Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   520 / 840
(#) Schnitt válasza sector99 hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Lehet, hogy tévedek, de úgy tudom, szénkefés motorokhoz más típusú lágyindítás kell (pl triakos fázishasító)
(#) Alkotó válasza every hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
IC6-ot próbáld cserélni.
(#) Attila86 válasza sector99 hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Jó kérdés! A relé 16A-es, a sorkapocs 10A-es, tehát a leggyengébb láncszem a sorkapocs. persze amennyiben a nyák vezetősávjai rendesen meg vannak vastagítva. Szóval 10A, az 230V-on 2,3kW.
(#) every válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Azt kifogom cserélni, ha szerzek másikat, de ez csak a led rész baj. De azt nem értem miért melegszik ennyire a 7805 és egyik potméterre sem reagál.
(#) sector99 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Köszi, annyi bőven elég lesz !
(#) sector99 válasza Schnitt hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
No azt én se tudom...
(#) mrd86 hozzászólása Okt 13, 2013 1 /
 
Érdeklődnék hogy a Alkotó-féle panelműszer
a táp résznél a 390R ellenállás helyére elég a 330R vagy feltétlen kell a 390R vagy esetleg 470R mert ilyenek vannak itthon.
(#) pjg válasza mrd86 hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Szerintem a 470-est próbáld, ha nem lesz meg az 5,1V akkor a 330-ast. Azzal kicsit melegedhet a zéner.
A 390Ohmmal 10mA, a 330Ohmmal 12mA, a 470Ohmmal 8,5mA folyik.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) pjg válasza pjg hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
A katalóguslap szerint V- áramfelvétele 0,6mA (max. 1,8mA). Szerintem a 470 Ohm megfelelő.
A ZPD5V1 5mA-es dióda. Minimum 1mA kell folyjon rajta.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) mrd86 válasza pjg hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Köszönöm de időközben a fiók aljában találtam 2 db bontott 390R-t először azzal próbálom meg hiszen nem véletlen van az a kapcsolásban!
De azért köszönöm.
(#) lamasd hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
Sziasztók! Valaki aki ért hozzá leírná az alkatrészeket értékekkel? Konkrétan hogy milyek ellenállás mekkora, kondik értéke tranyó.. dióda. Megszeretném építeni de egy két változtatással ( nekem kell még -5 V és külön, stb)
Egyszerû labortáp
Köszi előre is!
(#) every hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
Attila86 azt írta, hogy zárlat lehet a nyákon, de hol? Hátha Ti meglátjátok. Köszi!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) Attila86 válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Nem mondtam ilyet, félreértettél! A tápod rendesen működött, de véletlen összeérintettél két pontot az áramkörben és ettől elromlott. Ezzel zárlatot okoztál, de ettől még a panelon nem lesz zárlat úgy ahogy most gondolod.
Én e-mailben azt írtam neked, hogy:
Idézet:
„az hogy a kimeneten 76V van, az a főszabályozó zárlatára utal”

Ezt nem úgy értettem hogy valami ónhíd vagy ilyesmi van a nyákon! Hanem hogy maga a főszabályozó zárlatos, azaz az áteresztő fet.

Amúgy tök jók a képek!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) Attila86 válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Hány amperral szeretnéd használni a tápot majd ha működik? Mert a fényképek alapján csak ónnal egyszerűen befuttattad a nagyáramú vezetősávokat, nem fektettél le rájuk rézhuzalt ahogy azt a cikkben leírtam. Jelzem, hogy a forrasztóón nagyon rossz elektromos vezető! Nagyobb áramnál egyszerűen meg fog olvadni és megfolyik. Legrosszabb esetben összefolyik valamivel ami mellette van, jobb esetben csak folyékony marad. A nagy áram megszűntével visszahűl és megdermed majd nagyobb áramnál ismét megolvad. A folyamatos megolvadás-visszahűlés rideggé, kristályossá tesz az ónt. Előbb-utóbb a nyákon lévő réz is felhevül valahol és elpárolog, azaz meg fog szakadni a nyák. De tippem szerint ez már akkor meg fog történni amikor az elsőre megolvadt ón arrébb folyik a gravitáció hatására (főleg ha nem teljesen vízszintesen van a panel), ott pedig már csak a réz marad ami egy pillanat alatt köddé válik (szó szerint!).
De még ha az ón hőmérséklete nem is lesz kritikus (de az lesz!), akkor is a nagy áramú vezetősávok nagyon melegedni fognak, ez melegíteni fogja az egész panelt, ami miatt a félvezetők elmásznak így romlik a táp stabilitása, ráadásul a hődilatáció a többi, kisáramú forrasztási pontnak sem tesz jót.

Nagyon bele loholtam magam a dologba... a lényeg hogy a vezetősávok rézhuzallal való megvastagítását nem azért írtam a cikkben mert szerintem tök jól néz ki.
(#) every válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
De mielőt össze érintettem a két drótot akkor sem reaált a poti tekerésre, meg a P2 addig is mindenhol nullát írt ki. És melyik az áteresztő FET? Mert akkor azt ki kell cserélnem ugye?
(#) Attila86 válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Idézet:
„De mielőt össze érintettem a két drótot akkor sem reaált a poti tekerésre, meg a P2 addig is mindenhol nullát írt ki.”

Ja, azt nem írtad.
Idézet:
„És melyik az áteresztő FET?”

Elolvastad a labortáp működési leírását?
Idézet:
„Mert akkor azt ki kell cserélnem ugye?”

Hát ha zárlatos, akkor igen.
(#) every válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Azt hittem így is jó lesz az ónnal, de akkor sajna nem. Most akkor szedjek valamennyi ónt ónszívó szalaggal és úgy fektessek rá drótot ugye? Köszi az eddigi segítséged!
(#) Ge Lee válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Elég csúnya lenne ha az az ónréteg lefolyna onnan néhány ampertól. Ne dőlj be mindennek...
(#) kila válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Sziasztok!
Bocs hogy beleszólok, de én is ma délután üzemeltem be Attila SMPS Labortáp II.-t, és nekem elsőre indult, mindenben a leírás szerint működik.
De - amíg az áramszabályozó potik le voltak tekerve, addig a kimeneten nem volt feszültség, és az áramgenerátoros üzemet jelző LED világított.-Amíg be nem állítottam a trimmereket.
Ezúton is köszönöm Attilának ezt a remek labortápot!
Üdv.kila
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Ja, mert csak úgy írtam. Nem próbáltam ám ki, neeemmm...
(#) every válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
De azért, ha pl. 6-7 ampert akarok akkor már igen. Na akkor lehet szórakoznom utólag a drótozással.
Attila: Csak most meg attól tartok, hogy nagyon meg sinylik a nyák fóliák a sok melegítést.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2013
(#) Ge Lee válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Lehetni lehet, csak kérdés hogy érdemes-e. Nagyfrekis impulzusáramok vannak, amiknek hiába rakod oda a 2-es drótot mert a skin hatás, és az áramkiszorítás miatt inkább csak a felületén fog az áram folyni.
Az is igaz hogy az ónnak egy nagyságrenddel nagyobb fajlagos ellenállása van, de itt cm-ekről van szó és nem méterekről. Majd egyszer lefényképezem a hegesztőinverterem belsejét hogy abban milyen felületen folyik 100-120A, pedig csak ónozva van, nem forrasztottam oda rezet.
(#) every hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
És szerintetek miért forrósodik a 7805 ? Mert ez így tuti nem jó.
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Te tisztában vagy vele hogy hülyeség amit írsz? Skin hatás? Igen létezik olyan, de ennek mi köze van ehhez a tápegységhez? Ez a labortáp egy egyenáramú tápegység, a nagyáramú vezetősávjain folyó áram igen jelentős része egyenáramú. Valóban van impulzus-jellegű összetevője de ez igen kicsi és ráadásul nem is olyan gyors az! Hiszen szándékosan lassítva van a kapcsolás a kisebb zaj miatt, de tudhatnád ha elolvastad volna a cikket vagy megnézted volna a kapcsolási rajzot. Persze ettől még a kapcsoló frekvencia még mindig néhányszor tíz kHz na de mondom, ez csak az energia elenyésző részét képezi. És hogy ez csak a felületén fog folyni? És akkor mi van? Ez káros jelösszetevő, ezt pont hogy nem kell vezetni! Tehát a skin hatás ilyen tekintetben itt pont hogy jó!

Az ablakemelő elektronikámnál kb 10A folyt ugyan ilyen széles vezetősávon, a kocsiba ülve az áramkör tesztelésekor a saját szememmel láttam ahogy meglágyult majd megfolyt az ón! Ha kicsit meglegyintettem volna a nyákot lefröccsent volna róla az ón!
(#) ktamas66 válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Én is végig drótoztam, mert a tekercs 1mm drótja már 8A-nél melegedett .
Szerintem a sodrott drótot simán belerakhatod.
(#) dara válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Bocsi de nem kellene méricskélni?Attól hogy kérdezgeted hogy ez miért meleg,itt-ott miért nem jó.attól még nem fog megjavulni.Mérd meg ha a panelba nem tudod forraszt ki,ha gyanus cserél ki,előbb utóbb meg kell javulnia.Nekem is elromlott,még is meg tudtam javítani.
(#) ktamas66 válasza every hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Valószínűleg a sok áramtól .
Vedd le a tápfeszt és a mérőt, csak a segédtáp maradjon. Nem tudom a ledeket vezérlő OPA-t kivetted-e már, de elsőre ugye az a leggyanúsabb.
(#) every válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Csak holnap tudom azt a tlc2272 kicserélni.
(#) mrd86 hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
Megépítettem a Panelműszert de nem az igazi az Alapállapot alapján kötöttem és kimértem a 35-36 lábon a 100mV és nekem szépen leballag -020 -016 ig és ott megáll.

Szerintem a trafó nem jó! csengőtrafót használok, igaz hogy 8V AC ír de van az 10-11 nem sok az?
Szerintem nincs meg vagy nem stabil a +5 -5 és összeomlik az egész mi a véleményetek?
(#) ktamas66 válasza mrd86 hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Mérd meg a +-5V-ot!
Következő: »»   520 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem