Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1555 / 2208
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Idézet:
„Idézet:
„Olyan sémákat keresek, amik kondenzátorban szegények, de hangban nem hátrányos helyzetűek - a megépítők tapasztalatai szerint.”

A megépítők tapasztalatai olyanok, amilyenek (az utánépített kütyü hangjának általában köze sincs a gyárihoz, legyen az csöves vagy félvezetős.)”

Így aztán a kondikban szegény kapcsolásokhoz fog kevésbé hasonlítani. Máris elfeleztem a problémát, ez is valami.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 17, 2013
Nincs a két fokozattal semmi gond, ha a célnak megfelelő fesz.erősítő-meghajtó csövet használunk.
http://www.goodsoundclub.com/PDF/Melquiades_SET.pdf
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Láttam már ezt... Pont egy jó kis autó árából meg is vannak az alkatrészek.
Aztán még egy kissebb új teherautót nem veszünk meg és annak az árából meg (talán) megvan a lánc többi tagja. Zenéket meg töltünk le a Bartókról.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 17, 2013
Pedig az orosz származású bostoni DIY-es háromszor is meggondolja, mire költ. Pl. nem épít be drága "audiora fejlesztett" banánaljzatot, ha létezik pár dolláros közönséges USA gyártmány, ami a legjobbakkal vetekszik. A tápon viszont nagyon nem érdemes spórolni, együteműnél erősen benne van a hangban. Két fillérből sajnos nem lehet csöves High Endet csinálni. A három fokozatú SRPP-s, hasonló minőségű alkatrészekkel még drágább, és nem vennék rá mérget, hogy jobb..
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Köszönöm az infókat, azért az idézetemből kimaradt a szinte szó aláhúzása, ami azért kismértékben megváltozatatta a mondat hangsúlyát/jelentését...
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Idézet:
„Nincs a két fokozattal semmi gond, ha a célnak megfelelő fesz.erősítő-meghajtó csövet használunk.
http://www.goodsoundclub.com/PDF/Melquiades_SET.pdf

Vajon mi lehet az az ügyeskedés a meghajtócső vezérlőrácsánál a stabcsövekkel???
(#) 6C4C válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 17, 2013
Rájöttem... A negatív stabi előfeszt ad a meghajtócsőnek, a pozitív meg a 12k ellenállat "bemeneti" oldalát / a bemeneti pontot pont 0V DC-re kikompenzálja Szellemesen mellőzve ezzel a bemeneti csatolókondit Jó megoldás, de sajna bonyolult
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 17, 2013
Idézet:
„Jó megoldás, de sajna bonyolult”

Roman Bessnow fórumában mindennek a miértjére van válasz, még azokra is, melyekre nem lehetne Katódellenállásos előfeszültséggel nem igazán tetszett neki a triódába kötött 6e5p. Füleserősítő végcsöveként szerintem is egyértelműen jobb az autobias-nél a fix. Egyik cső ezt a megoldást szereti, a másik amazt, érdekes...
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2013
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Pontosan ezt írtam, nem két fillér. A tízezreknek az egész számú többszöröse, de talán 300e-ből kijönne.
De van "jobb" is, ahol a 300B-nek a tápot egy másik 300B csinálja.
Maradjunk a földön.
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Tisztelt bta! Mi lenne ebben a kapcsolásban, ha az első cső előfeszültség beállító körében a + ágban valami megszakadna??? Vagy például maga a 12kOhm???
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2013
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 17, 2013
Bár egy kis teljesítményű ellenállás megszakadása meglehetősen ritka hiba (hacsak nem valami megbízhatatlan fajtát választunk, mondjuk kontakthibára hajlamos ősi Remix szénréteget), a c4 előtt feszültségkiesést okozó szakadás esetén ez a kondi a 390k ellenálláson 3.9s időállandóval elkezd kisülni, így a 6e5p anódfeszültsége folyamatosan emelkedik. Mivel a fokozatközti RC csatolás időállandója szokatlanul nagy, sacc/kb pár tized másodperc után megindul a 6sz33sz rácsárama, aminek azoban a c3 csatolókondi feltöltődése korlátot szab (csökkenti, végül megszünteti). Nem kell aggódni, nem visz magával másik alkatrészt. Az R5 áramkorlátozásának köszönhetően a hiba miatt fellépő bemeneti egyenfeszültség nem okozhat kárt az előfokban.
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Köszönöm a választ! Amúgy Te megépítetted ezt az erősítőt???
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 17, 2013
Idézet:
„De van "jobb" is, ahol a 300B-nek a tápot egy másik 300B csinálja.”

Ugyan már ... a vonali előfok, ahol a stabtáp csőkészlete sokszorosan drágább - na, az már valami. Igen, a bal oldali rész az anódfesz.stabilizátor, 300B soros áteresztővel

12shopped.jpg
    
(#) kristikoma válasza bta hozzászólására (») Aug 17, 2013
Idézet:
„Igen, a bal oldali rész az anódfesz.stabilizátor, 300B soros áteresztővel”

Elképzeltem néhány audiofil rajongót, akik ezen megoldást még sosem látták, most tépik a hajukat
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 17, 2013
Pár éve meg akartam, mert bár sok benne a szokatlan megoldás, összességében korrektnek tűnik. Aztán valahogy mégse. Talán a tápjától féltem? LC szűréshez muszáj nagy értékű puffert használni, és azokkal nekem nincs túl jó tapasztalatom. A 22:27 hsz-omban hivatkozott előfok fejlesztője is a Melq tápegységébe kötött bele Romy fórumán. Inkább DHT előfokkal foglalkoztam - azóta valahogy kevésbé tartom lényegesnek a végfokot
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 18, 2013
Tisztelt bta! Hogy/miről érdemes fűteni a DHT-ket... AC vagy DC??? Nemrég tekertem egy bifiláris fűtőtrafót a DHT végcsövű erősítőmbe, aztán mégis kellett külön szimmetrizálásról is gondoskodnom... És szerintem még mindig jelentős a kimeneten a 100Hz jelenléte És az nem a tápból ered...
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2013
(#) skylooker válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 19, 2013
Az ellenütem csak maguknak a végcsöveknek a K2-jét ejti ki, ami az elejéről jön, szépen átviszi.
(#) Tomi94 hozzászólása Aug 19, 2013
Sziasztok!
Valamikor ősszel tervezem egy EL84 SE erősítő építését. Egyelőre nem néztem át nagyon sok kapcsolást, erről az orosz kapcsolásról mi a véleményetek? ECC83-EL84 párossal is megépíthető változtatás nélkül? Lenne igazából egy szimpatikusabb kapcsolás is, de az 230V anódfeszültséggel menne, nekem meg 260V szekunder feszültségű trafóm van csak...

amp47-1.gif
    
(#) 6C4C válasza skylooker hozzászólására (») Aug 19, 2013
Arra utaltam, hogy az ECC83 40 kOhm terhelésen nyilván termel egy kevés K2-t, DE ezt ellenütemben szimmetrikusan beküldve a PP végcsöveknek... Mindegy, csak egy eszmefuttatás volt, valószínűleg nem ez a végfok lesz amit legközelebb megépítek De mindenesetre köszönöm a választ
(#) 6C4C válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 19, 2013
Szerintem ez egy részkapcsolás, mivel egy felüláteresztő szűrővel kezdődik... (Valahol meglehet az aluláteresztős mély csatorna rajza is talán...) Ezekután érdekes az 1u-150K csatolótag... Viszont a 6N3P teljesen más jellegű cső mint az ECC83 Inkább olyan kapcsolást keress, ahol a meghajtócső 6N2P, mert az orosz csövek közül az áll a legközelebb az ECC83-hoz
(#) bakos13gab válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 20, 2013
Ha nem idegenkedsz egy FET-es stabilizátortól, akkor nyugodtan mehet 230V-is, ha a trafó 260V-os ága bírja.
(#) Tomi94 válasza bakos13gab hozzászólására (») Aug 20, 2013
A trafó pontos teljesítményét nem tudom sajnos, egy menthetetlen állapotú, hiányos 1967-es VT rádióból származik, aminek a hátlapján úgy emlékszem, 50W felvett teljesítmény szerepelt. Hogy ebből mennyi jut a fűtőtekercsre és mennyi az anódfeszültséghez, azt nem tudom sajnos. Persze, ez csak egy csatornát kell, hogy ellásson, már folyamatban van egy másik hasonló rádió bontása, és akkor lehetne két db monoblokkot építeni. Egyébként ugyaninnen van működő kimenőtrafó is, ami az első próbákhoz mindenképp jó lesz (igaz, ECL86-hoz készült, de abban kb. ugyanaz a pentóda van, mint az EL84-ben, csak gyengébb, nem?).
Ez lenne a másik kapcsolás, amit kinéztem... Egyébként szimpatikusabb is valamivel, mert egyszerűbb, és SE-ben ez ugye elvileg előny hangminőség szempontjából is. Csak ez a tápfeszültség bizonytalanított el.

el84 se.JPG
    
(#) crapgame válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 20, 2013
Itt van ez.

Itt vannak el84 se-k.
Doncso albumja.
CIROKL albumja.
Lpcollector albumja.

Vagy a DJ Hans féle klasszikus.

Mind kipróbált kapcsolások, biztos siker.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
(#) Orbán József válasza crapgame hozzászólására (») Aug 20, 2013
Lpcollector erősítői az utánpótlás szemével - mindent visz!
(#) bakos13gab válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 20, 2013
Egy ág szerintem maximum 50-70mA-t vehet fel (ugye A osztály miatt ez nagyjából állandó. 260V a szekundered, ebből lesz durván számolva 350V (ráhagyással). Ebből kell elejtened 120V-ot. 120*0,07=8,4W elfűtve (FET-nek borda kell), viszont cserébe oltári jó szűrést is ad. Amúgy meg a végfoknak sokféle feszt adhatsz, nem kell ragaszkodni a 230V-hoz (a legtöbb esetben minimum 250V-ot kap, a katalógus is ezt adja meg alaphelyzetnek). Ugye az illesztése az Ohm törvény alapján megy, de a régi rádióét ki tudja.
(#) Doncso válasza crapgame hozzászólására (») Aug 20, 2013
Bocsesz, de CHZ-albuma igazából az én webalbumom
(#) crapgame válasza Doncso hozzászólására (») Aug 20, 2013
Opsz, nagyon sajnálom, valamit nagyon mellénéztem. Természetesen nem az érdemeidet szerettem volna elvitatni, csak rossz nevet adtam neki, amikor a kedvencekbe raktam.

Egyébként nagyon jó dolgokat csinálsz.
(#) Doncso válasza crapgame hozzászólására (») Aug 20, 2013
Ja, semmi gond, csak megláttam aztán meglepődtem, majd jót nevettem rajta.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
(#) belaradio hozzászólása Aug 21, 2013
Sziasztok! 5C3SZ és 5C4SZ egyenirányítóról tud valaki infót?
(#) kristikoma válasza belaradio hozzászólására (») Aug 21, 2013
Azt gondolom tudod, hogy ezek nagyfeszültségű, nagyáramú egyenirányítók. Helyettesíteni talán AZ 4-el, EZ 4-el, GZ 34-el lehet, vagy szilícium diódákkal.
Következő: »»   1555 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem