Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő 1GHz-ig
Lapozás: OK   6 / 8
(#) Novak válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Most minden elképzelhető változót kiírattam LCD-re, és minden jónak tűnik az algoritmusban.
Kipróbáltam azt is, hogy a mikrokontroller számlálója helyett egy konkrét, 450 MHz-es jelnek megfelelő számot írok be a bizonyos változóba fixen, hogy abból utána jól számolja-e ki, hogy 450MHz-es a jelem, és így működik is. Megjelenik a kijelzőn, hogy 450.000 MHz.
Innentől kezdve a változók típusa, és az algoritmus is jónak kell, hogy legyenek.
Viszont ebben az esetben a mikrokontroller valamiért nem számolja meg rendesen a bemenetére jutó impulzusokat.
Jelenleg 640-es osztást állítottam be, így 450 MHz esetén kb. 700 kHz-es jelet kellene mérnie, de valamiért mégsem megy.
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Kösz az infót! Az MB501 a működési elvéből is, illetve a felhasználási köréből adódóan csak speciális körülmények között működik normálisan, mivel ahova tervezték mindig van megfelelő bemenő jel rajta.
Cak egy tipp: ha C-ben van a program akkor szorzás osztás esetén lehet az is hogy egy 32 bites számot szorzol/osztol egy 16 bites számmal (állandóval, pl.1000-el) akkor az eredmény is 16 bites lesz, hiába 32 bites változó van az értékadás bal oldalán. De kód nélkül csak tippelgetni lehet...
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Az előosztó kimenetén csak meg kéne mérni az ipulzusszélességet, illetve ahogy növeled a frekit a kijelzés változik-e és ha igen hogyan?
(#) Novak hozzászólása Jan 13, 2012 /
 
Mellékeltem két képet az LMX2322 kimenetéről. Az egyiken 446, a másikon 868 MHz-el volt megtáplálva, és mindkét esetben 640-es előosztás volt beállítva. Viszonylag jól látszik, hogy a nagyobb frekvencián az impulzus szélessége is jócskán lecsökkent, kihegyesedett.
Lehet, hogy az a probléma, hogy adott frekvencia fölött már túl kicsi a kitöltési tényező?

Most látom, amit írtál. Hát igen, megnéztem 100 MHz-en is, ott még egész szélesek ezek az impulzusok. Majdnem négyszögjel alakú a kimenet.

Lemértem, 446 MHz-en kb. 40ns széles az előosztó kimenetén megjelenő tüske (kb ekkora szélességben van 3V fölött).
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Szerintem biztos, az AVR számlálójának a felső határfrekvenciája négyszögjelre van megadva, de igazából meghatározott ideig kell magas illetve alacsony szinten lennie a bemenetnek, mielőtt a le/felfutó él jönne és abból kell az igazi határfrekvenciát számolni az impulzus szélességet figyelembe véve. Az előosztó adatlapját nézve nem túl nagy a kimenet terhelhetősége sem, ami nagyobb kapacitív terhelésnél a szkópképen láható jelenséget ("hegyesedés") okozhatja, bár itt a szkóp kábel kapacitása is bezavarhat, főleg ha nem 1/10 állásban van. Az AVR-nek van belső előosztója?

Az a 40 ns --> 12,5 MHz frekvenciát jelent 50%-os kitöltési tényezőjű négyszögjelre konvertálva!
(#) Novak válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Köszönöm az eddigi segítségeket.
Nagyon úgy tűnik, hogy az a baj, amit írtál. Túl keskenyek már az impulzusok hozzá, hogy meg tudja számolni.
A szkóp mérőfeje 1/10-es állásban volt.
Esetleg még az lehet megoldás, hogy az LMX2322 kimenetére bekötök egy flip-flopot. Szerinted ez működne? A flipflopnak elég lenne egy ilyen keskeny impulzus?
Vagy tegyek az LMX kimenetére egy tranzisztoros fokozatot a terhelés miatt?
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
A flip-flop volt nekem is az első gondolatom, a korszerű (HC) CMOS logikák már elég gyorsak, és szép 50%-os négyszögjel jelenik meg a kimenetén.
A tranzisztoros vagy gyors CMOS buffer is alternativa, csak valószínű, hogy messze nem fogja a szükséges 2,5 szeres növekedést okozni.

Látható, hogy az LMX2322 belső 32/33-as előosztója determinálja a felső határfrekvenciát...
(#) Ktulu válasza Novak hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
PIC-el működik 2.5GHz -ig, esetleg tehetsz egy próbát ez a link alapján: Bővebben: Link
(#) Novak válasza Ktulu hozzászólására (») Jan 13, 2012 /
 
Igen, az egész alapötlet innen indult, ezért is terveztem és építettem meg a mostani műszert, innen kaptam kedvet hozzá.
A baj csak ott van, hogy a PICekhez egy kicsit sem konyítok, és van egy olyan érzésem, hogy nem is fogok
(#) Novak hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Ma bekötöttem az LMX2322 kimenetére egy JK flip-flopot, hogy korrekt, 50%-os kitöltési tényezőjű jelet kapjak, a nagy frekvenciákon megjelenő, keskeny tüskék helyett. Működik is rendesen, a flip-flop kimenetén megjelenik a kívánt kitöltési tényezőjű jel, viszont ezt hiába kötöm a mikrokontroller megfelelő lábára, az nem számol. Folyamatosan 0.0000MHz-et mutat. Ha visszakötöm közvetlenül az LMX kimenetére, akkor pedig mér (a korábban tárgyalt felső határig).
A flip-flop típusa egy 74HC109-es, szkóppal lemértem, a kimenetén minden ott van, ami kell.
Van esetleg valami ötletetek, hogy mi lehet a gond így látatlanban?
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Látatlanban elég rejtélyes a dolog...
Az előosztót direktbe kötöd az AVR bemenetére, nincs közte/rajta egyéb áramköri elem?
Egy áramköri részlet jó lenne, vagy egy szkóp kép az AVR bemenetéről mikor nem mér. (AC és DC szint)
(#) Novak válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Most van két megépített frekvenciamérőm. Az egyikben az előosztó LMX2322, a másikban LMX2306.
Ktulu linkje alapján az előosztó után kötöttem egy tranzisztoros fokozatot (BFR93), és úgy kötöttem rá az ATMega8 bemenetére.
Az az érdekes helyzet állt elő, hogy ha ezt a tranzisztoros leválasztó fokozatot az LMX2306 után kötöm be, akkor tökéletesen működik az áramkör több száz MHz-ig. Ha viszont az LMX2322 kimenetére kötöm ugyan ezt a leválasztó fokozatot, akkor nem mér semmit a mikrokontroller (0.0000MHz a kijelzés).
A dolog már csak azért is furcsa, mert szkóppal nézve mindkét esetben teljesen ugyan olyan jelet látok a kimeneten.
LMX2306-ra kötve gyakorlatilag tetszőleges előosztással működik, kipróbáltam 10-1000 között többféle értéket is. LMX2322-nél viszont leosztástól függetlenül nem mutat semmit.
Igazából abszolút nem értem a dolgot, de a lényeg, hogy az LMX2306-tal és a BFR93-mal tökéletes az áramkör. Úgyogy a további fejlesztéseket/méréseket ezzel az áramkörrel fogom csinálni, az LMX2322 bekerül a fiók mélyére...
(#) p_istvan válasza Novak hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Egyre nehezebb követnem az eseményeket!
Most akkor az LMX2306 és a BFR93-mal elmegy 1 GHz-ig? Nem kell a 74HC109? (a LMX2306 is csak 550 MHz-es a katalógus szerint)

Azért az elgondolkodtató, hogy a katalógus alapján az LMX2306 2,3 - 5,5 V míg az LMX2322 2,7 - 3,9 V között működik! Így talán nem is meglepetés hogy 5 V feszültségen az LMX2322-vel gondok vannak. Ráadásul a BFR93-as "illesztő" fokozat is problémás lehet ha a meghajtás maradékfeszültsége meghaladja a 0,5 V-ot, ami a katalógus adatnál nagyobb feszültséggel megtáplált LMX3222-vel elő is fordulhat, ha még nem is megy tőle tönkre. (a BFR93 egyszerűen nem tud lezárni...)

Engem érdekelne az a LMX2322-es!
(#) Novak válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Elnézést, ha kicsit követhetetlenül írtam, elég sok mindent kipróbáltam viszonylag rövid idő alatt.

Kezdtem azzal, hogy az LMX2322 kimenetére egy 74HC109-es flip-flopot kötöttem. Ekkor a 109-es kimenetén gyönyörűen meg is jelent az 50% kitöltési tényezőjű négyszögjel, viszont a mikrokontroller ezzel továbbra sem tudott mit kezdeni (jó kérdés, hogy miért nem).

Ekkor vettem elő egy régebbi, LMX2306-ra felépített frekvenciamérőmet, amely eddig kb. 100 MHz-es felső határfrekvenciával tudott csak mérni (valószínűleg a növekvő frekvenciánál jelentkező egyre kisebb kitöltési tényező miatt). Most annyit módosítottam rajta, hogy az LMX2306 kimenetére bekötöttem az említett fokozatot BFR93-as tranzisztorral. Ezzel a megoldással az áramkör egyből működött, és a PMR rádió 446 MHz-es jelét is gond nélkül pontosan tudtam vele mérni. Ez az IC, ahogyan említetted is, csak kb. 500 MHz-ig mér, nagyobb frekvenciájú jellel nem is próbáltam megtáplálni. De a lényeg, hogy most amit tud az LMX2306, azt méri is a műszer, nem akad el 100 MHz környékén

Ezen felbuzdulva kötöttem rá ugyan ezen tranzisztoros meghajtó fokozatot az LMX2322 kimenetére. Szkópon szépen látszik minden, és úgy is néz ki minden, ahogyan a nagy könyvben meg van írva. Ennek ellenére sajnos ebben az esetben a frekimérő megintcsak nem működik De már arra is gondoltam, hogy a sok forrasztással és próbálkozással tönkretettem a mikrokontroller bemenetét.
Igazság szerint már nincs kedvem újabb NYÁKot tervezni/készíteni és kipróbálni új LMX2322-vel és új mikrokontrollerrel.
(#) IstvanKenwood hozzászólása Aug 9, 2012 /
 
Szepjonapot MINDENKINEK.Velemenyt szeretnek kerni.Talaltam egy rajyot TMR 1,frekvencia mero 7szegmenses kijelzokel.Azt szeretnem kerdezni ha latta-e valaki es mi a velmenye rola.Rajzot is probalok rola kuldeni.Elore is koszonom.ISTVAN..
(#) Chipmunk1960 válasza Ktulu hozzászólására (») Feb 23, 2014 /
 
Szia! Néztem ezt az oldalt, amit linkeltél. Valaki megépítette már, nem tudod?
Köszi: Mike
(#) Bolaca válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 8, 2014 /
 
A mai Puskás börzén láttam hasonlót, egy tizesért árulta az egyik krapek, azt mondta saját építés.
De ez is hasonló.

Bármelyik fenti olcsó jános a linkelthez képest, mert azt, ahogy látjátok KIT-ben is 145 EUR-ért adják. Nagyon korrekt hozzá a leírás, a manual...(Nincs meg valakinek ehhez a HEX fájl ?)
(#) Chipmunk1960 válasza Bolaca hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Szia! Ezt találtam a Pic16F870 re legolcsóbbat /kb. 10€, viszont adnak felprogramozottat, PIC, ami25€. A kavicsra viszont nem találtam olcsóbbat: 10Mhz, a 0.1ppm miatt. De internálra 13Mhz-es ír...de olyan nincsen sehol.
(#) Chipmunk1960 válasza Bolaca hozzászólására (») Márc 19, 2014 /
 
Szia, Ezt találtam a keresgélésem során: 2,5Ghz, van HEX, ASM elméletileg hozzá való. Megpróbálok beregelni az oldalra, hátha többet megtudok. Üdv: Mike
(#) Ferkógyerek válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 19, 2014 /
 
Szia!
Itt megtaláltam a cikk első részét a teljes kapcsolási rajzzal.
Elsőre eléggé alkatrésztemetőnek tűnik, de lehet rajta bőven módosítani. Nekem tetszik.
(#) Chipmunk1960 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Márc 19, 2014 /
 
Szia, A "Ktulu" Jan. 13. -ai 2. linkjére gondolok. Veszek egy PIC-et a közelből, UK, vagy Fr, még-ha drágább is pár €-val, az hamar itt van, beleírom, azt a HEX-et amit találtam. Azt a pár alkatrészt egy breadboard-on össze tudom dobni, s meglátom, hogy mit csinál. A "Calibrated 10.000 MHz ą 0.1 ppm TCXO" 8,5€+4 a szállítás, a PIC16F870 9€ körül van. A"LMX2322 Prescaler" -t elnéztem, mert PLGA 16 tokozással jött, ezért valakivel át kell terveztetnem a panelt, ha végleges lesz. Nekem nincsen meg hozzá a cuccom, meg a többi sem. A másik gondom, hogy hogyan hitelesítem, habár a TCXO 0.1 ppm pontosságú, de csak van mellette egy trimer kondi, hogy az egész kütyüt be lehessen kalibrálni. Ja, amit küldtél linket, abból nem tudtam semmit kibogarászni, valami újság jött be... 'radio-hobby.org/uploads/journal/'
Üdv:Mike
P.s.: Most találtam meg, hogy a HESstore-ban csak 4€, de az nekem bonyolult...
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2014
(#) Ktulu válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Várjunk csak. Milyen HEX-et találtál, mit akarsz beleírni?
Ha jól tudom, a Transcendent és az Exclusive verzió is csak KIT formában rendelhető. HEX nincs egyikhez sem. Csak szólok, mielőtt megrendelnéd az alkatrészeket.
(#) Chipmunk1960 válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Szia, Felraktam ide, 3 hozzászólással feljebb. De beírom megint: 0411112B.HEX A neten böngészve találtam ezt az oldalt, s szerintem ugyanarról van szó, a felprogramozott 16F877-et 13.64$-ért adják. Ja, ezt szeretném megépíteni: Frequency Counter, itt találtam az ajánlást picivel fentebb.
Kíváncsi vagyok, Te hogyan látod? Üdv: Mike
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2014
(#) Ktulu válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
A kettő teljesen más!
A Transcendent Frequency Counter-hez mint írtam, nem letölthető a firmware. KIT-ben rendelhető 160 euro körüli áron.
A HEX-hez amit találtál, a Ferkógyerek által belinkelt PDF-ben találod a leírást és rajzot.
(#) Chipmunk1960 válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Igen azt láttam, de a http://www.rfcandy.biz oldalon akkor ez PIC, melyikhez való?
(#) Ktulu válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
A Project szó után nézd: Exclusive 2.5GHz Frequency Counter
(#) Chipmunk1960 válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Köszi! Csak sajnos ezen az oldalon, Exlusive, nem látom valamiért a képeket.
(#) Ferkógyerek válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Ahogy Kutulu írja, két külön frekimérőről írsz egyszerre.
Az első, nevezzük Svédnek, ide kell a PIC16F870, de ehhez nincs nyilvános hex fájl, a szerzőtől lehet csak rendelni felprogramozott PICet.
A másik, amihez van hex fájl 16F877-el működik. De ha mindkét kapcsolásban ugyanaz a PIC szerepelne is, akkor sem lenne kompatibilis a két program egymással.
A TCXO amit szintén a szerzőtől lehet megvásárolni már kalibrált, mint ahogy a fotón is látszik egy trimmer van benne mellyel kis mértékben változtatható a frekvencia, ezt Ő beállította egy hiteles frekvenciamérőhöz.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2014
(#) Chipmunk1960 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Tényleg belezavarodtam kicsit. Két oldalt találtam az rfcandy oldalon: Ez,Transcendent Frequency Counter, és Ezt, Exclusive 2.5 GHz Frequency Counter. De látszólag a 2 nyák azonos, valószínűleg ez zavart meg. Ami HEX-et talátam, meg egészen más tészta. Jól mondom? Ha 1x megveszem a beégetett PIC-et gondolom azt már át tudom írni egy másikba, nem hiszem, hogy védelem lenne benne....
A Svéd oldal meg ,ár végképp nem tudom, hogy mi, mert mint írtam a Win8 alatt nem látom a képeket az oldalon, s nem tudom, hogy miről beszél.
(#) ktamas66 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Ha valaki pénzért árul programozott PIC-et szinte kizárt, hogy ne lenne levédve .
A két rfcandy-s frekimérő között a kisfrekvenciás bemenet a különbség (a nyák sem egyforma).
Következő: »»   6 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem