Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   118 / 162
(#) Levi67 hozzászólása Jún 24, 2015 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék,egy léptető motorral való meghajtáshoz!
Adott,a képeken látható bolygóműves stepper motor,meg egy vezérlő kártya.
Az alábbi link szerint szeretném működtetni:
Bővebben: Link
Milyen típusú potméter,és arduino kell hozzá,továbbá hogyan bekötni és programozni?

Előre is köszönöm !
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
(#) hzs90 hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Sziasztok!

Adott egy gép, amely tartalmaz egy Oriental ASM46AK szervomotor, és a hozzá tartozó ASD18A-K motordriver. A gép eddig elindult viszont a PLC-t ki kell cserélni, mivel több I/O is tönkrement sajnos. De néhány még működött, így láttam, hogy a motor elindul szóval a vezérlő és szervo is jó valószínüleg.

Mielőtt berakom az új PLC-t, direktben szeretném aktiválni a vezérlő bemeneteit, hogy lássam elindul-e a gépezet, de nem reagál semmire. A vezérlő és szervó is áram alatt van, a szervó visszaáll a pozícióba ha el akarom mozgatni.

Szóval, hogy "rövidre zárjuk" a dolgokat, itt a hozzá tartozó manual: Bővebben: Link

Ezen belül a 32. oldalon van az I/O bekötési sorrend, a 34, 35. oldalon pedig az, hogy elvileg hogy kell elindítani.

Szóval szétszedtem a csatlakozót, megnéztem minden vezetéket, hogy melyik pin-re csatlakozik, felcímkéztem. Minden tápon van ezzel nem lehet gond. Szóval, 2-es pin GND, 3-mas 24V-on van.
A 9,10,11,12 bemenetekre (CW, CCW, DIR stb.) azt írja 5V kell, az is megvan, próbáltam a leírtaknak megfelelő variációkban rákötni, de semmi reakció. Lehet, hogy én értelmezem rosszul, de akkor most pontosan mit kössek hova, hogy elinduljon a motor?

Összegezve a következő pin-ek vannak kivezetve a csatlakozóról: 2,3,9,10,11,12,25,26.

Elnézést, de nem volt még dolgom szervomotorokkal, remélem tudtok segíteni. Köszönöm!
(#) Robotmania hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Sziasztok !

Még tanuló vagyok és ezért a segítségeteket szeretném kérni a probléma megoldásában. Egy dőlés érzékelőt Bővebben: Link szeretnék beprogramozni úgy, hogy ha a rendszer legalább - 10°-ot megdől (pozitív irányú dőlésre semlegesnek "tekintse"), akkor az áramkör nyisson egy szervóhoz, ha pedig a rendszer dőlése -10° alá megy, akkor újra zárja a szervó felé az áramkört. Ehhez mikre lenne szükségem ?

Köszönöm előre is a segítséget !
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2015
(#) kaqkk válasza Robotmania hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Ez nem szervó hanem léptetömotor
(#) proba válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Kis keveredés, a motorod léptető motor, nem servo. Bár működésileg mindegy, egyik sem indul statikus feszültségre. A tiéden a megfelelő sorrendben a megfelelő kivezetésekre adott megfelelő polaritású jelre indul csak el. Ha ezt a vezérlő adja, és servoként viselkedik ez után, akkor viszont a megfelelő impulzusszélességű megfelelő frekvenciájú jelre fog csak működni.
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Bővebben: Link Ezt találtam róla. Ez szerintem már nem arról szól, hogy csak úgy forgatom. Tedd be a helyére, ha szerencséd van a régi PLC programját áttéve működik, ha nem , akkor lehet ásni mélyebbre.
(#) eyess válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Egy 1,5v os ceruza elemmel kitudod próbálni.
(#) hzs90 válasza proba hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Fogtam egy arduino-t elkezdtem ráadagolni különböző szélességű és sűrűségű 5V impulzusokat.

Elvileg ez működteti. 2-pulse módban van, ez is OK. 24V és GND rajta van, az arduino kimenetét raktam a CW bemenetre, aztán próbáltam a CCW bemenetre. Elvileg mennie kéne, de semmi. Vkinek vmi ötlet? Privátban is felveszem vkivel a kapcsolatot ha segít. Bevallom, már nem is a projekt sikere, hanem inkább a hiba forrása nem hagy nyugodni..
(#) eyess válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Nézd csak igy ki tudod próbálni.

Bővebben: Link
(#) gery25 válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 30, 2015 /
 
Szia!
Az alarm kimenettel mi a helyzet, azt nézted? Megcsinálja amit kell? Bekapcsolás után off állapotból on-ra vált? (Lehet, hogy azt kell törölni a megfelelő ACL bemeneten)
(#) hzs90 válasza gery25 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
megnéztem, 0V.. Próbáltam az ALARM bemenetet de semmi változás.
(#) hzs90 válasza eyess hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Értem, és ennél a motornál van vmi tipped a sorrendről? 8 vezeték van, így néz ki a csatlakozója és a hozzá tartozó vezetékek alulról:

Untitled.png
    
(#) hzs90 válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
és az alsó 4 (piros, kék, zöld, sárga) vezetékek állandó 12V-t kapnak, a többi 0V
(#) eyess válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Itt lesz majd a stepper motorod meghajtó áramköre.Ebből megtudod azt , hogy hogyan próbáld ki.
Bár nem tudom miért pont a motor a lényeg , mert szerintem
az biztos jó lesz.Egyébként mi lenne ez a készülék ? Hátha könnyebb lenne a segítség is .
(#) gery25 válasza hzs90 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Na igen. eyess ábrája szemléletes. Fontos, hogy a vezérlő be-, és kimenetein nem a feszültség, hanem az áram képviseli a hasznos jelet. Tehát például a CW bemenetnél a 12-es lábra teszed az arduino GND-jét, a 11-esre pedig az impulzussorozatot, így tudsz áramot áthajtani a vezérlő bemeneti optocsatolóján. Az ALARM kimenetnél pedig a 25,26-os közé teszel egy ellenállást és ezen tudsz feszültséget mérni. Bocsánat ha ez egyértelmű számodra.
(#) eyess válasza eyess hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Közbe rájöttem , hogy milyen gépbe lakozik ez neked , vagy esetleg véges gép ?
(#) hzs90 válasza eyess hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget!

Gép: 2 vezérlő + 2 léptetőmotor X és Y tengelyen mozgatja az asztalt. Az asztalon 6x5 SMD vákuumfej van feltéve. Ezeket a fejeket tisztítja egy desztilált víz!kopmresszor kombo, az asztal pedig 6x5, tehát 30 különböző pozícióba képes mozogni.

Visszaírt a gyártó fóruma ugyanerre a problémára:
"Thank you for using our forum. Pins 10 and 12 are supposed to receive 0v not 5v. 5v is supposed to go to pins 9 and 11. Please follow one of the sinking/sourcing wiring examples from page 25~27 of the manual you linked to this post. Let us know if that works."

Na most kicsit összezavarodtam. 2-Pulse input módban van a vezérlő, a manual 34 oldala szerint pedig ilyenkor a 10 és 12-es pineket kell használni. Nem nagyon értem miért írta ezt a gyártó.. Mindenesetre csak jövőhéten tudom kipróbálni.
(#) Melphi hozzászólása Aug 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Proli007 ismét a segítségedet szeretném kérni. Van egy léptetőmotorom és hozzá egy meghajtó, amit egy step dir jellel lehet vezérelni, ehhez szeretnék egy olyan áramkört amiben van 2db nyomógomb és 1db potméter, ha lenyomom az egyik gombot akkor forogjon jobbra, a másik gombbal balra, nagyon fontos lenne hogy addig forogjon ameddig a gombot nyomva tartom, a potméterrel meg a forgás sebességét tudnám állítani.
Ez amúgy egy gravírozógép asztalemeléséhez kellene.
Esetleg tudnál ebbe segíteni, de másokat is szívesen meghallgatok ha tud egy ilyen áramkört.
Köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2015
(#) orcika70 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Nem kioktatás gyanánt, de a léptetőmotor vezérlés topicban hamarabb kapsz választ.Bővebben: Link
(#) Massawa válasza Melphi hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
A STEP bementre kötsz egy jeladot (555 impulzus generator) a megfelelö tartományban. Azt egy potival lehet szabályozni.
A DIR bemenetre kötsz 2 darab 2 áramkörös nyomogombot. Az egyik áramkör az ENABLE jelet kapcsolja, azaz ha bármelyik gombot megnyomod az EN bemeneten megfelelö szint lesz. A nyomogombok másik áramköre meg a +5V/GND -t kapcsolja DIR bemenetre.
(#) Melphi válasza Massawa hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Ha szépen megkérlek megrajzolsz egy ilyen áramkört, akkor meg is építeném, skicc is jó lenne.
Köszönöm
(#) proli007 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Hello! Nekem nincs léptető motorom, következésképpen nem is foglalkozom vele. Viszont van hozzá külön topik..
(#) roland8811 hozzászólása Szept 5, 2015 /
 
Sziasztok.
Akarok léptető motrot tesztelgetni de UL2003an jelerősitőm melegszik.
pc tápon hajtom meg , 12v azonnal forró , 5v nál lassan forrósodik.
5v 16A és 12v 10A , kap.
Mit tehetek hogy ne kapjon lángra?
(#) kameleon2 válasza roland8811 hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Milyen léptetőmotor? Mert az ULN2003 csak unipoláris kisméretűhöz elég. Utána el-ég
(#) zombee válasza roland8811 hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Az ULN2003 egyik legnagyobb hibája hogy darlington-kimenetes, azaz a kimenőtranzisztorokon mindig esik minimum egy diódafesznyi (0.7V) feszültség, de áramtól függően ez elérheti az 1V-ot is. Márpedig egy "kis unipoláris léptetőmotor" is lazán elkérhet 2A-t, az pedig mindjárt 4W (az IC-n) amikor éppen félfázisban van a motor. Hát még milyen lehet 16A-el! Az ujjad megvan még?

Egyrészt 10-16A egy "hobbi" léptetőmotornál nem egészséges, én pl. profi CNC gépben is csak 3A-eseket látok. A nagyobb fesz (akár 60V) azért kell, hogy léptetéskor az éppen bekapcsolt tekercspárban hamarabb felépüljön a mágneses mező: I(t)=(U/R)*(1-e^(-t/(L/R))). Sajnos ilyen "profi" megoldáshoz (kapcsolóüzemű) áramgenerátoros meghajtó kell, pl. L298.

Ha otthon csak kísérletezni szeretnél, használj diszkrét tranzisztorokat! Minimum olyat ami el is bírja a tekercsáramot. Egy AVR lazán elhajt akár közvetlenül egy BD243-at, hogy azon 2-3A átmenjen. Több nem kell egy hobbi léptetőmotornak, tovább ne is erőltesd! Csak leégeted.
(#) roland8811 válasza zombee hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Haladtam valamire
Amit javasoltál , hasonlo volt az epson nyomtatóban is, csak nemtudtsm kiforrasztani.
Betettem epsonbol egy hütőbordát , meg proci tejet.
De idővel 5v melegedett..
Mellé tettem egy ventit. És már elég hűtésí van

A léptető viszont lassam melegszik , van az az erőszakos léptetés mikor van hogy 2 tekercs aktiv. Bivaj erős.

2 motros szerkezetet épitek , de monjuk nem ugyanarra az erősitőre teszem.
Amit emlitettél pár forintos BD 243 C - hasonlom van de az is csak 5v . De veszek pár darsbot belöle. Hogy legyen
De az epson megvan még.
(#) roland8811 válasza roland8811 hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Ezt jolmegaszontam... Megyek. Aludni
(#) eadx hozzászólása Szept 15, 2015 /
 
Üdv!
Az a kérdés, hogy a mellékelt fotón szereplő panel alkalmas lehet-e önmagában egy léptető motor működésének ellenőrzésére? Be-ki funkció kell csak. Mit kell elkövetnem vele, illetve hogyan kell bekötnöm helyesen?
(#) kaqkk válasza eadx hozzászólására (») Szept 15, 2015 /
 
Idézet:
„Be-ki funkció kell csak”
Ezt nem értem ...
A léptető motorvezérlő irány (dir) és lépés (Step ) jelet kér be ki az maximum a dc motoroknál fordulhat elő ....
(#) Massawa válasza eadx hozzászólására (») Szept 15, 2015 /
 
Ha a DIR meg a STEP bemenetekre megfelelö jeleket adsz ( szint ill. Impulzusok) akkor az EN meg a GND-re köthetsz egy kapcsolot amivel ki-be kapcsolhatod a motort.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2015
Következő: »»   118 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem