Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 83
(#) ferci válasza ranger007 hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
a #100312-ben megírtam........................
a #100327 mehet.
(#) ranger007 válasza ferci hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Tényleg, Figyelmetlen voltam. Köszi
(#) sound.man hozzászólása Júl 21, 2007 /
 
Na velünk az történt már mint a haverokkal hogy vettünk ilyen mozgásérzékelős lámpát. Nekünk külön kellet ezért szészedtük a reflektort és a mozgásérzékelőt. Na eddig nincs is gond. Csak a mozgásérzkelőbe van egy relé amit a 220-at kapcsol és nem lehet szétszedés nélkül úgy bekötni hogy kevesebbet kapcsoljon mert csak 3 kábel jön ki belőle. Mi erre egy ledet akarunk tenni hogy ha látunk valakit akko világítson a led. A mozgádérzékelőn van potméter hogy meddig világítson ezzel nincs is baj. Csak a led nem bírja a 220-at. Hány ohmos ellenállás kell e ledhez hogy bírja? Itt olvastam hogy 10k-s elég. Gondoltam hogy inkább megkérdezem ne hog valamit tönkre tegyek. Válaszotokat előre is köszönöm. A mozgás érzékelőt nem akarjuk szétszedni mert kint lesz és nem szeretnénk hogy beázzon mert 220 van benne ezért érthető is.
(#) ferci válasza sound.man hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
A #100327-ben van rajz, abból egy-egy LED is elég, de bővíthető akár 10-20 db-ig is...

De ha ez sok... és ragaszkodsz 1 db-hoz, akkor rákötsz ellenpárhuzamosan 1 db bármilyen diódát, sorosan a 10k 5-10 wattos ellenállásodat és kész.

1db LED.jpg
    
(#) potyo válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Hogy ne melegedjen, a 10k ellenállás helyett tegyél egy 330nF-os 400V-os kondenzátort, és vele sorba egy 220ohm körüli ellenállást.
(#) ferci válasza potyo hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Nem teszek be, hi...
Ha nem láttad volna, ott a több LED-ből álló kapcs, az így van. (#100327)

Jelen esetben a kérdező akarta így ( 10k).

(.. nem lehet mindenkinek a kedvére tenni..)

Bocs.
(#) sound.man válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Akkor amit te feltettél azt lehet bővíteni is? Mert találtam még 1 ledet itthon így már van kettő. A dióda az milyen típusú? Amúgy a kondi az jobb? Mert nem sokáig kell a lednek világítnai. Csak azt nem tudom milyen sűrűn
(#) ferci válasza sound.man hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
#100327.

Folyamatos üzemre kondis kell, ( -5 watt..), csak "elhaladásra" nem muszáj.

Ha "leragasztják", akkor gond van persze az ellenállásossal... akkor forró.
(#) sound.man válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Van itthon 15k 8w az szerintem elég lesz. Van 8k2 de legyen ikább nagyobb az ellenállása.
(#) ferci válasza sound.man hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Elég hát... ( a 8k2 már durva).
(#) sound.man válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
8k2-ön már a led meghalna nem? Már kész van csak nem mertem még kipróbálni Előszöt 60v-al fogom inkább azon halványan kell világítania?
(#) potyo válasza sound.man hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
A dióda lehet 1N4148. De ha két ledet használsz, akkor a másik ledet kösd a dióda helyére, és akkor nem kell dióda.
(#) (Felhasználó 1146) hozzászólása Júl 21, 2007 /
 
Szevasztok.
Szerintem meg mindkét rajz rossz. Az első ábra azért, mert a C1 és R2 eredő ellenállása 50 Hz-en kb 18 kOhm, ami kb 12 mA-ra korlátozza a led nyitóirányú áramát. Az R1 teljesen felesleges, mert nem befolyásolja számottevően az áramot.
Ide nagyobb kondit tenni veszélyes, mert például 1 mkF-nál már kb 50 mA folyna a leden, és azt nem mindegyik bírja ki.
A második ábra azért rossz, mert vagy D5 vagy D4 felesleges. Mindkettő a leden kialakuló túl nagy zárófesz ellen véd, és erre elég egy dióda is. A led árama kb 3.3 mA, igy az ellenállásokon kb 0.36W lép fel. Létezik 0.9W-os kisméretű ellenállás is, abból elég lenne 1 db 68k-s.
A led már 1 mA-től is jól láthatóan világít, igy egy 220kOhmos soros ellenállás is elég lenne, és csak 0.22W lépne fel rajta.
Ekkor mindössze csak 3 alkatrész kellene, 220k sorosan, a led és a vele párhuzamos dióda.
Amúgy ilyen három alkatrészből álló áramkört építettem be a lakás villanykapcsolóiba, a két pólus közé. Igy éjjel látszik hol a kapcsoló. Amikor bekapcsolom a villanyt a led elalszik.
(#) ferci válasza (Felhasználó 1146) hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Szerintem meg nem rossz egyik sem.

Szerintem meg mindkét rajz rossz. Az első ábra azért, mert a C1 és R2 eredő ellenállása 50 Hz-en kb 18 kOhm, ami kb 12 mA-ra korlátozza a led nyitóirányú áramát. Az R1 teljesen felesleges,

1., Miért baj a lednek a pl. 12 mA?
2., Az ellenállás bekapcsoláskor véd egy kicsit, az a funkciója... miért spórolnék vele? Watt itt nem érdekes.
Nem ide tartozik,de láttál már kicsi kapcstápokban a betáppal sorban pár ohmos ellenállást?

Ide nagyobb kondit tenni veszélyes, mert például 1 mkF-nál már kb 50 mA folyna a leden, és azt nem mindegyik bírja ki.

Ki akart 1 mikrós kondit idetenni?


A második ábra azért rossz, mert vagy D5 vagy D4 felesleges.

Nem tudom, miről beszélsz... ahol 1 (!) dióda van sorbakötve, az biztonsági okból van - ha megszakad az egyik ág, nem hal meg a másik....

A led árama kb 3.3 mA

Ha akarod, annyi,.... de én nem azt akartam.

Végül: a saját villanykapcsolódba és éjjelre az is jó, persze... nekem is vannak a tiédhez hasonló ledjeim, de nem tartozott a témához.


sound.man

Itt a 3 verzió és azt választod, amelyik tetszik...
Az a., oszlopban , ha az egyik ág megszakad, megmarad a másik, a b., és a c., nem éli túl.
A felső sor nem melegedik, az alsóban a 15k igen.

A kondi értékekkel a fényerőt (áramot ) tudod befolyásolni.

ledek.JPG
    
(#) potyo válasza (Felhasználó 1146) hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Az ellenállás a bekapcsolási tranzienst korlátozza. A led nem komálja, ha úgy hirtelen 500A-el indul.
(#) ferci válasza (Felhasználó 1146) hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Csak megnyugtatásképpen feléd... szétkaptam egy régebben összerakott "éjjeli lámpámat", amiben 2x5 led megy a már említett módon és belemértem.

Kondi 2x680 nF sorban, 640 ohm sorban ( ~14,6V...),
2x5 led+1-1 dióda (~ 11,..V ) és 21-22 mA folyik a váltóban, ez annyi mint 11 mA félperiódusonként a soroknak effektíve.... és semmi bajuk (természetesen).

Ha kiakasztom az egyik ágat ( szakadás ), sötét lesz, mert a kondi feltöltődik és annyi, de visszakapcs után oké minden. Remélem, érthető.
(#) frank tibor válasza sound.man hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Helló
Kösd össze (#73032) MaSTeRFoXX kapcsolását, egyszerü és működik. A mozgásérzékelőkbe triak szokott lenni, bár lehet hogy a tiéd relés. Ha triakos lehet hogy nem fog működni.
(#) ferci válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Kérdés: ha egy mozgásérzékelőben triac kapcsolja a 230-as "valamit", megmondanád, miért nem működik erről pl. a ledes cucc?
(#) sound.man válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Kész és működik
(#) (Felhasználó 1146) válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Szia ferci
Erről beszéltem:
http://www.circuitsonline.net/circuits/sch/000077.gif

1.A lednek jó a 12 mA. A kapcsolást azért neveztem rossznak, mert olyan alkatrészek vannak benne, amire semmi szükség nincs.
2.Az említett ellenállás nem véd semmitől, mivel nem befolyásolja a led áramát az általam kiszámított kb 18k-hoz képest. Az ugye mindegy, hogy 12.1 vagy 11.9 mA ?
3 Az áramkörök elemeit nem azért választják a tervezők ilyenre vagy olyanra mert éppen olyat láttak valahol. Hanem kiszámítják, hogy milyen kell.
4. Az egyik hozzászólásban láttam, hogy a kondi lehet 470n, 680n vagy akár 1 mikro is. Egy másik hozzászólás táblázatot is közölt a külöféle kondikon folyó áramokról, melyek tapasztalati és nem számított értékek. Azt ugyan nem közölte, hogy hány százalékos kondikkal végezte a mérést, milyen osztálypontosságú müszerrel mérte a hálózati feszt, meg az áramot. De az értékek elég rosszak, akárki utánaszámolhat már ha tud.
5 A diódákkal kapcsolatban arról beszélek, hogy ahova egy dióda kell, oda nem érdemes kettőt berakni. A megbízhatóság növelésének nem az a módja hogy kettőt teszünk, hanem hogy alkalmasan választjuk meg azt az alkatrészt amit használunk.
Minden plusz alkatrész növeli a várható meghibásodások számát.



(#) ferci válasza (Felhasználó 1146) hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Az az érzésem, hogy nem egy dologról beszélünk...
úgy vettem észre, 2 diódát emlegetsz ua. funkcióval - az én rajzomon nincs ilyen - kopizd be, jó?

Melyik ellenállásról beszélsz? Azt is, légyszi... képet kérek.
(#) Skori válasza ferci hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Hozzászólnék a kapcsolásokhoz én is:
Az elötétkondival mindig kell soros ellenállás, mert ha a bekapcsolás pillanata éppen a szinusz maximumára esik (kb. 310V) és a kondi ki volt sülve, akkor csak az ellenállás korlátozza a tranziens áramimpulzust (300ohm esetén, kb. 1A-re). A nagyobb áramimpulzusok löecsökkentik a LED élettertamát (nem feltétlenül megy tönkre azonnal)

A kondival párhuzamosan is kell egy Mohm nagyságú ellenállás, hogy a kikapcsolás után a kondi ne maradhasson feltöltve - mert a kikapcsolt szerkezet is megrázhatna valakit.
Érdemes graetz-et használni és egy elkót is, mert ekkor az elkó el tudja nyelni a tranziens impulzust bekapcsoláskor.

Tehát a legkorrektebb megoldás: elötétkondi, 2 ellenállás, graetz, elko, és led (vagy sorbakapcsolt ledek)

Persze ez az igények és a felhasználás módjának ismeretében egyszerüsithetö.

Ja még valami: a LED elvileg elvisel valamekkora záróirányú feszültséget, de ezt nem mindíg specifikálják, ezért érdemes szükség esetén soros (v. párhuzamos) diódával megvédeni a zoirányú feszültségtöl.
(#) ferci válasza Skori hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Megnyugtat, hogy többen is így látjuk...
Az elötétkondival mindig kell soros ellenállás, mert ha a bekapcsolás pillanata éppen a szinusz maximumára esik (kb. 310V) és a kondi ki volt sülve, akkor csak az ellenállás korlátozza a tranziens áramimpulzust (300ohm esetén, kb. 1A-re).
........
ezért érdemes szükség esetén soros (v. párhuzamos) diódával megvédeni
........
Igen, a kísérletező kedvűeknek ajánlatos:
A kondival párhuzamosan is kell egy Mohm nagyságú ellenállás
(#) frank tibor válasza ferci hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
hello
Ezért irtam hogy lehet. Ha a triak anodárama (terhelés)mértéke nem haladja meg a gate áramot (pár miliamper-töl néhány száz miliamper-ig) nem marad bagyujtva. Megpróbáltam, kialutt. (8mA led áram 25A triak!) sound.man
(#) ferci válasza frank tibor hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Ez rendben is van - nem is volt arról szó, hogy úgy kell maradni, csak jelezzen.

Különben tartóáramról nem ebben az esetben beszélünk.
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Lerajzoltam amiröl beszéltem, + modelleztem tinával.
(#) Skori válasza ferci hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Ha a triak nem marad bekapcsolva a félperióduson belül sem, akkor csak ms-nál rövidebb idöre villan fel a led (a gyujtóimpulzus idejére, néhány ľs lehet) ilyen rövid villanást a leden lehet, hogy észre sem veszel.
(#) Haszuboy hozzászólása Júl 22, 2007 /
 
Skori, Te mindenhez értesz
(#) ferci válasza Skori hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 

Ha nem marad bekapcsolva, persze.. nem is vitás.
De én begyújtom egy diac impulzusával és világít a LED.... ameddig kapja a tüskéket a gate.
(#) vega55 válasza Skori hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Szerintem azert ezek sem tokeletes megoldasok!
Legnagyobb problema veluk, hogy a kondis aramkorlatok nem eppen felvezetok kozvetlen meghajtasara lettek "kitalalva". Az 1k miatt elofordulhato kb 325mA , ami egy nehany mA tartos aram elviselesere keszult eszkoznek nem egy egeszseges uzemmod, meg akkor sem ha relative rovid ideig all fent ez az allapot!!

A hidas kapcsolasok egyik hatranya a bonyolultsag, es meret. Mivel a kondinak(100uF) legalabb 350V-osnak kell lennie(ha netan megszakadna a terheles), ellenkezo esetben nagyot fog "szolni", es erosen balesetveszelyes! Ekkora kondi viszont nem egy kis meret...

A 250V-os kondi(220nF) ugye csak eliras ?

Egyebkent user45 eszreveteleivel nagymertekben egyetertek, nem kene alapban lehurrogni az altala megfogalmazottakat(ezt nem neked szantam Skori)!
Következő: »»   3 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem