Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2126 / 2486
(#) reloop válasza Szabi1 hozzászólására (») Dec 8, 2018 / 1
 
Ezekkel a trafókkal a magas tápfeszültséged ±50 V lenne, az 8 Ω-ra 100 W-ot ad le.
Ha valóban a hálózati feszültségválasztó lett tévesen kapcsolva, akkor a leégést megelőző pillanatokban túlfeszültséget kapott az elektronika és lehetnek benne hibás alkatrészek.
(#) Szabi1 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
A téves feszválasztót csak feltételezem, hidegen mérve nem volt semmi gyanús. Ezekkel a trafókkal mindenképp lehet éleszteni. Ha az időm megengedi, tesztelni fogom.
De érdekelne, hogy hogyan számoltad ki a kimenő teljesítményt, csak feltételzem: trafó teljesítmény kb 450VA, I= 450/100= 4.5[A], P=I^2*R=20.25*8=162W és még a kimeneti leesik a hatásfok miatt, vegyük 60% nak, 162*60/100=97.2?
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
(#) reloop válasza Szabi1 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
A teljesítményt a tápfeszültségből számoltam.
(#) Szabi1 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Tehát szimpla 2x24V AC trafó esetén, CONN4 et CONN2 vel, CONN5ot CONN1-el kössem össze?
(#) reloop válasza Szabi1 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Nincs jelentősége az összekötésnek, hiszen ettől még egyutas maradna az egyenirányítás és mindössze próba céljára javasoltam ezt a táplálási módot.
Mutasd be trafós témában a trafót, hátha javítható.
(#) Szabi1 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
A class H végfokozat kimenetén Pozitív, míg a class AB végfokozat kimenetén a Negatív tápfesz van jelen, az egyiknek invertálva van a jelbemenete. Sajnos a műveleti erősítők tápfeszét előállító LM integrált áramkörök után 33V körüli feszültség mérhető. Ha kiszedném az LM ic-ket van értelme még egyszer tesztelni az erősítő fokozatokat?
(#) reloop válasza Szabi1 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Az LM317 és LM337 zárlatos a ki és a bemenet között?
(#) Szabi1 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Igen.
(#) reloop válasza Szabi1 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Ennek tükrében a BA4560-asokhoz sem fűznék sok reményt.
Az LM3886 3-4 lábak között szintén zárlat?
(#) csa7684 hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Sziasztok! Pár éve megépítettem ezt a végfokot. Elégedett voltam a hangjával, most újra meg szeretném építeni. A kérdésem csupán annyi lenne, hogy ha meg szeretném toldani egy - egy tranzisztorral, akkor kell e valamit változtatnom a kapcsoláson? És, hogy ez mennyit változtatna a teljesítményén?
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Szia! Gondolom a toldás 3 pár végtranzisztort jelent a korábbi kettő helyett. Nyugodtan ráépítheted ez csak egy dumper fokozat.
A teljesítmény nem változik, csak akkor ha a tápfeszültséget vagy a terhelő impedanciát módosítod.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Hát így akkor nincs értelme. Viszont akkoriban volt egy észrevételem. Éspedig az, hogy a dumper bázisát hajtó darlington kapcsolásnál található tranzisztor kissé jobban melegedett. Ezt lehet orvosolni, Vagy ezzel sem érdemes foglalkozni?
(#) mraulajos hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Hali!
Hat évvel ez előtt szenvedtünk reloop-al ezzel a témával, ami sikerrel zárult. Egy t.amp ta1050 es ről van szó. Annyi gondom van vele, hogy clip jelző nem jó van beállítva. (szerintem) Egyáltalán lehetsége e ilyen? Mindíg túlvezérlést mutat, holott hangerőből, és a potik állásábó itélve nincs túl hajtva. Lehet e ezen állítani, hogy a tényleges értéket jelezze.?
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Annak a tranzisztorpárnak természetes a melegedése, mert rajtuk folyik a nyugalmi áram. Mikor az 1 Ω-os ellenálláson már 0,6 V esik akkor nyitnak a dumper fokozat tranyói.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Értem. köszönöm a válaszodat! Akkor azt is békén hagyom.
(#) reloop válasza mraulajos hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Szia! A clip jelzés itt úgy működik, hogy a műveleti erősítő kimeneti jele megugrik mikor nem érkezik a bemenettel arányos visszacsatolás. A clippelés ennek a tipikus kiváltója. Az IC kimenetén lévő diódahíd egyenirányít a LED számára és a 100 Ω korlátozza a LED áramát.
Hibalehetőségek: zárlatos dióda a hídban, túl alacsony nyitófeszültségű LED.
Mérd meg a műveleti erősítő kimenetén az egyenfeszültséget testhez képest!
(#) mraulajos válasza reloop hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Köszönöm! Később fog rá sor kerülni, majd referálok.
(#) mraulajos válasza reloop hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Hali!
AZ NE5532 IC ről, és az 4x1N4000 diódahídról, és az R55 100ohm ról van szó.?
Megkérnélek, jelöld meg azt a pontot, ahol mérjek.
Milyen pozicióban legyen az erősítő méréskor?
(#) reloop válasza mraulajos hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
A rajzon az IC 7-es lába a kimenet, amin feszültséget kéne mérned vezérlés nélküli állapotban. Pár tizedvolt amivel elégedett lennék.
Igen, az IC 7-es láb és az R55 közötti diódák ellenőrizendők.
(#) mraulajos válasza reloop hozzászólására (») Dec 11, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) Beringer 600 válasza csa7684 hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Szia
Tudnál nekem egy nyáktervet küldeni?
Köszi előre.
(#) strobi válasza reloop hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Úgy néz ki sikerült megszerezni az eredeti dokumentációt és egy működő végfokot is amihez Januárra hozzá is jutok és biztonságos körülmények között be tudom majd állítani. Ha máshogy nem, azzal szerzett tapasztalatok útján fel tudom éleszteni ezt a modult is.
Összegezve a problémámat a jelenlegi erősítővel kapcsolatban. A csatolt rajz szerinti MJE tranzisztorok (T10, T11) irreális melegedésére van-e ötletetek? A nyugalmi áram potméterének állítására nincs reakció. Mit érdemes átvizsgálnom?
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2018
(#) reloop válasza strobi hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Szia! Így már tudunk haladni. Elsőként mérd meg az R31-en eső, a beállítással elérhető legmagasabb feszültséget, 6-7 V kell, hogy a végtranzisztorok nyitás közelébe kerüljenek, azaz legyen nyugalmi áram.
Ez a 6-7 V azt is jelenti, hogy az ellenálláson és ezzel együtt T10, 11-en 60-70 mA folyik, ami ezt a parányi tranzisztort bizony a megszokottól sokkal erősebben fűti. A 2 W disszpáció jó hővezetésű szigetelőn tud azért távozni a borda felé, ez vékony mica lemezzel és pasztával azért elérhető.
A fotódon látható R31 elég kicsi fizikai méretű, bizonyára az is melegszik rendesen (R38 szintén), ide 2 W-os ellenállás felelne meg. Úgy látom a furattávolság is ehhez igazodik.
(#) csa7684 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Szia! Eltelt azóta néhány év. Akkoriban úgy döntöttem kézzel tervezem meg.
(#) csa7684 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Csak ez a kép maradt.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Ezt a tápegységet csak két trafóval érdemes, vagy mehet 4 szekunder egyre is?
(#) feky84 hozzászólása Dec 13, 2018 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Kaptam egy Harman Kardon avr 1700 típusú házimozi erősítőt! Annyi gondja van, hogy amerikai lévén 120 voltos,de valaki (szerintem Németországból van) bedugta 230-ba. A kapcsolóüzemű tápja kuka. Az erősítőhöz szükséges feszültségeket már sikerült előállítanom(+-43,+34,+-12,+5), viszont nem tudom bekapcsolni. A stand by led világít és annyi. A kapcsolási rajza megvan, de arra nem jöttem rá, hogy hogyan lehetne bekapcsolni. Valamelyik külföldi fórumon olvastam, hogy talán a hdmi-panelról kapna valami jelet a bekapcsoláshoz. Ha valakinek van valami jó ötlete, vagy találkozott már ilyennel, legyen szíves ossza meg velem is hátha sikerül elindítani.
Előre is köszönöm
(#) strobi válasza reloop hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Hát az az ellenállás kb 80 fokig melegedett , 2x20V-ig tekertem a tápot, ekkor már 2x70mA folyt a tápegységekből. Ellenálláson 6.4 és 6,55V tudott esni a poti állításával, bár gondolom ennél jóval nagyobb tartományt kéne tudnom bejárni. Az esetleg érdekes lehet, hogy a csúcs a középállás környékén volt? Azt ne felejtsük el, hogy nem a gyári FET-eket használom. Lehet akkora különbség a karakterisztikájában, hogy az adott áramkör nem a tartományában dolgozna?
(#) reloop válasza strobi hozzászólására (») Dec 13, 2018 / 1
 
Ez már majdnem jó. Lehet, hogy kevés a tápfeszültség. A nagyjelű erősítő áramát ellenőrizzük le! Az R25, R28 ellenállásokon 0,7-0,8 V feszültségnek kéne esnie.
A hatékony hűtésről remélem sikerült gondoskodnod, mert a T10,11 fűt rendesen és a végtranyók még ki sem nyitottak.
Az élesztés során megengedhető azért a FET-meghajtók áramának korlátozása, R31 helyére 470 Ω-ot ajánlok.
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Dec 13, 2018 / 1
 
Akkor van értelme a külön trafónak, ha opció az egycsatornás üzemeltetés.
Következő: »»   2126 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem