Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Indukciós főzőlap,sütő bekötése, kábelek kiépítése
Témaindító: zlota, idő: Nov 21, 2009
Témakörök:
Fordítva ülsz a lovon. 15 A-t akkor vesz fel, ha megvan hozzá a terhelése. Az nem kívánságműsor. Sokkal alacsonyabb hálózati feszültségről is felveheti a max. áramerősséget, ha az edény, amit ráteszel, lekéri tőle. (hirtelen nem tudom ennél pontosabban megfogalmazni)
![]() Visszanéztem a novemberi hozzászólásodra. Ekkora teljesítményű indukciós főzőlap elektronikájában már legalább 2 db IGBT van párhuzamosan. Ha ebből egyik, vagy az egyik vezérlése kimúlt, bár működik, de nem biztos, hogy tudja a maximumot. De okozhatja pl. a lecsökkent segédtápfeszültség. Ami nagyon hamar kivégezheti az IGBT-ket. A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2022
Sziasztok!
Meglévő, kombinált (1 közös bekötéssel rendelkező) főzőlap és sütőmet szeretném cserélni más különálló modellre ( 1 sütő, 1 főzőlap). A falból 1 kiállás van 3 fázis, 5 érpár, 2.5mm2 átmérő. A leendő sütő dugvillás, a főzőlap direkt bekötésű. A főzőlap könyvében én ezzel a bekötéssel operálnék: Idézet: „2 fázisú csatlakoztatás (16A) • 2 fázis, 1 nullavezető (2 1N, 380-415 V~ / 50-60 Hz): - A vezeték és a nullavezető közötti feszültség 220-240 V~; a fázisok közötti feszültség pedig 380-415V~. Helyezzen el egy áthidaló kapcsot az 4 és 5 csatlakozó pontok közé. Az áramkör legalább két, egyenként 16A-es biztosítékkal kell hogy rendelkezzen. A csatlakozó kábel átmérőjének felülete legalább 1,5 mm² kell hogy legyen.” Tehát a nullát és a földet vélhetően közösíteni kell a dugalj és a fix bekötés között. Mi ennek a szakszerű módja? Feltenni egy külső házas konnektort, és onnan továbbvinni a nullát és a földet a maradék két fázissal a főzőlapba? Köszönöm!
Szia!
Itt vidéken, (Németben ,Hollandban) 1 fázisra kötjük a sütőket, 4x14A 4P biztire. A biztin fázis -nulla, fázis nulla párban van, ez leválasztó kapcsoló is, Ezt 5x 2,5 mm2 vezetékkel visszük asütőig. A boltban a háztartási sütőket egy Perilax típusú rásütött dugó van, ne keveredjenek az érpárok. Ennek a párja befér a 65ös dobozba. Itthon van ilyesmi amiben sorkapocs van. A sütőben általában 2 db 1,8kW körüli fűtőszál van, ez mehet 3kWig ezt lehet egy fázisról is , 3 fázisról is táplálni, a papírjában, de a hátán is a bekötés rajza van.
A nullát és a földet tilos közösíteni. De miért is kéne?
Amíg csak egyik főzőlap működik, összes árama a nulla felé folyik. Ha belép a másik lap a másik fázisról, akkor az áramnak egy része közvetlenül a fázisok között folyik. A nulla kötésen csak keresztülmegy, de a nulla vezetéken már kevesebb folyik. Hogy mennyi, azt a főzőlapok teljesítményének viszonya határozza meg, de kevesebb a két lap árama összegénél.
Szia!
Köszi a választ! Jól értem, azt írod, hogy az 5 érből 2db fázis, 2 db nulla és 1 föld van
Szia! Köszi a választ!
Ja, semmiképp sem úgy összekötni a nullát a földdel! Azt akkor félreérthetően írtam. Amit írsz az világos, én is úgy gondoltam hogy a nulla és a föld egyszerre szolgálja ki a sütőt és a főzőlapot. A kérdés a megvalósításra vonatkozott, hogyan ágazik ketté a nulla és a föld. Merthogy a falból 1-1- érpár áll rendelkezésemre és két helyre kell majd bekötni őket. Hallottam már sorkapocs osztást, van aki Wago-val osztja. Végül is az kialakítandó aljzatból is tovább lehet vinni... Mi a szakszerű kivitelezése ennek? Köszi! Idézet: „A falból 1 kiállás van 3 fázis, 5 érpár, 2.5mm2 átmérő.” 5 érpár vagy 5 ér? Nem érdemes 2 fázissal szórakozni, ha ott van mindhárom fázisod. Nagyobb dobozban wagoval kényelmesen szétoszthatsz mindent. A sütő dugaljához viszel védővezetéket, nullát és az egyik fázist. A főzőlaphoz viszel védővezetéket, nullát és 2 fázist. Gondolom, a főzőlapon több fűtőfelület van. Ezeket belül általában célszerűen bekötözgetik. A kapocslécen vagy külön tájékoztató táblán feltüntetik, hogyan kell bekötni, áthidalgatni 1, 2 vagy 3 fázis esetén.
Igen, a két fázis lehet ugyanaz, mert egy fázis a ház betápja. A cekászok tudják a két fázist is mert klixon van rajtuk.
Az 5x2,5 ön kiviheted a3 fázist is ha azod van. A normál sütő hátán rajta szokott lenni, hogy melyiket kell bekötni ha nem a papírjában benne van. A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2023
Sorry 4 16 P az. Bocs elírtam.
és C... A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2023
Sziasztok!
15 év szolgálat és többszöri javítás után megadta magát az indukciós főzőlapunk, ami 3N~ szerint lett bekötve. Az új lap 2L/2N bekötését a 3 fázis egyik fázisának (fekete) mellőzésével és a nullavezető közösítésével (szürke + kék) gondolom megoldani. Szerintetek így jó?
Ha egyik oldalon a szürkét párhuzamosítod a nullával, a másik oldalon miért azon viszed a fázist? Vidd a fázist a feketén és ott is kösd össze a szürkét a nullával! Akkor legalább nem fogja később senki összekeverni.
Remélem azok a hulladék csokik csak demonstrációs célból kerültek fel... Illetve mekkora a fogyasztása a lapnak, kábel hossza, keresztmetszet, elég a nulla keresztmetszete?
Szia erbe!
A feketére lett kötve a sütő is, ezért azt a fázist a főzőlapnál nem akartam használni, csak a barnát és a szürkét. Nyilván "felhasználóbarátabb" lenne, ha megcserélném a színeket, de most nem tudok az elosztótáblában matatni. Más: eddig a 3 fázisú táplálásnál nem oldott le a B10 kismegszakító, most viszont igen, sőt a főtáblán is leverte a C16-ost. Pedig nem is terheltem a lapot, a négy közül csak az egyik zóna ment "félgőzzel". A B10 adatlapja szerint 30-50 A között old le, a C16 meg 80-160 A között. Lehet, hogy mégsem így kell(ene) bekötni??
Szia! Egyelőre csak szeretném, ha működne a lap, ha igen, akkor beteszem a konahapultba és a sorkapcsok helyett véglegesre kötöm. Az új főzőlap 7,2 kW-os. Az 5*2,5 mm-es kábel kb. 7-8 métert megy az elosztótáblától a konyhapultig. 15 évig így szolgálta ki az előző főzőlapot, igaz az 3 fázisra volt bekötve.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2023
Mivel semmit nem tudunk az eszközről, amit működtetni akarsz, így segíteni sem tudunk.
![]()
Időközben kiderült, hogy az otthoni hálózatom is és a bekötés is jó, az új főzőlap volt hibás. Valószínűleg valamelyik IGBT volt zárlatos, ami leverte a biztosítékokat, ha a vezérlés feszültséget kapcsolt rá. Az Alza. hu 1 nap alatt kicserélte és most már minden működik.
Erre szoktuk írni, hogy aki garanciaidő lejárta előtt nekiáll bütykölni valamit (jogosultság nélkül), az nem szakember.
![]() Bármit hoznak javítani, első kérdés: "Mikor járt le a garancia?"
Sziasztok!
Egy új elektromos tűzhelyet szeretnénk bekötni, a tűzhely egyfázisú, a házban 3x16 amper van, viszont a hálózat nem a legkorszerűbb, úgy gondoltuk hogy húznánk neki egy külön vezetéket lépésálló gégecsőben a padláson át a fő kismegszakítóhoz legközelebbi kötési pontig . Kérdezném hogy mehet-e a csőbe 2,5mm2-es mbcu kábel, ez lenne otthon a tulajnak új, vagy ajánlott a 4mm2-es, ill. mivel az említett legközelebbi kötés a padláson lenne, vett a konyhába egy 13amperes kismegszakítós dugaljat ami keresztül esetlegesen tud áramtalanítani. Ez így elfogadható, ha nem mit kell változtatnunk? Zanussi ZCV550G1XA Köszönöm szépen.
Szia!
A tervezett vezeték, és a 13 A-es megszakító is kevés lesz. (Ha csak egy fázisra köthető a készülék, akkor az adatlapja szerint 3x6 mm2-es vezetéket ajánl a bekötéshez.) De hiába fogod bekötni nagyobb keresztmetszetű vezetékkel, a használat során akkor is figyelembe kell venni a meglévő hálózat terhelhetőségét. Már önmagában egy 1,7 kW-os főzőzóna, és a sütő kb. 2-3 kW-os teljesítménye is sok lesz a 16 A-es hálózathoz, amíg maximális teljesítménnyel fűt, a beállított hőmérséklet eléréséig. A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2023
Köszönöm, hasonló válaszra számítottam, a tulaj úgy gondolja hogy jó lesz így mert a most használt villanytűzhelyen is "vagy csak sütünk vagy csak főzünk, mindkettő úgysem fog egyszerre menni". Hálózatbővítést nem terveznek, egy gyorsabb leoldású, szintén 16A-es megszakító jó lehet szükségmegoldásnak a 13A-es helyett? Ha valóban egyszerre csak egy dologra használják.
Köszönöm.
Szia!
Vidéken dolgozom. It a tűzhelyet C16 4P vel biztosítjuk a vezetéke 5x2,5 mm2 A C 164P bekötése J1, N Lx, N Persze 32A biztosító után A túzhelyben 2 cekász szokott lenni 1800W alatt. 32A bővítést javaslok. A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2023
Sziasztok!
Egy laikus kérdés.. Van esetleg valakinek ötlete a következő jelenségre ? : 2 fázisra bekötöttem egy Electrolux EHH6240ISK Indukciós sütőt. (a házban 3 fázis (3X20A) 2,5ös vezeték, 16C kismegszakítók) Jelenkeg maximum 2 főzőlap tud folyamatosan üzemelni , ha bekacsolok 1 harmadikat akkor az elkezd ki-be kapcsolgatni. A használati útmútatóban van teljesítményszabaláyzásról szó, mely az egy fázison(jobb oldali 2, bal oldali 2) lévő tűzhelyeknél 3300W felvételénél visszaveszi valamelyik teljesítményét. De a jobb oldali két kisebb főzőlapnak a maximális teljesítményén(1200W,1800W) összege elm. nem éri el ezt a 3300W-ot, szóval annak elm. folyamatosan üzemelni kellene akár 9-es fokozaton is, nem ? Jelenleg akkor se megy, ha mondjuk 5-5 re állítom őket. Tudna valaki esetleg valami ötletet mondani mi lehet ennek az oka? Előre is köszönöm a válaszokat! A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
|
Bejelentkezés
Hirdetés |