Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   841 / 841
(#) tufatofu válasza tufatofu hozzászólására (») Vas, 20:06 /
 
Hopp, eltűnt Suba úr kérdése
(#) tufatofu válasza Alkotó hozzászólására (») Vas, 20:20 /
 
Köszönöm a segítséget! A 14. láb 903mV-3,7V-ig ingadozik, 13. láb 2,4mV, 12.láb 0,9mV a csúszka 0,4mV, mindezek letekert állapotban.
(#) rascal válasza tufatofu hozzászólására (») Vas, 21:21 /
 
Légyszi nézd meg a az IC 4-es és 11-es lábán mérhető feszültségeket a GND-hez képest. A 11-en -5V körüli értéknek kell lennie, hogy képes legyen az IC a tápegység kimenetét 0V-ra lehúzni (szintén a GND-hez képest). Ez most kicsit pongyola lesz: az LM324 nem tudja a kimenetét a saját tápján belül faltól-falig kivezérelni, ezért a negatív tápját lejjebb kell vinni, hogy legyen elég mozgástere a tápegységen belül.
(#) tufatofu válasza Alkotó hozzászólására (») 3:57 /
 
Megpróbálom összefoglalni az eddigi méréseket, és köszönet a segítségért.

IC tápfeszültsége 4. láb 24,17V; 11. láb -4,969V
--------------------------------------
Feszültségek terhelve 12V-os fényszóró izzóval, leszabályzott U és I potméterrel.
A kimeneti feszültség 3,5mV
14. láb 898mV
13. láb 1,5mV
12. láb 0,5mV
---------------------------------------
Feszültségek terheletlenül, leszabályzott U és I potméterrel
A kimeneti feszültség 1,776V (ez változik bekapcsolásonként 1,2-1,95V-ig)
14. láb 3,998V
13. láb 486mV
12. láb 1mV
----------------------------------------
Amit még tapasztaltam: Izzóval terhelve, az áramszabályzót feltekerve, a feszültség szabályzót fölfelé szabályozva megjelenik egy kb 10kHz fütty egy pillanatra olyan 2 voltos kimeneti értéknél. Oszcilloszkópon szemlélve kiértékelhetetlen maszlagnak látszik és azonnal el is tűnik a gerjedés, nem folyamatos. Teleakasztgattam a tápágakat kondikkal, de akkor is meg van ez a pillanatnyi oszcilláció 2-3V kimeneti feszültség között izzóval. A jelenség pikantériája, hogy pl egy 25 Ohmos ellenállással terhelve nincs fütty. Az 1nF kondiknak fóliát raktam be, esetleg jobb lenne a kerámia, ha egyáltalán az okozhat ilyet?
A hozzászólás módosítva: 4:03
(#) tufatofu válasza tufatofu hozzászólására (») 4:16 /
 
kiegészítés:
A DC-OFF, terheléssel működni látszik(2mV-ra lekapcsolja a kimenetet). Terhelés nélkül, csak a kimeneten jelen lévő 1,2-1,95V-ig kapcsolja le, viszont terhelés nélkül nincs fütty sem szabályzáskor.
(#) exabit válasza tufatofu hozzászólására (») 6:33 /
 
Esetleg próbáld még meg lemosni a gyantamaradványokat a panelről.
(#) tufatofu válasza exabit hozzászólására (») 7:56 /
 
Köszi, de azon túl vagyok, ahogy a tranzisztorcserén is. Olvastam itt a fórumon Attila86-tól, hogy nem a legsikeresebb konstrukció, és többeknek szintén gondja volt a kimeneti 0V-al. Hátha valakinek van még ötlete, esetleg mit kéne mókolni rajta.
(#) Skori válasza tufatofu hozzászólására (») 8:37 /
 
Esetleg cseréld nagyobbra az 1nF-ot (pl. 2,2nF)
(#) patexati válasza tufatofu hozzászólására (») 8:41 /
 
Ilyen tokozású tranzisztorokat nagy körültekintéssel kell beszerelni mert ha alákerül valami kis kosz könnyen okozhat galibát.. A hűtőbordán a kis furatoknál a tranzisztorok lábainál ha valami belekerül forrasztáskor,lemosáskor az tréfás játék tud lenni.Ha ilyet építek akkor lemosom a beültetett nyákot és csak utána szerelem rá a bordára a tranzisztort új csillámlemezzel finoman pasztázva,óvatosan beforrasztva,nehogytöbb ón fusson a lábaihoz mint kéne..Nem ártana ha a tranzisztorok egyformák lennének esetleg még válogatva is mert ezek úgy látom mind más gyártmányú.
A hozzászólás módosítva: 8:49
(#) Suba53 válasza tufatofu hozzászólására (») 9:22 /
 
Igen, mert figyelmetlen voltam, és nem helytálló dolgot írtam. Van ilyen néha.
De a lényeg, hogy az IC tápfesze elvileg a megengedett limitan belül van, ami 32V MAX.
A hozzászólás módosítva: 9:24
(#) Hp41C válasza tufatofu hozzászólására (») 9:44 /
 
(#) Suba53 válasza Hp41C hozzászólására (») 10:42 /
 
Én a zenerek helyett betennék 1-1 stabot, azok jelentősen elnyomják az ilyen, ripliket.
78L24, és 79L05 stabok. TO-92 tokozás, simán bebarkácsolható a zenerek helyett.
De a kimeneti 1,6V-ra ez nem lesz megoldás, csak a linkelt fűrész fog eltűnni.
A stabilitás miatt lehet hogy kell elkó a stabok elé, mögé.
A hozzászólás módosítva: 10:46
(#) Hp41C válasza Suba53 hozzászólására (») 11:22 /
 
Figyelembe kell venni a stabilizátorok maximális bemeneti feszültségét és a 79L05 esetében a disszipációját is.
78L24 absulute maximum rating DC Input voltage: 40V
79L05 absulute maximum rating DC Input voltage: -30V
A hozzászólás módosítva: 11:22
(#) Suba53 válasza Hp41C hozzászólására (») 11:36 /
 
Ez jogos, de a kivett 24V-os zenerrel be lehet állítani a negatív ágban egy nyers -24V-ot, utána meg már jó a stab. De nem hiszem, hogy ez a kis ripli okozza a berezgéseket.
Az erősítő tápfesz elnyomása miatt ennek nem szabadna látszania a szabályozott kimeneten.
A hozzászólás módosítva: 11:38
(#) tufatofu hozzászólása 14:29 /
 
Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólásokat!
A tranzisztorok "párba" lettek válogatva(kukázott, régi példányokból) a kinézetük ellenére, de próbaként lecseréltem egy külső BD249 blokkra.

Az alábbiakkal próbálkoztam még, a javaslatok alapján:
-Panel lemosva.
-IC 3 féle gyártmányra cserélve, köztük egy békebeli bontott is volt
-1nF kondik cserélve 2n2-re
-IC tápokra szűrőkondi került
A számomra legzavaróbb jelenség sajnos nem szűnt meg. A kimeneti feszültség terheletlenül nem csökken 1,2-1,7V alá, azaz nullára nem lehet leszabályozni dc-off kapcsolóval sem.
1KOhmot a kimenetre akasztva már 30mV-ra lecsökken a kimeneti feszültség.
Ettől eltekintve minden része működik.
(#) mlaci989 válasza tufatofu hozzászólására (») 14:43 /
 
Szia.
Elnézést hogy beleugatok.. Megépítettem ezt a verziós labitápot, és énis abból építkeztem ami volt itthon. Volt ilyen jellegű gondom is. Nálam egyik oldalon (kettős tápot készítettem) ugyanez volt mint nálad. 1,5-1,6 Volt a kimeneten ami terhelésre megszűnt. Érdekes módon az egyik áteresztő tranzisztor szivárgott. Javasolom az emitter ellenállások egyik oldalú kiforrasztását és ha ott a bibi azt rögtön látni fogod. Nálam csak egy tranyó szivárgott ami diódavizsgálóval jónak mutatkozott.
A gerjedésre meg nem találtunk megoldást. Nálam kapacitív terhelésre fűrészel a táp.
(#) tufatofu válasza mlaci989 hozzászólására (») 14:59 /
 
Köszi az ötletet. Kiszedtem a tranzisztorokat és 1db új BD vel is ez a helyzet. Ennek a kistestvérét a 2.6-ot is megépítettem régebben, annál lement nullára, ott más gondok voltak.
Következő: »»   841 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem