Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1911 / 2208
(#) Rahed Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 4, 2017
Ez már jobban hangzik. Ezt a 20%-ot én is nagyon durvának érzem. Pedig ezt hallottam is és tegnap valamelyik alkatrész oldalon (talán a Farnell) is ezt láttam egy kék ALPS adatlapján. Valószínűleg ez valami maximált tűréshatár lehet. Én sem akarom elhinni, hogy ez általános lehet.

Egyébként nagyon spéci, finom léptetős "potikat" lehet beszerezni, némelyik külsőre ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos csúszkás, csak belül SMD ellenállásokal van szerelve. Egy komolyabb "audiofil" jackley meg valami horror. Nagyon finom mechanika, aranyozott érintkezők, de üresen is 40 ezer.
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 4, 2017
20% a max, de nem szokott annyi lenni. Amúgy ez kb. 1,5 dB, nemigen hallható különbség. Anno a régebbi, jobb (kézzel trimmerelt) mezei potikat +/-3, vagy 4 dB-re specifikálták. Jobb együttfutás érhető el lineáris potival, a csúszka és a föld közé kötött kis értékű ellenállással beterhelve, hogy hasonlítson a logaritmikushoz. Jól kell méretezni.
(#) jani1987 hozzászólása Feb 4, 2017
Amíg tekerik a trafót lassan elkezdem összerakni az áramkört. A gondot az NFB-vel jelölt rész bekötése okozza.
(#) szikorapéter válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 4, 2017
Az visszacsatolás az elő fok első csövére.
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 4, 2017
Ezek szerint túlaggódom a dolgot és nem kell parázni a kék ALPS-tól.
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 4, 2017
Pontosan.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 5, 2017
Sziasztok. Valakinek esetleg akad már "kipróbált" OS51 kapcsolási rajza? OS51 single-ended erősítő készítésére adtam a fejem,de nem igazán akad hozzá rajz.
(#) GPeti1977 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 5, 2017
Itt van egy: OS51SE
(#) Kingston válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 5, 2017
El kell felejteni az olcsóbb ALPS potikat! Egy 24 állású jackley kapcsolóra felforrasztott 1%-os fémréteg ellenállásokból felépített hangerő szabályzó sokkal jobb hangot produkál. Ehhez képest az ALPS mosott hangot ad.
Az aretáló részeket kiszedve, és a tengelyt hátrafelé meghosszabítva egy erősebb lépetető motorral "távirányítható" is.
(#) FordPrefect válasza Kingston hozzászólására (») Feb 5, 2017
Jók az olcsóbb ALPS potik is. A "dzseklisek" is jók, vagy jobbak is lehetnek.
Soha nem tudtam olyan kifejezésekkel mit kezdeni, mint "mosott hang", "vékony magasak", "vékony mélyek"!!
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 5, 2017
És mindezt egy potitól.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Készíts valami normális kapocslécet, ez a papír alapú próbanyák kritikán aluli.
Vagy vegyél valami normálisat:

kapocsléc
(#) szikorapéter válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Az ECC80-ast mivel tudom helyettesíteni a kapcsolásban? A cső működik 240V körüli anóddal is (akkora anódfeszültségű trafóm van itthon). Ilyen esetben gondolom még több anódáramot fogyaszt ami leterheli a hálózati trafót (ha a fűtést egy másik trafóról adom neki) egy sima rádió trafó elegendő lesz anódtápnak? Az illesztés pedig 2,5Kohm ha jól olvastam a cikket. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Szerintem ne helyettesítsd, erre a csőre van kihegyezve.
Ha mégis mókolnál, a linkelt leirás "Tanácsok az utánépitéshez" részében mindent megtalálsz a helyettesítésével kapcsolatban.
(#) szikorapéter válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Feb 6, 2017
Köszönöm a választ,akkor a továbbiakban ott keresgélek.
(#) bakos13gab válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Talán 6n6p-vel. Én ehhez nyúlnék hirtelen, de ez intuitív dolog.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) GPeti1977 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Az E88CC vagy ECC88 viszont jó megoldásnak bizonyulhat.
(#) szikorapéter válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Végül miután megnéztem a hálózati transzformátoromat letettem a OS51-ről,mivel akkora teljesítményre sajnos nem képes a trafóm. Most ezt a kapcsolást rakom össze,egyik kollégával rajzoltuk össze.

pl36.png
    
(#) GPeti1977 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Miért nem választasz olyan csöveket amik hangerősítőnek készülnek és ma is gyártják őket? Kapsz vadi újat pár ezer forintért. Például EL84, 6V6, 6L6 végfok csővel, ECC83 meghajtással.
JJ csövek
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) szikorapéter válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Leginkább próbálok abból dolgozni amim van. Tudom hogy nem egy nagy összegért építhetnék sokkal jobb erősítőket is,de egyenlőre se olyan kimenőm ami azt a "minőséget" képes volna visszaadni,sem pedig anyagi kapacitásom nincs rá. Már több éve olvasom a fórumot (még azelőtt is javába (1,5 évvel a regisztrációm előtt) mielőtt regisztráltam volna már itt voltam és olvastam. Tisztelem és nagyon nagyra értékelem azokat az embereket akik minőségi erősítőket készítenek (érsd: nem szedett-vetett alkatrészekből dolgoznak,és több a háttértudásuk hozzá mint nekem). Sok ember munkássága közül CIROKL munkái tetszettek meg igazán,de bőven említésre méltó (már csak a fórumon végzett munkájuk miatt is: CHZ,Pucuka,Reloop,és persze nem utolsósorban aki mindig szemmel tart mindent és ahol tud segít Granpa,de sajnos mint írtam én ilyen szintű minőséget nem engedhetek meg magamnak egyenlőre. Pihen a szekrényemben EL34 is ,de azok az idők még váratnak magukra. Elnézést kérek hogy ilyen hosszúra sikerült a hozzászólás,és többnyire nem a fórum előremozgatását segíti elő,de ez az amit több éves ittlétem során megtapasztaltam.

A témára visszatérve: Ehhez a rajzhoz amit beszúrtam használhatok 100V/100W-os kimenőt megfordítva? Akkor a primer lenne a 100V-os rész a szekunderen pedig 4 tekercs van gyárilag párhuzamba kötve,úgy 5ohm az illesztése a trafónak eredetileg.
(#) GPeti1977 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Amit olcsón megkapsz és strapabíró cső az a GU50 SE kapcsolásban, ahhoz egy 12 / 230V hálózati trafó is jó kimenőnek ha átlemezeled vagy olyat választasz ami egyoldalra lemezelt hegesztett és szétfűrészelve meglesz a légrés.
GU50 SE

Itt vehetsz 2000Ft ér:HAM bazár
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) szikorapéter válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Próbaképpen összerakom a feltett kapcsolást,utána ránézek a GU50-re. (Akad abból is itthon bőven. )
(#) CIROKL válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Idézet:
„ahhoz egy 12 / 230V hálózati”


Nagyon nem jó irány mutatás , erről pont le kellene beszélni még akkor is ha ilyen badarságot szeretne elkövetni !
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Ha úgy állsz neki, hogy "ha jót nem tudok,építek egy vacakot", akkor a fene megette.
Inkább várj, gyűjts a lóvét, anyagot,és építs elsőre megfelelőt.
(#) GPeti1977 válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 6, 2017
Próbáltad? Nem, én igen és átvitte a 20kHz et is.
(#) (Felhasználó 116638) válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Már meg ne haragudj, de ha normális tanácsot nem tudsz adni, legalább hülyeségre ne bíztasd.
(#) szikorapéter válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Feb 6, 2017
Ránézésre legalább működőnek tűnik a rajz amit összefirkáltunk? Ahhoz még akad egy elég jó trafóm kimenőnek ( légréses toroid ).
(#) GPeti1977 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Feb 6, 2017
Idézek a cikkből:
"Látható, hogy az SE-nek megfelelően nagyon egyszerű a kapcsolás, alig néhány alkatrészből épül fel. A kimenőtrafót sem kell túldimenzionálni, csak keresni kell egy jó hálózati trafót, ami minimum 220V-os primerrel, és egy 12-20V-os szekunderrel, valamint minimum 10 cm2 vaskeresztmetszettel rendelkezik. A trafót át kell lemezelni LÉGRÉSESRE. (Az EI elemeket egy oldalról lemezelni) Feszültség erősítőnek használjunk kettőstriódát, mert így egy ECC kiszolgál két csatornát."

Persze mivel azt mondta nincsenek nagy igényei azért adtam neki ezt a tanácsot, amúgy azt mondanám hogy vedd meg a legdrágább ezüst huzalból tekert kimenőt.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 6, 2017
Hát, elvileg igen, ha eltekintünk a munkapontoktól, meg attól hogy ezek a csövek nem erre valók
Szerintem ha sikerélményt akarsz, meg hogy hallgatható legyen a cucc, épits egy egyszerű, BEVÁLT
kapcsolást.Rengeteget találsz.(EL84SE stb....)
Ha csak nekiugrasz valami öszvér kapcsolásnak, a kudarc borítékolható....
(#) CIROKL válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2017
Azt a cikket egy akkor még 16 éves és tapasztalat nélküli diák irta /azóta már nem hinném hogy le merne irni ilyet hisz már felnőtt és elektro mérnök lett belőle ! /

Az a hálózati trafós badarság csupán arra elég hogy szól vagy nem az a valami !
Következő: »»   1911 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem