Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3339 / 3947
(#) Teaway válasza Energomat860 hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Menjél el vele Budapesten a IX. kerületbe, tegyél egy körsétát . . . ha élve hazajutsz, akkor biztos, hogy nem lila
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2019
(#) fater03 hozzászólása Júl 15, 2019 /
 
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy új tipusu Samsung tv-m 50".. Törött kijelző semmi más hiba.. Kijelzőt már cseréltem párszor, mivel szerencsémre tudtam szerezni egy másik nem kijelző hibás tv-t és tudtam cserélni.. azt megoldanám.. De kijelzőt nem találok a neten.. Nem hiszem el, hogy nem lehet sehol venni.. Valaki tudja, hogy honnan lehetne beszerezni hozzá?
(#) szs válasza fater03 hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Bármelyik műszaki áruházban. Távirányítóstul, "kávástul", mindenestül.
Nem gonoszkodásként írom, nem árulnak ilyent magában, ugyanúgy, ahogy ha fejreállítod a vadonatúj (mondjuk) Suzukidat, nem kapsz új kasztnit magában, hiába tudnád a többi vadonatúj alkatrészt átpakolni bele.
(#) fater03 hozzászólása Júl 15, 2019 /
 
Értem- értem csak ugye, ha beviszem egy szerviz boltba, akkor ők tudnak beszerezni .. Be is lett véve 90 ezer szereléssel, szerelés nélkül nem adják ide.. Én örülnék ha megoldhatnám én, mivel megtudnám, csak a beszerzés nem megy.
(#) szs válasza fater03 hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Hogyne tudnának. Ők hozzáférnek ahhoz, amihez földi halandó nem: a szállítási sérült, szépséghibás raktári cucchoz. Abból szívesen megjavítják a tiéd is, de bolondok lennének a szerelési díjukat, hasznukat átadni...
(#) fater03 hozzászólása Júl 15, 2019 /
 
És nem ismersz/ismertek egy jóra való szerelőt aki egy kis haszonért is oda adja pár telefonálásért?
(#) szs válasza fater03 hozzászólására (») Júl 15, 2019 /
 
Nem.
És nem érted a lényeget:
-A Samsung nem forgalmaz kijelzőt.
-A szerviz, amelyik olyan szerencsés helyzetben van, hogy a fentebb említett cucchoz hozzájut, az vállalja (a szabályoknak megfelelően) a jótállást onnantól, hogy beszerelte. Hozzá viheted vissza a kötelező (vagy önként azon túl is vállalt) jótállási időn belül.
Ha továbbadná másnak a képernyőt, és az meghibásodna, menne a jóember a Samsunghoz? A Samsung nem forgalmaz ilyet, a jóembert elküldi, a szervizt is megkorbácsolja. Kell ez neki?
(hiszen a szerviz olyan árut adott el, ami nem Samsung, és nem is áru, csak elektronikai hulladék határán mozgó, de alkatrésznek felhasználható, és ezért nyomott áron átadott valami).

Kijelzőt a Samsung is onnan veszi, ahonnan az LG, a mittudoménki, mi is onnan tudnánk, de a gyártó 1 darabbal nem foglalkozik, egy konténernyit meg nem veszel...
(#) szs válasza fater03 hozzászólására (») Júl 16, 2019 /
 
Újra átolvastam a kérdéseid, és rájöttem -bepaliztál...
Ez itt az "elektronikában kezdők kérdései", és én, mint elektronikában nagyon kezdő (de más dolgokra azért rálátó), igyekeztem néked dolgokat elmondani, mint kezdő társnak.
De hát (most látom), te azt írod, nagyon is tudod, mit kell csinálni, csak beszerzési forrást keresel. És követelsz már lassan.
Hát akkor miért nem a "Vásárlás, hol kapható" topikot keresed fel?
(#) Andralin válasza proli007 hozzászólására (») Júl 16, 2019 /
 
Köszönöm a tanácsokat.
Akkor legközelebb ilyen célra SSR-t használok majd, most egyenlőre cseréltem ugyanolyan relére.

A relé típusa Rayex LMR2-5D. Jobban megnézve igen érdekes a helyzet, mert az interneten elérhető információk alapján (többek között itt a Hestore-ban is, ahonnan rendeltem) csak 5 A terhelhetőséget írnak. Viszont magán a relén 8 A van feltüntetve!

Ilyenkor mi van, melyik adat lehet a valós, tényleges?
Jól gondolom, hogy nem a netről kinézett, hanem az, amit a gyártó ténylegesen az alkatrészen feltüntetett?
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2019

rele.jpg
    
(#) proli007 válasza Andralin hozzászólására (») Júl 16, 2019 /
 
Hello! Én a gyártó szándékairól és/vagy nevében nem tudok nyilatkozni. De mind az adatlapban, mint a szitázásban nem szokatlan a hiba. Én meg szkeptikus vagyok a marketinggel kapcsolatban.
(#) kapitany14 hozzászólása Júl 17, 2019 /
 
Sziasztok
Még új vagyok itt és nagyon amatőr, ha esetleg rossz helyen teszem most fel ezt a kérdést, akkor kérlek igazítsatok útba a megfelelő fórum felé.
Van esetleg aki jártas porfestésben. Ugye ott fontos az, hogy a festendő fém alkatrész - akasztókampók-akasztó kocsi és a sín egy potenciálon legyen. Nah most, panaszkodnak, hogy nem jó a festés, összevissza száll a por stb. Én a vezetésre kezdek gyanakodni. Fogtam egy mezei multimétert, csipogós dióda vizsgáló/szakadás vizsgáló állásba tettem és sínre és a felakasztott festetlen termékre tettem a csipeszeket. A műszer egyes kampóknál sípolt, de többnél nem. Szóval valószínű nincs meg a porfestésnél oly fontos vezetés?
Vagy ettől komplikáltabban kellene megvizsgálni? Köszönöm a segítő válaszokat!
(#) pucuka válasza kapitany14 hozzászólására (») Júl 17, 2019 /
 
A nagyfeszültséggel lesz a baj. A porfestésnél a tárgy a kampón több 10 kV feszültségen van, mivel az egész statikus feltöltődésen alapul, áram men nagyon folyik, ezért egy esetleges kontakthiba nem sokat számít. De kikapcsolt állapotban megmérheted a folytonosságot A nagyfeszültség betáplálásától a kampóig.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Júl 17, 2019 /
 
Sziasztok
Ebben a videóban egy injekciós tűből nyomnak ki forrasztaskor az usb lábára.
Mi ez az anyag?
Bővebben: Link
(#) Secret válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 17, 2019 /
 
Folyasztószer lehet.
(#) david10 hozzászólása Júl 17, 2019 /
 
Sziasztok,
Találtam ezt a leírást, ahol egy USB-s modemet meg egy telefont összekötve figyelték hogy a telefonon melyik gombot nyomták meg a DTMF hangok segítségével (gondolom telefonvonalat is közbeiktattak). Ezt szeretném én is megépíteni, annyi különbséggel, hogy én a szoftver felét fogom továbbfejleszteni.
Egy vezetéknélküli vezetékestelefont (lásd a képet) és egy külső modemet (ami ma volt első alkalommal kicsomagolva) összekötöttem egymással, de a telefonon nem hallatszódik tónushang.
A kérdéseim:
1.: Jól sejtem-e hogy telefonvonal nélkül nem is lesz tónushang?
2.: Hogyan tudok telefonvonalat előállítani? Találtam egy leírást ami szerint ha 70 voltos 20-30Hz-es váltóáramot előállítok egy transzformátorral, akkor az már telefonvonalnak minősül.
Egyedül amit sikerült elérnem az az hogy az ATA paranccsal elindítottam (gondolom) a csatlakozási a folyamatot, és a modemből a 90-es évek filmjeire emlékeztető hang kezdett kijönni.
3. PCI kártyás telefonmodemnek hogyan lehet AT parancsokat küldeni?
A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2019
(#) Epu2 hozzászólása Júl 18, 2019 /
 
Üdv! A topikokban nem találtam választ, holott többször volt már beszélgetés tárgya. (Irányítsatok a megfelelő topikba!)

Kérdésem a következő:
Hogyan ad információt a telefontöltő a telefonnak, mekkora árammal terhelhető.
5 V stabilt rákötök egy USB aljzatra, de csak töltöget. 24 óra alatt sem töltötte, fel a 3 Ah-ás akkut, holott 1 A-t is tudna.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2019
(#) Gafly válasza david10 hozzászólására (») Júl 18, 2019 / 1
 
Bocsánat hogy késve válaszolok:
#1: Nem tudom mi az a "tónus hang", de ha az, amire gondolom hogy gondolsz, akkor igen.
#2: Az mondjuk csengetésnek megteszi.
#3: Amint odáig eljutsz, hogy azt mondod neki, hogy "AT", és erre az mondja hogy "OK", már sínen vagy.

Javasolnám a 3-as tétel abszolválását, utána térjünk vissza a részletekre...
(#) pucuka válasza david10 hozzászólására (») Júl 18, 2019 / 1
 
Idézet:
„PCI kártyás telefonmodemnek hogyan lehet AT parancsokat küldeni?”

Terminál programmal a számítógép felől.
(#) Kovidivi válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 18, 2019 / 1
 
Több dolog fontos.
Ha vékony, hosszú a kábeled, ohm törvénye fogja korlátozni az áramot.
Ha van D+D- használatban, akkor azokat a megfelelő potenciálra kell kötni, esetleg USB-C-nél kommunikálni.
Ha a töltődre 5A van írva, de már 1A-nál beesik a feszültsége 4.5V-ra, akkor ismét érthető a probléma.
Legjobb az, ha a kimenő feszültség +5-10%-kal nagyobb (jó sok áramot tudó táppal), mint a névleges, tehát 5.25V-5.50V, vastag a vezeték, jók a kontaktusok, és rövid a kábel. Ezután a töltő áramkört kell felülvizsgálni.
Ha az akkumulátor, amit töltesz vele nagy belső ellenállást mutat, nem fognak Amperek folyni, ez tuti!
Ha TP4056-ot használsz, és ott van a soros 4.7Ohm az USB csatlakozóval sorban, ismét kevesebb lesz az áram. Ha a TP4056 nyákja nem tud hűlni, az áramot korlátozni fogja.
Ha az USB csatlakozó már sokszor lett használva, a kontaktusa nem megfelelő, nem tud a megfelelő nagyságú áram kialakulni.
Ha megnézed, alig írtam a Data vezetékpáron folyó kommunikációról, mert általában nem ez a korlátozó tényező!
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2019
(#) reloop válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 18, 2019 / 1
 
Szia! Az USB csatlakozó D+, D- lábáról veszi az információt a töltendő készülék.
Itt a fórumon azt válaszolhatom, vásárold meg a készülékhez gyárilag ajánlott töltőt.
Abban viszont nem tudlak megakadályozni, hogy elolvasd a Google usb charger hack keresés találatait
(#) Epu2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Ezekkel tisztában vagyok. Egyedül a töltőkábelek bolti volta miatti minősége bizonytalan. Telefont töltenék vele. Egy lakókocsi szivattyú tápjáról töltenék. Tudha az 1 Ampert és az 5,08 V-ot. Keressek olyan kábelt, amiben réz is van?
Idézet:
„Ha van D+D- használatban, akkor azokat a megfelelő potenciálra kell kötni, esetleg USB-C-nél kommunikálni.”

Ezt kicsit jobban kifejtenéd!?
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2019
(#) Epu2 válasza reloop hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
A találatokkal nem lettem okosabb, de tippet adott más célra. Köszi!
(#) pipi válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Telefon ill töltö függő.
Mint írtták a d+ d- érintkezőkkel játszanak...
Van olyan teló ami pl rövidzárat figyel a kettő között, más ellenálláshálót figyel, stb.
Készülékspecifikusan guglizzhatsz rá...
A legintelligensebbek meg lekommunikálják, esetleg mondják a töltőnek hogy adjon az 5V helyett pl 8V-ot, a gyorsabb töltés érdekében...
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2019
(#) Epu2 válasza pipi hozzászólására (») Júl 19, 2019 /
 
Köszi!
(#) amitech hozzászólása Júl 19, 2019 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a 3 fázisú hálózaton külön fázisra kötött fogyasztók esetén (pl. a klasszikus felállás: főzőlap 2 fázis, sütő 1 fázis, 5x2,5mm2-es kábellel bekötve) a nulla vezetőt miért nem kell 3x akkorára méretezni, mint a fázis vezetőket?
(#) Bakman válasza amitech hozzászólására (») Júl 19, 2019 / 2
 
Azért mert a nulla, három fázisú rendszerben, kiegyenlítő szerepet tölt be. Pl. három fázisú motorok esetén a nullát be sem kell kötni mivel ott a három tekercs egyeneletesen terheli a fázisokat.
A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2019
(#) david10 válasza david10 hozzászólására (») Júl 19, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Amint van fejlemény a terminállal kapcsolatban, jelentkezem.
(#) Pumuckli hozzászólása Júl 19, 2019 /
 
Sziasztok! Vettem egy Raspberry Pi 3B+ minigépet és hozzá egy Pi Desktopot (Element14), hogy működjön SSD-vel. Viszont, ha összedugom, a Pi tetejére kerül az Element14 (SSD modul) és így szinte lehetetlen hűteni a Pi processzorát (függetlenül attól, hogy jó kis hűtőbordák vannak rajta). Arra gondoltam, hogy egymás mellé rakom a két kütyüt. Ez eddig rendben is van, de a tápot nem a Pi lapra kell dugni, hanem az SSD modul-ra és a 40 tűs csatlakozón keresztül kapja a tápot maga a Raspberry Pi. Tudom, hogy van külön 40 tűs kábel (vettem ilyet is), de ezzel szintén az a bajom, hogy maga a vezeték felfogja a ventilátor levegőjének áramlását).
Hogy a kérdésre térjek, a Raspberry Pi működéséhez elég az Element14 modulról átvinnem a +5, +3.3, valamint egy GND-t? Ha más is kéne neki, akkor (ha nem viszem át azokat a vezetékeket), akkor tönkremehet a gép, vagy "csak" simán nem fog működni, amíg át nem kötöm az(oka)t is?
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat előre is.
(#) Bakman válasza Pumuckli hozzászólására (») Júl 20, 2019 /
 
+5 V és GND elég, nem kell a 3.3 V. Az USB csatlakozóból is csak 5 V-ot kap.
(#) Tomi111 válasza amitech hozzászólására (») Júl 20, 2019 / 2
 
Szia! Ha mondjuk max 3×16A-t fogyaszt a sütő és a főzőlap, akkor a nulla terhelése max 16A lehet, ez is akkor ha csak egy fázist terhelsz. Ha már kettő terhelsz, akkor az áram nagyobb része a két fázisvezető között fog folyni, a nullán 16A-nál kevesebb lesz. Ha mindhárom fázist egyformán terheled, akkor a nullán nem folyik áram. (bár ez csak ohmikus terhelésre igaz teljesen) Viszont az így 3 fázisra kiépített hálózat, ha mégis csak egy fázisra kötik, veszélyes lehet, hisz akkor összeadódnak a fázisvezetők terhelései, annyi folyik a nullán is. Ha a fázisvezetőkön 32A folyik, ami életszerű lehet, annyi megy a nullán is, aminek viszont így kevés a keresztmetszete, melegedni fog.
Következő: »»   3339 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem