Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 0-10 V jel kiadása 0-100 °C arányában.
Lapozás: OK   3 / 3
(#) proli007 válasza DkGrinder hozzászólására (») Okt 23, 2012 /
 
Ha szabd kérnem, majd a keresztfámon. De sajna az nem lesz, mert megyek a Dunába..
(#) DkGrinder hozzászólása Okt 23, 2012 /
 
Nem teljesen ide illik, de másoknak is van vele problémája. Van egy 0-10V-os távadóm,( vagyis sok, csak 99%-ban nincs velük gond.) Az az 1%, valami zavar hatására néha lefagy. Milyen módon lehetne megoldani a zavarszűrését
(#) kameleon2 hozzászólása Jan 25, 2013 /
 
Mivel kicsit ide is tartozik, elkészültem egy egyszerű PT1000 - 0-10v átalakítóval. Tulajdonképpen régóta készen van, eddig tesztüzemben ment kb. egy évet, amíg elnyerte ezt a formát: PT 1000 -0-10V-os átalakító relé méretben, szabvány reléfoglalatba ...atóan.
(#) DkGrinder válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Publikus a kapcsolás, vagy eladásra gyártottad?
(#) kameleon2 válasza DkGrinder hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Publikus, de nem áll másból, mint 24V táp, 7810 kimenetén a pt1000 és egy 820 ohm sorban. Ennyi...
(#) DkGrinder válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Milyen karakterisztika jön ki belőle ? 0V 0c, 10v 100C mivel pt 1000 gondolom lineáris ?
(#) kameleon2 válasza DkGrinder hozzászólására (») Jan 27, 2013 /
 
Jeges és forró vízzel beállítottam, aztán 4-5 ponton ellenőríztem. 0-100 fokig lineáris volt, mivel a 12 bites A-D átalakító szoftverében is kb. 3 egységnyi jelent nálam egy fokot - tehát végül is - lineárisnak tűnik.
(#) Povi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2022 /
 
Sziasztok

Elég régi topik már ez, de hátha. Megépítettem a proli007 által felrakott Pt100-10V kapcsolást, két példányban is és egyik sem működik nekem. DkGrinder-t kérdezném elsősorban, hogy te megépítetted-e végül és nálad működik e? Illetve proli esetleg annyit tudál segíteni a hibakeresésben, hogy hol, milyen feszültségeket kellene találnom? Nem egy bonyolult áramkör ez és mégsem értem mi nem működik nálam.

Köszönettel
Viktor
(#) proli007 válasza Povi hozzászólására (») Aug 16, 2022 /
 
Hello! Ez a "régi topik", csak egy téves gondolat. Ha nem írnak bele, mire válaszoljanak?
Továbbá a "nem működik", csak egy egybites információ, arra hogyan lehetne válaszolni?
Mértél valamit? A TL431 katódjában,4,96..5V feszültségnek kellene lenni.
Az áramkör alapvetően egy különbségképző. 0 fok esetén a Pt100 ellenállása 100 ohm. Ekkor a két feszültségosztóban (R1/R3-R2/R4) ugyan az a feszültség (kb. 96mV) mérhető.
Ekkor a feszültség különbség nulla, a kimeneti feszültség is nulla lesz (ha működik).
100 fok esetén a Pt100 ellenállása 138,5 ohm. Ekkor a feszültség rajta 131mV. A különbség pedig 35,3mV. Ezt erősíti fel a különbségképző a 270-szeresére. Mert erősítését az R7/R5 adja.
Ez 9,53V az R9 ellenálláson. Mivel mi 10V-ot szeretnénk, az OPA erősítése meg van emelve a P1/R9 osztóval. Így a kimeneti feszültség kb. 9,5..13,5V között állítható.
Igazából. egy Rail-to-Rail erősítőt kellett volna használni, de itt egy Fet-el van kiegészítve az OPA. Gond akkor lehet, ha az OPA nem tudja eléggé megközelíteni a + tápfeszültséget úgy hogy a BS250 le tudjon zárni. (Vagy is, ha a BS küszöbfeszültsége kisebb, mint az OPA maradék feszültsége. Egyéb hiba lehet ha az OPA gerjed.
De a "nem működik", az nagyon-nagyon kevés információ.
(#) Povi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 17, 2022 /
 
Szia proli
Az egybites információra" nem is kértem választ. Szerencsére amire rákérdeztem, a feszültségszintekre, arra igen. Úgyhogy köszönöm szépen a részletes leírást az áramkörről. Így mindenképpen könnyebb lesz a hibakeresés. A TL431-en megvan az 5V, holnap méricskélek még, de olyan mintha az OPA nem működne. Szerintem veszek újat és megépítem újra.
(#) proli007 válasza Povi hozzászólására (») Aug 17, 2022 / 1
 
Általában az integrált áramkörök nem hibásak. Ha nem mérsz, hanem újat gyártasz, akkor inkább így javaslom megoldani a dolgot. Bár nem tudom milyen pontossági igényeid vannak. (A két 5,1k-nak illik egyformának lenni, valamint a 100 ohm-nak is, hiszen ettől fog függni a nullpont helye.)
12V táp esetén az LM358 kb. 10,4V-ra tud felmenni, így megfelelőnek kell lenni.
(#) Povi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2022 /
 
Szia proli

Megépítettem újra az áramkört. A jelzett IC helyett RC4558-at használok, ez az internet szerint a megadott quad OPA duálos változata. Pontosan azokat a feszültségeket mérem rajta amiket leírtál, de a kimeneten nem történik semmi, amikor forrásban lévő vízbe teszem a PT100-at. Kivettem a fet-et, lekötöttem az OPA kimenetét a potira (ahogy az utóbbi rajzodon is szerepel), ekkor a kimeneten fixen 8v mérhető, ami nem változik bármi történik is a szenzorral.
Egy apró különbségre lettem figyelmes most, hogy a két rajzot nézegetem. Az első változatban a szenzor oldali feszültségosztó az erősítő negatív bemenetére kapcsolódik és a pozitívon van a visszacsatolás. Az utóbbi rajzodon épp fordítva van, a pozitívon van a szenzor és a negatívon a visszacsatolás. Ez számít a működés szempontjából? Mert egyenlőre nincs ötletem.
(#) proli007 válasza Povi hozzászólására (») Aug 21, 2022 /
 
Hello! Sajnos így nem jó. Ide "féltápfeszültséges IC-re van szükség. Az RC4558 két tápfeszültséges. Azért ajánlottam az LM358-at.
Mert két követelmény van. Első, hogy a bemenetekkel megközelíthető legyen a negatív táp. Tekintve hogy itt a bemeneten kb. 100mV-os szint van. Ha megnézed az RC adatlapját, akkor láthatod, hogy a VICR "Common-mode input voltage range" +-15V tápfesz esetén tipikusan +-14V. Tehát a negatív tápot nem közelítheti meg a bemenet csak 1V közelséggel. Mivel itt a negatív táp a GND. nem lehet lemenni a 100mV-ra.
A másik a kimenet kritériuma. Tranyó esetén addig kell tudni felmenni a tápig, míg le nem zárja a Fet-et. VOM "Maximum output voltage swing" +-14V. tehát 1V-ra tudja tipikusan megközelíteni a tápot. A BS250 küszöbfeszültsége "Gate Threshold Voltage" 2V, de 1..3V lehet, tehát ez is necces.
Ha tranyó nélküli a kapcsolás, akkor meg ott a fond, hogy nem tud a kimenet nullára lemenni, csak 1V-ra. Vagy is 10 fok alatt nem lenne jó a mérés.
(Egyébként azért van megcserélve a két kapcsolás között a +- bemenet, mert a tranzisztor invertál avagy fázist fordít. Tehát nem lehet a kimenetet a Fet Gate-ről átkötni a kimenetre, mert fordítva kell hogy működjön az OPA.)

Az LM358 azért jó, mert a benenet lemehet a GND-re, tehát ott a 100mV simán benne van.
A kimenete le tud menni a nullára (csak a GND felé lehet terhelni), viszont nem tud felmenni a tápra. 12V táp esetén a kimenet csak 10,4V-ig tud felmenni. Így a Fet-et nem tudja meghajtani, viszont képes a 0..10V tartományba működni. Az viszont elégséges.

Az LM358 ON Semi adatlapon olvashatod, hogy "Single Supply DualOperational Amplifiers" tehát egytápfeszültséges.
A VICR "Input Common Mode Voltage Range" 30V tápfesz esetén, 0..28,3V. Tehát le tud menni bemenet a GND-ig.
Az "Output Voltage−High Limit" vagy is amíg fel tud menni 30V táp esetén, 26V
Az "Output Voltage−Low Limit" vagy is amíg le tud menni 5V táp esetén 5..20mV.
(Sajnos 12V-os adatok nincsenek, így nehezebb összehasonlítani. De azért írtam le, hogy lásd hogy függnek össze a működéssel az OPA paraméterei..)
(#) Povi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2022 /
 
Értem.
Az új kapcsolásodat csak tegnap láttam. Az OPA cseréjét az előző áramkör kapcsán még előtte megléptem, mert azt olvastam a neten, hogy ez, az eredetivel megegyező OPA. Csak a 4136 quad, ez a 4558 meg duál kivitel és nekem itt számított a kisebb méret. Ezek szerint mégsem egyformák, hiszen akkor működnie kellene.
Kissé csalódott vagyok, hogy ez a rém egyszerűnek látszó kapcsolás is így meg... nehezíti a dolgomat. Ebből látszik mennyi mindent nem tudok, mennyi apró, jelentéktelennek tűnő részletre kell odafigyelni még egy egyszerű áramkör kapcsán is.
Na akkor nekiállok harmadszor is.
(#) Povi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 25, 2022 /
 
Megépítettem ezt az LM358-cal tervezett áramkört és működik. Ugyan nem megy le 0 °C fokig (két példányt csináltam, az érzékelőket jeges vízbe mártva az egyik 0,6 a másik 0,8 voltot adott ami 6 és 8 °C fokoknak felel meg) de nálam ez nem is követelmény. Nekem elég ha 40 és 90 °C fokok között viszonylag pontosan dolgozik.

Köszönöm a segítséget és a rajzot prolinak
(#) proli007 válasza Povi hozzászólására (») Aug 25, 2022 /
 
Hello! Ez sajnos természetes az LM385-nél. Ha megnézed a szimulátoros rajz melletti grafikont, ott sem megy le 0V-ra a kimenet. Oka az, hogy a különbségképző kapcsolásnál az R8-R10-en keresztül, áram folyik az OPA kimenete felé. Viszont az OPA kimenetén a GND felé egy 80uA-es áramgenerátor van. Amikor a végfokkimeneti tranzisztora már nem tudja lehúzni a kimenetet, akkor már csak ez a belső áramgenerátor húzza a kimenetet a GND felé. Ezért a maradék feszültség. De a nulla fokos pontosságot a 100 Ohm-os ellenállás pontossága is befolyásolja. 1% eltérés, már 2 fok hibát okoz. Tehát oda egy precíziós ellenállásra lenne szükség és a két 5,1k-nak is egyformának illene lenni.

Azért írtam az elején, hogy Rail-to-Rail műveleti erősítő lenne az egyik megoldás. De ott is kb. 50mV-ot írnak arra, hogy a kimenet meg tudja közelíteni a tápfeszültségeket. Az itt kb. 0,5 foknak felelne meg.
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem