Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió tápegység
Lapozás: OK   4 / 4
(#) Remci válasza Remci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Bocsánat,mennem kell mert vendégek jöttek. Később jövök.
(#) Kera_Will válasza Remci hozzászólására (») Márc 21, 2021 / 1
 
Adáskor csúcsot nézzél.
Folyamatos füttyöt adjál a mikronfonba, AM vagy FMben mérjél inkább, SSB-ben kevésbé releváns az áram igény mert ott erősen moduláció függő..

GRANT gépkönyve leírja a helyes teljesítmény mérési metódust, kezelőszervek állása, moduláció módja és csatorna általában középen 20as.
Persze nem laborban vagy csak egy sorba kötött árammérő értéke a lényeges neked.
Grant képes közel 15-20 W leadására is .
CB engedélyben pedig max pár (1-2) watt volt a kimeneti szint.
A teljesítmény felvétele kb.: 2,5 szerese annak amit RFben kisugároz.
(durva rátartással ez de ennyit azért illik tudnia a tápnak is leadni és akkor kényelmesen fog működni nem fog nagyobb modulációs csúcsban túlterhelődni)
Ebből számolható az áram igénye is.
Nagyobb kimenő esetén ez kb.: 50-60W teljesítmény felvételt jelent , ehhez 5-6 amper kimenő áramot eredményez 12 Volton.
Pár wattos esetben ennek a töredékét kéri.
Erre számíthat a tápegység.
(#) ferci válasza Remci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Még annyit a tirisztorodhoz, hogy célszerű lenne letesztelned, hány mA az Ig-k, ahol egyáltalán begyújt. Nem mindegy se a felső "100 ohm"-nak, se a zenernek - habár hiba esetén nagyon nincs ideje felmelegedni.
De egy gyújtás közeli áramnál ( kimenő feszültségnél ) már nagyon melege lehet.
Ez nem fet, hogy feszültség kell csak neki.
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Addig osztó, ameddig el nem éri a gyújtófeszültséget.
Normális működéshez természetesen kell, az a 100/100 Ohm arányában azért "meglehetősen" elviszi a feszültséget...
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Látom, elfelejtetted, hogy a tirisztornál van egy növekvő gate áram is egészen addig, amíg nem gyújt be...ez is teszt kérdése, lásd adatlap. Nem mindegy, hogy 10 mA ről vagy éppen 100-ról beszélünk.
A 2 db "100 ohm" igénybevétele pedig nem ugyanaz... hosszú..
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Szerintem kicsit már kezd nem kivánatos irányba fordulni ez a beszélgetés.
Ha az a cél, hogy Remcinek segitsünk, akkor a világnézetem és jelenlegi tudásom szerint ebben a kapcsolásban a 14 V-os zener sok, használjon 12 V-ost inkább.
Az meg személyes vélemény, hogy ennek a kapcsolásnak a megépitéséhez hozzá sem kellett volna kezdeni.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Abban igazad van, hogy nem ebben a topikban kell kitárgyalni, mi a helyzet egy ilyen tirisztornál gyújtás közeli állapotban. Nem mindegy, hogy egy fél amperest vagy 35 amperest szeretnénk begyújtani.
Az pedig, hogy hány voltos és milyen zener, ellenállás kell, teszt kérdése.
Az, hogy beírunk valamit, még nem biztos, hogy segítség..
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2021
(#) ferci válasza Remci hozzászólására (») Márc 21, 2021 / 1
 
Ha nekiállsz tesztelni, hogy milyen legyen a gyújtó rész..
1., az anódkörbe tegyél egy izzót, a táphoz megfelelőt.
2., egy szabályozható tápból adjál be 2...6 voltot 100 ohmon át a gate-re és jegyezd fel azt az értéket, ahol a gyújtás megtörténik. Ezt többször is megismételheted, mindig megszakítva az anódkört, vagy rövidrezárni az anód-katódot egy pillanatra és fél voltot visszavéve előtte a segédtáp feszültségét.
Ha kíváncsi vagy, mérheted csak a gate-katód feszt is ( 0.8...1 volt ).
Amennyi feszt mérsz a 100 ohm "felett", adjál hozzá akkora zener feszt, ahol majd be akarod gyújtatni a tirisztort. Pl. ha 5...6 volt az összes, akkor a zener 9-10 voltos legyen, attól függően, hol akarod a begyújtást. Ez a két dolog szorosan összefügg!
A zener ZY vagy ZPY típusú legyen legalább, mert közeledve a végfeszhez, melegedhet rendesen.
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Mivel ezt tette bele, azért nem annyira tragikus a helyzet (5.-ik oldal).
De hagyjuk szegény Remcit elfogyasztani a vendégekkel a vasárnapi ebédet.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Tudom, láttam.. nem 5 mA az IgT.. a tényleges a lényeges..
(#) Remci válasza ferci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Kiforrasztottam a tirisztort és mértem ahogy írtad. 3,8v körül gyújtott be. Mértem a katód és a gate között, 0,8v-ot mutatott a műszer. Majd mértem a gate-re menő áramot, az olyan 30mA körül volt. Akkor hogy is van tovább? Kicsit megkeveredtem
(#) Remci válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Sajnos mérni nem tudtam, az öcskös nincs otthon, de telefonon mondta,hogy most volt felújításon a rádió, a szervízben 6-8 -a között mérték az áramfelvételét.
(#) ferci válasza Remci hozzászólására (») Márc 21, 2021 / 1
 
Ha 30 mA-nél gyújt, akkor a felső 100 ohmra ebből 3 volt jut- g-k között van 0.8 volt, ez összesen 3.8- olyan zenert teszel sorban, ami kiegészíti a leoldási feszültségre.
14 voltra 10,..V, 14.5 voltra megtoldod nyitóirányú diódával és így tovább.
12 voltos zenerrel már 15,8 körül gyújt be.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2021
(#) Remci válasza ferci hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Á,értem. Akkor megnézem mit találok itthon és kipróbálom azzal.
(#) mate886 hozzászólása Szept 30, 2021 /
 
Sziasztok!

Szeretném ezt a kapcsolást megépíteni, a trafó egy 12V 200W toroid, és nekem nagyjábol13.8V 100W teljesítmény kellene a táp kimenetein. Sajnos a kapcsolásban szereplő teljesítményelemek nincsenek nekem, viszont van IRF131, a PNP tranyó helyett meg van 2n6649. Az ellenállásom pedig 0.47Ohm 10W. Működhet így a kapcsolás?
(#) pucuka válasza mate886 hozzászólására (») Okt 2, 2021 / 1
 
Éppenséggel megépítheted, de adóvevőhöz (még CB -hez sem nagyon) nem ajánlom.
A helyzet az, hogy amennyire csak lehet, kerülni kell az adók tápjainál az elektronikus szabályozást. Ennek az az oka, hogy bármitől megváltozhat az antennaillesztés, ekkor azonban nagyfrekvenciás áramok folynak, gyakorlatilag minden felé. Ez pedig jelentősen tudja befolyásolni a szabályzó elektronika működését, úgy hogy azt nagyon alaposan, gondosan meg kell tervezni.
Az adóvevők nagyáramú adó végfokozatai közvetlenül kapják a tápot, és általában úgy tervezik, hogy széles tápfeszültség tartományban működjenek, nincs semmi szükség a pontos 13,6 V -os tápra. Autóban is felmehet a tápfeszültség14 - 15 V közé, és a végfoknak semmi baja nem lesz, és nem is fűtesz el pocsékba jelentős teljesítményt.
Az a javaslatom, hogy használj megfelelő trafóhoz egyenirányítót, és a puffer kondenzátoron. legyen nagyfrekvenciákra jóminőségű fólia, és kerámia kondi is. Ajánlatos az egyenirányító diódákkal párhuzamosan is kerámia, vagy fólia kondenzátorokat használni.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2021
(#) mate886 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Köszönöm válaszod, csak azért néztem olyan kapcsolást miben van valamiféle szabályzás, hogy a trafót ne terheljem túl. Az alap ötlet egy (vagy több) áteresztőtranyó, és egy 7812. A földpontját kicsit felemelem, és megvan a 13.8 volt körüli érték. Mint említettem a trafóm 200Wattos, és egyenrángatás, pufferelés után 17.5 Volt jön ki belőle. Én ezt soknak gondolom. De akkor áramszabályzás nélkül elvileg jó lehet a feltevésem?
(#) pucuka válasza mate886 hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Az valóban kicsit sok. Le kéne tekerni a szekunderről, kb. 10 V -ra, és nem kell szabályzás.
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem