Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1935 / 2208
(#) küzmös Gergely hozzászólása Máj 5, 2017
Ha már megint ez az egyenáramú, nem egyenáramú, stabilizált.. ilyen olyan potenciálra felemelt fűtésről megy a vita.. Nézzük csak meg régen hogy csinálták ezt? Mikor még minden készülék így működött. Semmi túlmisztifikált dolog, még csak agyon sem kímélték..
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2017
(#) Orbán József válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Máj 5, 2017
Igen, vannak paraméterek, meg tapasztalatok, tanácsok, aztán a csövek élete is úgy alakul ennek ellenére, mint a mesében:
A hangya nagyon szorgos volt, éjjel-nappal dolgozott, míg a tücsök csak henyélt.
Őszre mindkettő megdöglött.
(#) excalibur36 hozzászólása Máj 5, 2017
Szervusztok!

A PCL 86-al készített erősítőnek mennyire jó a hangja?
érdemes ezzel a csővel csinálni erősítőt?
Van egy kapcsolás ellen ütemű erősítő. 4db PCL86 csővel.
Milyen típust, márkát ajánlotok belőle?
Könnyen, vagy nehezen beszerezhető csőfajta?
Hol lehet ilyet beszerezni?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget és a választ!
(#) Orbán József válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 5, 2017
Szia!
Nagyon jó.
Érdemes.
Van PP kapcsolás itt a topikban valahol.
Amilyet tudsz venni, főleg azt ajánlom.
Könnyen beszerezhető.
Vatera, Jófogás, Conrad, egyéb...
(#) granpa válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 5, 2017
Börzéken (is) beszerezhető, baráti áron. A képek közt találsz kapcsolásokat, minden tudnivalót, a h.sz.-ok közt (képre kattintva). Sokaknak ez volt az első "komoly" erősítője. ECL86 ugyanolyan jó, csak az ritka. (és drága)
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2017
(#) GPeti1977 válasza granpa hozzászólására (») Máj 5, 2017
Az a baj hogy nem kezdték el újra gyártani.
(#) pucuka válasza tunerman hozzászólására (») Máj 5, 2017
Van egy kiselejtezni való csöved? Törd össze, és nézd meg a katód felépítését.
Közvetett fűtésű csöveknél, van egy NiCr ötvözetű cső, erre kenik fel a katód anyagát. A csőbe van bedugva a fűtőszál, kerámia testbe ágyazva. A fűtőszál a csőben oda-vissza megy, tehát a fűtőszál oda vissza vezetőjében az áramok okozta mágneses terek pont kioltják egymást. Akár DC, akár AC. És ha mindez nem elég, a katód fém csöve még mágnesesen némileg árnyékol is. Tehát mágneses zavaroktól nem kell tartani. Ezen felül a földelt katódú kapcsolásban a katód váltóáramú szempontból többnyire földpotenciálon van.
Van azért probléma, a fűtőszál, és a katód fém csöve között egy kerámia kondenzátor található, aminek van kapacitása, és átütési szilárdsága. Ezek értékeire az egyes csövek adatlapjai konkrét értékeket adnak.
Tessék számolni velük.
Mindezeken túl, egy közönséges, általánosan használt rádiócsőben olyan rövid az elektronok útja, amit még mágneses szempontból az anód többnyire vas (lágyvas) anyaga is árnyékol, amit kívülről csak igen erős mágneses térrel lehet befolyásolni. Nem is ez a hatás okoz gondot leginkább, hanem a csőkapacitások. De ezek sem a hangfrekvenciás sávban.
Egyébként is erősen javasolt az aránytévesztés elkerülése, nem mindegy, hogy mi mennyi.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2017
(#) FordPrefect hozzászólása Máj 5, 2017
Bocs, elköszönök. Sok sikert minden csöves erősítőt építőnek!
(#) tunerman válasza pucuka hozzászólására (») Máj 5, 2017
Totálisan félreértetted a fizikai példának felhozott 1.-es pontot, azt csak az egymásra hatás miatt írtam le....az volt a bevezetés a 2.-ik ponthoz.
A második pont vonatkozik a lényegre, a közös fűtőtekercsre kötött elektroncsövek "megérzik-e", hogy nem szeparáltak?
Persze aki nem érti meg, hogy közös vezetékben miképpen befolyásolják egymást az áramok - annak javaslom a 4 bevezetéssel rendelkező elektrolit kondenzátorok megismerését.

Üdv: TJ.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2017
(#) cua válasza goreny hozzászólására (») Máj 6, 2017
Bontsuk ezt harom reszre, hatha hatekonyabb:

1. Magyarazatot kertel a kimeno trafo illesztesenek fontossagat illetoen. Nem tudom milyen szintu tudassal es tapasztalattal rendelkezel de a kerdes azt sugallja (es nem akarlak megserteni), hogy nem vagy vele tisztaban, vagy nem tartod fontosnak. Nos, elektronika utan erdeklodo zenesz ismerosoknek regebben a westinghouse illetve az USA army oktato videoit szoktam javasolni, szepen es erthetoen elmondjak/bemutatjak a lenyeget.
Manapsag "Uncle Doug" (aki egy kicsit modoros de nagyon elvezheto videokat gyarto uriember) youtube csatornajat ajanlgatom erre a celra.
Itt 25 percen keresztul beszel a kimeno trafo alapokrol (illesztes is benne van!). Javaslom megtekinteni.Output Transformers: A Discussion of Basic Principles

2. Sosem allitottam semmi valotlant sem a tudasom, sem a tapasztalatom, sem az eszkozeimet illetoen. Nem kodositek, nem misztifikalok, nem probalom a "por nep" szamara elerhetetlennek beallitani sem a technikat, sem a tapasztalatot, sem a szaktudast. Viszont en sem ma kezdtem az ipart es a sajat tapasztalataim alapjan bizony semmit nem hiszek el bemondasra.

3. A teszt lenyege a kerdes volt mely szerint mennyire csereszabatosak az emlitett es mert csovek elektronikai, kapcsolastechnikai szempontbol. Ez egy gyors teszttel es meressel kideritheto, ennek az elso lepcsojet lattad.
Ennek semmi koze semmifele dobozhoz vagy hangforrashoz.
(#) cua válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Máj 6, 2017
Igen, regen minden jobb volt.
A mezei gyartonak (aki eladni is akart) nem kellett valasztania, de nem is tudott.
Volt valtofutes es passz.
A korabeli szakkonyvek leirasok igen keves resze foglalkozott egyenaramu futessel, mivel osszesen ket megoldas latszott:
1. Egyedi de telepes (esetleg korlatozottan parhuzamos).
2. Soros futes
Mindketto a 'modern', onallo futessel rendelkezo csoveknel. A valtofutes tokeletes nagyuzemi megoldas mind a soros, mind parhuzamos futokorben. Nem volt sosem koze a minoseghez.
Az egyenfutest inkabb egy logikus evolucios lepesnek tekintenem, amivel (felsorolas a teljesseg igenye nelkul) elsosorban a maci ellen, masodsorban a stabil, jol szabalyozhato katodhomerseklet elerese erdekeben probalkoztak.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 6, 2017
Hat ez nem lesz egyszeru parbeszed de azert ne futamodjunk meg, hatha kisul belole valami

Csovek futese:
Kicsit azt hiszem messzire szaladtal. Egyelore maradnek egyetlen kijelentesednel:
Idézet:
„Ehhez képest a DC fűtésnél felhasznált alkatrészek tömege miatt sajnos egy lépcsőfokkal gyengébb lesz.
Hogy miért is?
A csövek fűtését úgy kell tekintenünk mint egy (hő)energia áramlási folyamatot, mely a katód elektronkibocsátását teszi lehetővé. Valójában amikor mi bármit manipulálunk a fűtéskörben, akkor indirekt módon a hangminőséget alakítjuk.”

Az alabbiakat csak magamnak szednem ossze, nehogy eltevedjek az erdoben.
A csofutes egyetlen funkcioja a katod uzemi homersekletenek elerese es valamennyire stabil hofokon tartasa. Pont. Nincs semmi egyeb feladata.
A katod uzemi homersekletet barmivel elerhetjuk, de a legegyszerubb es kezenfekvo megoldas az elektromos futes.
A katod homersekletebol semmilyen (altalam) ismert modon nem kovetkeztetheto ki a futes tipusa. Ertsd : akar faval is futhetnenk alatta.
Kerdes(ek):
1. Hol jon kepbe a futokorben felhasznalt alkatreszek szama?
2. Melyik alkatresz miatt es miert nem eri el (szerinted) a katod a megfelelo hofokot?
(#) Rahed Lee hozzászólása Máj 6, 2017
A kimeneti jelkábel esetében van értelme bárminemű árnyékolásnak előerősítő esetében?
A konstrukcióból adódóan a potitól a bemeneti csőig van vagy 25 cm távolság. Ha megérkezik az ezüstkábel akkor úgy is újradrótozom a jelutat, de szeretném szakszerűen csinálni.

Láttam olyan megoldást, ahol le volt árnyékolva a jelkábel és olyant is, ahol össze volt csavarva a két árnyékolatlan jelkábel és egy földelő vezeték is. A középleosztásnál lévő földelővezetéket összecsavarhatom a jelkábelekkel? Panel alatt, vagy fent a csövek között célszerű elvezetni?
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Akkor valóban haladjunk sorban.
1. Az elektroncsöveket elektromos fűtéssel használjuk
2. A fűtés legegyszerűbb módja a váltakozó áramú fűtés
3. A váltakozó áramú fűtés - a hálózati feszültségről - transzformátorral van kivitelezve
4. A transzformátor szekunder tekercsére kapcsolt csőfűtések lehetnek soros és párhuzamos kapcsolásban
5. Több elektroncső használata esetén lehet egy közös tekercset, de lehet szeparált fűtőtekercseket is használni, esetleg külön fűtőtranszformátort
6. A közös fűtőtekercset használó kivitelnél az elektroncsövek árama egy vezetéken folyik át, tehát az energiaellátás szempontjából egymást befolyásolják (lásd korábbi írásomat a közös vezetéken folyó különböző áramkörök hatásáról)
7. Amennyiben a közös fűtőkörben DC fűtést alakítunk ki, akkor az átfolyó áram az alkatrészek anyagával, szerkezetével összefüggően változást szenved el (ennek sokféle módja van)
8. Minden esetben a névleges fűtőfeszültséget kapják az elektroncsövek.
Üdv: TJ.
(#) granpa válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Különösen ajánlott a "tuneman"kolléga által írtak 6., 7. pontját figyelembe venni! Ha már fogalmunk sincs a csövek viselkedéséről, üzemeltetéséről, erősítő-építésről.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 6, 2017
Egyetleb kerdesemre sem valaszoltal es semmivel nem tamasztottad ala a kijelentesedet amit megkerdojeleztem.
A 7-es pontra rafoghatom, hogy nagyon enyhen erinti valamelyest a kerdest, de nem arra valaszol, hanem arrol ertekezik, hogy az egyenaram csokkentheti (felteteles mod!) az elettartamot.
(#) cua válasza granpa hozzászólására (») Máj 6, 2017
Idézet:
„Ha már fogalmunk sincs a csövek viselkedéséről, üzemeltetéséről, erősítő-építésről.”

Szivos munkaval minden ismeret potolhato. A szakirodalom szerencsere boseges, szinte az osszes eddig megjelent konyv, cikk elerheto a netnek koszonhetoen.
(#) goreny válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Bontsuk:
1.: A kérdésem ez volt: "A hálozati trafó kimenőként való alkalmazása kapcsán el tudod mondani, hogy mit jelent az, hogy illesztetlenség? Mit okoz? Csak hogy tőled tanulhassak."
Nem a trafó illesztésének fontosságát kérdeztem, hanem a miértjét. Hogy egyátalán tisztába vagy-e vele?
Hosszú sorokon keresztűl youtube videokat ajánlasz, ahelyett, hogy pár sorban leirnád, saját szavaiddal. Ezt hívják felénk beszélgetésnek.
2.: Szerintem az első pont pont erre bizonyíték.
3.: Akkor viszont félrefogalmaztál, mert nem csak annyit írtál, hogy bedugtam és megy. Mérés nem történt, hangzásbeli kinyilatkoztatás viszont igen.
Elektronikai és kapcsolástechnikai szempontok. Egy adott kapcsolásban és egy adott munkapontban, amiről semmit nem tudunk, ez semmit nem ér. (Értem, ott a kinai kapcsolási rajz, számolgassak.)
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Az érthetetlen számomra, hogy olyan szavakat és fogalmakat írsz a a hozzászólásaimmal kapcsolatban, ami meg sem volt említve ...
" megfelelő katód hőmérséklet, élettartam csökkenés"
Üdv: TJ.
(#) Rahed Lee válasza tunerman hozzászólására (») Máj 6, 2017
Nálam külön fűtőtrafója van a hangfrekis szekciónak és ez a külön trafó pluszban még szeparált is, a két bemeneti cső külön-külön szekunderről megy. Így is aggályos a DC fütés? Az egyenirányító és a tápszűrő csövek egy másik trafóról mennek AC fűtéssel.
(#) granpa válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Igaz, igaz, mintha csak magam mondtam volna. (A.A.P.)
(#) cua válasza goreny hozzászólására (») Máj 6, 2017
1-2. Tobb mint harminc eve tanultam es nem felejtettem el. Azota azt hiszem eleg sokat probalgattam is a javitasok, az utanaolvasas es (o jaj) utanepitesek reven.
Leirhatom persze par szoban, hogyan az egyik leggyengebb lancszem, rosszul meretezve jelentosen modositja az atvitelt, ezaltal a minoseget es csupa ilyen kinyilatkoztatast. Ezt elkerulendo mutattam par helyet ahol utana olvashatsz ha erdekel.

3. El se olvastad amit irtam. Ott a kapcsolas, ott vannak a csovek adatai, ott vannak amiket az adott kapcsolasban mertem plate/screen/katod feszultsegek.
Nem tudom mennyit segit a kerdezonek, vagy a kesobbi olvasoknak de a semminel biztos, hogy tobb.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Máj 6, 2017
Nezd, en ezt iszapbirkozasnak erzem.
Lehet bennem van a hiba, nem fogalmazom eleg szabatosan, vagy egyertelmuen. Azert meg egyszer megprobalom.Ha nem akarsz velem publikusan tarsalogni azt is elfogadom. De akkor ird azt.

Leirtam nagyon roviden, hogy szerintem mi a katodfutes funkcioja. Azt elfogadod helyesnek?
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2017
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Véleményem szerint a katód emissziója - mely egy kémiai folyamat során létrejövő elektronkibocsátás - nem függetleníthető, az őt fenntartó (hő) energia áramlástól.

Érthető példaként azt hoznám fel, hogy az elektroncsöves OTL erősítők különböző fajta kimenő csövei üzemelés közben több amperes váltakozó nagyságú katódáramot szolgáltatnak - 2,5/5/6,6/7,5 amperes fűtőköri áramfelvétel mellett. Ezeknek a fűtőköri áramoknak az előállítása, eljuttatása a csövekhez nem nélkülözheti a transzformátor tekercseinek, a vezetékek anyagának, szerkezetének a NEM ismeretét. Mivel csak ezeknek az ISMERETE teszi lehetővé, hogy az energia áramlás a fűtőkörben minél kisebb változást szenvedjen.
Tekinthetjük ezt a kérdést úgy is, hogy minden vezető anyag egyfajta szűrőként módosítja az elektronok áramlását - lenyomatát teszi rá az elektronok áthaladásakor...
Mindez, egy megfelelő színvonalú/felbontású hifi rendszeren jól detektálhatóan hallhatóvá válik.
Üdv: TJ.
(#) gkari válasza tunerman hozzászólására (») Máj 6, 2017
A katódemisszió kémiai folyamatát le tudnád írni képletben is (vagy mégsem "kémiai"?)? A vezető anyag szűrőhatását szerintem elektromos ellenállásnak (vagy impedanciának) nevezi a tudomány.
(#) Peter_S hozzászólása Máj 6, 2017
A vezető anyag szűrőhatása:

ohm.jpg
    
(#) Peter_S válasza cua hozzászólására (») Máj 6, 2017
Idézet:
„A katod uzemi homersekletet barmivel elerhetjuk, de a legegyszerubb es kezenfekvo megoldas az elektromos futes.”

Ez már régi nóta, 1949-ben megírta Eugène Aisberg:
(#) Orbán József válasza gkari hozzászólására (») Máj 6, 2017
Jó neked, csak ezt nem érted. Én rosszabbul állok...
(#) tunerman válasza gkari hozzászólására (») Máj 6, 2017
1. Winter Ernő - Vákuumtechnika I-II
2. Az elektroncsöves erősítők fűtőkörében nem az ohmikus ellenállásra gondoltam, mikor a vezető anyagáról írtam.
Üdv: TJ.
(#) gkari válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 6, 2017
Na mást sem értek:
Idézet:
„Ezeknek a fűtőköri áramoknak az előállítása, eljuttatása a csövekhez nem nélkülözheti a transzformátor tekercseinek, a vezetékek anyagának, szerkezetének a NEM ismeretét. Mivel csak ezeknek az ISMERETE teszi lehetővé, hogy az energia áramlás a fűtőkörben minél kisebb változást szenvedjen.”
Következő: »»   1935 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem