Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2067 / 2208
(#) mohinger válasza djhans hozzászólására (») Jan 23, 2019
Szia!

Tetszik! Pár szót mondanál róla?

Üdv
(#) csa7684 hozzászólása Jan 23, 2019
Sziasztok! Lenne egy kis megoldatlan gondom. Végpentóda üzeme kiválasztható egy relé kapcsolásával: Trióda - pentóda. A gondom az, hogy amikor átkapcsolom pukkan egyet. Még akkor is csinálja, mikor pentóda üzemben van, és teljesen kikapcsolom az erősítőt, ugyanis a relé meghúzó feszültsége hamarabb elfogy mint az anódfeszültség. Tudtok valamilyen bevált módszert amivel megszüntethető, vagy pediglen a relés megoldás nem jó?
(#) csa7684 válasza csa7684 hozzászólására (») Jan 23, 2019
Eddig csak az az ötletem van, hogy a segédrácsra egy 4,7 uf fóliakondit kötnék.
(#) djhans válasza mohinger hozzászólására (») Jan 23, 2019
2x2W kimeneti teljesítmény, 20Hz-30KHz -1dB az átvitel.Nincs visszacsatolás. SM74 kimenő trafók. 6SZ19P végcső, 6N2P meghajtócső. Tápfesz 300V. Katódellenállással megy végcső amelyen 75V esik. 220V marad anódfesznek. A meghajtás 300V-ról jár. Nekem a 92dB-es Electro Voice dobozokon elegendő a hangereje. A hangja az eddigi legjobb amit építettem.
(#) tdi75 válasza djhans hozzászólására (») Jan 23, 2019
Szia! Nagyon szép ízléses munka.
(#) XND hozzászólása Jan 23, 2019
Üdv.Mindenki.
Megépítenék egy erősítőt,amiben ECC 83,és ECC 82-es van. Nekem viszont egyik sincs, van ellenben E88CC pár darab. Használhatnám-e változtatás nélkül ezeket a csöveket,ha nem mit kellene módosítani?
(#) mohinger válasza XND hozzászólására (») Jan 23, 2019
Szia!

Ha feltennéd a rajzot, lehet, hogy jobban tudnának segíteni a fórumtársak.
Írok privátban.

Üdv!
(#) jani1987 válasza XND hozzászólására (») Jan 23, 2019
Én az előfokba azonos lábkiosztású triódákat alkalmaztam. ECC82, 6N1P, 6N2P, ECC85 stb. Ezeket ugyanabba a foglalatba cserélgettem. Maximum elmászik a munkapont de a hangba alig találtam eltérést a torzításon kívül.
(#) Orbán József válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Bearanyoztad a napom!
Idézet:
„...de a hangba alig találtam eltérést a torzításon kívül.”

(#) XND hozzászólása Jan 24, 2019
Ime a rajz,és köszönöm,hogy foglalkoztok a problémámmal.

DSC_0216.JPG
    
(#) Orbán József válasza XND hozzászólására (») Jan 24, 2019
Üdv!
A poti csúszkája és a cső rácsak közé kívánatos egy ellenállás, valamint egy rácslevezető is.
Kontakthiba esetén a hangszóró zivatarba kerül...
(#) CHZ válasza XND hozzászólására (») Jan 24, 2019
Mivel DC csatolt még kritikusabb a beállítása, módosítanod kell a munkapontokat.
(#) Orbán József válasza CHZ hozzászólására (») Jan 24, 2019
Pontosan a DC csatolás miatt, szerintem precíz tápellátásnak van értelme.
A szokványos, anódtápból RC hálózat ide nem igazán megfelelő.
(#) TAttila77 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Jézus ereje! Ekkora marhaságot hogy tudsz írni? Félre nyeltem a röhögéstől. Inkább azt írhatnád végre hogy elkészűlt a végfokod.
(#) mohinger válasza csa7684 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Én őszintén szólva nem tartom jó ötletnek üzem közben kapcsolgatni trióda-pentóda üzemmódban az erősítőt. Ezt csak kikapcsolt állapotban tenném.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 24, 2019
Valami ilyesféle dobozt készítek majd az SC-26 után gondolásomhoz.
2 mm alu...
Még néhány trafót kell bele készítenem, csak a műhely jégszekrény ilyen időben.

26doboz.JPG
    
(#) XND hozzászólása Jan 24, 2019
A tápegység már majdnem kész,külön tekercsről kap a végfok,és a meghajtás.
Mindkettő stabilizált.
(#) Orbán József válasza XND hozzászólására (») Jan 24, 2019
A meghajtó és a f.fordító stabilizálása lenne kívánatos, végfok nem annyira, sőt...
(#) jani1987 válasza TAttila77 hozzászólására (») Jan 24, 2019
A félkész azért félkész mert a panel alatt nincs távtartó rögzítő ami a hátlaptól elemeli. Más komolyabb gondja nincs. Vagy keskeny cső vagy alu rúd kellene amit kifúrhatok.
(#) mohinger válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Vannak különböző hosszúságú műanyag távtartók. Nem kell túlbonyolítani.

Pl.: HE Store
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2019
(#) Cinema válasza XND hozzászólására (») Jan 24, 2019
Jó nagy az erősítése a két fokozatnak, de negatív-visszacsatolás nem lesz?
A bemenetre tennék egy csatolókondenzátort, hogy egyenfeszültség még véletlenül se juthasson a cső rácsára, meg a potencióméterre, mert iszonyú recsegést és csőhalált is okozhat. Ezért a második fokozat is védhető ezzel. Az első cső rácsához egy soros pár kOhm-os ellenállást illik a jelútba tenni és a rácslevezető ellenállás nem hagyható el, még akkor sem, ha a bemeneten egy potencióméter van, mert ha az megszakad, kontakthibássá válik, gerjedés és csőhalál lehet a vége.
Van a csöves erősítőknek egy előnye, azt kellene használni, ez pedig az RC-csatolt fokozatok. Azt jelenti, hogy minden fokozat magában is mérhető, nem húzza el a DC-szintet a másik cső melegedési ideje, meg a túlfeszültség a rácson (míg felfűt a cső!) a második és további fokozatokban fokozatban nem okozhat gondot.
Tessék erre is figyelemmel lenni.
Azért a csövekkel sem lehet mindent csinálni, éppannyira kényesek mint más aktív alkatrész.

Üdv!
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Jan 24, 2019
Nemrég eltört az egyik tápvezeték de összeforrasztottam és csináltam bakelitből és cső szegecsből rögzítést.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Vitrázs cső (függönytartó) kiváló.
(#) jani1987 válasza rihekopo32 hozzászólására (») Jan 24, 2019
Szoktak segíteni vérmérséklettől függően. Minden találkozó előtt összesítjük a kívánság listát. Az más kérdés hogy hónapokra előre én se tudok gondolkodni. Próbálom nem offba vinni a topikot. A jelenlegi cső készlet egy részét szikorapetitől vettem és hálás is vagyok hogy lehozta. Kálmán a két szép szememért adta amit a magam módján igyekszek meghálálni. Trafókat valami rádióból való bontásból szereztem így ezekből építkezek. Makacsságból megmaradtam a légszerelt technikánál. Valamelyik hozzászólás úgy hangzott hogy csöves cuccba csöves egyenirányítás dukál. Van is pár cső diódám py és más néven de ezekhez nem készült fűtő trafó. Arra várnak hogy egyszer felhasználjam őket. Az összeállítás nagyban eltér az eredeti tervtől mivel ott EZ80, 6N2P duplázva és két végfokcső került volna pp kapcsolásba. Nem a gondolatától ijjedtem meg csak itt is maradtak kritériumok. Például egyszerű legyen viszont a szomszéd szobából ne szóljanak át hogy nem hallják a tévét. Pozitív értelembe sajnos így is elég hangos lett. Az egész cucc rétegelt lemezre fog felkerülni habár alumínium lapra lett minden felszerelve. Sikerült alu lapot szerezni a kapcsoló gombnak és a hangerő szabályzónak. Kisebb módosítások még várhatóak de nem nagyok.
(#) csa7684 válasza mohinger hozzászólására (») Jan 24, 2019
Igen erre én is gondoltam. Tartok tőle, ha kondit teszek a segédrácsra, befolyásolja a triódás hangzást. Már pedig azt nem szeretném mert triódában szebben szól.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Jan 24, 2019
Azt talán még tudok adni, ha Waurél nem hordta el...
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Jan 25, 2019
Első félvezetős kapcsolások sem DC csatolásúak voltak. Vajon miért változott ez meg? Egyszerű, jobb minőség érhető el DC csatolással. Ez a csöves fokozatokra is igaz. Szerintem nem kell félni alkalmazásától, megfelelő feltételek mellet. Hátrányuk, pontos beállítást igényelnek (kidolgozottabb kapcsolást), nem tolerálják más típusú csövek bepróbálgatását. Stabil működésükhöz tápfeszültségüket is ajánlatos stabilizálni.
(#) XND hozzászólása Jan 25, 2019
Elnézést kérek kicsit elkapkodtam a rajzot,természetesen van rácslevezető,és negativ visszacsatolás is.
Késleltetett anód fesz.kapcsolás lesz,viszont az eredeti kérdésem az lett volna,hogy E88CC alkalmazása esetén hogyan változtassam meg a beállitást.
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 25, 2019
SC 26 a porondon tovább. A beltér nagyjábani elhelyezése... VU méterről lebeszéltek. A bemenet választó reléegység a hátlapra távtartókkal lesz oda erőszakolva. Találtam 2 árnyékolt, fűtésre alkalmas trafit. Sajnos 2-ő kell. Teljes üzemnél 9 cső szedi a fűtőáramot, 150mA/db.
Az 5 csöves fonó csak akkor kap energiát, ha az lesz kiválasztva, egyébként nem koptatok ennyi csövet, ha nem azt hallgatnék...
Az anód trafót kell már "csak" megcsinálni, nyákokat elkészíteni, foglalatokat rendeltem, szóval hipp és hopp, idén meglesz.
(#) CHZ válasza XND hozzászólására (») Jan 25, 2019
Sajnos több mindent, anódokban az ellenállásokat, első csőnél elvileg trimerrel beállítható a megfelelő áram. Másodiknál valószínű 18k-t is változtatni kell..
Következő: »»   2067 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem