Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Mesterkedések PIC24 és dsPIC33 mikrovezérlőkkel
Mesterkedések PIC24 és dsPIC33 mikrovezérlőkkel
Szerző: icserny, idő: Jún 13, 2009, Olvasva: 20875, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 7

A kapcsolási rajz az alábbi ábrán látható:

A tápellátást egy  9 V-os dugasztáppal  és egy 3,3 V-os  feszültségstabilizátorral  egyszerűen megoldhatjuk.  Természetesen  más gyártmányú és kisebb teljesítményű feszültségtabilizátor IC-t is használhatunk, meghatározó szempont, hogy éppen mi kapható a boltban...

A bekötésre ügyeljünk, mert a feszültségstabilizátor IC lábkiosztása típustól függően többféle lehet! Az általam használt LM1085 és az eredeti kapcsolásban szereplő LM2937-3.3 bekötése az alábbi ábrákon látható:

Természetesen a tápellátás a PICkit2 készülékről is megoldható, ekkor a dugasztápra és a feszültségstabilizátorra nincs szükség.

A mikrovezérlő 1-es kivezetése a reset láb (MCLR), ezt egy nyomógombbal a földre kötjük, egy 10 k ohm -os ellenállással a tápfeszültségre kötjük, s a PICkit2 csatlakoztatására szolgáló 6 pólusú tüskesorra is kivezetjük.

A tápfeszültség (14) és a föld (8) kivezetések közé egy 100 nF-os szűrőkondenzátort kell tenni. A CPU magjának 2,5 V-os tápfeszültségét biztosító belső feszültségstabilizátor kimenetére (VCAP, 20-as láb) egy 10 µF-os szűrőkondenzátort kell kötni.

Az analóg áramkörök külön kivezetett tápfeszültség és föld pontját az egyszerűség kedvéért a digitális tápellátás megfelelő pontjaival kötöttük össze. Közéjük 100 nF-os szűrőkondenzátort kell kötni.

A PICkit2 programozó PGD és PGC kivezetéséit a mikrovezérlő adatlapja szerint három helyre is köthetnénk. Az ECE3274 kurzus mintaprogramjaival való kompatibilitás megőrzése érdekében azonban célszerű, hogy a 4-es és az 5-ös kivezetést (PGD1, PGC1) használjuk a programozáshoz, vagy hardveres nyomkövetéshez. 

Bár az áramkörünk működőképességének biztosításához nem szükséges, kényelmi szolgáltatásként mégis érdemes áramkörünkbe beépíteni egy LED-et is. Az ábrán láthatható  LED1 fénykibocsájtó dióda, melynek katódja a földpontra van kötve, kettős funkciót lát el. A dióda anódja az R2 ellenálláson keresztül a tápfeszültségre csatlakozik, így a tápfeszültség megjelenésekor a dióda folyamatosan világít, jelezve a tápfeszültség meglétét. A dióda anódja azonban a mikrovezérlő RB15 kivezetésén keresztül (nyitott nyelőelektródás digitális kimenet üzemmódban) földre is húzható, ekkor a LED1 dióda fénye kialszik. Ha a lehúzást és a felengedést periodikusan váltogatjuk, akkor LED1 fénye villogtatható, jelezve, hogy rendben fut a program.

Amire ügyelni kell

A PIC24H és dsPIC33 mikrovezérlő család tagjai 3,3 V-os tápfeszültséggel, illetve logikai szinttel működnek, ne adjunk rá az adatlapi specifikációban szereplő max 3,6 V-nál magasabb feszültséget! Kizárólag az adatlapban megjelölt (esetünkben az RB5-től RB11-ig terjedő lábak) tolerálják a 3,6 V-nál magasabb, de max. 5 V-ig terjedő feszültséget.

A PIC24H és dsPIC33 család tagjai csak 3,3 V-os programozó-készülékkel programozhatók! A PICkit2 automatikusan és intelligensen 3,3 V-ra vált, ha  alacsony feszültségű eszközhöz csatlakoztatjuk. Ügyelnünk kell azonban a házikészítésű PICkit2 klónokra, mert azok között van olyan, amely csak külön feltéttel köthető össze a 3,3 V-os tápfeszültségű mikrovezérlőkkel!

A PIC24H és dsPIC33 mikrovezérlők  kimeneti terhelhetősége lábanként legfeljebb 4 mA. Ügyeljünk tehát, hogy LED vezérlésnél vagy más, külső áramkör csatlakoztatásnál ne terheljük túl a kimeneteket!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem