Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1337 / 2208
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Márc 19, 2012
Idézet:
„Ez azonban csak mérve tudod érzékelni, mert ezek az értékek már kívül esnek a hallhatóság tartományán.”
Nono. A túl nagy NVCS sem igazán jó, kiváló trafó kell hozzá, és egyéne válogatja hogy meghallja-e. Mindenesetre az EL48 vég 10 Veff-el kihajtható, a fázisfordító is erősít legalább tízet (1 volt érzékenységnél tartunk), ha a bemeneti cső egy ECC83 vagy TRIÓDÁBA KAPCSOLT EF86, akkor az első csőre 1V-os érzékenységgel számolva is tudunk kb. 30 dB visszcsatot alkalmazni, ami bőven sok.
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 20, 2012
Azért én megnézném magamnak azt az emberkét aki meghallja a különbséget 100, vagy 110 dB jel/zaj viszony között. (erre van egy mondásom amit nem írhatok le, mert nem bírja a nyomdafesték)
Egyébként ha trióda párti vagy, az magánügyed, használj triódát, de pentódát triódába kötni . . . , az olyan fából vaskarika bűvészkedés.
(#) joepapa válasza vd1992 hozzászólására (») Márc 20, 2012
Az EF86 ot nem is építed meg, az ECC83 ak közös katódellenállását szétbontodm és akkor oda is csatolhatsz vissza.
Vagy Az E86 helyett egy sima triódát raksz ahogy ki is találtad.
De minél több felesleget hagysz ki annál jobb a minőség.
(#) JZoli válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 20, 2012
Hát azért a fázisfordítók amiket a PP végcsövek meghajtására használnak elég ritkán erősítenek, sőt sok esetben még egy sincs az erősítésük! A tízszeres erősítés meg ritka mint a fehér holló!
(#) joepapa válasza JZoli hozzászólására (») Márc 20, 2012
ECC83 pedig tuti erősít fázisforgatás közben is, de nem is igazán jó meghajtócső.

A 6E5P triódaként nekem erősít is és igazi kemény meghajtócső is.

(kemény-kis belső ellenállás)

EL84 PP t simán kihajtja 2 db 6e5p és az 1V bemenet rendben is lenne.
(#) bakos13gab válasza JZoli hozzászólására (») Márc 20, 2012
Most már ki lettem okosítva és raktam is össze párat GG-vel. Az hogy mekkora az erősíése, beállítás kérdése. A katodinnak éppen pont 1 körüli, de a többi miért ne erősíthetne?
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Márc 20, 2012
Valahogy minden erősítőt elkezdek E88CC vagy 6N9S vagy 6N8S esetleg ECC82 essel meghajtani (a 83 as már rájöttem nem meghajtócső, hanem előfokcső nem véletlen a 100 as MU) aztán mindig 6E5P triódaként sima fesz erősítőnek bekötve válik be, mindent meghajt, erősít is.

Ebben is:

DSC_3291.JPG
    
(#) Imi65 válasza JZoli hozzászólására (») Márc 20, 2012
Zolikám, ne gondold, hogy ritka. Áramgenerátorral a katódkörben a 6N2P 18-at, a 6N1P is 11X-est erősít. Ellenállással ez valószínűleg kevesebbre adódik, de ECC 83 esetén a 10-et mindenképpen eléri.
(#) joepapa hozzászólása Márc 20, 2012
6E5P meghajtóként nekem pl PP ben így, de ez EL84 et is úgyaígy elhajt tökéletesen.

DSC_3152.JPG
    
(#) Imi65 válasza joepapa hozzászólására (») Márc 20, 2012
Nekem az eredeti gyári adatlapon szereplő 500 óra nem szimpatikus. Azonfelül - szerintem - felesleges egy 7-8W-os csővel hajtani egy 12W-sat. Bár, valószínűleg sokkal tovább is elszolgál, tartok tőle, hogy a meredeksége (a színesekben a 6F12P-k elég hamar veszítettek a meredekségükből, ezért viszonylag sűrűn cserélni kellett, ha kontrasztos képet akart a tulaj) ezután már sokkal kisebb lesz. Pontosan a belinkelt kapcsolásod a legjobb példa, milyen kapcsolástechnikák érzékenyek erre.

6E5P-2.JPG
    
(#) FordPrefect válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 20, 2012
Köszi Már annyira elbonyolódott a topic, hogy fel kellene tenni egy tuti erősítőt. Csak már százszor feltették....
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Márc 20, 2012
Te írtad, hogy az EF86 zajszempontból jó. Akkor triódaként is jó, a mikrofónia sem nagyon változik. Sokan ilyen bekötésben használják. Nem 100-110 dB-s jelzajviszonyról beszélgetünk szerintem egy csöves erősítőnél. Nyomdafesték: No comment.
(#) sturbi válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 21, 2012
Ez az egyszerű PP kapcsolás triódás, valamelyik Rádiótechnikából való. Az első katódkövető fokozat akár el is hagyható a hangerő szabályozó létrával együtt, helyére mehet a poti (vagy megtartva a katódkövetőt a létra helyére a poti). Az EC 92 ha jól emlékszem fél ECC 81-nek felel meg, de ide szinte mindegy miből csinálsz katódkövetőt.
(#) klemo86 hozzászólása Márc 21, 2012
Valaki találkozott már olyan dupladiódával (természetesen csőről van szó), amelyik novál foglalatos, és két külön dióda fél van, csak esetleg össze van kötve belül? Értsd: novál foglalatos egyenirányító, de olyan a bele, mint pl a GZ34... Ha igen, kb annyit kéne neki tudni, mint az EZ80. Vagy egyszerűbb 2db 5C12P-vel megoldani?
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 21, 2012
De miért kellene az EF86 -ot triódába kötni? Miért nem jó úgy ahogy van? Egy pentódából amúgy se lesz soha trióda, csak olyasmi. Az, hogy sokan úgy használják, az semmire sem érv, mitől lenne jobb, mihez képest, de hogy másabb az biztos. Miért fejlesztették volna ki, ha egy trióda jobb lenne, és miért lehet vele találkozni minden olyan helyen ahol zajok, zavarok szempontjából kritikus a helyzet? Mondjuk egy végfok bemeneti fokozatában nemigen van rá szükség, ami amúgy is nagy bemenőszintet kap, de nem válik a végfok minőségének kárára. És ha az illető ilyet szeretne építeni, csak jobb lesz a végfok néhány paramétere, erre mondtam, hogy ennek hatását, jel/zaj, (zavar) viszony javulását érzékelni csak méréssel lehet ebben az esetben. Egy tisztességes végfoknál akár csöves, akár félvezetős, bizony ilyen 100 dB körüli jel/zavar viszonyok szokásosak, az erre hatásos problémák az ezt megelőző fokozatokban keletkeznek.
(#) klemo86 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2012
Erre szokták azt mondani, hogy "mindent arra használj, amire való!" Szerintem is hülyeség. EF86 RIAA-nak, vagy mikrofon-előfoknak való (és az ECC82-t sem ilyen helyekre találták ki)...
(#) pucuka válasza klemo86 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Én nem látok benne ECC82 -őt, csak ECC83 -at. De fázisfordítóban még éppenhogy elmegy. oda jobb lenne egy ECC81, dehát az elég ritka cső. Az ECC82 szerintem nem is nagyon jó hangfrekis fokozatokba. Csak az a gond, hogy ma már nem nagyon lehet válogatni.
Novál foglalatú kétutas egyenirányítóról csak EZ80, 81 ről tudok, azok is közös katódúak. Milyen is kellene pontosan?
(#) klemo86 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2012
Nem azért mondtam, mert én látok, csak vannak kapcsolások, ahol feltűnik... Mindenféle csövet be lehet szerezni, innen vagy onnan Az egyenirányítás mindegy, hogy két külön dióda, vagy dupladióda (mint az EZ80), csak két külön fűtőszála legyen (és novál, tehát mint ennek a kettőnek a keveréke). Gondolok itt valami olyanra, mint az EB41...
(#) klemo86 válasza klemo86 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Esetleg 2db 5C12P helyette?
(#) klemo86 hozzászólása Márc 21, 2012
Hoppáré Valamit találtam! Kár, hogy elképesztő összegekbe kerül...
(#) pucuka válasza klemo86 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Az EB41 nem igazán hálózati egyenirányító. Ha ilyesmire van szükséged, akkor azt megtalálhatod az EABC80 -ban, EAA91 -ben, valamint EB91, ismertebb nevén 6AL5 ben. Ezek mindegyike inkább demodulátor diódáknak használhatók, a kis áramuk, és kapacitásuk miatt. Ez utóbbiak viszont miniatűr 7 csapos csövek.
Találtam még hálózati egyenirányítót, amiben két külön dióda van, EYY13, és EZ105, bár egyikkel sem volt még dolgom, és a foglalata is német vascső.
Az 5C12P helyett használhatsz PY88 -at, az 5V4G -nek össze vannak kötve a katódjai a fűtőszálaival, bár a rajz szerint 2 - 2 van, az 5V4GA -nak meg már csak egy közös katódja, és fűtőszála van, legalábbis az adatlaja szerint. Szeemélyesen nem vagyok ismerős velük.
(#) klemo86 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2012
Az EB41 150V-on 9mA-t, tud, szóval nem is gondoltam ilyesmire Csak valami olyasmi vackeráy kellene optikára, mint amilyet találtam (csak nincs rá 40$-om...)
(#) pucuka válasza klemo86 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Ha megnézed azokat a diódákat, amiket ajánlottam az EB41 helyett, hellyel közzel mind ugyanolyanok, vagy talán még jobbak is. Pl. az EABC80 diódái 10 mA -t tudnak, és a záró feszültségük 350 V, de az elég sok helyen előforduló 6AL5 nek 9 mA, és 150 Veff a záró irányú feszültsége.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2012
De ha elárulnád mire kell.
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Az EB41 mérőegyenirányító. Ilyen van a csővoltmérőmben. Maximum előfokhoz lehetne egyenrángatónak. De akkor már arra ott van hasonló paraméterekkel és tömeges beszerezhetőséggel az EAA91 (6X2P). Utóbbiból van 10 darabom, de nem valószínű, hogy bármire is tudom majd használni. A 9mA nem annyira, mint a 150V határolja be. Ha tudna 400-ig, akkor előfokhoz jó lehetne.
(#) joepapa válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Az 500 óra érdekes, mert pl az első 6E5P végfokom az új gazdijánál minden nap megy elég sokat, ha jól saccolom 1000 órán túlvam igaz nem látni be a csőbe, mint új korában, és igaz abban SE végcsőként mennek a 6E5P-k de nem panaszkodott minőségromlásra.
El kellene tőle hoznom azokat a csöveket, összevetni egy gyári újjal. Mondasz valamit a meredekség csökkenés...
Itt szerintem HF en mi lesz az én erre érzékeny kapcsolásomban a külső "szemlélő" által észlelhető jelenség?
Elmegy a magasátvitel? "Halkabb" lesz?
Gondolom a kontraszt nem romlik Tegyük fel egyszerre öregednek azaz laposodnak a csövek...
8W os csővel megéri 12W os csövet hajtani, mert a 6E5P olcsó. Ha netán csak 1-2W ra van kihasználva nonstop, lehet tovább is él, ill késöbb indul meg a meredekségvesztés?
(#) joepapa válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 21, 2012
Amúgy a 6P3S adatlapján is 500 óra van, azt én is keveseltem, hogy nekem az hamar meglesz, aztán szintén van egy pár 6P3S em amiben 1000 órán túl vagyok de hibátlanul szól, ha katódfeszt mérek még az sem ment el.

Nem lehet az orosz elvtársak (csak nem az enyémek) túl magasra tették a mércét, és 500 óra ami garantált minőség a legrosszabb esetben, amire mostani tuskós marketingel 5000 órát írnának, vagy 50000órát, mert a halálig írnák az életartamot, amíg melegszik.

Szóval az összes orosz csőre igen rövid élettartam van megadva, a leghosszabb EV-s csövek sem mennek 5000 óránál tovább adatlap szerint.
(#) joepapa hozzászólása Márc 21, 2012
Sovtek 2A3 nak mi lehet az élettartama?
Ez az élettartam ugyanaz a szigrú feltételek teljesítéséig tart mint a 6E5P 500 órája?

A 6E5P amúgy lehet az 500 órát valami nagyfrekis képességének elvesztése miatt kapta, azaz oda ahová tervezték 500 óra után nem elég jó, de itt egyrészt triódába van kötve, másrészt HF re van használva, van észrevehető változás tehát?

Egy módja van, meg kell szereznem az 1000 órán túl lévő 6e5p-kk et és össze kell vetnem egy ilyen kapcsolásban az erősítő paramétereit ha csak kicserélem újakra a csöveket.

De ehez kellenek a használt csövek (de a tulaj szerintem nem adja, szerinte még jobb s, mert most kezd bejáródni, de majd megszerzem valahogy egy fél órás mérésre), kell egy ilyet építenem ismét, mert most nincs az asztalon.
(#) joepapa válasza sturbi hozzászólására (») Márc 21, 2012
10W Triódaként? Az jó, a trafó Raa nincs leírva esetleg ott ahonnét scannelted?
(#) marone hozzászólása Márc 21, 2012
Helló !
Kérdezném hogy ha egy előfokcsőnek max. 200 V anódfesz.-t adnak meg, akkor az úgy jó hogy az anódellenállás ejti le annyira ?
Vagy az anódellenállásnak is annyit szabad max. kapnia ?
Kösz !
Következő: »»   1337 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem