Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 65
(#) Moderátor hozzászólása Ápr 29, 2013
 
Ezen téma az OFF-olások elkerülése végett, kiválva a többi fórum témából foglalkozzon a Raspberry Pi fantázianevű Cortext-A8 alapú ügyes kis számítógéppel, mely forradalmi változást hozott mind a mini számítógépek terén, mind pedig a linuxhoz való általános hozzáállásban.

Raspberry Pi - Wikipedia (EN)
(#) freechat hozzászólása Ápr 29, 2013 /
 
Ahogy a HEStore FB oldalán láttam mostantól lehet kapni náluk a Raspberry Pi Model B 512MB RAM modell-t.
Mivel itt elég újnak tűnik ezért bátorkodtam új témát nyitni az AVR-hez hasonlóan.

Természetesen főleg az elektronikai része érdekel, a programozásnak utána néztem nem nagy dolog.
Első körben a tapasztalatok és a lehetőségek.
Mennyire bonyolult pl egy kapcsolót rárakni, hogy érzékelje vagy esetleg egy fényérzékelőt stb...?
(#) kapu48 válasza freechat hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Esetleg itt nézelődjél:
RPi Low-level peripherals
(#) david10 válasza freechat hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Szia, en vettem egyet Romaniaban(RoboFun.ro) es egy keves baj van vele...:NTSC video normát hasznal,de a HDMI dugaszon nagyon jol megy a kep.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2013
(#) kocsgab002 hozzászólása Máj 2, 2013 /
 
Sziasztok.
Hogyan tudok kicsalni Raspberry Pi-ből 5.1 hangot XBMC-vel?

Köszönöm.
(#) norbiv8 hozzászólása Máj 2, 2013 /
 
A Raspberry megérdemelt volna egy új topikot, kicsit más téma...
(#) _vl_ válasza norbiv8 hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Persze, meg ő is, meg ő is, meg ő is, meg ők is mind, külön-külön...
(#) icserny válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 2, 2013 /
 
Szerény véleményem szerint a Linux/Android rendszerek már annyira "hardvertávoli" programozásnak számítanak, hogy ezt a topikot csak offolni lehet velük. A Texas Instruments például nemcsak topik, hanem fórumszinten is határvonalat húz a mikrovezérlők és a mikroprocesszorok között. Más téma, más eszközök, más megközelítés, más problémák - röviden ennyi.
(#) kocsgab002 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 6, 2013 / 1
 
Általában Python nyelven szokták programozni, de jó neki az android, Java, c, asm, tehát bármi.
(#) _vl_ válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 6, 2013 / 1
 
Ha Linux fut rajta (nem mondjuk Android), akkor bármilyen PC-s programozási nyelven lehet rá fejleszteni, ízlés szerint. A megszokott megoldás az szokott lenni, hogy a perifériakezelést driver végzi (ez logikusan C-ben, extrém esetben részben assemblyben készülhet), a magasszintű programozást pedig valamilyen program csinálni. A standard perifériák driverei amúgy benne vannak az operációs rendszerben, szóval az SD kártyát pl. úgy kezeled, hogy a kártya alacsony szintű kezelését, plusz a fájlrendszer kezelését megoldják neked, csak a konkrét fájlműveletekkel kell törödnöd (open, create, read, write, stb.).
Ha Android van rajta, akkor Androidos programokat tudsz rárakni (azok Java-ban íródnak, és a perifériákat szintén az operációs rendszer kezeli), ill. ha széthekkeled az Androidot, akkor persze át is írhatsz benne bármit.
Ha nincs rajta normál operációs rendszer, akkor vagy használsz valamilyen gyártói függvénykönyvtárat, vagy esetleg valami speckó RTOS-t, vagy megírod assemblyben/C-ben az egészet.
(#) kocsgab002 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Az enyém holnap érkezik
Nem programozásra fogom használni, hanem HTPC lesz belőle. Beszámolok majd itt a fejleményekről, remélem nem lesz nagyon off.
(#) Topi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 8, 2013 / 1
 
Én általában a Perl nyelvet szoktam ajánlani. Több olyan alkalmazásom is fut már folyamatosan ahol Perl alapon oldom meg a hw illesztéseket (soros portok, spi-ok, io-k) és upstream interfészként pedig HTTP-vel lehet kezelni.

Nekem bevált, főleg hogy browser alapon könnyű a grafika, azon belül pedig JSON-el és Ajax technológiával kapcsolatot lehet tartani a valós hw-el (ill a perl szkripttel).
(#) pongiii hozzászólása Máj 12, 2013 /
 
Nem szeretnék egy komplett relé modult venni a Rapsberryhez, valaki tudna segíteni hogy hogyan tudnék vezérelni egy relét? Ha lehet konkrétan írjatok relét amit tudnék vezérelni, illetve hogy mi kéne még hozzá.
(#) david10 hozzászólása Máj 14, 2013 /
 
Szia,
Hardware:megepited ezt:Bővebben: Link "From Laptop power"-re kotod a RPi GPIO portjat
Program:Bővebben: Link (letoltod a wiringPi nevu programot(sudo apt-get install wiringPi) es csinalod azt amit az oldalon mondanak.)
Ha varsz meg egy kicsit ,akkor megepítem hetvegen, mert engem is erdekel a tema.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2013
(#) pongiii válasza david10 hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Szívesen megnézném hogy működik-e Ha megkérhetlek akkor írj majd a végeredményről.
Neten találtam egy ennél is egyszerűbb kapcsolást.
Ami kell hozzá:
-1 Kohm
- 5VDC relé
-bc337
-egy dióda (pl 1n4007)

úgy néz ki hogy a bc337 bázisára megy a gpio és a tranzisztor-t rákötjük a tekercs egyik lábára illetve a GND-re majd a Rapsberry 5Voltját a tekercs másik lábára. Majd a dióda anódját a tekercs(relé) és a tranyó közét kötjük, a másikat a +5V-re.
Elvileg ez egy működőképes kapcsolás, talán ezzel egyszerűbb megépíteni (nem kell optocsatoló), de mindenféleképp érdekel a te megoldásod is!
(#) david10 válasza pongiii hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
En azert ajanlottam az opto-t,mert ha a tranzisztorral valami tortenik akkor a GPIO port nem romlik el.
(#) pongiii válasza david10 hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Igazad van, biztonságosabb megoldás!
De ahogy néztem az optocsatoló elé kellene egy előtét ellenállás vagy nem megy szét a LED a 3,3V-tól?
Még egy kérdés: Közvetlen nem lehet a tekercset rákötni az optocsatolóra? mindenféleképp kell egy másik tranyó?
(#) _vl_ válasza pongiii hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Idézet:
„De ahogy néztem az optocsatoló elé kellene egy előtét ellenállás vagy nem megy szét a LED a 3,3V-tól?”

Kell az oda bizony.
Idézet:
„Közvetlen nem lehet a tekercset rákötni az optocsatolóra? mindenféleképp kell egy másik tranyó?”

Az optocsatolók jelentős része pár mA-t tud csak magából kipréselni, ráadásul azt is úgy, hogy a diódán annál nagyobb áramnak kell folynia. Sokkal egyszerűbb odarakni a tranzisztort, mint vadászni ehhez alkalmas optót.
(#) pongiii válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Köszönöm a válaszod!
A legnépszerűbb/olcsóbb/ismertebb optocsatoló is bőven megfelel? vagy mit kellene figyelembe venni mikor vásárlom?
Illetve a külső tranzisztor helyére egy BC337 megfelelne?
(#) _vl_ válasza pongiii hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Szerintem bármilyen optocsatoló megfelel. A külső tranzisztor helyére szinte bármi jó, csak legyen legalább 100-as bétája, és bírjon elviselni mondjuk 200mA-t. A BC337 ennek megfelel.
A dióda áramát lődd be mondjuk 5-7mA-re az ellenállással, a BC337 bázisáramát meg mondjuk 2-3mA-re a másik ellenállással.
(#) kapu48 válasza pongiii hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
Amíg nem ismerjük a relé elvárt paramétereit?

Nehéz lesz tanácsot adni!

De ha ennyire egyszerű megoldást keresel.
Talán ismerkedj meg a Szilárdtest relék fogalom körével.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_755.html?pg=0
(#) apac hozzászólása Máj 16, 2013 / 2
 
Sziasztok!

Én kb 1 éve használom a Raspberry Pi-t többféle dologra.
A tapasztalataim a következőek vele:
1, HTPC-nek tökéletes a HW-es videógyorsítás miatt (XBMC)
2, Rengeteg perifériát lehet rákötni. Pl DVD-T vevőt ami a hálózaton streamként szétnyomja a mpeg4 adatfolyamot. Így egyszerre több gépen is lehet nézni a TV-t minden extra HW nélkül.
3, USB-s kamerát vagy saját kameráját lehet rákötni egy hőmérővel és már kész is az időjárás állomás. Elmenti a kamera képét a beállított időközönként.
4, Intelligens ház vezérlésre reléken keresztül. Pl. Világítás, fűtés, locsolás
5, Torrenttezésre és egyéb 7/24 letöltésekre. (Azért nem egy erőgép ezért nem is kell számítani rá hogy egyszerre 20 torrentet tud visszatölteni.)
6, FM transzmitter alakítható ki belőle egy 20cm vezeték GPIO portra kötésével. Minden adott hozzá HW szinten.
7, CAR PC lehet belőle kialakítani.

Három féle módon lehet árammal ellátni:
- Micro USB (max 1200mA, ebből a PI leszed kb. 800mA-t)
- USB felöl (USB HUB saját tápján keresztül 2-3A)
- GPIO felöl (max 2A)

Ha bárki vesz egyet akkor a következők kellenek hozzá az induláshoz:
- Raspberry PI
- 5V 1,5A stabil mikro USB-s táp (Elmegy sok telefon töltőről is, de akkor nem sok mindent kell hozzá kapcsolni mert nem bírja.)
- Minimum 4GB SD kártya

Extraként:
- USB-s elosztó (Lehetőleg olyan ami visszafelé tud táplálni, így nem kell hozzá külön táp elég hozzá a HUB-é.)
- Hálózati kábel, ekkor nem kell neki semmilyen monitor sem, mert SSH-n keresztül el lehet érni.

Hirtelen csak ennyi jutott az eszembe. Kicsi a fogyasztása pár Wat. Szerintem megéri venni egyet nagyon sok mindenre használható.
Lehet, hogy elfogultnak hangzik, de sok hasonló vagy nagyobb tudású lap van a piacon. De ennek van a legjobb támogatottsága és szoftver ellátottsága.
(#) david10 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 16, 2013 /
 
"PC817"-es opto-t ajanlok,mert az pl. egy szamitogep tapbol is kiveheto.
(#) pongiii hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Mivel a Raspberry elvileg max 750mA-t képes "kezelni" ezért a több relét már nem bírna el 5voltos ágon. Jött az ötlet hogy építek külön egy tápot, namost a táp úgy néz ki hogy 12VDC és 3A, de mivel a raspberry 5voltról megy ezért eszembejutott egy kapcsolás(melléklet)
A tápnak ezt az adaptert használnám: 12V_3A
Nyugodtan mehet a kapcsolás kimenete a Raspberrybe?
Illetve a kapcsolásban van egy LED, az feltétlen szükséges oda? Mi szerepe van?
Természetesen egy picivel több mint 5 voltra állítanám a kapcsolást.

lm350_3a.gif
    
(#) kapu48 válasza pongiii hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Ha jól értem a megoldásod?
230VAC -> 12VDC -> 5VDC?

Akkor minek az 5V-os adapterbe a Hálózati trafó és egyenirányítás?

A világító LED jelzi, hogy áram van a készülékben!
(#) pongiii válasza kapu48 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Jólérted, de elfelejtettem oda írni hogy a graezt hidat meg a trafót lehagynám. Tehát akkor elvileg nem szükséges oda, csak tájékoztató szerepe van. De egyébként kivitelezhető ez a megoldás?

Egyébként azért nem egyből 5V-re csinálom a 230VAC-ot, mert a relé(k) 12Voltról fog(nak) menni.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2013
(#) kapu48 válasza pongiii hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
A relék erősen meg fogják rángatni a 12VDC-t!
Elengedéskór még vissza is lőnek!
A nagy szűrő kondit hagyd meg a bemeneten.

Én inkább külön ACDC5V adaptert használnák, és a GND-ket közösíteném.
(#) pongiii válasza kapu48 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Amiket kinéztem reléket olyan 100-150mA kell a tekercsnek, épp ezért választottam a 3A-s tápegységet. A reléhez meg kötnék egy diódát ellenkezőirányban, hogy azt az óriási impulzust elkerüljem, így se jó megoldás?
(#) pongiii hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Itt a kapcsolás(bal oldalt a bementek, jobb oldalt a kimenet.)
Ha valami nem jó akkor jelezzétek. LM317 helyett LM350 megy és optocsatolónak azt szeretném használni amit nemrég itt ajánlottak.

KAPCS.JPG
    
(#) GPeti1977 hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
A málna pc-vel lehet internetezni?

Gondolkozom rajta hogy veszek egy panelt, eddig csak pic, avr mikrokontrollereket használtam.
Végül is ti mire használjátok?
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2013
Következő: »»   1 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem