Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   332 / 839
(#) tbarath válasza kitartás hozzászólására (») Ápr 7, 2017 / 1
 
Tárhelyszolgáltatótól érdemes megkérdezni, hogy van-e valamilyen lehetőség erre, ez egy elég népszerű megoldás.
Illetve van még a highcharts, erről csak olvasmányélményeim vannak, egy js cucc ami böngészőben, tehát klien oldalon fut. Personal / nonprofit célra ingyenes.
(#) tbarath válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Az IRL540 logikai FET.
(#) vargham válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Panhard: "5V kevés a fetnek, hogy teljesen kinyisson"
Miért is? Logikai szintű FET-ről va szó.

Panhard: "És az áram is kevés hozzá, amit a mikrokontroller le tud adni."
A FET-et nem áram kapcsolja, hanem feszültség. Természetesen nem ideális rendszerről van szó, de max néhány mikro Amper fog folyni. A legtöbb MCU pedig 5-15 mA között tud lábanként leadni.

"A térvezérlésű tranzisztorok működésüket tekintve tehát feszültséggel vezérelt áramgenerátorok."
Lásd itt: Dr. Halmai Attila: Analóg eletronika

Lásd az IRL540 adatlapját:
"Logic-Level Gate Drive"
"Drain-Source On-State Resistance RDS(on), VGS = 5.0 V, ID = 17 A, 0.077Ω"
"Drain-Source On-State Resistance RDS(on), VGS = 4.0 V, ID = 14 A, 0.11Ω"
IRL540
(#) Panhard válasza vargham hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Igaz, azt nem néztem, hogy logikai fet.
(#) Panhard válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Arra céloztam, az árammal, hogy normál fetnél azért kell tolni bele az áramot, hogy a Gate-et fel tudja tölteni, és ki tudja sütni xxkHz-en. Különben melegedni fog. Persze ha már feltöltötte, akkor nem folyik áram.
(#) tbarath válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
IRL540 datasheet max. 100 nA (nanoamper) fwd leakage-et ír 10 Volton.
(#) Kovidivi válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
A gate kapacitást ha elég gyorsan akarod tölteni, kisütni, oda áram kell. Fogj egy kondit (mondjuk 100uF) és nézd meg, hogy 0.1mA-re korlátozva az áramot mennyi idő múlva éri el az 5V-ot, majd adj neki 1A-es korlátot, és úgyszintén figyeld meg. Ha kevés a gate áram, akkor a FET analóg üzemben fog dolgozni egészen addig, amíg el nem éri a 4-5V-ot a gate fesz. Ez melegedéssel jár, mert az RDSon sem 0.11ohm lesz, hanem szakadástól kezd szép lassan csökkeni, ahogy emelkedik a gate feszültség.
(#) juhasz10 válasza akosnagy hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
A "jav.png"-n nem jól vannak a fetek szerintem. Az S lábnak kellene GND-n lennie nem?
(#) akosnagy válasza juhasz10 hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Az rajz hiba lesz. Bekötve S a földön van.
(#) tbarath válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Ez így igaz, IRL540 esetén 2200 pF kapacitást ír a datasheet.
(#) vargham válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Korábban javasoltam a kérdezőnek, hogy használjon áramkorlátozó ellenállást.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2051634.html#2051634

Az Arduino tipikusan 490 Hz PWM frekvenciát használ. Én úgy tudom, hogy ez eléggé alacsony frekvencia, és nem fog nagy áram folyni a kapun. Jól tudom?
(#) akosnagy válasza vargham hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Van a Gate-n egy 150 ohm-os ellenállás.
(#) vargham hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Érdemes átnézni ezt a Gate Drive Characteristics and Requirements for HEXFET Power MOSFETs, vagy más hasonló application note dokumentumot.
(#) Panhard válasza vargham hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Attól függ, melyik PWM kimenetet használod. Alapértelmezésben Timer0 64-el van osztva. Mindenesetre növelni kellene a frekvenciát addig, ameddig már nem hallható.
(#) Kovidivi válasza vargham hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Én 15 ohmot raknék be soros ellenállásnak. Alacsony frekvencián a gate kapacitás töltődési ideje kis részt tesz ki az egész PWM jelből, így amelegedés kicsi lesz. Minél feljebb megyünk a frekivel, idővel annál több átkapcsolás lesz, és kevesebb ideig marad a FET fix be vagy fix ki állapotban, több hő termelődik.
(#) RoliNyh válasza akosnagy hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Csak halkan kérdem meg, mint már korábban is kérdeztem, (és mások is), hogy a FET -et áttetted a negatív ágba? Ha igen, akkor nem szóltam. Vagy még mindig a pozitív tápfeszt "kapcsolod" vele?
(Tehát úgy kell bekötni, ahogy a feketefehér rajzon van, nem úgy ahogy te rajzoltad.)
Mert úgy nem szerencsés, ugyanis a G feszültség átfolyik a terheléseden is, úgy viszont mivel a fogyasztód a test és S láb közt van, az S láb potenciálja megemelkedik, így kevés marad a gate feszültség, ez által meg oszcillálni kezdhet meglátásom szerint. Tehát mikor kinyit, az S láb feszültsége megemelkedik, és emiatt a FET -en kevés lesz a G feszültség, és lezár, aztán kezdődik előről...

Ha valóban jól van betéve, és a negatívat kapcsolod, próbáld ki legalább, hogy kapcsolóként megy -e,
csak aztán akarj PWM -ezni...
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) akosnagy válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
A jav.png hibás valóban. A bekötés a kiemelt képen jó es a 3. kép alapján van kötve.
(#) Nanok hozzászólása Ápr 7, 2017 /
 
Sziasztok!

Megérkezett az I2C-vel szerelt kijelzőm, sajnos rá van forrasztva, nem levehető.
Addig jutottam vele, hogy működik rendesen. De az A4 és az A5-ös analóg kimeneteket használja.
Át lehet valahogy állítani, hogy valamelyik két digitális kimenetet használja?
Jelenleg így van beállítva:
  1. #include <LiquidCrystal_I2C.h>
  2.  
  3. LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2);

Innen vettem a driver-t: Bővebben: Link
(#) KoblogPerGyok válasza Nanok hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Szia!

Miért szeretnéd áttenni?

Az I2C-hez analóg lábak kellenek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2017
(#) Panhard válasza Nanok hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Használhatsz software-s I2C-t, de sok értelmét én sem látom.
Bővebben: Link
Mi az, aminek pont az A4, A5 portok kellenek, és nem lehet áttenni máshova?
(#) vargham válasza Nanok hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
"De az A4 és az A5-ös analóg kimeneteket"
Ezek a lábak lehetnek:
Az AD konverter bemenetei.
Az I2C busz SDA/SDL lába.
Digitális I/O-k.
Interrupt bemenetek.

Az ATMega 328-on nem lehet máshová rakni az I2C-t.
(#) Kovidivi válasza Nanok hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Át lehet tenni, de akkor bukod a gyors képfrissítést, és a hardveresen támogatott adatmozgatást, tehát prociidőt pazarolsz el, és még a képfrissítés is lassú lesz.
(#) kitartás válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Szerintem ez lesz a számomra megfelelő. Köszi.
(#) zosza18 hozzászólása Ápr 8, 2017 /
 
Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy egy 1,5m-es kanthal huzalt kellene fűtenem X°C-on tartósan. Arduino lenne az alapja, mert kell rá kijelző is. A kérdésem az lenne, hogy Ti hogyan oldanátok meg a huzal fűtését állandó hőmérsékleten? Én a felvett áramból készítenék visszacsatolást, ami alapján szabályzom a pwm-et, de még se huzal, se tápegység nem jött, hogy látnám a gyakorlatba, miként működik.
Ebben szeretném a segítségeteket kérni. Ki mit csinált már, ha csinált, vagy milyen ötlet javaslat van ami hasznos lenne?
Előre is köszönöm Mindenkinek!
(#) Kovidivi válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Hőmérsékletet kell mérned, de mivel és hogyan fogod? Egészen addig kell maxon járatni a kantalhuzalt (ahol nem károsodhat), amíg el nem éred a megfelelő hőmérsékletet, majd átváltasz be-ki üzemmódra. Meg kell egy hiszterézist határoznod. Ha akarsz, PWM jellel is közelítheted a beállított hőmérsékletet. Vagy megpróbálkozol a PID szabályzással, aztán lehet szerencséd lesz. A felvett áramot visszacsatolni nem sok értelme van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2017
(#) zosza18 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Az a baj, hogy a hőmérséklet érzékelőt nem tudom hova tenni, mert hungarocell tömböt vág.
Valami olyan megoldás kéne, amivel hőmérés nélkül kapnék vissza adatot...
Olyan paramétert kellene nézni a huzalnak, ami vágás közben változik és az alapján beleszólni. A vezérléssel nincs is baj, a szabályozással viszont annál több. Nem tudom mi alapján kéne megoldani. Az a baj, hogy ha elkezd vágni, 10-15cm után már hűl és nem vág olyan gyorsan, a gépi előtolás meg ugyebár nem foglalkozik vele, hanem nyomja neki. Emiatt kellene valami temperáló fűtés.
(#) icserny válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 / 1
 
Elvileg törekedhetnél a huzal ellenállásának a stabil értéken tartására. De a Kanthál pont arról híres, hogy nagy a fajlagos ellenállása, de kicsi a hőfoktényezője (3,5 x 1o-5 a változás 1 C fokra).
(#) Kovidivi válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Ez már problémásabb lesz egy kicsit... Huzal ellenállását mérni talán, de az is nehéz lesz... Szerintem máshol kiraknak egy potit, amivel a PWM jel kitöltési tényezője manuálisan állítható, aztán az ember feljebb tekeri, ha túlságosan lehül a kanthal.
(#) zosza18 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Eddig ami készült, az mind így volt, de akkor csak max 15cm vastagság volt és kézi előtolás.
Ez eléggé nehezített pálya, de hát valahogy biztos megoldható... csak jöjjek rá hogyan.
(#) Panhard válasza zosza18 hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Nem tudod a huzal hőtágulását kihasználni a méréshez?
1,5méteres huzalnak a hossza azért már változik valamennyire ha meleg.
Gondolom feszítve van rugóval egyik végén. Ott lehetne mérni a nyúlását.
Vagy ha fixen van rögzítve mindkét végén, akkor egy erőmérővel lehetne mérni a feszességét.
Következő: »»   332 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem