Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TTL és CMOS kompatibilitás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) bumerang hozzászólása Nov 8, 2007 /
 
Üdv mindenkinek!

Amatőrként segítséget szeretnék kérni TTL és CMOS IC-k kompatibilitásával kapcsolatban!

Adott egy áramkör, és arra kell TTL és CMOS IC igényt készíteni. A TTL IC-k: 74LS10,74LS00, és 74LS04.

A CMOS IC-k nél viszont ellentmondásokba keveredtem a nálam fellelhető jegyzetek alapján!

A 74LS10 CMOS megfelelője ugyebár a 4023, ez világos. A 74LS00 megfelelője a 4011. De a 74LS04, ami 6db invertert tartalmaz, fejtörést okoz nekem, mert van, ahol a 4009-et említik a megfelelőjének, van ahol 4049, és van ,ahol 4069. Most akkor melyik a jó?
Előre is köszi a segítséget!

(#) Ricsi89 válasza bumerang hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Helló
ahogy én néztem mind a két IC jó hozzá. Ugyanaz mind a kettő.
(#) potyo válasza bumerang hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
A 74LS10 megfelelője a 74HC10. Ugyanígy a többinél is az LS szócskát cseréld le a HC szócskára, és már megis kaptad a megfelelőt. A 40xx sorozat nem az LS sorozatnak felel meg, attól gyengébb. Ha keverni is kell a TTL-t a CMOS-al, és egy TTL kimenet kell, hogy meghajtsa a CMOS bemenetét, akkor a HCT sorozatból kell, hogy legyen a CMOS, mert annak TTL kompatibilis a bemenete.
(#) Ricsi89 válasza potyo hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Szerintem ő az egészet cmosból akarja megcsinálni helyettesítve a ttl ic-ket. Azért kérdezte ezeket.
(#) potyo válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Ezzel tökéletesen összhangban van, amit írtam.
(#) Pafi válasza bumerang hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Idézet:
„a 74LS04, ami 6db invertert tartalmaz, fejtörést okoz nekem, mert van, ahol a 4009-et említik a megfelelőjének, van ahol 4049, és van ,ahol 4069. Most akkor melyik a jó?”


Csak a 4069 lábkompatibilis.
(#) vizor hozzászólása Nov 9, 2007 / 1
 
Itt van egy kis táblázat a rövidítések jelentéséről, ebből egyértelmű melyik TTL és melyik CMOS:

Device Families:

TTL (74xx) True TTL
74L Low power
74S Schottky
74H High speed
74LS Low power - Schottky
74AS Advanced - Schottky
74ALS Advanced - Low power - Schottky
74F(AST) Fast - (Advanced - Schottky)
74C CMOS...................check Vcc levels
74HC (U) High speed - CMOS (Unbuffered output)
74HCT High speed - CMOS - TTL inputs
74AHC Advanced - High speed - CMOS
74AHCT Advanced - High speed - CMOS - TTL inputs
74FCT (-A) Fast - CMOS - TTL inputs (speed variations)
74FCT (-T, -AT) Fast - CMOS - TTL inputs (speed variations)
74AC Advanced - CMOS
74ACT Advanced - CMOS - TTL inputs
74FACT AC, ACT (Q) series
74ACQ Advanced - CMOS - Quiet outputs
74ACTQ Advanced - CMOS - TTL inputs - Quiet outputs

Bus Driver Families

74ABT Advanced - BiCMOS - Technology
74ABTE ABT - Enhanced Transceiver Logic
74ABTH Advanced - BiCMOS - Technology - bus Hold
74BCT BiCMOS - TTL inputs
74BTL Backplane - Transceiver - Logic
74GTL Gunning - Transceiver - Logic
74GTLP GTL Plus

Low Voltage Families

74ALB Advanced - Low Voltage - BiCMOS
74LV (U) Low - Voltage (Unbuffered output)
74LVC (R) (U) LV - CMOS (damping Resistor)(Unbuffered output)
74LVCH Low - Voltage - CMOS - bus Hold
74ALVC Advanced - Low - Voltage - CMOS
74LVT (R) (U) LV - TTL (damping Resistor(Unbuffered output)
74LVTZ Low - Voltage - TTL - High Impedance power-up
74ALVC (R) ALV - CMOS (bus Hold) (damping Resistor)
74ALVCH Advanced - Low - Voltage - CMOS - bus Hold
74LCX LV - CMOS (operates with 3v & 5v supplies)
74VCX LV - CMOS (operates with 1.8v & 3.6v supplies

4000 True CMOS (non-TTL levels)

ECL Device Families:

MEC I 8nS*
MEC II 2nS*
MEC III (16XX) 1nS* .......* = Rise & Fall Times
101xx 100 series 10K ECL, 3.5nS*
102xx 200 series 10K ECL, 2.5nS*
108xx 800 series 10K ECL, voltage compensated, 3.5nS*
10Hxxx 10K - High speed, voltage compensated, 1.8nS*
10Exxx 10K - ECLinPS, voltage compensated, 800pS*
100xxx 100K, temperature compensated
100Hxxx 100K - High speed, temperature compensated
100Exxx 100K - ECLinPS, temp, voltage comp., 800pS
(#) bumerang hozzászólása Nov 9, 2007 /
 
Uhh, akkor most még mindig nem tiszta...Többfajta válasz is érkezett...
Ez egy logikai áramkör, és erre kell felírni azt, hogy mi van, ha csak TTL IC-kből csinálom, és mi van , ha csak CMOS IC-kből.
gr89: azt írod, mind a kettő jó. Melyik kettő? Mert hármat írtam.
Potyo: Van egy hasonló feladatom amiben megvan a megoldás is, ott valóban így is van, hogy az LS szócskát csak lecserélték, de nem HC-re, hanem TC-re.
Végül Pafi azt írja, hogy csak a 4069.
Kinek higyjek?

(#) potyo válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
A CMOS technológiából is létezik többféle, mint ahogy a TTL-ből is. Az LS sorozatú TTL-nek a HC és HCT sorozatú CMOS a megfelelője. Tehát ha csak annyi a kikötés, hogy CMOS, akkor a legegyszerűbb az LS jelzést kicserélni HC-re, és már megis van a megoldás. Ha 4000-es sorozatú CMOS kell, akkor pedig marad az, hogy megkeresed köztük a megfelelőt az adatlapok segítségével.

Pafi arra értette, hogy a 4009, 4049 és 4069 közül csak a 4069 lábkompatibilis a 74LS04-el.
(#) Pafi válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Idézet:
„erre kell felírni azt, hogy mi van,”


Mit jelent az nálad, hogy "mi van"?

Egy logikai áramkör felépíthető szinte bármiből. Mik a peremfeltételek? Ugyanolyan nyák-ba ültetve kell működniük, vagy módosítható a "huzalozás"? Ugyanolyan sebességgel kell működniük? Mekkora tápfeszültséggel? Ugyanakkora bemenő jeleket fognak kapni, és ugyanakkora terhelhetőségű kimenetekre van szükség, vagy lehet/van eltérés?

A felsoroltak közül csak a 4069 lábkompatibilis a 74LS04-gyel, de mivel nem mondtad, hogy milyen fajta kompatibilitásra van szükséged, ezért nem adható biztos válasz. A 74HCT04 a leginkább kompatibilis, de azt meg nem soroltad föl lehetőségként.

TC-ről még nem is hallottam.
(#) bumerang hozzászólása Nov 9, 2007 /
 
ok, szóval a lényeg, hogy van egy logikai áramkör, amiben csak NAND kapuk és inverterek szerepelhetnek.
Semmi IC nincs megadva, csak az a feladat: milyen IC-ket használjunk, amiben elegendő NAND kapu van, és hány inverter kell. TTL-re ezek alapján az jött ki,hogy 74LS10,74LS00, és 74LS04. Mivel annyi NAND kapura és inverterre volt szükségem, amennyi ezekben az IC-k ben található. Na de mi van, ha CMOS áramkört kell építeni, melyik IC-k ben található ennyi NAND és inverter.
Szóval a bemeneteik száma a lényeges, és hogy hány darab kapu vagy inverter van bennük. Remélem így már érthető, bocs, életemben előszőr foglalkozok IC-kkel, halvány gőzőm nincs róluk, olyanokat írtok itt, amikről életemben nem is halottam. Ennyire nem kell belemennem, hogy huzalozás, nyák, stb, csak a megfelelő számú kapu és inverter a lényeg. Köszi egyébként az eddigi segítségeket!!!
(#) potyo válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Idézet:
„Köszi egyébként az eddigi segítségeket!!!”


Több segítséget nem tudunk adni azonkívül, ami itt le lett már írva. Az alapján már meg kell, hogy találd azt, amelyik neked kell/tetszik.
(#) proli007 válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Ja!

Akkor az volt a kérdés, hogy hogyan fogjunk meg három oroszlánt a sivatagban?

Hát ötöt megfogunk és kettőt elengenünk.

üdv! proli007
(#) Ricsi89 válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 / 4
 
"gr89: azt írod, mind a kettő jó. Melyik kettő? Mert hármat írtam. "
Bocs ezt elírtam. Arra gondoltam hogy mind a három.
(#) mgabesz válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Esetleg írd le a logikai függvényt amit meg akarsz valósítani, szerintem akkor jobban tudnánk segíteni.

Üdv.
(#) Pafi válasza bumerang hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Akkor a felsorolt három közül bármelyik IC megfelel a 74LS04 helyett, a többit meg már magadtól is kitaláltad.
(#) gtk hozzászólása Feb 28, 2008 /
 
Sziasztok !

Terveztem egy aramkort (kesz nyak) 4011, 4081 CMOS ic-kkel.Es most eszembe jutott , lehet nem volt jo a 40xx valasztas.

Az adatlap alapjan nem ertem, hogy adott tapegysegnel (pl 5v) mekkora bemeneti feszultsegnel ad L ill. H szintet? es a tapfesztol mekkora a kulonbseg a kimeneti H szintnel?

Udv.
(#) potyo válasza gtk hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Hát igen, a régi CMOS egy érdekes állatfajta

5V tápnál az 1,5V alatti feszültséget tekinti a bemenetén alacsonynak, és a 3,5V felettit tekinti magasnak. A kimenetén a feszültség terhelés nélkül gyakorlatilag a tápfeszültségnek felel meg (alsónak vagy felsőnek). Ha terhelést akasztasz rá, akkor mintha egy ellenállást sorba kapcsolnál a terheléssel, úgy lesz alacsonyabb a feszültség logikai magas szintnél, illetve valamivel nulla felett a feszültség logikai alacsony szintnél. Most egy Fairchild féle 4011 adatlapját nézem, ez 0,88mA terhelőáram mellett 0,4 illetve 4,6V-ot ad meg logikai alacsony illetve magas szinthez.
(#) gtk válasza potyo hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Koszi szepen !

Kozben megkerestem a LS/HC megfeleloit, arra az esetre ha megsem mukodne a dolog.

4011 : 74LS00
4081 : 74LS08
(ezt a ket tipust hasznaltam)
(#) gtk válasza potyo hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Meg egy kerdesem lenne:

A nem hasznalt ki/bemeneteket GND-re kell kotni?
Itt vegulis kulonallo AND es NAND kapukrol van szo (4011, 4081). Az en felfogasom szerint nem kell ..
(#) potyo válasza gtk hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Azért nem teljesen kompatibilis az LS sorozat a CMOS-al. Neked inkább 74HC00 és 74HC08 kellene.

A nem használt bemeneteket vagy gnd-re, vagy tápra kell kötni. A kimeneteket pedig szabadon kell hagyni.
(#) gtk válasza potyo hozzászólására (») Feb 29, 2008 /
 
Koszi.
(#) besi99 válasza potyo hozzászólására (») Dec 20, 2008 /
 
nem mindegy, hogy hány inputot bir el egy out
(#) BD249 hozzászólása Dec 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Meg tudná mondani valaki mi a külömbség a 74 es és a 84-es sorozat között?
(#) mindenes válasza BD249 hozzászólására (») Dec 24, 2009 /
 
Üdv.
Csak a müködési hőmérséklet tartományban különböznek:
SN54 : -55...+125 C (katonai)
SN74 : 0...+70 C (közcélu,kereskedelmi)
SN84 : -25...+85 C (ipari verzió)
(#) BD249 válasza mindenes hozzászólására (») Dec 25, 2009 /
 
Köszönöm.
(#) gabi20 hozzászólása Dec 28, 2009 /
 
Üdv mindenkinek! Adott egy 4011-es IC (4x2 NAND),
az IC-t 12V-al táplálom.Továbbá adott egy PIC mikrovezérlő.A NAND kapukból invertereket alakítottam ki úgy,hogy a NAND kapuk 2 bemenetét összekötöttem.
A mikrovezérlő egyik kimenetét rákötöttem egy 4011 ből kialakított egyik inverterre.

A problémaám az lenne,hogy amikor a PIC kimenetét billegtetem ( 0-5V között),az inverter kimenetén állandóan 12V jelenik meg,egyáltalán nem reagál a bemeneti változásokra.

Kipróbáltam a 4011-es IC-t 5V-al táplálni,úgy tökéletesen működött.

Az inverterekből egyébként egy komplementer erősítőt építettem T4016 -os ultrahangos adó számára,aminek szüksége van 12V-ra,tehát a 4011-est 12V-al kell táplálnom.

Valaki tudna segíteni?
(#) potyo válasza gabi20 hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Idézet:
„Kipróbáltam a 4011-es IC-t 5V-al táplálni,úgy tökéletesen működött.”


Akkor szerinted mégis mi lehet a probléma? Vagy szintillesztés kell közéjük, ami lehet egy egyszerű tranzisztoros inverter, vagy pedig használj 74LS07-et, ami nyitott kollektoros kimenetű. Attól függ, mit akarsz a kimeneten csinálni.
(#) vtsoftware hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Üdv mindenkinek.

Egy kapcsolásban két darab SN74HC244 IC van.
Nekem itthon 74F244 van.
Berakhatom-e helyette?
Miben különbözik a két IC?

Előre is köszönöm
(#) potyo válasza vtsoftware hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Attól függ, hogy a bemeneteire honnan kapja a jelet, és hogy a kimenete mit hajt meg. A HC az CMOS technológiával készül, az F viszont TTL technológiával. Sok helyen megfelelnek egymás helyére, de lehet olyan hely, ahová nem.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem