Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 178
(#) xodak hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
Üdv fórumozók!

A segtségetekre lenne szükségem. Egy 12 V, 300 maA os trafóról működtetek 11 db, párhuzamosan kapcsolt 5mm es fehér ledet. Ehhez szeretnék még kötni 2 ugyanilyet, de amikor visszamentem a boltba az eladó azt mondta,h ilyet már nem gyártanak. Ezért (próbaképpen) vettem egy másik fehéret de az sajnos erősebben világít.

Mivel teljesen kezdő vagyok jó volna ha valaki megírná hogy, hogyan lehet lecsökkenteni a fényerejét a kívántra. Bár tanultam fizikát és Ohm törvényével is tisztába vagyok, gyakorlatban teljes a káosz

Lehet- e egyáltalán ilyet? És ha azt szeretném, h a 2ből az egyik megmaradjon erősnek? Abból nem lesz baj? Hogyan tudom meghatározni, h a trafó el e brja a terhelést?

A válaszokat előre is köszi
(#) pet válasza xodak hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Szia!

Köss mind a 2 LED-del sorba egy ellenállást. Kb. 40 ohm lessz a jó szerintem. Próbálgass!
Ahoz tudni kell a LED-ek ellenállását, hogy elég-e ez a trafó, de valószínű elég.
Ha pedig azt akarod, hogy az egyik maradjon erős, akkor csak az egyikhez teszel ellenállást(nem az lessze a nagyobb fényerejű).
(#) zsoltee0001 hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
hali
valszeg más fényerejű a led amit vettél, ha ezzel pont olyan fényerőt akarsz elérni arra szerintem nincs képlet, rakj közé egy 1k ohm-os potméter és állítsd be a többihez a fényerejét
(#) Stadi válasza xodak hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Én az előttem szólók ötletét vinném el a finomhangolás irányába. Tegyél a fényes ledek elé ugyanakkora előtétellenállást, mint a 11 régi előtt is van, és pluszba köss még velük sorba valami trimmer potit 100...470 ohm értékben, és azt csavargasd, míg el nem éred a kívánt fényerőt. Ez a plusz előtét poti csak a 2 új LEDhez kell. (Illetve ha a tápfeszt fixnek vesszük, és utána ki akarod venni a potit, akkor elég csak az egyiknél beállítani.) Ha megvan a kívánt fényerő, a potit az előtéttel kiveheted, így együtt lemérheted, és berakhatsz LEDenként 1 db. új előtét ellenállást, melynek értéke az előbb mért érték. Ki is hagyhatod a méricskélést, ha nem zavarnak a potik az áramkörben, meg el is férnek stb., akkor hagyd benn őket, és kész is vagy.
(#) Attila86 válasza Stadi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Szívemből szóltál!
(#) lgyk válasza xodak hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Hi!

A fenti megoldások tökéletesek a fényerő szabályozására, de két problémát nem fogsz tudni megoldani:

-A külön vett LED-ek divergenciája (tehát a fényszórási szöge) nem biztos, hogy ugyanakkora, mint az eredeti LEDeké. Egy 30 fokos szögben sugárzó LED mellett elég érdekesen néz ki egy 8 fokos.

-A LEDek színhőmérséklete sokszor eltérő, ha különböznek a gyártók. Lehet, hogy egységes fényerő mellett is sárgás vagy kékes lesz az új LEDek fénye a többihez képest.

Általában fénykibocsátó diódák vásárlásakor célszerű adatlapot keresni vagy megjegyezni a legfontosabb adatokat (működési áram, nyitófesz, csúcsáram, divergencia, hullámhossz vagy színhőmérséklet, fényáram vagy fényerősség). Ezek alapján biztosan lehet találni tökéletes helyettesítőt.
(#) mokus válasza xodak hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
cseréld le az eredeti 11 ledet, hidd el ez jár a legkisebb kínlódással!
(#) xodak hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
Kösz a tippeket, próbálkozok
(#) Villám válasza lgyk hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Akkor ne is álljak neki összevissza szedett-vedett LED-ekből egy nagy egységes LED-es kijelzőnek!?
(#) pet válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Szerintem nem érdemes. Nem olyan drágák a LED ek.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Na erről csak annyit, hogy az én 10x10-es LED mátrixos spektrum analizátoromon a 100db teljesen ugyan ott és egyszerre vásárolt ugyan olyan típusú ledek is máshogy, sőt némelyik teljesen máshogy világít...
(A videón ez nem látszik.)
(#) Attila86 válasza pet hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Ez relatív...
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Akkor meg inkább abból kell építkezni, ami van
Vízfejűből lenne a legszebb, de akkor a többit sose használom fel. Na mindegy, majd eldöntöm mi legyen.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 / 1
 
"Vízfejű"
Ez tetszik!
(#) Csibi hozzászólása Aug 10, 2007 /
 
Talan ezzel is lehet probalkozni.
Nagy teljesitmenyu LED-ek hutobordaval ellatva itt:

http://www.electronics.extra.hu/phpBB2/viewtopic.php?t=456
(#) luxmanpower hozzászólása Aug 28, 2007 /
 
Hello! Arról szeretnék informálódni hogy lehetséges e vmi egyszerű módon megnövelni egy síma 5mm-es led 30°-os sugárzási szögét. Köszi üdv.
(#) Medve válasza luxmanpower hozzászólására (») Aug 28, 2007 /
 
Hello, egy szórólencsével...
(#) nagyatesz172 hozzászólása Okt 25, 2007 / 2
 
Sziasztok! Otthon szeretném kicserélni a kompakt fénycsöveimet, házilag készített LED-es fényforrásra. Segítség kellene abban, hogy egyáltalán mi kell hozzá, hol tudom beszerezni, stb.....,tehát mindenben.
(#) jdani hozzászólása Okt 25, 2007 / 1
 
Szerintem emiatt nem kelett volna uj témát nyitni. Már talán látom a téma sorsát...
(#) Georgee válasza nagyatesz172 hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Hali!!!

Fillérekért lehet venni lede spot izzót venni max 1500 pénz,elég jó a fénye hosszú az élettartama, és keveset fogyaszt. Ha ezt házilag akarod akkor szerintem eléggé sokba lessz ez neked
(#) ensium válasza jdani hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
A moderátoroknak nincs egy nyugodt napjuk

Szeritnem a Kezdő kérdések topicban rakd fel a kérdésedet.

De egyébként, kell hozzá pár darab nagy fényerejű led, előtét ellenállás, áramforrás, és kész. na meg a "dobozolás".
(#) jdani hozzászólása Okt 25, 2007 /
 
nade azért megközelitőleg kibirt ez a téma 15 percet!
(#) Georgee válasza jdani hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
azért van értelme a témának. Ha azt vesszük a ledes "izzó" kevesebbet eszik mint a kompakt fénycső stb
(#) ensium válasza Georgee hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Pár találat

Felülről a hatodik pl "idevág".
(#) uli hozzászólása Okt 25, 2007 /
 
már egy órája müxika téme hihetetttlen
(#) ferci válasza nagyatesz172 hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Egy másik, sok oldalas topik címe:
LED rákötése 230V-ra

Lassan már minden feszre kell egy külön megoldás...
(#) sprofan válasza Georgee hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
hali
tudsz mutatni ilyen oldalt?
csak azért kérdezem, mert érdekelne. és jó lenne 1-2
(#) nagyatesz172 válasza Georgee hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Igazad van hogy tudok venni, de azzl csak annyi baj van, hogy nem szórt fényt ad. Nekem pedig az kellene, de azért köszi.
(#) dbase válasza nagyatesz172 hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Ha fogod a ledeket és elcsiszolod a végét, ahol a nagyító rész van , máris szórt fényt kapsz.Flex, köszörü hajrá!!
(#) nagyatesz172 válasza dbase hozzászólására (») Okt 25, 2007 /
 
Vicces!
Következő: »»   1 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem