Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramgenerátoros tápegység (1,5V/30A)
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Örült Vegyész hozzászólása Feb 21, 2006 /
 
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni egy furcsa ügyben... Szeretnék építeni egy olyan tápegységet, ami 1.5V-on ad le stabil 30A-t. (Egy nagyteljesítményű lézerdiódához kell a táp, viszont én nem tanultam suliban komolyabban elektronikát és nem akarom elszúrni a diódát. Kisebb áramerősségekkel jól elboldogulok, de ez most túl nehéz. Hogy működik az "áramgenerátor" ? Ha egy tápban van áramgenerátor, akkor a feszültség nem stabil (Ohm törvénye szerint)?

Szóval az a feladat, hogy a diódán a feszültség nem haladhatja meg az 1.8V-ot és az áram a 36A-t, viszont minimum 9A kell ahhoz, hogy a dióda működjön.

Ha valaki tud segíteni, kérem írjon. Az is elég ha valami oldalt vagy kiinduló pontot adtok a tervezéshez. Előre is köszi a segítséget!
(#) _JANI_ válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Én az link az UC3834 ajánlanám. Elég inteligens, és szerinten a nagyáramú mehalytás is megoldható vele a megfelelő tranzisztorok alkalmazásával.
Áramérzékelős vezérlés, 1.5v-os belső referenciaforrás, beépített védőlogika... Lehet, hogy jobb mint a 723-as!?
(#) Tomee válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Mihez kell ekkora lézer teljesítmény?
Valami kép nem akadna arról a lézerről?
(#) Örült Vegyész válasza Tomee hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
A dióda maximum 30W-os folytonos lézersugárzást tud produkálni 808 nm-en (közeli infra). Ez a lézerteljesítmény egy Nd:YAG lézer meghajtására (pumpálására) kell, ami 1064 nm-en sugároz. Majd szerzek egy KTP kristályt is hozzá (ez egy nemlineáris optikai kristály), amivel a Nd:YAG által kibocsátott fény frekvenciáját meg lehet kétszerezni, és így nyerek kb. 10W-nyi teljesítményű 532 nm-es zöld fényt. Ezzel azután egy nagyteljesítményű lézershow-t is építhetek. A dióda típusa JOLD-30-CPNN-1L a Jenoptik gyártja, és már használtan került hozzám, de azt mondták hogy még működik. Már nem gyártják ezt a típust, de gyártanak nagyobbat. A következő lézerdióda ebből a szériából a JOLD-60-CPNN-1L típusú, ami már 60W-ot tud maximum -ezt még éppen gyártják.

A másik dolog, amire használni fogom: anyagmegmunkálási kísérletek. Nagyszerűen lehet vele NYÁK-lemezt formára vágni, acéllemezt gravírozni és vágni. -Mindezt persze védőszemüvegben

Most feltöltöm a fényképezőt és még ma készítek pár képet róla.

_JANI_! Köszönöm az ötletet, valószínűleg ezen a vonalon fogok elindulni. Az IC-t már meg is rendeltem Majd csinálok egy tranzisztor array-t mondjuk 2N3055-ökből vagy más nagyteljesítményű tranzisztorokból amik kibírják ezt az áramerősséget.
(#) pakibec válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Sziasztok!

Érdekesen hangzik ez a dolog. A Conrádnál láttam lézerdiódákat, a teljesítményre nem emlékszem, de tudom, hogy "modul" nélkül voltak.

A modul tulajdonképpen a táp? Vagy a Te diodádhoz van egy külön modul is?

Üdv
(#) Örült Vegyész válasza pakibec hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Hello!

A diódám csak egy sima lézerdióda, nincs modulba beépítve. Szinte olyan, mint egy LED, csak nagyobb áramot kér és fémből van.

Lézerdióda+táp+védelem+modulátor+esetleg még frekikonverter is = modul
(#) Tomi20 válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
És mennyibe kerül újonnan egy ilyen lézer??
(#) Kera_Will válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Hááát nem biztos olyan jó mint a 723 és az összes áteresztő jellegű stabilizátor!!! Az ilyet kapcsolós táppal illik csinálni !!!!!

Laptopokban is ilyen táp körülmények uralkodnak a procik körül.1-2 volt tápfesz és 10-20 amper áram van ahol duplán van táp 2*10-20 amperes táp 1-2 volt közti feszültség .

Ottan csak kis SMD teljesitmény FETek vannak és tekercsek 1 KAPCSOLÓ ÜZEMŰ vezérlő ic !!!
(#) Örült Vegyész válasza Tomi20 hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Csináltam képeket. Íme itt vannak.

A HPIM4730.jpg és a HPIM4731.jpg képen látható a dióda.

A HPIM4735.jpg a csatlakozókat mutatja a dióda alján

A HPIM4740.jpg kép azt az Nd:YAG lézert mutatja, amit meg kívánok hajtani ezzel a diódával. Egyelőre még a villanócső is benne van -ahhoz csatlakoznak a vezetékek... Majd átalakítom

A diódát használtan kaptam, már éppen készültek Németországba visszaküldeni, mert már nem volt annyira megbízható, hogy professzionális lézeres megmunkálógépekben használni lehessen. Azt mondták, hogy nekem adják, mert kísérletezésre még jó lehet. Az Nd:YAG lézert 20e Ft-ért vettem 1064 nm-es interferencia tükrökkel, 5.5 cm-es Nd:YAG-rúddal, ellipszis alakú aranyozott felületű rezonátorüreggel, villanócsővel és tükörtartókkal.

Azt hiszem kb. 70e Ft-ért lehet ilyen diódát kapni újonnan.
(#) Örült Vegyész válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Hmm ez is érdekes. Az az igazság, hogy nem tudom hogy mi a kapcsolóüzemű táp lényege. Hallottam már sokszor, de még nem jártam utána. Valaki el tudná magyarázni?
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Te is csináltál már kapcsolóüzemű tápot(nagyfesz inverter). Szóval a lényege hogy a magasabb üzemi freki miatt kisebb vas is elég,szabályzás is 1szerúen megoldható.
Ja és Te 1 állat vagy! A szó jobb értelmébe...
(#) (Felhasználó 1306) válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Szia.
Bár nem kimondottan a témához tartozik, de én is lézer építésén fáradozom. És lenne egy nagyon fontos kérdésem. A KTP kristályt honnan szerzed be, és mennyiért?
Előre is kösz a választ.
(#) Örült Vegyész válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Feb 22, 2006 /
 
Szia!

Sok helyen árulnak ilyen KTP kristályt, legközelebb talán a Roithner Laser van hozzánk. Itt 48 Euro-ba kerül egy 300 mW-os KTP asszem. Biztos van valahol olcsóbban is. Hallottam, hogy valaki 30 $-ért vett eBay-en egy olyan kristályt, amilyen nekem kell...

Hát az állatok már csak ilyenek...

Ja, amúgy az eBay-en nagyon sok lézeres cuccot árulnak viszonylag olcsón. Csak annyi gond van vele, hogy vannak akik csak bizonyos területekre hajlandóak szállítani. Mindegy azért érdemes náluk körülnézni. Keressetek rá az "Electrophoresis power supply"-ra, és meg fogtok lepődni. (Gyári nagyfesz tápok nagyon olcsón... )
(#) Örült Vegyész válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 23, 2006 /
 
Akkor a 723-assal felépített kapcsolóüzemű táp jobb, mint az UC3834-vel felépített?

Utánanézek a 723-asnak is. Milyen trafót kell egy ilyenhez tekerni? (Mert gondolom kell...)
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Én úgy emlékszem hogy a 723 as analóg fesz.szab ic....
Mi köze van a kapcsolóüzemüekhez??
(#) Örült Vegyész válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 24, 2006 /
 
Akkor a másik IC-vel működik?
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 25, 2006 /
 
gondolom 230 ból kellene?
Esetleg számitógéptáp átalakítás?
Trafó szétszed és átteker..
Vagy csak alkatrészeinek felhasználása,és új építése?
Másik ic: googli: UC3834.PDF TI High Efficiency Linear Regulator ::: ALLDATASHEET ...
tehát az is "analóg"..
Kapcsolóhoz pl a tl494 -es(ez 1 NAGYON elterjedt IC) kell persze van ennél jobb is.Egy vödör topik szól itt is a kapcsolóüzis tápokról,nézd meg őket!
Ja én ha árangenerátort készítenék akkor (a bizti kedvéért) maximálnám a kimenő feszt...
(#) Örült Vegyész válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 25, 2006 /
 
Köszi a tanácsokat, én arra gondoltam, hogy szedek valahonnan egy 1.5V-os kb. 60-70 VA-es trafót (ha teker ilyet valaki) és köré felépítek egy 1szerű tápot. Párhuzamosan kötnék 3-4 db 2N3055-öt, és műveleti erősítőkkel vagy valami más trükkel vezérelném őket, hogy ne engedjék az áramerősséget a beállított érték fölé kúszni. (741-essel építenék egy komparátort, és ezzel figyeltetném egy nagy teljesítményű ellenálláson eső feszültséget -ami arányos az áramerősséggel asszem) még nem tudom pontosan hogy fogom megoldani, de már van pár elképzelésem

Tényleg! Az áramgenerátoros táp a feszültség emelésével és csökkentésével éri el azt, hogy mindig ugyanakkora áram folyik az áramkörben? Vagy csak egy nagy teljesítményű tranzisztor C-E közti ellenállását változtatgatja???

Előre is köszi a választ.
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 25, 2006 /
 
a tápfesz variálja(ezért maximálnám a feszt)
Trafó: olyat szerezz ami 2x1.5 voltos! A kapcsolás a következő:a megcsapolás a negatív, a két végére teszük a diódák anódjait a katódokat pedig összekötjük ez lesz a pozitív.
(így kisebb veszteség,mert ilyenkor a kimeneti fesz[teljesítmény] összemérhető a diódán eső fesszel [teljesítménnyel])
graetz hídnál két diódán folyik át az áram ezért 1.2 volt esik szorozva 30 A-rel az 36W !!
ebben az esetben csak 1 diódán folyik az áram tehát a teljesítmény is csak a fele!
Lehet hogy trafót tekerned(tekertettned) kell!
(#) Örült Vegyész válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 26, 2006 /
 
Köszi! Közben elkezdtem tanulmányozni a kapcsolóüzemű tápokat is. Letöltöttem egy tök érthető anyagot, ami egy másik topikban volt belinkelve.
(#) Kera_Will válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
Hi!

Kapcsolóstápok tekercsei a notebookokban kb.: 10-15 mm magasak 10-20 mm oldal hosszú négyzetek.
Ferrit anyagbol ... 10-100kHz közt rezeg az oszcija.

Egy 1.5 - 3 voltos / 20-30 Amperes lemezes trafó mérete sokkal nagyobb mint maga az egész kapcsolóstáp.A veszteségek áteresztő tranzisztorokkal is sokkal több mert 1.5V szabályozása analóg módon csak különleges kapcsolástechnikával lehet alacsony dropfeszültséget előállítani .
drop fesz.: az a bemeneti feszültség minusz kimenti feszültség különbség ami minimálisan szükséges a stabil kimeneti feszültség előállításához.
pl a 78/79xxes stabilizátorok dropjára 3 voltot adnak meg tehát 7805re legalább 8 voltot kell kötni .
EZért a dropp miatt már eleve veszteség lépfel !
(#) Örült Vegyész válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
Tökjó! Érdekes ez az elektronika ... Azt akarom még megkérdezni, hogy esetleg meg lehet-e valósítani úgy ezt az egészet, hogy egy 555-össel előállított jelekkel meghajtok egy 2N3055-öt, és ennek a kollektorán van a primer tekercs?

A notebookok trafójának milyen a primer és a szekunder menetszáma kb.? A szekundert vastag huzalból tekerjem?

Apropó, ha már itt tartunk: nemrég építettem is egy ilyen tápot, és magam méreteztem a trafót is. A táp 12V-ból csinál 600V-ot 555-össel és 2N3055-tel. Én azt hittem, hogy a trafó méretezés ugyanúgy működik ferritekkel nagyfrekin, mint lemezes vasakkal kisfrekin, de ezek szerint nem... A trafót eredetileg 450V-ra terveztem, annak figyelembe vételével, hogy 12V a primer feszültség, az áttétel 37,5-re adódott. Úgy döntöttem, hogy tekerek egy 15 menetes primert és egy 560 menetes szekundert. Ezt meg is csináltam, és rákötöttem a trafót a szaggató áramkörre. A kimenő feszt megpróbáltam megmérni multiméterrel, persze az kiakadt. Ezek szerint 2000V feletti feszültség keletekezett, és tényleg tudtam 2-3mm-es szikrákat húzni vele. Ezek után úgy döntöttem, hogy lejebb tekerem a szekundert, mert valami nem stimmel. A végére a szekunder tekercs durván 50-60 menetes maradt és így már "csak" 600V-ot mérhetek a kimeneten. Ez most akkor hogy van?
(#) Kera_Will válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
Hi!

Izé 2N3055 "mindenre jó" csak kapcsolós tápnak nem. Igaz statikusan áteresztőnek jó kis "izmos" tranya kis bétával ...lomha kapcsolási sebeséggel lásd adatlapja stb.

DE neked teljesitmény MOSFETEK kellenek !!!
Nem trafóról van szó CSAK 1 TEKERCSRŐL amire a 1 vagy 2 FET durrantja rá a tápot a kapcsolóüzemű vezérlő IC kimenetéről.
A tekercs mint energia tároló eszköz van jelen a rendszerben plusz van 1 dióda vagy FET meg 1 kondi ezek elrendezése attól függ , hogy fesz növelő / csökkentő-e a kapcsolós táp.

Elveiről :

http://oldradio.tesla.hu/konyvek.html
oldalon
Analóg és digitális áramkörök U. Tietze Ch. Schenk könyvben

Ha 2 fet van akkor szinkron egyenirányítós kapcsoló üzemű tápról beszélünk... akkor a 2 fet egymás után
kapcsolgatja a tekercset tápra és földre a kitöltési tényező/freki függvényében lesz "átlag" feszültség feszültség a kimeneten ...ezt az átlag feszültséget vmi figyeli a kapcsoló tápos IC ben és úgy módosítja a frekit / kitöltési tényezőt a tekercsen...
1 fet és 1 shottkydiódával is szoktak csinálni de akkor a shottkynak nagyobb a maradék feszültsége, ellenállic.ása .. pl fetnek 10-100 miliOhm körüli csak.

WWW.MAXIM-IC.COM oldalon van 1 szép nagy családfája a Maxim által gyártott kapcsolós üzemű ICknek mintakapcsolásokkal ... mértezéssel ..stb.

Másik hogy 12/24 voltod már eleve adott a rendszeredben gondolom ... sok mást is kell villannyal ellátnod.
Ezért abból lekonvertáló DC/DC kapcsolós tápot kéne alkotni.1.5 V-on 30-40 ampert ad ..de 12 voltot adsz neki. Teljesítményben 12-ön fel fogja venni azt a 6 - 7 ampert mert 50-60 W teljesitmény ad le 1.5Von ehez vegyé még hatásfokot és akkor kijön a 12 volton kellő teljesítmény igény.De lehet hogy sokkal több energia nem is kell mert jó hatásfokúak a kapcsolós tápok.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Hello!

Van 1 ilyen "filléres" kapcsi táp vezérlő IC (100Ft) .
Irtak is róla az Rádiótechnika 2004es 10 11 12 es számaiban is
MC34063

Ennek a mértezését és adatlapját a
itt
alkatrész adatok

megtalálod ha beírod a tipust.
Ez feszültség és áramhatárolt védelem is van benne.
pedig csak 8 lába van.
Igaz filléres a tápvez de mögé kell rakni 1 jó kis MOSFET VÉGTRANZISZTOR(oka)T ami kapcsolgatja a
tekercsre a feszültséget és kell 1 shottky dióda is a tekercs és a FET köré. Meg 1 meghajtó tranzisztor az IC kimenete és a FET közé.

Avagy MAXIM-ba is
MAX1714 ez meg kifejezetten laptop tápokban van CPU mag feszültség beállítására.

DE találtam MAXIM közt 70 A hetven Amperes 2 voltos kapcsolós táp vezérlőt is !
De olyan ez hogy akár több párhuzamosítható és felfűzhető 1 terhelésre ... pl.: 100A / 2 volt előállítására :-O :-O
(#) Kera_Will válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 28, 2006 / 4
 
Maximos 60A : 5038A

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/
4076/ln/

Az itt felsorolt aplikációkban található MOSFET tipusok irányadóak lehetnek a 30A kimenő áramra...

Itt ez meg 25 Ampres tipus :

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4764/ln/


Ha mindez kevés akkor itten van 1 kevés :

http://para.maxim-ic.com:80/Default_DCDC_Inductor_BasedStepDown.htm...wn.htm
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
igen a kapcs. tápok tápok kissé trükkösek!
Gondolom együtemű volt az inverter, mert ekkor nem számoltál a kikapcsolásnál fellépő fesz tüskével. meg szerintem kicsi volt a freki ehez a tekercshez...
A kapcs tápnál nem a méretezés a nehéz hanem a vas beszerzése!!! ill annak az adataikak beszerzése!! Mert vasat vehetsz kilóra csak az se tudják a boltba hogy mekkora a mérete nem hogy még mást esetleg használható adatot.
(#) Örült Vegyész válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Hú, mindenkinek köszi ezt a sok választ!

Én is arra gondoltam, hogy 12 voltból kéne ezt megoldani, mert úgy biztonságosabb (szerintem). A vasak adatait asszem meg tudom határozni -gondolom a fontos adat a mágneses permeabilitás- ebből a freki tartomány meg a többi is meghatározható egy függvénytábla segítségével... Tekerek mondjuk egy 100 menetes tekercset az ismert (pontosan lemért) méretekkel rendelkező vasmagra és megmérem az induktivitását egy pontos multiméterrel. Ha ez megvan akkor már csak matek.

Azért persze jobban szeretem én is, hogyha előre megmondják a mag adatait.

Ja: Hogy kell figyelembe venni azokat a kikapcsolásnál fellépő fesz tüskéket? Ezek a tüskék a primer tekercs önindukciójából adódnak? Mondjuk egy Zéner diódával le tudom őket vágni?
(#) Kera_Will válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Ha megnézed a MC-s táp icnél shottky dióda van és nem zéner !!!
Ja és izé 1 tekernyőc van akkor nincs primer tekercs.
1van és kész ... .
(#) Örült Vegyész válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Szuper, már nagyjából értem hogy működik. A kimenő feszt ilyenkor csak a tekercs önindukciós feszültsége határozza meg vagy nem?

Az ezekkel a maximos cuccokkal a baj, hogy csak SSOP tokozásban vannak. Gáz lesz beforrasztani
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Márc 2, 2006 /
 
igen az önindukció okozza a fesz tüskéket.Én nem zénert használnák , hanem kondiba tölteném(egyenirányítás után) ezt az energiát.Egyébbkén ha nem négyszögjelet hanem trapézt,vagy szinuszt használsz ezek a tüskék jelentőssen csökkennek .
Jártál már kaninjo fórumán?
Én épp egy gyors galvón dolgozok, csak lassan (túl lassan) készül. A hétvégén felteszek a honlapomra pár friss képet.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem