Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   113 / 137
(#) granpa válasza mikldesign hozzászólására (») Máj 31, 2017 /
 
Mit csinál megbízhatóan? Fórumszabályzat ismétlése/betartása javasolt.
(#) mikldesign hozzászólása Máj 31, 2017 1 /
 
Nem értelek. Mi is a gondod?
(#) Dr Endugu hozzászólása Márc 5, 2018 /
 
Használt már valaki kapcsolóüzemű tápot A-osztály táplálására?Bővebben: Link
(#) violin válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Én......van egy autós-Hiraga-m....
(#) Dr Endugu válasza violin hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Autóba Hiragát építettél be? Nem kevés az a pár watt autóba? Autóba szerelt hangsugárzók elég kis érzékenységűek. Kapcsolózajjal nincs gond?
(#) gordonfreemN válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Az a pár Watt elég egy 20m2-es szobába akkor egy autóba miért nem?
(bocsánat az m lemaradt a 20 után)...
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2018
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Nem elég az a szobába sem, csak akinek olyan van, az igyekszik meggyőzni először magát, majd mikor ez nem sikerül akkor a környezetét. Végül ha ez sem megy, akkor jön a mindent eldöntő "nekem elég ez a hangosság" érv, vagy a "nem kell nagy teljesítmény hanem érzékeny hangszóró kell helyette".
(#) Robid válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Nehogy felhergeld magad, biztos fejhallgatóhoz használják.Sokan nem ismerik még a véleményed, és semmitmondó 3-4 watton hallgatnak zenét. De remélhetőleg ez most megváltozik.
(#) Alkotó válasza Robid hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
A fejhallgató egészen más kérdés. Máshol van az értelmes szint, és jellemzően magasabb az impedancia is. Itt most autóról és szobáról van szó.
3-4 W az jelentős hangosság ha egy érzékeny hangszóróval találkozik.
Itt az "elég" szócska volt a lényeg. Nekem 3-4 W biztosan nem elég, és szerintem másnak sem. Egy normális zenehallgatáshoz ettől több kell. Viszont az már szubjektív mennyivel több.
(#) dara válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 6, 2018 /
 
Én igen,de csak rezonáns tápot a dóz hoz.Amit linkeltél az keménykapcsolós,sok zavart termel azt kiszürni sokba kerül.Egyébként már jó pár éve,csöveshez is kapcsitápot építettem,na akkor sokan kiakadtak de azóta is remekül működik.
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 6, 2018 / 1
 
Idézet:
„Nem elég az a szobába sem,”

Ez a vélemény tudod mennyit ér?
Pont annyit mint az enyém. szubjektív.

A válaszod többi részében megköszönöm, hogy próbálod kitalálni a gondolataim, de ez ugye nem az az asztro műsor az RTL klubból? Gondolom azoknak se sikerül ez a bűvésztrükk.
Maradjunk abban senkit nem akarok én meggyőzni
Ha valaki meg akar győződni, szivesen látom.
Nem kell félreérteni, nem azt mondom hogy 50W-tal szól hiszen ez 8W. Csak azt mondom, hogy én ezt se használom ki, lehet a jó fülem vagy a csendes környezet, ki tudja.
De meglep, hogy pont te mondod ezt, na lépjünk.
Idézet:

Nekem 3-4 W biztosan nem elég, és szerintem másnak sem”

Kiemeltem a lényeget ami megint arra a mások fejébe látok műsorra emlékeztet.
Én elfogadom, hogy neked kell több tizen Watt de nem hurrogok bele, hogy attól márpedig biztosan megsüketülsz és hogy akkor az nem úgy van mert én azt mondtam.
Béke
(#) violin válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 9, 2018 / 1
 
Bőven elég....természetesen külön szubbal....
Milyen zajra gondolsz...? Az elég gáz lenne,ha a táp hallatszana a zenében....
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2018
(#) mek-elek válasza violin hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Üzentem
(#) Dr Endugu válasza violin hozzászólására (») Márc 9, 2018 /
 
Ami nálam megfordult autóhangszóró, igen gyenge érzékenységgel bírt. Ezeket meghajtani pár watt teljesítménnyel alig érdemes. Kapcsolózajra úgy értettem a kérdést, hogy a 12V tápfesz, ami az akkufesz, tuti nem elég a végfoknak. Tehát, mindenképp kell egy dc-dc konverter, ami megtáplálja a végfokodat. Ezek zaj termelnek.
(#) violin válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 10, 2018 / 1
 
Természetesen van egy DC-DC konverter.... hiszen a végfok 2x25V-os feszültségről megy. De a többszáz kHz-es kapcsolófreki nem igazán hallatszik.....meghát tápszűrés is van a világon....
(#) mek-elek válasza violin hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Violin,
Sajnos sokan nem olvassák a fórumon felhalmozott okosságokat, így ismételgetni kell.
Szóval valahol írtam, hogy én nem építek fémre(be). mert az antennaként képes viselkedni. Minél nagyobb a frekvencia, azzaz rövidebb a hullámhossz, annál jobb antennák lehetnek, aminek az egyik polusa csupán a földelés. Mivel a mai félvezetők magas frekvenciát is erősítenek, Te hiába nem hallod, a félvezetők igen, és így bizony komoly zavaró tényezők lehetnek, ami már hallható, és mérhető tényezővé válik.
Elek
(#) Epu2 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Azt tudtad, hogy a szabványos szobahangerő 50 mW?
(#) Alkotó válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 11, 2018 /
 
Azt javaslom, ne rugózzunk azon tovább, nekem mi elég és mi nem.
De azt azért nem árt ha leszögezzük, hogy 50 mW az egészen biztosan nem jelent semmilyen hangosságra utaló adatot.
(#) violin válasza mek-elek hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Az A-osztályú működés miatt elengedhetetlen a fémház. Ventilátorral csak a hő egy részét lehet ellensúlyozni,mert túl hangos lesz.....
Ebben is csak egy kis ventilátor van,ami keresztül fújja a házon a levegőt.
(#) debe válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Szabványos? Szobahangerő? Szóval szobában szól, "szoszem" szabadban.
Milyen szabvány? Milyen szoba?
Szerintem ez inkább szokásos akart lenni, máshogy értelmezhetetlen.
Persze ez esetben is kinek mi a szokásos.
(#) Epu2 válasza debe hozzászólására (») Márc 14, 2018 1 / 2
 
A szobahangerő a 70-es években, nem tudom mi alapján volt 50 mW-ban elfogadott és hivatkozási alap. Sok nem barkács szakkönyv is hivatkozik rá. Ez nagyon elsikkadt, mert manapság "csak" hangosan hallgatnak zenét, 43+1 es hangrendszerekkel, amik meg sem ütik a HIFI hangátvitelt. 25-50W a szobahangerő, a basszus többszörös teljesítményével, amivel egy komolyzenei művet meg sem lehet, szabad hallgatni. Már nem a vájt fülnek van jelentősége, hanem a fáj fülnek.
Volt egy 2×40W os szinuszos, alacsony torzítású erősítőm, amiből kiugrott a nyolcvan W-is. Csak akkor pörköltem oda neki, ha messzebb voltam a háztól, (de ahol laktam, a völgy másik oldalán is érthető volt).
Csak azt fogadják el, szerintem tévesen, ami már fáj és nem érteni szinte semmit. Lásd 2×200 W + 1000 W gépkocsiban.
(#) tyraw hozzászólása Márc 29, 2018 /
 
Sziasztok,
Valaki már próbálkozott vízhűtésű A-osztályos motyóval? Vannak gyakorlati tapasztalatok?
(#) gordonfreemN válasza tyraw hozzászólására (») Márc 29, 2018 / 1
 
A osztályban szándékosan tartjuk adott hőmérsékleten a tranzisztorokat. A környezeti hő ált. 20C°, a tranzisztor lapka működés közbeni hőmérséklete ennek többszöröse egy áramcsúcs pillanatáig, igy túl nagy a hőingadozás. Most nézz meg egy adatlapot és ha elég részletes, azon láthatod hogy több tízszeres eltérés is lehet az erősítésben, az átviteli frekvenciában a bázis-emitter dióda nyitófeszültségében (stb) különböző hőmérsékleteken.
Ez non linearitást okoz ami meg torzítást.
Ha megemeljük a hőmérsékletét úgy, hogy a különböző áramcsúcsok közt a hűléskor ne legyen nagy a hőingadozása, tehát némileg stabilizáljuk, akkor itt nyerünk egy kis linearitást. Ugye ebből látszik, hogy a jó nagy nyugalmi áram nem feltétlen kedvez, van egy ideális állapot ami függ a kapcsolástól és az alkalmazott tranzisztortól (meg a hűtéstől).
Ilyesformán vízzel hűteni nincs értelme a végeket.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) mek-elek válasza debe hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
A szobahangerő az, amit a szomszéd is elvisel.
(#) goreny válasza gordonfreemN hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Kicsit ellentmondasz önmagadnak. A vízhűtés miért zárja ki az adott hőmérsékleten való tartást? Sokkal jobban szabályozható, mint például a teszek egy valamekkora bordát, aztán lesz ami lesz. Mert azt azért lássuk be, adott hőmérsékletre elég nehéz kiszámolni. A vízhűtés ebben az esetben nem azt jelenti, hogy a környezeti hőmérséklet közelébe visszahűtjük a tranzisztorokat.
(#) mek-elek válasza goreny hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Bocsi, nem a vitázásért, de nem értem mért kell pancsolni egy erősítőbe, ahelyett, hogy egy megfelelő hűtőbordát csinálnátok rá.
Ezzel a koncepcióval műholdas navigációt is csinálhatnátok bele.
Persze, ha a vízhűtéses rendszer a lényeg, mint az autókban, nem az erősítő, akkor javaslok rövidebb hosszabb vízkörök készítését és azokat termosztáttal lehessen váltani, és legyen benne bojler is, hogy hirtelen ne kerülhessen hideg víz a rendszerbe. Természetesen csak előmelegített vízzel lehessen az erősítőt bekapcsolni.
(#) goreny válasza mek-elek hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Ezt megkérdezheted például egy számítógépes fórumon is.
Nem vitázás, beszélgetés. A hobbista sok mindent szeret kipróbálni. Egyénként szerintem érdekes konstrukció lenne egy ilyen. Szinte fok pontossággal tartható lenne a hőmérséklet, megfelelő hőtömeggel. Lehetne játszani a nyugalmi árammal, hőmérseklettel. Hol szól a legjobban. Olyan mint a kondicserélgetés.
(#) mek-elek válasza goreny hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Nos, ha így, világért se gondold, hogy kifogásom lenne ezért. Talán az életben ez az egyik szép dolog, a kreativitás.
Epésnek ható megjegyzésem az erősítő oldaláról nézve tettem.
Ami a kondikat illeti, nem tartom ekvivalens jellegűnek a vízhűtés hangra gyakorolt hatásával.
Természetesen elfogadom Tőled, mert neked is lehet ilyen diszkréten "epés napod" mint nekem.
Itt szellemeskedek, ahelyett hogy építeném a hallgatóerősítőmet. Persze tompa a tökfejem panelozni. De talán ez nem volt ez akkora karamból, mint amit a rádióban hallani.
Ami a számítógépet illeti, ott a méret miatt van hőprobléma, az teszi problémássá annak elvezetését. Na meg amit el szoktak felejteni, mielőtt PC-ként közpréda lett belőle, klimatizált helységekben üzemeltették őket, kellő fokú légmozgás mellett, nem a sarokban, asztal alatt, stb....
(#) mek-elek válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Én is csináltam erősítőt a 70-es években. Jellemző volt az 5-20W akkoriban. Az első kitörés a megszokottól a sziszegve brummogó divat volt ami az idő múlásával átalakult a hangszínszabályzó mentes lineárisra való törekvéssé. MW-ról zsebrádió esetében beszéltünk.
Való igaznak tartom, a hangerő felső határát, akusztikai szempontból, adott helységre vonatkozóan.
Azonban minden erősítő hangjára, jó hatással van, ha nem a maximum táján szól. Ide tartozik még a bemeneti poti állásfüggő hangja a donor kimeneti impedanciájához képest.

Ha jó a hangminőség, csak a szomszéd hallhatja hangosnak.Jó minőségű zenei anyagnál a linearitáshoz tartozik a dinamika is. Ahhoz pedig teljesítmény kell. Ahogy írták, a mélynek igen kell a nagy terhetőségű, nagy áramú, dinamikus táp. És, ha pontos basszust akarsz, mindez monoblokkban, és szembe a hallgató felé, nem a falnak, meg össze-vissza.
A hibákat kiküszöbölni kell, nem eltusolni, persze ha szereted a zenét.
(#) tothbela válasza tyraw hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Egyszer már megemlítettem, hogy ha villanybojlerem lenne, akár "A" osztályú szörnyeteg is segíthetne a víz melegítésben. Akkor mindegy lenne hogy tranzisztor vagy fűtőbetét. Mivel egy ilyen erősítő nem éppen mobil, akár fix telepítésű lehetne, a keringető szivattyú szabályzásával pedig olyan hőmérsékleten lehetne tartani a tranyókat, ahol tetszik. Amennyit disszipál a végfok, annyival fogyaszt kevesebbet a bojler. Végül is nem ingyen, hanem plussz villanydíj nélkül mehetne.
Következő: »»   113 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem