Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   139 / 194
(#) Allen Collins hozzászólása Jún 11, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget, rendben működik kb 2-3 másodperc késéssel, bőven jó lesz
Hálásan köszönöm, meg az a 600 ember is, aki mostantól nem fog frászt kapni amikor bekapcsolják a rendszert
Holnap beszerelem.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) steelbird válasza Allen Collins hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Idézet:
„rendben működik kb 2-3 másodperc késéssel”
Pont úgy, ahogy kell neki. Csak kiszenvedtük. Akkor örülés van. Erre bontok is egy sört..
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jún 11, 2015 /
 
Helló!
Ez a koppanásgátló DC figyelő működőképes?
És az a kérdésem, hogy ha 2 áramkörös relét teszek bele, akkor elég ez egyik végfok kimenetét figyelni, és aszerint a hangfalra kapcsolni a másikat végfokpanelt?
Köszi!

vedelem3.gif
    
(#) szamóca válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Nincs hangfalad!
Így képezd ki az áramkört.

hangvéd.png
    
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Idézet:
„ha 2 áramkörös relét teszek bele, akkor elég ez egyik végfok kimenetét figyelni...”
Mi van akkor, ha a nem figyelt végfok elszáll és kiküldi a tápot a hangszóróra? Elfüstöli vígan a hangszórót, a védelem meg ebből semmit nem vesz észre.
A Szamóca rajza figyeli mindkét végfokot, azzal nem lesz ilyen probléma. Ráadásul plusz egy ellenállás csak...
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) szucsistvan123 válasza szamóca hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Köszönöm! Ez van, amikor előbb írok, mint hogy gondolkodjak! . Pedig pofon egyszerű a megoldás! Egyébként mennyire működőképes a kapcsolás? (egyszer kétszer befürödtem a BSS.hu-s kapcsolásokkal)
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) szamóca válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Működőképes. T1 és köre felel a be-kikapcsolás időzítéséért, T2-T3 és köre a kimeneti egyenfesz pozitív ill. negatív létét, T4 a relékapcsolásáért felel.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
DC védelem van benne, a koppanásgátló funkciója viszont csak bekapcsoláskor működik, kikapcsolási tranziensek ellen nem véd rendesen, mert később old le a relé. Ugyanez a helyzet pillanatnyi áramszünet esetén. A relé mindaddig behúzva marad kikapcsoláskor, amíg a 12V -os tápból kap elég tartóáramot, illetve amíg ki nem sül a T1 körében a 47µF a vele párhuzamosan kötött 1MOhm -on és a járulékos ellenállásokon keresztül.
A két sorba kötött polarizált 47µF helyett pedig inkább egy bipoláris 33µF -os kondit kellene beletenni, itt kapható és árban is rendben van.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) szamóca válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Így már figyeli a kikapcsolást is.

hangvéd.png
    
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
A tranzisztorokat sejtettem mit csinálnak, mi a feladatuk. De abban nem voltam biztos, hogy jól működik e. Az nem olyan nagy baj, hogy a kikapcsoláskor nem véd, mert úgy sose ,,durrant,,. A bekapcsoláskor volt az, hogy szinte kilökte a hangszóró tölcsérjét. A kondit megpróbálom beszerezni.
Köszi a válaszokat!
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jún 16, 2015 /
 
Sajnos a tranyós kapcsolás nem működik! Egyből behúzza a relét, ha áramot kap. Nem akarok többet szórakozni vele, mert már nagyon sok dologgal próbálkoztam. Annyit meg nem ér!
Most találtam egy másikat: Ebben egy műveleti erősítő van. Erről mi a véleményetek? Ez működőképes?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2015
(#) Helios válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 16, 2015 / 1
 
Szia!

Ez a berendezés szuperül működik mind két erősítőmben is. 1,5V egyenfeszültségre bontja a relét, majd ha megszűnik a hiba 3sec-en belül vissza is kapcsol.
(#) 13_Balu50 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 16, 2015 / 1
 
Én ezt tartom a legjobbnak, nekem 3 erősitőmben is ez van, sőt beépitettem pluszba egy Ibiza AMP800 -ba is mert nem bizok a védelmébe.
Ez gyakorlatilag a Rtf- es kapcsolás.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2015
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Amennyiben ezt építenéd meg, nem kell hozzá 12 V gyakorlatilag minden erősitőhöz jó, csak 2 ellenállásértéket kell varriálni a tápfesztól függően.
JA és csak 24 V os relét javaslok a 12 V-os relével én is sokat szenvedtem a BD241 nagyon melegszik.
(#) szucsistvan123 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
De! Gondoltam!
De az oldalon azt mondták, hogy jó.
A NYÁK meg tuti biztos jó volt.
Helios: köszönöm a választ!
(#) szucsistvan123 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Tudom én azt! Nem hangolt le egyáltalán. Igaz még van mit tanulnom!
Egyébként cseréltem minden alkatrészt, de a hiba továbbra is fenn állt.
13_Balu50: Ahogy elnézem amit küldtél majdnem ugyan az, mint amit én csatoltam a kérdésben,
csak egy kicsit átdolgozva.
Köszönöm az eddigi válaszokat mindenkinek!
(#) 13_Balu50 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Az általam belinkeltnek nem kell külön 12 V, a végfok szimmetrikus tápjáról megy és kell a trafó szekunder részéről 1 szál ami az áramkimaradást érzékeli, ugyanis azonnal betilt ha elmegy az áram, nem lövi ki a hangszórót. A tiédhez csak max 12 v os relé mehet, de azt nem tanácsolom kiccsi az ellenállása azt a bd137 biztos nem fogja birni.
(#) szucsistvan123 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
A relé tekercse 270 Ohm -os, és csak 1 db-t használok belőle. (mert 2 áramkörös)
(#) steelbird válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Az a baj az általad javasolt kapcsolással, hogy a BD, ami a relét kapcsolja, nincs telítésbe vezérelve. Egy 10kOhm -os bázis-kollektor közötti ellenállás adja a nyitóáramát. Nem jó megoldás, a kapcsoló tranzisztoron sok feszültség marad emiatt, az pedig a rajta átfolyó árammal együtt feleslegesen fűti a tranzisztort. Ráadásul két tápfesz kell neki, ami megfelelő terhelhetőséggel nem áll rendelkezésre minden erősítőben.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2015
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Akkor mit ajánlasz? milyen tranyót tegyek helyette?
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Megépítetted ezt is, amit 13_balu50 kolléga javasolt? Mert én erre írtam.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2015
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Azt építem!
Azé kérdem!
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Minél nagyobb bétájút. A kis BD -knek nagyobb a bétája, mint a nagyoknak. De melegedni fog a 270 Ohm -os relével nagyon. Ez konstrukcióból adódó probléma, nem a legjobb megoldás. Az előzőleg megépített kapcsolásodnak is működnie kellett volna, úgyhogy valamit te szúrhattál el. Én ezt nem javaslom a számodra. Már csak a BD melegedése miatt sem. Egyszerűbb rajzot keress.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2015
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
És ha a relével sorosan kötök egy ellenállást? Mondjuk olyan 2-300 Ohm -osat?
(#) steelbird válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
A soros ellenállás mehet, de az értéke függ a tranzisztor tipusától, bétájától, a tápfesztől, szóval azt igazából egy árammérés után kellene kiszámolni, hogy mennyi legyen az értéke. De a melegedést nem oldja meg, csak annyit érsz el vele, hogy nem a tranzisztor fog főni, hanem az ellenállás. Ez alapból rossz megoldás, hogy a teljes tápfeszről kapcsolják a relét.
(#) Alkotó válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Reloopnak van többféle védelem javaslata is a témában. Ha nem kötődsz az eddigi kapcsolásokhoz, akkor javaslom azt is megnézni.
Külön tekercsről (vagy trafóról) üzemel, ezért szinte semmilyen hőtermelés nincs, egyszerű, de megoldja a feladatot. Ráadásul bőséges elméleti információ is van hozzá. (itt találod)
(#) szucsistvan123 válasza steelbird hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Akkor lehet belerakok egy BD137 -et.
Idézet:
„Az előzőleg megépített kapcsolásodnak is működnie kellett volna, úgyhogy valamit te szúrhattál el. Én ezt nem javaslom a számodra. Már csak a BD melegedése miatt sem. Egyszerűbb rajzot keress.”

Nem okoz gondot a kapcsolás ,,bonyolultsága,,! Az előzőbe szinte mindent megpróbáltam már: cseréltem az összes tranzisztort, próbáltam más relével, variáltam a kondik értékeit, átforrasztottam minden kapcsolást, de semmi. A NYÁK -ot is sokszor átnéztem, de semmi hiba. A sok forrasztgatástól meg már levált a réz vezető a lapról. Eredetileg is ezt a műveleti erősítős változatot néztem ki, csak ahhoz nem sok minden volt itthon. Azért maradtam a tranyósnál.
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Egyébként én is külön trafóról hajtanám.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
(#) 13_Balu50 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Tudom, hogya 12 V -os 270 R a 24 V -os meg 1000R körül van mióta cseréltem 24 V-ra nincs melegedés.
Következő: »»   139 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem