Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   140 / 2484
(#) szamóca válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Szerintem is úgy van ahogy Dióda mondja.
Idézet:
„hogyan adjak a TL072-nek szimmetrikus tápot úgy, hogy a TDA-nak se legyen baja?”
Igy se, úgy se lenne baja, most pl. ez szimplatápos. (A te elgondolásod szerint szimetrikus be-kimenetű előerősítő kellene)
A "mihezképest"jelen esetben is a ground. A 12V-os stab.hoz legalább 3V-al nagyobb bemenő fesz kell.
Üdv.
(#) lamalas válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Idézet:
„az előerősítő gnd-je nem egyezik meg a végfok gnd-jével (potenciálkülönbség van köztük!)”


Miert lenne potencialkulonbseg koztuk? Azert kosd ossze oket, hogy ne legyen.

Idézet:
„a tl072 a bemenő jelet a féltápfeszhez képest modulálja.”

Nem modulal az semmit, ez egy kozonseges invertalo erosito alapkapcsolas, semmi modulacio nincs itt

Idézet:
„ha nincs jel, 6voltos jelet ad le tl072, ha van jel, akkor pedig 6volttól fog +-irányban eltérni a kimenő jel.”

Itt mar keverednek az egyen es valtakozo feszultsegek! A kimeneten megjeleno feltapfesz egyenfeszultseg ami a kicsatolo 1µF-os kondi miatt nem jelenik meg a vegfok bemeneten. A feltap korul megjeleno felerositett valtakozo feszultseg fog megjelenni az 1µF-os kondi utan amit pedig a GND-hez kell viszonyitani. Ezert kell az elofok GND pontjat a vegfok GND pontjaval osszekotni. Nem lesz itt semmi fust ... hacsak mas vmit el nem kotottel.
(#) szilva válasza lamalas hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Szvsz. szerencsésebb ezt úgy felfogni hogy az előerősítő egyenáramú munkapontját toljuk el abba a tartományba, ahol az jól tud viselkedni, nem pedig a virtuális földponttal próbáljuk magyarázni. Mellesleg a szimpla tápfeszről járó végfokban ugyanilyen jellegű egyenáramú munkapontbeállítás van, azért is kell a bemenetére a DC-t leválasztó kondenzátor.

A jelföld természetesen minden esetben ugyanaz, a tápfeszültség negatív sarka (épp ezért én az "alsó" 22k-s ellenállásra tennék is párhuzamosan váltakozó áramú hidegítő kondenzátort). A DC szintek "illesztése" pedig egyszerűen az elválasztó kondenzátorokkal történik.

Szamóca módosított rajza teljesen korrekt. Az a felvetés is jónak tűnik, hogy a hangerőszabályozó potmétert a két fokozat közé célszerű betenni, de ekkor természetesen a TDA bemenetén lévő kondenzátort nem szabad kihagyni (azaz a poti előtt és után is kondenzátor).
(#) uli hozzászólása Máj 3, 2008 /
 
oszt az enyémre nem válaszol senki?
(#) Dióda válasza uli hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Sajna sem a 7805 sem a 7812 sem viseli el azt a magas tápot amit te szeretnél neki adni.
Két megoldása van a dolognak.Vagy ha tudsz tekerj a trafóra mondjuk egy 12V-ot plusszba vagy tegyél be egy másik kis trafót az előfokrésznek.Szerintem mondjuk egy olyan kis nyákba ültethető bőven elviszi az előfokokat és nem is túl drága ráadásul nem is fog a végfok táprángatózása beleszólni így az előfokok tápjába ami egy hihetetlen előny.
(#) Tomi20 válasza uli hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Vagypedig építs egy áteresztő trazisztorral megfejelt zener diódás stabilizátort. Jelen esetben ez tőnik legegyszerűbb megoldásnak.
(#) Dióda válasza Tomi20 hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Csak az meg sokat fog neki disszipálni mivel nagy a feszkülömbség ott is.
(#) Tomi20 válasza Dióda hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
De nem nagy terhelés a művelet erősítő, meg a hangerő szabályzó IC. A "+12" és "-12" ágakban elég kicsi az áramfelvétel, így áteresztő tranzisztor sem kell, elég a zeneres stabilizátor. Ugyanez a helyzet az 5V-tal.
(#) Kovidivi válasza szilva hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Szilva, Lamalas, és nem utolsó sorban Szamóca, köszönöm az információkat, és a segítséget! Azt tudtam, hogy amit írok, az tele lesz kifejezésbeli hibákkal, de talán megértettétek, hogy mit szerettem volna mondani. Köszönöm, hogy kijavítottátok a 7812-es hibát, meg ajánlottátok a potit a végerősítő elé, ezek természetesen már meg vannak, csak nem volt kedvem a rajzot tovább szerkesztgetni, csak szemléltetés volt a cél.
Akkor összedrótozom úgy , ahogyan ajánlottátok!
Lamalas, a harmadik válaszod köszönöm szépen, így jobban megértettem a ki- és becsatoló kondik jelentőségét!
Tényleg nagyon sokat segítettetek! Mégegyszer köszi!
(#) uli válasza Tomi20 hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
esetleg egy képet az elképzelésedről tudnál mutatni?? Kössz: Uli
(#) Tomi20 válasza uli hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
Ezen az oldalon ki tudod számolni a szükséges ellenállás értéket. (szerintem a 12V-hoz elég a 820ohm, 5V-hoz pedig 1kohm, 20mA-rel számolva)
(#) szamóca hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Segítség , utánépítés és javításhoz.elektro.
(#) bave00 hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Sziasztok!
Nem vagyok "erősítő-bolond", de azért érdekel a dolog; gondoltam, itt teszem fel a kérdésem:
Végfokot szeretnék építeni, max. 50W teljesítménnyel, nem fontos a nagyonextra hangminőség, és a lehető legegyszerűbb kapcsolást keresem. Fontos még, hogy ne kelljen hozzá nagy és drága trafó, jó lenne, ha akár egy dugasztápról meg lehetne hajtani. Lehet 2, 4 és 8 Ohmos is, az se baj, ha IC-s.
Aki tud valami jó kapcsolást, az legyen szíves megosztani velem!
Előre is köszi mindenkinek! :worship:
(#) Istike88 válasza bave00 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Helló!

A TDA1514-es egy 50W-os IC. Elég egyszerű megépíteni, annó még kézzel rajzoltam neki nyákot és ment pöccre! Csak hát ha 50W-os erősítőt akarsz építeni akkor biztos hogy kell neki legalább egy 70W-os trafó! Dugasz tápról szó sem lehet ebben az esetben mivel nem hinném hogy találsz 70W-os szimetrikus feszültségű dugasztápot +-27V-al

Üdv
(#) szamóca válasza bave00 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Szia!
Ha valóban un. dugasztápról akarod meghajtani ami max 2A 12V körüli értékekkel bír, abból csak pár wattot tudsz kivenni.
Részben a tápfeszültség, részben a TE. álltal behatárolt teljesítmény miatt.
Sajnos a
Idézet:
„ne kelljen hozzá nagy és drága trafó”
volna mindanyiunk vágya, de a fizika sajna nincs velünk .
Egyébként balra fent van a kapcsolások rész, ott nézegess.
(#) bave00 válasza szamóca hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Köszi mindkettőtöknek, közbe megnéztem a KIT-eket a HEStore-ban és van két db 2x50W-os erősítő benne! Egy kis leírás igazán hasznos lenne mellé... Például, hogy mennyi tápfesz kell hozzá, mert ha 50W-hoz kell 70W trafó, akkor nyilván nem fér bele a KIT-be, mivelhogy kicsit több lenne, mint 2500Ft.
Tehát lehet, hogy kipróbálom ezt a módszert, mert viszonylag sürgős lenne a dolog
(#) szamóca válasza bave00 hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
ITT a leírás.
(#) bave00 válasza szamóca hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Hello!
Kicsit kutakodtam, és találtam ezt a kapcsolást, ami elvileg 44W-ot tud, viszont csak 12V kell neki! Vajon működőképes? Vagy félreértettem volna valamit? Mert 12V-hoz lenne trafóm!
(#) Ginuwine hozzászólása Máj 5, 2008 /
 
sziasztok szerinteteke ez az erosito jou autoba??? http://www.avelmak.sk/index.php?lm=595&pg=det&article=5608
mert 12tol 17ig megy es 2x50W vagy 1x100W es az nekem pont jou lecci segitsetek sztetek jou e auto akura ez az erosito???elore is kosz
(#) pb válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
nem mert nem 12-17volt kerll neki hanem +-12-17volt
(#) Ginuwine válasza pb hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
hjuj ezek a franya erositok egyiksme jou hat nemtoom mi lessz mert kene nekem erosito autoba es csak tappal lehet
(#) pb válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
miért nem próbálkozol tda1562-vel az szimpla tápról tud 70wattot
(#) Ginuwine válasza pb hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
hat az egy kicsit gyenge mar kb 90-100watt kene de kosz
(#) Kovidivi hozzászólása Máj 5, 2008 /
 
Srácok! legyetek már őszinték! 14.4voltról 2ohmon maximum 35-40wattot lehet leszedni! többet egyszerűen nem! fizikai lehetetlen! oké? még hogy tda1562 70wattot... és hogyan? négyszögjelként? hát igen, az való mélyládának
vagy legalább olvassátok el az adatlapját az IC-nek, mielőtt feldobjátok, hogy:"itt egy 1500wattos erősítő 3voltról"... köszi!
(#) Kovidivi válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
10wattnál kétszer hangosabb a 100watt... és négyszer az 1000watt. ezek tekintetében mekkora erősítőt akarsz építeni? mert van ám 22kW-os erősítő kapcsi rajzom is!
hmmm.
(#) uli válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
megosztanád velünk?
(#) Imi65 válasza uli hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Tessék, ez 31kW-os.
(#) sebestyen_ferenc válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
tiszta fet "temető"
(#) Ginuwine válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
hat nemtoom en egy aktiv subwoofert szeretnek epiteni ugy hogy megcsinalnam a ladat a melynyomonak es bele az erositot es kivezetem a kabelokat amit mar csak az akura es a radioba kel dugni es kesz nagyjabbol igy gondoltam de semmi erositot nemtalalok amihez nekene tapot csinalni az akura en kb olyan 100-120wattos melynyomora gondoltam tehat egy olyan 90-100wattos erosito jou lenne sztem
(#) sebestyen_ferenc válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Ha mély hangszorón 100-120wattot ír az nem azt jelenti, hogy akkor teljesítményű erösítőtt is elbir!
Ennek a 30-40%-át max, lehet rábocsájtani vagyis neked ugy 20-30wattos erösítőt kell készitened hozá, amit a neten böségesen kapsz rajzot hozzá
Következő: »»   140 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem