Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   233 / 274
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Néhány száz Hz-et akartam írni, de nem sikerült

Nem is a sáv közepét akarom valahova áthúzni, hanem
a sávszélességet szeretném tágítani.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 / 2
 
Egy sávszűrőnél öt fő jellemző van. Az áteresztő tartomány szélessége, csillapítása, fázismenete, valamint a zárócsillapítás nagysága, a maximumának frekvenciája.
Két csatolt rezgőkör (itt kvarc) esetén ha azonos frekvenciájúak, akkor a csatolási tényező növelésével úgymond behorpad az átviteli görbe teteje, és nő az áteresztő tartománybeli csillapítása. De a "szoknyája" is szélesedik, azaz csökken a zárócsillapítása. Ha a két hangolt kör rezonancia frekvenciája némileg eltér, egyik a kívánt sávközéptől negatív, a másik pozitív irányba, akkor a csatolási tényező változtatásával elérhető kisebb áteresztő tartománybeli csillapítás, (egyenletesebb fázismenet) úgy, hogy a zárócsillapítás nem nagyon csökken. (meredekebb lesz az szűrő oldala.
Az, hogy melyik módszert alkalmazod, az az általad támasztott igényektől függ. Ebben játszhat szerepet a kvarcok frekvenciájának kismértékű elhúzása is.
Ez a tevékenység igen izgalmas, és nagyon összetett, jó elfoglaltság. Jól demonstrálható egy wobbleren.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2021
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Annó, nyári gyakorlaton voltam az Orion mikrohullámos részlegen (valahol ott, lásd melléklet).
Mindenki szabadságon volt, én meg vertem az asztalt, hogy adjanak valami elfoglaltságot.
Erre a kezembe nyomtak egy KF szűrőt (fém doboz, vagy tiz, ha nem több tekerentyűvel, a két végén "N" csatlakozó), és leültettek egy RS wobbler elé, hogy hangoljam be, itt van a specifikáció, amit tudnia kell.
Nem tudom, hogy pozitivum, vagy negativum, hogy csak nagyjából két nap után adtam fel.

orion.PNG
    
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Elég babrás tevékenység, még jó műszerekkel is. Minden összefügg mindennel. Ha belenyúlsz más paraméter is változik, nem csak az, amit tekersz. Nálunk a duplex szűrő, és vételi frekvenciára csatorna szűrőként 2, vagy 4 tagú üregrezonátor volt napirendi probléma, azzal nem lehetett napokig gatyázni.
Ezért jobb, ha kész szűrőt használsz, pl Gama 10,7 MHz -es KF szűrőt. Ott már valaki elvégezte az aprómunkát. Előny az is, hogy ezekhez (70, 45, 21,4, 10,7 MHz, és 455 kHz, de ritkábban 9 MHz) kapható keverő kvarc is.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Jaj, de jó volt neked, nekem ez sajnos kimaradt.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
A régi világban, úgy 40 - 50 évvel ezelőtt szokás volt a szakképzésben a kéthetes nyári gyakorlat. Az igen jót tett a nebulóknak, mert megtapasztalhatták a sok elmélet után a gyakorlatot. Még az utálatos csavarválogatás feladatnak is volt haszna, (utólag elismerve) mer azután ránézésre meg tudtad mondani, hogy melyik melyik.
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Ezért kell estin vagy levelezőn tanulni! Akkor közben annyit gyakorolhatsz, hogy örülsz, ha 1-2 nap kimarad.
(#) tnl hozzászólása Feb 18, 2021 /
 
Én egy egyszerű szűrőt szeretnék, ha lehet egy max. két kvarccal.

A sávszél jó 0.5 Khz 5 Khz között. Az se baj ha az áteersztési
sáv nem lineáris.Nem széles sávú Am-hez kell,
keskenysávú jeleket vennék vele. Azért a túl keskeny sáv, vagy a túl széles
vagy több csúcspontú, kevésbé jó.

Az USB szkóp -om tud szűrőket mérni, de csak 0-1 MHz -között.
De tud 0-12MHz között spektrumanalizálni, úgyhogy egy oszcillátorral
nagyobb tartományt is át tudok vele vizsgálni
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Majd a következő életemben talán máshogy lesz.
Sok műszer volt a tanteremben, iskolás koromban. Gondoltam, illetve megörültem neki, hogy milyen jó lesz ezeket megismerni és kipróbálni, aztán még egy multiméterhez sem nagyon nyúlhatunk.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2021
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Nemrégiben volt az apróban három 1 kHz körüli kvarc. Arra kellett volna lecsapnod, azok egy 1,1 kHz sávszűrő rezgőkvarcai voltak, igen ritka darabok.
Olcsón, sokféle kvarcot a MHz -es sávban találsz, az ilyenekkel épített szűrőkhöz viszont fel, és lekeverni kell a vételi sávot, ha nem találsz pont olyat, amire szükséged van. 3,5 MHz, és 7 MHz sáv bemeneti sávszűrőjéhez azért könnyebben lehet kvarcot találni.
A 0,5 - 5 kHz -es sávszélesség előállításának nehézsége függ a szűrő áteresztő frekvencia sávjától is. Nem mindegy, hogy azt a 4,5 kHz széles sávot 450 kHz -en, vagy 10,7 MHz -en kell biztosítani.
Pontosítani kéne az igényeidet, milyen frekvencián, mekkora sávszélesség. Minimum ennyi kellene.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2021
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Jól értem, 0,5...5kHz-es kvarc szűrőt szeretnél?? Ezt felejtsd el, ilyet nem fogsz soha elkészíteni, sem beszerezni! Ez a sávszélesség a néhány MHz-es frekvencián menne csak, több fokozatú kvarcszűrőben, de hangfrekvencián esélytelen, még ha be is tudnál szerezni ilyen kvarcokat....
Viszont, vannak analóg IC-k(pl max7400), amikben pl akár 8-ad fokú elliptikus szűrőket valósítanak meg. A töréspontja tág határok között állítható egy négyszögjel generátorral(töréspont*100 frekvenciával). Ennél egyszerűbb, nagy meredekségű szűrőt nemigen tudsz otthon összehozni!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
A sávszélesség 0,5 -5 KHz , a frekvencia lehet néhány MHz, olyan kvarcokkal,
amit könnyedén be lehet szerezni. Pl 4MHz. Ez lenne az IF frekvenciám is.
Az IF jelen erősítenék, majd vagy egyenirányítanám AM-hez vagy méginkább
mixerre vezetném, ahol egy oszcillátorjellel keverném, hogy morze, vagy
más cw jeleket nyerjek ki belőle.

Tehát superhet-et akarok készíteni, ahol az IF szűrő lenne kvarcból!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Megtévesztő, ahogy a sávszélességet írod. Vagy azt írod, hogy a sávszélesség 4 MHz -en 5 kHz, vagy azt, hogy ± 2,5 MHz. A másik adat a 0,5 kHz (500 Hz) az egy másik sávszélesség amit 4 kHz -es KF frekvencián el szeretnél érni. Most akkor melyik? Mert nem mindegy.
Ha 4 MHz körüli KF frekvencián 500 Hz -es sávszélességet szeretnél elérni, ahhoz példának okáért beszerezhetsz néhány kvarcot a HEStoréból, 4,433619 MHz -es kvarcot, de most épp nincs, Helyette megfelelhet a 4,1943 MHz, HC49Utípusú kvarc, mivel az a legolcsóbb, gondolom legalább 50 ppm -es, vagy annál nagyobb tűrésű, abból könnyebbnek tűnik összerakni olyan párt, amiből az 500 kHz -es sávszélességet lehet kihozni. Aztán olyan lesz amilyen, de biztos sokkal jobb, mint egy csatolt rezgőkörös szűrő.
Ha 5 kHz a sávszélesség igényed, azt már egyedi kvarcokból sokkal nehezebb elkészíteni, arra inkább egy három lábú kerámia rezonátort használnék, az is kapható 4 MHz -es frekvenciára.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Az általad ilyen formában megadott sávszélesség a hangfrekvenciás tartományban értelmezhető.
Egy ilyen sávszűrő elkészíthető passzív elemekből, de ez igen jelentős munkát igényel, vagy aktív elemekből. Ez az út valamivel könnyebb. Kvarcokból biztos nem lehet, ilyen alacsony frekvenciákra nem nagyon készítenek kvarcot, ha mégis akkor az igencsak kuriózum. 1 kHz alatt én még nem láttam kvarcot.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Az kivitelezhető! Valahol mintha lett volna linkelve itt egy olyan adó-vevő, amiben varikap diódákkal hangolták a sávszélességét a több fokozatú kvarcszűrőnek! Ha jól értelmezem neked most ez kellene.... Talán valaki felismeri, melyik oldalon volt ez a kapcsolás....
(#) tnl hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Egyszerű szuperheterodint szeretnék egyszerű IF szűrővel. (Ami olcsó kvarc(ok)ból építhető)


A kapcsolóüzemű mixert stabil oszcillátorral hajtom, ami kijön a mixerből az megy az IF szűrőbe,

ahol az IF frekvencia nagyjából lényegtelen, 30 Khz- 10 Mhz ig terjedhet(nem állítható),lényeg az hogy egyszerű tranzisztorokból megépíthető legyen az IF erősítő. A sávszélesség az a sáv, amit átenged az IF szűrő.
Nekem jó néhány KHz széles, nem kritikus, ahogy sikerül,
nem baj ha beállítható, ha ezt nem nehéz megcsinálni
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2021
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
455kHz-es gyári kerámia szűrővel mi a baj? Olcsó, viszonylag jó, nincs vele macera, bárhol megveheted...., garantáltan működik! Cserébe nem állítható a sávszélessége...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Nagy baj nincs vele, de nekem nagyon tetszik a kvarcokban rejlő nagy
"szelektivitás". A nagy szelektivitás előfeltétele, a gyenge jelek fogásának.
Itt Debrecenben, 3 elektronikai boltból csak egyben tudtam kerámiaszűrőt venni.
Itt három féle volt, 450 Khz, 550khz, meg egy harmadik, amire nem emlékszem.
Mindegyik típus kétlábú volt. Kvarcok az összes boltban kaphatók.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 / 1
 
A kvarcszűrőd csak akkor lesz jobb, ha jól van megtervezve, és összerakva is! Ezért kérdéses jelen esetben a haszna és értelme is...
Sokkal jobban jársz, ahogy mondtam, gyári kerámia szűrővel! Abból, ha kettőt sorba kötsz, megfelelően illesztve persze, már egész jó paraméterű szűrőt lehet kapni! De akár többet is sorba lehet kötni, egészen meredek és nagy zárócsillapítás eléréséhez. Neked erre nemigen van szükséged...
Az persze kérdéses, szűrők e azok a kerámiák, mert 2 kivezetéssel kérdéses is lehet ez! Biztosabb lenne a 3 kivezetéses, az biztosan szűrő, és nem rezonátor....
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Régi Titán adóvevőből származó QS001 típusú 10,7MHz-es szűrőm van valahol. Ha érdkel előkotrom és elbótolhatjuk (még postázni sem kell mert Debrecenben lakom én is).
A sávszélességét nem tudom, és elsőre adatlapot sem találok róla, de VNA-val majd megpróbálom megmérni.
(#) Kera_Will válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
kb.: 10-15 KHz körüli lesz.
Azok még 25kHz csatorna raszterre készült FM rádiók.
Így a maximális löketük csak kb10kHz lehetett.
Így ezt kellett a KF / demodulátor fokozatnak feldolgozni .
Így ekkorának kell a szűrőjének is lenni.
(#) pucuka válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Volt belőlük 20, és 25 kHz sávszélességű is. Adatlapot én sem láttam soha, azt hiszem a Gamma gyártásúak voltak 25 kHz -esek.
8 db kavics volt bennük, de egy sem volt közülük pontosan 10,7 MHz -es. A 20 kHz -es szűrők inkább a 301 -esekben volt, a Titánokban többnyire 25 kHz -es.
Nekem is van pár db, de Te biztosan könnyebben el tudod juttatni.
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
A 25 kHz csatorna osztáshoz 3,5 kHz löket, míg a 20 kHz -eshez 2,8 kHz löket tartozott.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Nagyon köszönöm, rendes tőled, de én valami könnyen elérhető alkatrészből
szeretném elkészíteni.
Meg sajnos, túl nagy a sávszélessége
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2021
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Nekem van egy szétszedve, elküldhetem, abból válogathatsz kristályokat.
Ajánlom figyelmedbe:
Bővebben: Link
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Ha esetleg szükséged van rá, akkor tudok küldeni neked 2db 10M15A típusú kristály szűrőt. Persze ingyen és bérmentve.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Ha jól értem, 500 Hz -es (távíró) szűrőre vágyik. Amatőr oldalakról lehetne szerezni. A tied SSB szűrőnek jó.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Csak a sávszélesség miatt.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Ok, jó kis szűrő a tied, ilyen sincs sűrűn elérhető.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Feb 19, 2021 / 2
 
Esetleg ezt a szűrőt elkészíteni? Szerintem 5.000 MHz-es kvarccal is megfelelő lenne.

H40-Cohn.jpg
    
Következő: »»   233 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem