Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   77 / 137
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 1, 2018 /
 
Sziasztok! Nodemcu-val szeretnék vezérelni relén keresztül egy dc motort, ami egy zárat nyitna, zárna. De az a problémám, hogy ha elmegy a táp, miután visszajön, akkor a kimeneteket bekapcsolja! Ezt nem lehet valahogy elkerülni? Segítsetek!
(#) nedudgi válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 1, 2018 / 2
 
Gondolom, minden kimenet ilyenkor magasra áll. Több kimenetet használj, és a motort az egyik alacsony, és a másik magas állapota engedélyezze.
(#) Pgeorge80 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Igen! Pontosan ez a baj! Ezt pontosan, hogyis érted!? Mert én úgy gondoltam, hogy egyik relé jobbra forgatja a motort, a másik meg balra! De próbáltam l298 motorvezérlővel, de annál is az a probléma, hogy valamelyik irányba felpörög a motor, miután visszajön a táp!
(#) Firefighter1 válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Mint egy logikai kapu... tehát ahhoz hogy a motor forogjon kelljen lenni egy magas és egy alacsony kimenetnek egyszerre

Legalábbis szerintem valahogy így gondolhatta... de ez valóban jó megoldás lehet
(#) Pgeorge80 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Tehát akkor irányonként használjak két relét?
(#) Johnycorp válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Szia.

Mivel vezérled a reléket, tranzisztorokkal?
Ekkor van egy ellenállásod a Nodemcu kimenet és a tranzisztor kimenete között. Tegyél egy 10k körüli ellenállást a tranzisztor bázisa és emittere közé.

Más esetben írj még részleteket ide.
(#) nedudgi válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 / 1
 
Nem kell két relé, de az is egy megoldás.
Egy logikai kaput használj, például a CD4070B-t.
XOR: a kimenet akkor igaz, ha a két bemenet nem egyezik meg egymással, azaz akkor induljon a motor, ha a kapu két bemenete özül az egyik magas, a másik alacsony.
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
A Nodemcu kimenete, közvetlenül ehhez az optocsatolós relépanelhez csatlakozik!
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
De mondjuk mekem már az fura, hogy a nyomógombot a Blynkben úgy kell beállítanom, hogy alaphelyzet magas, megnyomásnál pedig alacsony szintre ugrik!
(#) Pgeorge80 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Köszi, hogy próbálsz segíteni, de amit írsz az nekem kínai! Ennyire nem értek az elektronikához! A Nodemcu-t is youtube videó alapján üzemeltem be!
(#) Johnycorp válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Az a probléma ezekkel a relépanelekkel, hogy pont fordított jelet várnak a vezérlésre.
Tehát amikor a relémodul IN1 vagy IN2 bemenete alacsony szintre kerül, akkor húz meg a megfelelő relé.

Próbáld ki: húzd ki a Nodemcu panelról az egyik sárga vezetéket (pl: a relépanel IN1-re menőt) és tedd oda, ahova a fekete is csatlakozik (G, azaz GND). Ha ekkor a relé meghúz, akkor ez a logika a vezérlésben.

Természetesen lehet tenni valamiféle megoldást a helyzet ellen. Például a programban be kell állítani, hogy a kimenetek a setup()-ban magas szintre legyenek inicializálva. Meg ellenállással is fel lehet húzni. Nem a legjobb, de egyszerű megoldás neked.
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 2 / 2
 

Tisztelt nem értek az elektronikához jutúbhuszár úr!
Kéretik az elektrotechnika, digitális áramkörök és programozás alapjaival is megismerkedni!
Értem én hogy , hú de jútúbúl milyen qrva egyszerű minden.
Csak hát a részletekben vannak elbújva a lényegek , arra meg már a jútúb videjók nem homályosítanak fel.
Az is igaz, hogy mindez időbe telik és nem csak annyi hogy egy 2 filmet megnézel és 1 2 forrást letöltesz.

Sorolhatnék sok sok irodalmat , weboldalt ezekben a témában.
(Amint desktop közelbe jutok megteszem, ha más nem privátban küldöm el)
De vissza lapozva láthatod, írtunk már nem egy ilyen hivatkozást a topicban.
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 1 /
 
Vannak késleltett meghúzású relék.
Arról táplálni a motort.
Addig míg a uC tranziensei biztosan lezajlanak 100 200 msec, Csak utána kapjon tápot a motor áramköre.
Igaz ez eléggé hardveres megoldás. Kevésbé szoftveres .De talán egyszerűbb.
Persze ujabb kontaktus / félvezető , újabb hiba forrás.
Ha nem túl nagy áramú a motor akkor FET és pár RC tag is megteszi esetleg egy darlington + FET az RC tagok után.
Megnézni a motorvezérlő ic adatlapját ... hátha van egy enable/disable port.
Azt egy RC taggal késleltetve a bekapcsolási tranziensek után éledne fel a motorvezérlő IC.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 2, 2018 1 /
 
Motorvezerlőnek van ENA és ENB pontja :
Adatlap: Bővebben: Link
TTL szintű. Oda lehetne egy RC tagot rakni vagy egy schmitt trigerbemenetű invertert/kaput pl cd4093 amivel a stabil RC tagú időzítés előállítható
(#) Pgeorge80 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Köszi a segítséget! Most már tudom, hogy te nagyon értesz az elektronikához, és ezzel az infóval, meg azokkal amiket leirtál, biztos meg is tudom épiteni, a kapcsolást amire nekem szükségem! Mégegyszer köszönöm!
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
Találtam a kacatok között egy Omron h3cr időrelét, szerintem az tökéletes lesz hogy az l298 késleltetve kapja meg a tápot, amíg a Nodemcu vissza nem áll alaphelyzetbe áramszünet után!
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Relé se kell elég 1 R C időzítö ellenállás / kondenzátor az Enable lábakra az L298 lábaira.
Olvassál adatlap meg lessél utána R C töltési kisütési ciklusainak ... elektrotechnika középsuli 2. Féléves tananyag ...
Tau = R * C ... (63% - 37%) Uc és Ur arányai ... ha ez se mond semmit egy villanyszerelőnek akkor mélyebben nézzél utána az alapoknak.
Ebből minden kiderül ...
Az inverter a stabilabb billenés miatt kell (hiszterézis) ezért schmitt-trigger bemenetű kell.
Az R C töltő áramkör után kötni ami stabilan billen az eltelt idő után.(ellenálláson keresztül a kondi)
Kis digitális áramkőri ismeretek ... kb digit áramkörök első fèlèv középsuli.
Ennél többet csak azutàn írok ha már az alapokat érted.
Pl ha tudsz egy olyan R és C értéket mondani amivel közel 1 tized sec időzítést lehet elérni és azt is megmondod melyik lábak az engedélyező lábai a motorvezérlő ICnek.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Idézet:
„Találtam a kacatok között egy Omron h3cr időrelét”

Ez fölösleges erre a célra!!!
Ennél sokkal hasznosabb és célszerűbb helye is lesz annak.
Ár/érték arányban is kb.: tíz-ezerszeres a viszonya az R és C + CMOS IC tagoknak az óraműhöz képest, méretéről meg ne is beszéljünk.
Tesztnek esetleg jó , hogy működik amit szeretnél ... DEEE mindenképpen mást rakjál bele végül.
Szóval gondold át mi a praktikusabb és egyszerűbb , kisebb megoldási lehetőség.
(persze nagy áramú/teljesítményű eszközökhöz vagy szokva ... nem mindig kell abban gondolkodni)
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 4, 2018 /
 
Kipróbáltam, működik az Omron H3cr időrelével! Nem is agyalok tovább rajta!
(#) Pgeorge80 hozzászólása Dec 4, 2018 /
 
Más téma! Raktam körbe a falon ledszalagot a stukkó alá! 17 méter, össz. teljesítmény 244 watt. Elmentem a ledszaküzletbe tápot venni hozzá, de kicsit sokaltam a 10000 forintot érte, ezért átmentem a számtech boltba, és 4500 ért vettem egy atx tápot, ami 12v 435w!Kipucoltam belőle az összes fölösleges vezetéket, csak a gnd a +12v a +5v meg a power on maradt meg! Most úgy müködik, hogy a nodemcu egyik kimenetén van egy relé, ami gnd-t meg power on-t zárja! Namármost, hogy lehetne Nodemcuval fényerőszabályozni a ledet? Valakinek ötlet?
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) Kera_Will válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
PWM vezérlés ...
(#) Gránátalma válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
én. de nekem 8266-07 van rajta, mert lecseréltem.
(#) Gránátalma válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Jesszus ereje, az a tákolás vigyázz meg ne küldjön a power!
(#) atus1981 válasza Gránátalma hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Én csináltam egy panelt a 07-nek. Bár nekem csak a tx-rx és a power lábak kellettek.
Esp-01 usb programozóval tudom programozni és az esp01 adapterre dugva teszi a dolgát
Az antenna meg a dobozra van aplikálva.

esp07.jpg
    
(#) Gránátalma válasza atus1981 hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Fain. én is cisnáltam neki cska ez másra jó.
De programozni is lehet róla természetesen, meg önmagát is tudja BIN -ből.
Bővebben: Link
(#) atus1981 válasza Gránátalma hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Na én még csak most próbálgatok ilyen-olyan áramköröket tervezni-gyártani.
Aksi töltés is van a funkciójában? Látom ULN IC-t használtál, minden láb ki van vezetve? Deep-sleep megy rajta?
(#) Gránátalma válasza atus1981 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Az egy gate driver ic. A ki és bemeneteket intézi a connnector block és a az mcu között. A battery nem töltökimenet hanem egy bemenet. Méri a terhelt akku feszültségét. Ez egyébként egy riasztó rendszerhez kapcsolható vezérlő modul.
(#) atus1981 válasza Gránátalma hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Értem. Azt gondoltam,hogy az aksit töltögeti amikor lemerül, hogy jó kondiban legyen.
(#) Pgeorge80 válasza Gránátalma hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Melyik részét látod tákolásnak?
(#) Gránátalma válasza Pgeorge80 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Hát ez az időrelés, pc tápos kinlódás úgy alle cuzamme, ahogy van.
Következő: »»   77 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem