Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1428 / 2208
(#) crapgame válasza sturbi hozzászólására (») Szept 16, 2012
Beletelt egy kis időbe, mire megértettem a cikket. Hát azthiszem egyenlőre a fiók mélyére kell süllyesztenem a két csövemet, mert ez nekem még egyenlő a latinnal. Beletelik pár évbe mire felfejlesztem magam erre a szintre.

Ha jól emlékszem akkor a maximális torzítás kb 10%. Nem túl magas az?

Visszatérve az EL84-es kapcsoláshoz, mekkora folytót érdemes választani? Valahol azt olvastam, hogy 5H feletti szükséges. Biztos ki lehet számolni, de nem tudom hogy.

Kösz a tippet
(#) crapgame válasza pucuka hozzászólására (») Szept 16, 2012
Ha túl nagy hülyeséget kérdeznék, ne kapj egyből a fejedhez...

A nagyobb fűtőáram miatt a két 100Ohm-os ellenállással kell játszani?
A képen bejelöltem még valamit. Azt sajnos nem ismerem fel. Az mi?

kösz

A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012

EL84SE.gif
    
(#) frecsko válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
A két 100ohmos ellenállás fűtés kiközepelésnek van. Zajcsökkentésre hivatott.
(#) frecsko válasza frecsko hozzászólására (») Szept 16, 2012
(#) crapgame válasza frecsko hozzászólására (») Szept 16, 2012
világos. kösz.
(#) pucuka válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
Nem, annak a fűtéshez nincs köze, lásd előző hozzászólást, hanem a dupla fűtőáramot a hálózati trafónak bírnia kell.
A második "ez mi?" az anódfeszültség meglétét jelző glimmlámpa. Ha olyant használsz amiben benne van az előtét ellenállás, akkor az előtte levő ellenállás elmaradhat
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) crapgame válasza pucuka hozzászólására (») Szept 16, 2012
Akkor mit variáljak az EZ81 miatt?
(#) frecsko válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
Variálni semmit nem kell. Az EZ81-esnek nagyobb fűtőáram kell. Ennyi a különbség.
(#) pucuka válasza frecsko hozzászólására (») Szept 16, 2012
Variálni semmit nem kell, csak megnézni, hogy a hálózati trafó elbírja-e. Valószínűleg elbírja, de én innen nem látom.
Bocs, nem neked szólt, de nem tudom javítani
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) frecsko válasza pucuka hozzászólására (») Szept 16, 2012
Gondoltam
Hát 400mA áramtöblettel még el kellene birkóznia. Bár trafótól függ.
(#) crapgame válasza frecsko hozzászólására (») Szept 16, 2012
Akkor minden megoldódott.
Az EZ81 If-je 1A

Ez meg tud 1,2-t

tra0201.jpg
    
(#) frecsko válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
Akkor jó lesz.
(#) pucuka válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
Az 1,2 A (sek 3) tekercsre tegyed, és csak az EZ81 et, a többi cső fűtését a sek 4 -re, és azt közepeld ki.
(#) bakos13gab válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
Jó a fűtésközepelés is. Nem akarlak megkavarni a dologgal, de jobb lenne oda egy nagyobb telejsítményű trimmer és akkor fülre be tudod állítani, hogy hol a brumm minimum. Mivel egy EZ80-as nem elég, így a fűtőáram kérdése nem releváns abból a szempontból, hogy mindenképpen legalább egy EZ80-al többet vagy egy EZ81-et el kell bírnia. Az EZ81-et simán bedughatod az EZ80 helyére - természetesen, ha a fűtőáramot elviseli a tekercs.
Az ECC83-as anód és katódellenállását esetleg érdemes lehet variálni (bár ez a beállítás jó neki) a tényleges anódfeszültség függvényében. Milyen trafód van hozzá?
(#) bakos13gab válasza crapgame hozzászólására (») Szept 16, 2012
A kérdés megoldódott közben. Az anódellenállás előtt a 280-nál olyan 15-25V-al kevesebbre lehet számítani. Ide még kipróbálható a régi kisokosom szerint a 220K anódellenállás és 2,7K katódellenállás is, amikkel minimálisan jobb eredmény várható, de ez elhanyagolható.
(#) crapgame válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 16, 2012
Még nincs semmilyen cuccom sem. Mivel tökéletesen kezdő vagyok a témában(de érdekel), egy olyan erősítőt szeretnék építeni, amire Ti hozzáértők azt mondjátok, hogy ez egy jó konstrukció. Szeretnék elsőre jót csinálni ami lendületet ad a toviábbiakban is.

A trafót venni fogom szerintem. A tekerés majd később jönne, ha már a többi megy.

thx
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
(#) Szpisti hozzászólása Szept 17, 2012
Szevasztok!
Végre összeállt az EL84 push pull, talán most már a szobába is be merem vinni.
Igyekeztem a költségeket minimális szintem tartani, így aztán semmi krómnikkel meg egyéb extra nem került belé.
A sasszé alu csúszásgátló lemezból, a káva 600 Ft-os tölgy küszöblécből, a lábak olcsó bútorlábból, a potigomb (mert megtetszett a bútorboltban ) fiókfogantyúból. A trafó burkolatok pedig (tán mondanom sem kell mert a gyerek szerint egyből látszik) fetasajtos konzervdobozból készült . Lehet elég gáz, de nekem megfelel a célra. Bár ha Ti is azt mondjátok hogy csúf, lehet hogy nézek valami oda való egybe burkolatot valami perforált lemezből.
A nagyobb gáz inkább a bemeneti rca csatik, de azt ha találok valami szalonképesebbet mindenképpen lecserélem. Esetleg ha kapok erre tippeket, megköszönném. A bemenetválasztó elektronikán még gondolkodom, kell-e az nekem.
Minden építő jellegű kritikát szívesen fogadok.

(#) crapgame válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
Nekem tetszik. A tejfölös doboz pont oda való, a matt feketével együtt.

A swans-ok hogy szólnak ezzel a konstukcióval?

Miért nem szimmetrikusan építetted meg?
(#) Vales válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
Üdv!

Szerintem is Nagyon Szép munka, a házilag keríthető anyagok felhasználása pedig kifejezetten Jó ötlet volt!
(#) Szpisti válasza crapgame hozzászólására (») Szept 17, 2012
Köszönöm a pozitív visszajelzéseket!

Hogy miért nem szimmetrikus? Mert lusta voltam a kész Elektoros nyáktervet módosítani.
Pedig már fel is vittem a Sprint Layoutba, de aztán lebeszéltem magam róla hogy átforgassam . Az az igazság, hogy annyi sok egyéb dolog lenne, és igyekeztem túllenni rajta.
(#) Szpisti válasza crapgame hozzászólására (») Szept 17, 2012
Megmondom őszintén, a Swansok korlátozott alsó átvitelük miatt nem hozzák azt a mélyet amit maga az erősítő tudna. De az az alsó tartomány amit viszont le tud sugározni, telten és dinamikusan szól. A közép-felső tartományban pedig nekem kifejezetten tetszik . A tere jól stúdiózott felvételeknél egyszerűen 3 dimenziós.
De ahogy mondják, még járatni kell a csövest, tehát a végső kép majd később alakul ki.

Nem tudom miért, de a középmagas fekvésű komponensek (pedig szkóppal mérve teljesen lineáris) kicsit tolakodnak egyenlőre. Persze nagyon forrásfüggő is a dolog (mármint hangforrás).
(#) crapgame válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
A hosszú téli estéken majd úgyis ápgrédelni fogod
(#) crapgame válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
Hát ha szkóppal jó akkor lehet minden más az erősítőn kívül. A CD, a lejátszó, a kábel+csatlakozó, a hangfalkábel, vagy csak a nem optimális elhelyezés. De szerintem ebben Te jobban otthon vagy, mint én
(#) küzmös Gergely hozzászólása Szept 17, 2012
Sziasztok! Szóval hogy is van ez az ECC82-83,85 fütés? 4-es 5-ös láb közt 12.6V/150mA. Ha a 4-5-ös lábat összekötöm,így képzek belőle egy "pontot".. a másik pont a 9-es láb. Akkor ide simán 6,3V/300mA? vagy ez is úgy értendő hogy +6,3,és -6,3V.. ? Azért kérdem,mert van nekem egy 230/12,6V-os trafóm.. az EL34 fütése 2-7-es láb 6,3V/ (talán) 300mA (az is félelmetes hogy mindenhol csak a 6,3V-ot lökik oda,mintha halál mindegy volna hogy mennyi mA.. ),és akkor az ECC82-t is lehet füteni 6,3V/300mA-el (?). De az is lehet hogy félreértelmezem a dolgokat,és akkor ez a trafóm teljesen alkalmatlan a két fütőszál (6,3V-6,3V) sorba kapcsolt fütésére.
(#) Szpisti válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 17, 2012
Az ecc82 bekötése és fűtése valamint egyéb paramétereit többek közt ITT láthatod.
Ahogy a rajzon is látható, a két csőfél fűtése külön fűtőszálakból áll. A két fűtőszál középen összekötve a 9-es lábon került kivezetésre.
Ehhez képest mindkét irányba tehetsz rá 6,3V-ot (váltót vagy egyent az mindegy, de nem +/- 6,3-at hanem 0 - +6,3V -ot ha egyen). Oldalanként 150 mA-t vesz fel a fűtés. Ha ezeket sorba kapcsolod úgy , hogy a 4-5 közé 12,6V-ot kapcsolsz, akkor továbbra is 150 mA lesz a folyó áram a soros elrendezés miatt.
Ha viszont egyik kivezetésként a 9-est, a másikként a 4+5 összekötött kivezetéseket használod - akkor 6,3V kell neki, de 2x150 azaz 300 mA lesz a párhuzamosítás miatt az áramfelvétel.
Úgyhogy a trafód 12,6V-ja alkalmas ha a soros bekötést (4-5 lábak közé) alkalmazod.
(#) küzmös Gergely válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
Köszönöm szépen a magyarázatot és a linket is!
(#) Einstein válasza pucuka hozzászólására (») Szept 17, 2012
Üdv!
Köszönöm a megnyugtatást!
(#) kolbika hozzászólása Szept 17, 2012
Érdekes kimenő trafó árak!!!

http://www.dieroehre1.com
(#) l48 válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 17, 2012
Jó az a sajtos doboz! Ha a látszatot el szeretnéd kerülni akkor a tetején lévő "keretbe" helyezzél üveget, márványt, gránitot, de akár tölgyfakockát is. Mivel kis darabokról van szó nem zsebbevágó
(#) Szpisti válasza l48 hozzászólására (») Szept 17, 2012
Hű, ez mekkora ötlet! mármint hogy ÜVEG !
Már agyaltam azon hogy kiöntöm műgyantával a tetejét... de most bekattant hogy van itthon tiffany üvegem, na már megyek is megnézem melyik pásszol! Köszönöm!!!
Következő: »»   1428 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem