Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MC34063-mal felépített DC-DC konverter
Lapozás: OK   2 / 17
(#) Feri007 válasza soskajoska hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Soskajoska nem kapott anno választ.
Step up-down konverter, kis terhelésre.
Bővebben: Link

18. oldal. bbatkának is segítség lehet ez a doksi.
(#) bbatka válasza Feri007 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Köszönöm a válaszaitokat.
Ezt a túlbonyolított FET vezérlést találtam a neten (csatoltam) és rájöttem hogy kicsit elnéztem. Szerintem is túlzás, de ezen már nem akartam spórolni. (Az MC34063A adatlapja szerint 1,5A csúcsáramot bír.) Szóval bírnia kell. Tehát ahogy a legtöbb példa kapcsolásban is van, a 2.-es lábra egy 470 ohmos ellenállás GND-re. A 2.-es lábtól a FET gate-jéig 100ohm és ez a snubber. Ez a snubber valami védődióda szerűség? Inkább lerajzoltam az egészet.
Csatoltam a javított tranzisztoros meghajtást és a tranzisztor nélkülit is.
(#) bbatka válasza Sebi hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Sajnos kell a trafós leválasztás mert egyébként a Nokia összeakad a riasztóval. Most megyek ebédelni, mert már nagyon éhes vagyok.

A szekunder köri menetszámokon még gondolkozok. Még végig kell gondolnom, elvileg a feszültségosztó határozza meg a feszültség értékét. R4,R3,POT1
(#) Bedy hozzászólása Dec 22, 2008 /
 
Hello!
Ha mondjuk az adatlap NPN es Step down-t használom
akkor lehet 20V ból 12V ot csinálni 2-3 A-re?
TDA 2003 as hoz kéne
Persze erős tranyóval
(#) bbatka válasza Bedy hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Lehet. Csak megfelelően méretezett tekercs, dióda, és puffer kondi kell.

számításhoz

kapcsolófreki 20khz (3-as lábra a kondi 470pF)
tekercs minimum 200uH/3A
A puffer kondi meg legyen legalább 1000uF. Lehetőleg több kondiból összeállítva.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Régebben találtam az MC34063-ra egy számító programot. Sajnos csak a belső tranzisztorát használja. Csatoltam egy számítást.
(#) kyrk válasza bbatka hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Mintha a vateran ilyet arulna valaki. Rendeltem is 5db-ot probakepen.
(#) bbatka válasza kyrk hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
138Ft/db-ért vettem a RET-ben. Érdemes Vaterázni ezért?
(#) Bedy válasza bbatka hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Köszönöm szépen ez jól jött
Azért még van kérdésem:L=150uH toroid
Ct=1000pF Co=220uF
Zener:ZY12
Hát ezek úgy a legközelbbi alkatrészek a megadottakhoz képest
A tanyót lehet úgy berakni mint az adatlapon?
Meg a 2 es kivezetésnél van egy ellenállás azt elhagyatom? >
(#) Feri007 válasza bbatka hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Szóval a tranyó(s meghajtófokozat) nélküli is jó kell, hogy legyen. Ahogy irtam , 400V-os FET-tel el fog menni snubber nélkül. A zener inkább a földre kötendő, mint a gate-re.
A szekunder azért jobb, ha alacsonyabb menetszámú, mert hosszabb impulzusokkal tölti a kimeneti kondit,
és jobban kihasználjuk a vasat, ill kisebb vas is elég.
(#) bbatka válasza Bedy hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Kezdjük a toroiddal. Ha lehet inkább nagyobbat keress(500-600uH). Legalább 3A-es legyen.

Ct=1000pf helyesen rajzolva a 3-as lábon.

A baloldali puffer értéke attól függ hogy a bejővő tápfesz mennyire szűrt. Legyen 2000µF/25V

C0 értékével ne spórolj legyen legalább 2000uF, lehetőleg több darabból összeállítva. Mivel a számításban 749mA szerepelt.

Sajnos mint látod ez a számítás nem azokkal a feltételekkel számol, ami neked szükséges, ezért javaslom az értékek megnövelését.

Ebben a kapcsolásban zenernek helye nincs. A dióda az egy schottky. Legyen 3A-es. Ha jól emlékszem, amit én használok (1n5822), az 3A-es.
(#) bbatka válasza Feri007 hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Igen a szekunder menetszámokkal kapcsolatban én is arra jutottam hogy a primer fele lesz pont abból az okból, amit írsz.

Ezt az érdekes védődiódás megoldást az egyik RT évkönyvben találtam. Ha gátolja müködést majd kiszedem.

A tranyó nélkülihez már megterveztem a NYÁK-ot. Délután neki kezdek.
Köszi a tanácsokat. Majd ha elkészül, akkor beszámolok róla.
(#) mex válasza bbatka hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Az 1N 4148-al sorbakötött zener értékét ajánlatos megnövelni legalább a fet zárófeszültségének kétharmadára,különben romlik a hatásfok,illetve nagyon melegednifog,és az1N 4148 lehet,hogy el is pukkan.
A gate,és a test közé viszott illik egy~15V-os zenert beiktatni,ez biztosan megvédi és az 555 sem "akad" ki.
(#) bbatka válasza mex hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Köszi. Körülnézek hátha találok még itthon zenert.
(#) Bedy válasza bbatka hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Háát igen látszik hogy eddig csak 1N4007-el volt dolgom
De ha megépítem ezt akkor nem bírja el a 3A ert meg az az Iout az gondolom a max terhelést jelenti...
Szóval az alváz nagyjából kész de akkor a tranyót hova rakjam nem tudnál egy kapcsit adni
Ez hülyeség?

000000.GIF
    
(#) bbatka válasza Bedy hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Néhány hozzászólással előréb belinkeltél egy MC34063 adatlapot. Annak a 10. lapján "Step-down With External NPN Switch"

Illetve a kapcsolás cikkek között találsz egy "UV levilágító szkenert" Ott 19V -ból csináltam 11V-ot. Gondolom tudod hogy Uki=1,25 x (1 +R2/R1)

Ha 2n3055 tranyót használsz akkor annak kell már egy kis hűtés. Ha nagyon ciripel a kapcsolás, akkor Ct értékét csökkentsd le 1nF-ról. Érdekes hogy az általam használt kapcsolásban a hamis Toshiba 2n3055 -ből jön a hang. Lehet hogy az élettartama növelése érdekében nekem is meg kellene növelnem a kapcsolási frekvenciát. Már 10órát legalább üzemelt.
(#) Bedy válasza bbatka hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Rendben szerintem már menni fog de a 2-es kivezetésen az az ellenállás agy picit zavar de szerintem elhagyom....
Én személy szerint BD 243 C re gondoltam
Még egy utolsó kérdés:mindegy hogy MC34063 VAGY MC34063A
Egyébként köszönöm szépen a segítséget ,boldog karácsonyt,új évet
(#) bbatka válasza Bedy hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Amit belinkeltél ábrát azon nem láttok a 2-es kivezetésre kötve ellenállást. Viszont ha egy kiegészítő tranzisztoros változatra gondolsz, akkor kell egy 470ohm a 2.-es láb és GND közé.

Az "A" kiegészítés szerintem a tokozásra utalhat. Igazán nem tudom. Ami nekem van "AP1" utójelzésű. Esetleg hőfok működési tartomány?

Én is Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek !

Már korábban eszembe jutott. A TDA2003-nak nem szimetrikus tápegység kell. Annak idején a Rádiótechnikás cikkek jól átcseszték a fejem a TDA2030 kapcsolással. Kiderült hogy nem 18V-nál hanem 2x18V-nál adja le a 20W-ot.



(#) Bedy válasza bbatka hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Igen a tranyós változatra gondoltam akkor mésem hagyom el a 470-Ohmot
Tudom hogy nem szimmetrikus kell a TDA2003-nak vagy ez esetleg szimmetrikusat csinál (akárhogy nézem csak a "dual output"-nál van szimmetrikus rész
(#) bbatka válasza Bedy hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
A Googleval töltsd le a TDA2003 adatlapját, érdemes.

Az ajánlott DC=18V. A max.megengedett=28V

DC=12V (4ohm) => 4W
DC=18V (4ohm) => 9W

(#) Bedy válasza bbatka hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Ooops egy picit benéztem gondoltam 10W car radio amplifier akkor 12V (hisz az akku 12V-os)
Már meg van építve de akkor nem 12Vot hanem 15Vot adok neki
Szerinted jó lesz a BD243C?
(#) bbatka hozzászólása Dec 29, 2008 /
 
Ígértem hogy beszámolok a flyback-os verziós tapasztalatokról.
Arra jutottam hogy kombinálnom kell a kapcsolóüzemű stabilizátort egy hagyományossal, mert a jelenlegi verziónak is az üresjárati feszültsége 8V, ami 100mA terhelésnél 6V-ra esik vissza. A Nokianak meg egy stabil tápfesz kell.
Módosítások:
Az alábbi módosítások szerint Vki=6,1V (100mA) Vki=5,7V (1000mA)

C1=1000pF (ezzel az értékkel működött a legstabilabban)
R3=4,7K
D7,D5,D6 elhagyva

Tekercs HAGY M2 fazékmagra Al=4900
L1=32menet (1mH)
L2=20menet (400uH)
L3=10menet

Egyetlen dolog, ami még nem tiszta hogy az 1n5822 10sec 1000mA terhelés hatására is már forró.
A módosított rajz csatolva.

(#) mex válasza bbatka hozzászólására (») Dec 29, 2008 /
 
Tehetnél rá egy kis előterhelést,10-20mA elég lenne,mindjárt nem szaladna meg a fesz üresjárásban sem.
(#) san398 hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Ennél a kapcsolásnál a 280uH-s tekercs helyett a 220uH vagy a 330uH a jobb? Nem kapható 280-as. Bővebben: Link
(#) bbatka válasza san398 hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Mindig a nagyobb jobb.
(#) san398 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) vorosgy hozzászólása Máj 18, 2009 /
 
Sziasztok!

Ui. áramköröm van a PDA-m autós töltőjében. A minap túlmelegedett, kicseréltem az IC-t.
Azóta nem hajlandő tölteni, ahogy rádugom a PDA-t leszabályoz.
Adatlapja szerint 1A-t bírna, nem tudom elhinni, hogy annál nagyobb terhelést kapna, ahogy azt sem értem, hogy előtte miért működött, ugyanazt a típust tettem a helyére.
Már a diódát is cseréltem, nem változott a helyzet: a visszajelző LED (a kimeneten van közvetlenül) addig világít, amíg nem csatlakoztatom a készüléket rá.
Van ötletetek mi lehet még a baj?
Hogyan lehet állítani a max. áramerősséget? Lehet egyátalán?
Köszi előre is!
Gy.
(#) bbatka válasza vorosgy hozzászólására (») Máj 18, 2009 /
 
Több lehetőség is eszembe jutott.
1, Nemcsak az IC károsodott benne
2, Rosszul forrasztottad be.
3, Tönkrement a PDA-ban valami.
(#) vorosgy válasza bbatka hozzászólására (») Máj 18, 2009 /
 
Köszi, de a többi néhány alkatrészt ellenőriztem. Mivel égett szaga volt, arra következtettem, hogy túlmelegedett valami, de az ellenállásokról/kondenzátorokról nem égett le a festék.
Kimeneten megjelenik az 5V, aztán leesik -> mintha leszabályozna a túl nagy áramfelvétel miatt.
PDA tölthető a hálózati töltővel, ill. használom üzemszerűen.
(#) Inhouse válasza vorosgy hozzászólására (») Máj 18, 2009 /
 
Nézd meg a 34063 adatlapját, benne van az alapkapcsolás. Van benne egy sönt az áramérzékeléshez, azt nézd meg, nem nyúlt-e meg...
Azért jó volna tudni, hogy mennyi a PDA áramfelvétele, lehet, hogy határon van...

Üdv
Inhouse
Következő: »»   2 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem