Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   101 / 106
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Nem, az is műveleti erősítő. TL072 bemenetei nem tudnak működni a tápfeszültségek közelében, használj helyette LM358-ast. Diódát vedd ki, helyette rövidzár. Az invertáló (referencia) bemenetet tartsd a tápfeszültség felénél két egyenlő értékű ellenállással. Nem érdemes eltolni semelyik irányba mert a NAND kapu kimenete vagy H vagy L szintű, nincs köztes állapot. LM358-ban két műveleti erősítő van, valószínűleg a nem használt gerjed (rajzon nincs jelölve), olvasnivaló: Egyperces: Nem használt kapuk, erősítők. IC-k tápfesz lábaira 100 nF-os kondenzátor nincs jelölve a kapcsolási rajzon.
(#) sdrlab válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
A dióda mi célt lenne hivatott szolgálni a kapcsolásodban?

Lehet jobban járnál, ha megpróbálnád leírni, tulajdonképpen milyen működést akarsz megvalósítani ezzel az áramkörrel?!
(#) Epu2 válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Szerintem a nyitott komparátor bemenet miatt gerjedhet.
(#) vrbr válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Nem tudom mit csinál a kapcsolás de talán igy müködne:

B.jpg
    
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 15, 2022 / 1
 
Hello! Kicsit a "se füle-se farka" kategória a kapcsolás.
- Mi lenne a feladata?
- Mekkora a tápfesz?
A kapcsolásba leginkább az LM358 lenne a jó, mert a TL + bemenetét nem lehet a GND-re vinni. (Mert ha oda kerül, akkor a kimenete nem alacsony lesz, hanem magas szintű.)
A bemenettel soros diódának nincs értelme.
Az LM358 műveleti erősítő, de ha nincs visszacsatolása, akkor "nullkomparátornak" nevezhető. Vagy is a kimenet akkor vált, mikor nulla a két bemenet közötti különbség.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Az lenne a kapcsolás lényege hogy csak adott időnél hosszabb jelek jussanak át. Mikor megérkezik a 4011 egyig kapujával invertálom és a 100µF kondi a potméteren keresztül elkezd kisülni. Mikor a feszültség leesik a referencia feszültség alá akkor a komparátor átbillen és a kimenete alacsony szintre vált, ezt a jelet ismét invertálom és megjelenik a kimenetetn a jel. Az időzítés néhány másodperces tartományban működik. 12V a tápfesz.
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Két csatornásra van megépítve a kapcsolás a nyákon, a 4011 mind a 4 NAND kapuját felhasználtam így és a TL072 mindkét csatornáját is. LM358 al is próbáltam szerencsére azonos a lábkiosztása.
(#) Marty McFly válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
A próbapanelen a dióda beépítése után hozta a helyes működést, ezért raktam bele.
(#) Marty McFly hozzászólása Szept 16, 2022 /
 
Az LM358 al és a dióda helyett átkötéssel úgy tűnik hajlandó működni
(#) sdrlab válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
A TL0xx IC FET-es bemenetű, ott egy soros dióda, külön előfeszítő(áram elfolyató) ellenállás nélkül semmit se fog csinálni, olyan nagy a bemenő impedancia!
Az LM már rendelkezik számottevő bemeneti árammal is, ezért ott már lehet hatása..., de így akkor sem ajánlott használni, mert kontrollálhatatlan paramétereket visz be az áramkörbe a bizonytalan értékű nyitófesz, ami ilyen körülmények között kialakulhat.

Én merőben másképp csináltam volna meg egy ilyen áramkört, de a tiédnél maradva, a diódát áttenném az első kapu kimenő 10k-jára párhuzamosan, hogy lehetőleg gyorsan feltöltse a kondit alapállapotában! Máskülönben elég nehéz garantálni az egzakt időzítéseket, mert az aktuális függeni fog az előzőek értékétől is...
(#) Marty McFly válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Igen azt tapasztalom is hogy amennyiben hosszabb időzítést kap egy minimális késleltetése van a kimenetnek, tovább marad aktív. A 10k helyett 50k potit raktam be hogy állítható legyen. Megpróbálom mit csinál ha parhuzamosan kötöm vele a diódát. Jó ötletnek tűnik.
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 / 1
 
Oké, de mi a fenének ide műveleti erősítő? Csak akkor lenne értelme, ha precíziósan szeretnénk időzíteni. De ez egy 100µF-nál eleve kizárt.
Ha 4093-as IC-t használnál, abban eleve van komparátor. De az nem tiszta, hogy az integráló RC-tagnak "oda-vissza" kell késleltetni, vagy csak az egyik irányba? Egyébként pedig ha nincs a komparátornak hiszterézise, akkor előfordulhat, hogy az átváltás pillanatában ide-oda kattog majd a kimenet.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Csak oda kell késleltetni. Az a lényeg hogy a túl rövid impulzusok ne jussanak át. Te hogyan oldanád meg?
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Két 4093-askapu közé beteszed az RC integrátort és az ellenállásra párhuzamosan a diódát. (Anód a kondi felé.)
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
A lábkiosztás úgy látom meg egyezik a 4011 el. Akkor végülis a műveleti erősítőt átkötöm a fesz osztót elhagyom a 4011 helyére meg egyszerűen beteszem a 4093? Műveleti erősítőnél az 1 és 3 as láb a másik csatornának pedig 5 és 7 rövidre zár és elvileg nem is kell új nyák
(#) Marty McFly válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
A diódás megoldás kiválóan teszi a dolgát
(#) pucuka válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Végül is mi az a dolog, amit kiválóan tesz az a dióda?
(#) Josi777 válasza Marty McFly hozzászólására (») Szept 16, 2022 /
 
Egy RC tag egy Shmitt-triggel elé. 3 alkatrész
(#) Marty McFly válasza Josi777 hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Így gondolod?
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Hello! Messzire nem jutottál el egy hónap alatt..
De nem jó! A 10k helyére kell az 1Mohm és a 10k nem kell. (mint írtam)
Jossi csak arra utalt, hogy igazából a Schmitt csak az RC tag után kell. De azzal nem számolt, hogy úgy invertál a kapcsolás és nem tudni mi hajtja meg. A két kapuval viszont jó lesz, a késleltetés a magas bemeneti szintnél lesz, alacsony esetén pedig azonnal visszavált. Az idő kb. 1M*150nF=150ms lesz.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Akkor valahogy így? Elnézést hogy csak egy hónap múlva reagálok csak el voltam foglalva egyéb ügyekkel
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Nincs semmi gond, csak úgy gondoltam anno hogy megértetted a lényeget.
Igen így, feltéve hogy a késleltetési időnél ekkora időzítést szeretnél és hogy ezt tegye. Vagy is azt, hogy az áramkör csak akkor adja tovább a magas szintet, ha az 150ms-on túl fennáll. Valamint azonnal újra indul a késleltetés, ha a szint egy pillanatra is visszaesik alacsony szintre.
De a téma, már rég nem a műveleti erősítőről szól, hanem az időzítésről..
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2022
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Teljesen jó így valószínű a kondit növelem 0,8-1s közti időzítést lenne jó megoldani vele de innen már menni fog. Köszönöm az instrukciókat
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Okt 17, 2022 /
 
Azt is figyelembe kell venni, hogy a tápfesz megjelenésekor ki fog adni egy impulzust. Ha ez gond, akkor a kondit érdemes áttenni a kapubemenet és a tápfesz közé. ( A + polaritás persze a tápon.)
De amúgy is célszerű így eljárni, mert így a kapu nem tölti, hanem kisüti a kondit. (És így nem rántja meg a tápot.) Persze fogalmam sincs mi lesz a cél, így csak "vaktába lövöldözök."
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Okt 18, 2022 /
 
Van egy joystick kapcsoló amivel indítójelet küldök egy frekvenciaváltónak. Olyan fura kivitel gyárilag hogy lefelé koppanásig húzom akkor ad át, felfelé meg szinte az is elég ha rászáll egy légy máris átad. Nemkívánt motorindulás elkerülése végett egy minimális késleltetést szeretnék adni. Véletlen meglökésre ne történjen semmi.
(#) Marty McFly hozzászólása Dec 23, 2022 /
 
Sziasztok
Csak egy kis megerősítésre lenne szükségem Adott egy főtengely jeladó ami szinuszos jelet ad ki. Ebből kell nekem négyszögjelet varázsolnom. Elvileg megoldottam a feladatot egy LM358 képében. invertáló bemenet testre, a szinusz jel pedig a nem invertálóra és így a kimenet négyszögjel. Az lenne a kérdésem hogy létezik ennél etikusabb megoldás vagy esetleg van e valami apróság ami növeli a stabilitást?
(#) kadarist válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Szia!
Schmitt-trigger-komparátor a korrekt megoldás. Keresés.
(#) Marty McFly válasza kadarist hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Próbáltam a schmitt-triggert van 4093 asom de sajnos a szinusz jelem amplitúdója alacsonyabb mint a CMOS logikai 1 így semmi sem történt.
(#) kadarist válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Elé kell pattintani egy tranzisztoros előerősítőt. Nem nagy ügy.
(#) majkimester válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
A jelenlegi műveleti erősítős megoldást is át tudod alakítani hiszterézisesé két ellenállással pozitív visszacsatolást kialakítva. Lásd ITT:
Non-inverting Op-amp Comparator with Hysteresis rész
Következő: »»   101 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem