Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Páratartalom-szabályozó
Páratartalom-szabályozó
Szerző: Roky, idő: Feb 13, 2011, Olvasva: 29288, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 5

Alább belinkelem a megépítéshez szükséges dokumentumokat:

A megépítésnél a következőkre figyelj:

  • A nyomtatott áramkör tartalmaz két átkötést.
  • R5 és R6 értékének a lehető legjobban meg kell egyeznie.
  • C13 lábait kissé szét kell húzni.
  • P1 potmétert úgy kell bekötni, hogy a középső lábára rácsatlakozol a multimétereddel, és amelyik lábán nulláról indulva lassan kezd növekedni az ellenállás és a végén gyorsul be miközben állandó szögsebességgel forgatod a tengelyt, az kerül a bal oldali lukba (GND), és értelem szerűen a másik lábán, ahol az ellenállás meredeken kezd nőni és a végén lassul be, az kerül a jobb oldali lukba. Én a POM16 típusú potmétert használtam.
  • R12 és R13 értékének 3kohm is bőven elég szerintem kék led esetén.
  • Nagyobb teljesítményű ventilátorokat, párologtatókat stb. ajánlatos egy külön mágneskapcsolóval vezérelni.
  • Ha a szenzort nem a  nyákba ülteted, próbáld minél rövidebb "antennával" összekötni a nyákkal.

Fontos, hogy a szenzort nem érheti víz, tehát olyan helyen nem használhatod, ahol fennáll a veszélye, hogy kicsapódik rá a pára (például hirtelen megnő a hőmérséklet), továbbá a port sem szereti. Talán valamennyire óvhatod a portól, ha "fejjel lefelé" építed be, vagyis a tokozás rácsos oldala lefelé néz.

A kalibrálás úgy történik, hogy először is szerzel egy jó páratartalom-mérőt és nézed, mennyit mutat miközben a szenzor is ott van valahol. P3 potmétert akadásig tekered az óramutató járásával megegyező irányba, így maximumra állítod az érzékenységet, P1 potmétert pedig nagyjából abba a pozícióba állítod, amennyit a mérőd mutat. Vagyis tudván azt, hogy a teljes tartomány cca. 20...90%, így pl. 55 %-os relatív páratartalom mellett P1 potmétert pont középre kell tekerned. Most ráadod a 15 volt váltófeszültséget és P2 potméterrel megkeresed azt a helyet ahol a relé kapcsol. Ezután különböző páratartalom értékek mellett elkészítheted P1 skálázását (várhatóan többnyire lineáris lesz). Ha a relé működés során indokolatlanul sűrűn kapcsolgat, P3 értékét csökkentsd.

(Ha esetleg P2-vel nem tudnád úgymond a kívánt pozícióba állítani P1-et, ezen R10 értékének növelésével vagy csökkentésével tudsz segíteni, de első körben mindig csak max. a duplájára vagy felére cseréld, nehogy aztán meg átess a ló túloldalára.)

A tápfeszültség lehet magasabb is mint 15 volt, csak ügyelj a pufferkondenzátorok megfelelő névleges feszültségére.

Sajnos csak olyan helyen tudsz vele pontosan páratartalmat szabályozni, ahol a hőmérséklet nem nagyon változik. Erre magyarázatot a következő oldalon találsz.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem