanyagolható ideig dolgozik a prockó. A PORTB-n lévő hüvelysáv, a kapcsolóknak van. Mivel a kapcsolók és a kijelző egy nyákon van, így ezt is kénytelenek vagyunk kivezetni. A PORTC-re van kötve az EA-DOGM kijelző. Ennek a kijelzőnek speciális vezérlés kell, NEM KOMPATIBILIS A HD driverrel. Normál LCD kijelző meghajtó driverek nem jók hozzá. Így írnom kellett egy sajátot, az EA-DOGM kijelző adatlapja alapján. Természetesen ezt is később közzé teszem.
Mindegyik tüskesornál főleg a kijelzőénél azért van így "véletlenszerűen" bekötve, és nem sorban, mert tök mindegy volt hogy kötöd be. Úgyis vezetékelve van, és akkor már úgy határozom meg a bekötést, hogy a legkevesebbet kelljen a nyákolással szenvedni.
Van továbbá egy bónusz C3 100nF-os kondi, ezt célszerű a PIC tápfesz lábai közelébe tenni.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem