Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1 / 41
(#) 021 hozzászólása Júl 28, 2008
Kimenőtranszformátor méretezését szeretném megtanulni. Van esetleg valakinek ehhez kapcsolódó irodalma?


Köszönöm előre is!
(#) 021 hozzászólása Júl 28, 2008
Köszönöm!
(#) sebestyen_ferenc válasza 021 hozzászólására (») Júl 28, 2008
szerintem csőves erősítőkhőz akarod tervezni az pedig ot van: A csőves erősítő készitése topicban
(#) levii válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 28, 2008
Kéne egy olyan kategória az adatlapon hogy keresők használata
(#) deadlyroberta hozzászólása Ápr 21, 2011
én 200 wattos erősítőhöz akarok 20 hz-től 8 ohm es oldal a primer és a sec az vagy 4 vagy 16 ohm es!
(#) Ricsi89 válasza deadlyroberta hozzászólására (») Ápr 21, 2011
Miért akarsz 8 Ohm-ról 4-re, vagy 16 ohm-ra trafót csinálni? Miféle erősítő ez?
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Júl 25, 2011
Én két egymással ellenfázisban hajtott srpp közé tennék elméletileg légrésmentes kimenőtrafót. (elméleti rajz, lehet a híd autoservo-s kiegyensúlyozása annyira megbonyolítja, hogy nem lenne jó hangja)

Nem lenne légrés, vagy mégis egy kis minimális légrés, ami úgyis marad szereléskor (nem toroid), és ez elég is lenne a nem tökéletes nullázás miatti áram által keltett mágneses tér általi felmásneseződés ellen?
Szóval minimális nyugalmi áram, a kivezérléshez képest.
LÉGRÉSMENTES trafó, nincs légrés által hozott hiba.
A tápfeszre egyáltalán nem lenne érzékeny, mert HÍD, azaz zavar és brummentes, hacsak nincs jól megszórva.
XLR ről kényelmesen hajtható.
Egyszerű.
A kimenő nem direktcsatolt, hanem végülis párhuzamosan csatolt, csak a másik vége nem földön van, emiatt nem kellene kondi sem mint a paralel feed nél.

Csak egy elmélet.
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Idézet:
„LÉGRÉSMENTES trafó, nincs légrés által hozott hiba.”

A légrés okozza a legkevesebb "hibát", ugyanis a légrés teljesen lineáris tulajdonságokkal rendelkezik, ellentétben a vassal. Egy probléma lehet, a szórt induktivitás megnőhet, de kis légrés esetén ez sem számottevő.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Legyen, de ha van egy adott kész trafód az TÚLlégréselve tuti rosszabb mélyátvitelű lesz, azaz mélyátvitelt csökkenti.
Azaz ha légréselni kell, mert kell az SE-t az egyenáram miatt, akkor nagyobb vaskeresztmetszetet kell elpazarolni ugyanahoz a mélyátvitelhez.

A légrésnél tudja beszedni a táp(trafó)ból-és máshonnét jövő mágneses zavarokat.
Szóval zavarérzékenység, gerjedés, brumm.

Hibák lehetnek még mivel ha kell légrés akkor a megfelelő légrés kell, azaz be is kell állítani, ha nincs akkor nincs mit állítani, pl toroid (nem fűrészelve).

A légrés lineáris? A légrés mekkora része LÉGrés? Mivel is van beállítva a "légrés"?
A sütőpapírnak tuti jó hangja van a mágneskörben?
A papír mit is szeret felszívni? Mi is van a levegőben?
Kell nekem egy változó nedvességtartalmú instabil rész ha kihagyhatom? Akarom én állítgatni ha nem muszály?

Na akkor legyen EI a mag légréselve egyfelé állnak a lemezek, a lemezek vágott szélei a rácshibák is egyhelyen gyakoribbak, ha szembe vannak forgatva, akkor ott van átfedés lemez és légrés közt.

Biztos, hogy a légrésnek jobb a hangja a fül számára, mint a "vas" nak?
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Nekem ez a légrés olyan szükséges rossznak tűnik a direktcsatolt kimenővel rendelkező SE-k esetében.

OFF
De a erővonalfingsuli szerint sem lehet túl jó a közegváltás. Ha erővonal lennék tuti nem szeretnék kilépni a domainek világából bár lehet attól mosolyognak az erővonalak ha van egy kis változatosság?
...vagy vegyük például a Dieselmotort...ne, ne vegyük azt se...ahogy az OFF utáni rész is csak mosolycsalógató, mert a jókedv ösztönöz, esetleg jobb csöves erősítő építésére
ON
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
A légrés úgy van hatással a mélyhangokra, hogy csökkenti az induktivitást, és a szükséges induktivitáshoz a menetszámot a légrés figyelembevételével kell meghatározni.
Mivel a légrés a gerjesztés változására, a lineáris volta miatt semmilyen plusz torzítást nem visz a rendszerbe .
A légrés a teljes erővonal hossz kb 1 % -a, úgyhogy nemigen kell attól aggódni, hogy azon kis manók ki be futkosásukkal bejutnak a kimenőbe és tönkreteszik a hangzást.
Igen kívánatosnak tartanám megszabadulni ettől a sznob süketeléstől, hogy minek milyen hangja van, pl a zsírpapírnak.
Igen jól tud zörögni, ha gyűrögeted, meg ne a kimenőt hallgasd, meg a csöveket, az ellenállásokat, kondenzátorokat, meg mit tudom én mit, hanem a hangsugárzóból kijövő műsort és azt vesd össze a természetes hangélményeiddel.
Az erősítő elemeit, paramétereit pedig mindíg a szükséges igényekhez, elvárásokhoz igazítsd (alapos, és gondos tervezéssel), és ha lehet nem kész, össze nem illő részegységek vad csereberéjével próbáld meg elérni a neked tetsző "hangzást"
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Akkor újabb légrés által behozott kényszer (hiba), amire rávilágítottál, hogy a gerjesztés nagy része a légrésre esik, a vasra alig, azaz a nagy menetszám (n) az ugyanakkora áram (I) szorzatát a gerjesztést növelni kell, melynek nagy része a légrés miatt kell.

Tehát légrés nélkül kevesebb menetszám azaz kevesebb réz is elég lenne...

Az egyik hozzászólásodban a "légrés miatt a szórt induktívitás" dolgot nem tudom értelmezni...Lehet a szórt fluxusra gondoltál?

Emiatt nem a manóktól félek, hanem az itt bebúvó medvétől
...ahogy ez nem süketelés, hanem hallgatózás, pont az ellentétja, a sznobizmus stimmel.

Szóval a légrés ott kell ahol ki akarom szabadítani a mágnes erejét ugymmond, pl állandó mágnes légrés nélküli gyűrű teljesen értelmetlen lenne, vagy egy magnófej pl. De egy transzformátornál a légrés szerintem továbbra is káros, ami amiatt kell mert DC áram van a trafó primeren, de minek kell egyáltalán a trafón DC áramnak folyni ha nem lenne nem is melegedne annyira...

Szerintem a trafónál a légrés káros, ami nem is légrés hanem teszkósszatyor az meg főleg.

Ha nem hiszed hallgasd meg, ha nem hallgatod, akkor tök mindegy akkor úgysem csövest kell építeni.
Ha nem hallod egy WIMA MKP10 és egy ezüstcsillám csatoló közt a különbséget akkor úgymond nem értem miről beszélsz? Én továbbra is cserélgetem az alkatrészeket, sznobul fülelek, a szkópra egyéb paraméterekre csak az élesztés idejére figyelek.
Nincs nekem tetsző hang, a valósághoz közelit tartom jobbnak, ha rossz a nyersanyag masteringje akkor halljam, hogy ez rossz, van aki evvel sem ért eggyet és a szebben szólót preferálja.
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Mint oly sok helyen, nálad is a mértékkel van a baj. Nagyon nem mindegy, hogy mi mennyi
(#) joepapa hozzászólása Júl 26, 2011
A légrés a szükséges rossz nézetemhez még egy szösszenet:

A légréses trafó mivel szór, ezért a közeli főleg ferromagneses anyagokkal mechanikai munkát is végez, azaz a kimenő is szól, illetve a közelében lévő ferromágneses anyagok rezegnek. Kell ez mindenképp?

Ha van légrés igenis a nagy szórás miatt brumminimum helyzet megtalálása is körülményesebb, mint ha nincs.

De miért kellene a nyamvadt légrés miatt több rezet használni, emiatt kissebb átmérő fér el esetleg ugyanabban az ablakban, vagy több-jobb vasat használni, ha lehetne kevesebb réz kevesebb vas, vastagabb tekercshuzal?

Ez valami olyasmi mint a medve halállistája...medve, és nem lehetne kihúzni?...de igen: -

Miért kellene a sok veszteség-anyag-pénz pazarlás, ha lehet nélküle is?

Valahogy nekem minél többet belegondolva a légrés egyre kellemetlenebb szálkának tűnik.

Szerintem a légrés káros, és szükségtelen.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Pont ez az, mi mennyi, mi okoz kevesebb hibát.
Ezesetben a légrés vagy ha más kapcsolástechnika miatt bekerülnek más hibaforrások.

A légrésről közben mint minden másodpercben beugrik valami rossz, pl most, az ha van és pontosan beállítom, pl négyszögátvitelre...akkor ez a pontosan beállított dolog csak elállítódni tud, javulni nem, azaz még eggy hibaforrás.
Persze erősebb összehúzás, és nem kell ütögetni.

De ha lehet jót csinálni, miért kell rosszat?
(#) joepapa hozzászólása Júl 26, 2011
Gondolkodtam azon is mi lenne ha a telítés (na ott tényleg nem lineáris a vas) ellen egy nagyságrendel túlméretezett vasat használnék SE ben, pl egy böhöm toroidot, légrés nélkül. De az egyenáramú gerjesztés a "pingvin" derekán a tengelyhez közeli pontban tartaná csak a mágneses munkapontot.

Egyszóval a túl nagy vas (10x esen nagyobb mint a méretezés, pl egy 1kW os hálózatinak való toroidra tekert kimenő) mit rontana el, azért cserébe, hogy nincs légrés...(bár ekkor ismét vaspazarlás lenne, de ez csak gondolat, illetve még az is csak lehet, hogy gondolat)

"pingvin" = hiszterézis görbe (nehogy a megint kisnövésű lényekre asszociáljon valaki)


A túlontúl rengeteg vas, azaz a rettenetes alulgerjesztés mit okozna?
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Jó lenne, ha kicsit olvasgatnál. Bővebben: Link
Idézet:
„Miért kellene a sok veszteség-anyag-pénz pazarlás, ha lehet nélküle is? Valahogy nekem minél többet belegondolva a légrés egyre kellemetlenebb szálkának tűnik. Szerintem a légrés káros, és szükségtelen.”

Abban igazad van, hogy a legjobb lenne, ha nem lenne kimenőtrafó, elég sok problémától, nemlinearitástól lehetne megszabadulni. Sajnos a csöveknél, (és még számos más helyen) szükséges rossz, de helyes méretezéssel kézben tartható. A teljes hangútnak, nem ez a leggyengébb láncszeme. Ha pedig egy trafó hangot ad, az nem a trafó hibája, hanem annak, aki készítette. Azt meg kellene hallani, hogy a brumm honnan jön, mert az hogy a trafóból hallod a mechanikai rezgést, még nem feltétlen jelenti azt, hogy elektromosan is kapcsolatban vannak. Ha pedig erre utaló jelek vannak, a trafőkat kellően el lehet egymástól választani távolsággal, pozícionálással, árnyékolással. Csak példának, a mikrofon trafó esete, ami után igen jelentős erősítés következik, a kimenőtrafó után, meg semmi. Ha igazad lenne, akkor a mágneses eltérítésű televízió képcsövek mellett nem lehetne alkalmazni sem kép, sem hang kimenő trafót, minthogy a hálózati trafót is, már ha van, tisztességesen árnyékolva szerelik. Nem szabad összetéveszteni egy hegesztő trafó több cm -es, és a kimenő trafó max 1 mm -es légrését.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Félreérted, nekem nincs brummom, se nem a trafók szólnak, nem is én csináltam a trafókat.

Lehetőség, a légrés által okozott hibákra.

Ebben a könyvben ezekszerint említik milyen jó a légrés, illetve írnak pár előnyöset? Mert neked eddig egyetlen légrés melletti érved nem volt.

Az OTL is felmerült már bennem, de ott a sok fűtés a sok cső miatt, a kicatolás, egyébb bonyodalmakat már gondolatban is több rossznak véltem mint a trafó okozta bajokat. Pedig lehet trafó nélkül lenne a jobb.
A lánc leggyengébb láncszeme pedig offtopic, és hiába minden szándék minden láncban a hangsugárzó marad legtöbbet rontó elem. Nem is azon vetem össze egy erősítő mod előtti utánni változást. Műteherre dolgoztatott erősítő (na itt is lehet hiba mert a hangszóró, pláne a passzív váltóval, hangzásjavító elemekkel együtt nagyon nem egy rezisztív tag, de kihagyni csak így tudtam, a hangszóró gyengeségét, ha nem használom) egy K141 el fülelve.

A baj csak a forrásokkal van, mert ha lenne is erősítőmentes koncert mint viszonyítási alap, a felvételi lánc, a mastering, a rögzítési-visszajátszási hibák mind benn vannak az eltérés okozói közt.

Ezért szoktam konkrétan egy Behringer füleskimenetét mind forrást használni amire vagy be van kötve az erősítőm a műteherrel, vagy nincs, azaz az erősítő bemeneti jelét közvetlenül hallgatom ,a kimenetihez A-B tesztben. És így modifikálok ezt azt..."vad cserékkel".

A triódás ott tart, hogy alig hallani változást amikor a négypólus bemenetét-kimenetét hallgatom.

"négypólus" = vizsgált komplett erősítő...
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Idézet:
„Mert neked eddig egyetlen légrés melletti érved nem volt.”

Persze hogy nem volt. Kimenőtrafó légrés nélkül nem megy, legfeljebb elmegy. Olyan, mint egy (de nem az) negatív visszacsatolás, csökkenti a torzítást, javítja a linearitást, és nem utolsó sorban különösen A osztályú erősítőknél csökkenti a vas anyag "kivezérlését".
(#) joepapa hozzászólása Júl 26, 2011
Az OTL tényleg az egyetlen tiszta megoldás...elméletileg.

Csak ez a topic a "csöves erősítő készítése" igazából Hangfrekvenciás, kimenőtranszformátort tartalmazó, erősítő készítése, ahol a kimenőtranszformátorról sem igen szabad vitatkozni, de kihagyni sem szabad, mert mindkettőnek van saját topicja nevű topic.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Akkor szerinted a légrés csökkenti a torzítást, és javítja a nemlinearitást?

Egyszóval légrés nélkül nagyobb a torzítás?

A PP-t miért nem légréselik?
A mikrofon illesztőtrafót ami után ott a nagy erősítés ezekszerint légréselik?

Szerintem továbbra is csak a felmágneseződés megakadályozása a cél, emiatt áldoznak sokat.

Én még ezt a torzítást sem akarom elhinni, pedig lehet igazat írtál, hogy légréselve kissebb.
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Rajzold fel, egy vaslemez (trafólemez) mágnesezési görbéjét, magad is rájössz. A push-pullban sem ártana, de ott nem annyira fontos, mert elvileg a két oldal kompenzálja egymást. Amúgy meg kis légrés mindíg van.
Megint a mérték. A mikrofon trafónak pár μW teljeítményt kell átvinni, viszont az árnyékolás miatt lágyvas házba szerelik, a kimenő trafó meg esetenként néhány száz W -ot is átvisz, ehhez képest a környezet mágneses zavarai elhanyagolhatók. A vas kivezérlésénél elég jelentős különbség nem?
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Szerintem a légrés növeli a torzítást.
(továbbra is lehet a valóság ennek az ellenkezője)

...meg kellene mérni azt a torzítást...
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Légréselik a mikrofontrafót a kisebb torzítás elérése érdekében?

Légrésmentesség van, csak azt toroidnak hívják.

Most már tényleg el kellene olvasni azt a könyvet.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
A mikrofontrafó ezekszerint jelentősen alulgerjesztett üzemben működik?
Ezekszerint egy nagyságrendel nagyobb kimenőtrafó jól szólna?
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 26, 2011
Te felrajzoltad a hiszterézis görbéjét egy mágneskörnek légrés nélkül, és légréselve?
Belinkelhetnéd, vagy csatolhatnád.
(#) pucuka válasza joepapa hozzászólására (») Júl 26, 2011
Most nem érted, vagy nem akarod megérteni. Bármilyen görbe elegendően rövid szakasza egyenesnek (linrárisnak) tekinthető. Kis amplitúdóknál ez a feltétel fenn áll, de nagyoknál nem. Igaz ez minden nem lineáris elemre.
Hiszterézis görbéje a vasnak egy elnyújtott S formájú görbe, aminek ráadásul "hasa" is van, a levegőé, meg egyenes
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Júl 27, 2011
Egy lehetséges negatívum ugrott még be:

Ha a kimenőt nem gerjeszti elő áram (ez volt a terv) akkor nem a jól megszokott SE módban "működik" a vas, úgy értem átmágneseződik innét oda onnét ide, azaz domainok ide oda fognak forogni, mert nincs valami ami egyirányban tartsa őket...

Ha viszont erre arra átmágnesezem a vasat tuti rosszabb hangot kapok mint, ha a légrés által behozott bajokat tartom meg.

Azaz hiába működik a HÍD SRPP elméletem, feleslegesen rossz irányban keresgélek.

Marad a légrés, de ez itt off...megyek is az előbbi link után folyt.
(#) joepapa válasza pucuka hozzászólására (») Júl 27, 2011
Én értem, ezért vettettem fel a jelentősen alulgerjesztett üzemet 0,01T

De a légrés által hozott torzítást én írtam félreérthetően.
Lehet, hogy a trafó légréselve eredendően egyenesebb, mert a levegő egyenes a a vas pedig "pingvin", de az eredő "egyenesebbért" rettenet nagy gerjesztés (Ixn) plussz kell a levegőnek, ami miatt más forrásból a komplett erősítőnek ugyanavval a végcsővel nagyobb lesz a torzítása.

Továbbra is szerintem a légrés szükséges rossz.

VISZONT, most ugrott be, és itt jön a


....folyt (a csöves erősítő topicból):

Ha nincs "előfeszítve" a vas, azaz SE nél megszokott módon nyugalmi árammal előgerjesztve (és a légréssel telítődés ellen védve, nehogy a "pingvin" tetejére érve rettenet nagy nonlinearitást érjünk el).
Szóval ha a NINCS A VAS ELŐGERJESZTVE, akkor a vezérlőjel hol erre hol ara át-le-ellentétesen fel-le (értsétekrámertfáradvagyok) szóval ...a domainok átfordulásra lesznek kényszerítve, na EZ AZTÁN TÉNYLEG RANDA torzítást fog okozni...lehet pont ez nem tetszik a fülemnek egyetlen PP ben sem.

....kapcs vissza a csöves erősítő topicba.
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Júl 27, 2011
Szóval a direktcsatolt kimenő jobb lehet, mint egy paralell fedd megoldás, vagy az én HÍDSRPP elméletem, azaz a nulla nyugalmi áramú trafó. (illetve lehetne még ellentétes egyenárammal szembegerjeszteni...)

Akkor marad még egy kérdés (ehetőség)

Légrés nélküli, de hatalmas trafó picinyke SE erősítő végén, azaz alulgerjesztett üzem.

Mit ront el a hatalmas nagy VAS?
Következő: »»   1 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem