Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   505 / 839
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
A 2.7.4-es van megépítve, semmi más. A bázisok elé nem tudtam hogy kell 47 ohm.

A 2N3442 esetleg nem jó a 2N3055 helyett?

Ami nálam problémás az a Vce ami a 2N3055 esetében 60V a 2N 3442 esetében 140V.

Azt hiszem, hogy most már csak a trafó 20V AC oldalával próbálkozok tovább.... Az egyik oldal lehet csak kisebb feszt fog majd tudni, és ha azt mondjátok hogy a 2N3442 jó bele, akkor veszek abból 3-at, és azt teszem bele.
Csak jó lenne tudnom, mert ma kell leadnom a rendelést.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) szines válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 / 1
 
Tuti hogy jó.
Anno a Tungsram korban azt mondták hogy a 3442 az válogatott3055.
(#) szili83 válasza szines hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Köszönöm, akkor próbaképpen majd rendelek 3db-ot, ha valahogyan nem tudom a szekunder feszültséget csökkenteni.

1, A toroidom 36.5V-os ágát lehetne-e letekerni olyan 30V AC-re, mert az is megoldás lenne. 2,Esetleg úgy a feszültséget csökkenteni, hogy pl 10db 3A-es diódát sorba kötök? (az elvileg minusz 5-6V lenne) Bővebben: Link

Azért milyen, hogy a tranzisztor nem tudja az előírt 60V-ot.

Ezért szívok itt rendesen.
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Idézet:
„...Azért milyen, hogy a tranzisztor nem tudja az előírt 60V-ot...”

Megoldas az utolso mondatban.
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Igen-Igen....

Ez nagy szívás, de még 1A sem volt...

Szerintem ha marad anagyfesz, akkor nem kísérletezek a 2N3055-el tovább, mert ez zsákutca.
45V felett biztonsággal kell a 2N3442.

De most valami megoldást kell kitalálnom, a diódás csökkentés szerintetek járható, vagy felejtsem el? (10db sorbaköt, és minusz 6V azaz csak 46V-om lenne...)
(#) Csupasz válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 / 1
 
Szia!
A dióda felejtős, a 2N3055 nem szeret határon dolgozni.Tedd be a 3442-ket, és a 47 ohmokat, és a 0,1 ohmot. Utána próba!
(#) szili83 válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Szia!

Az emitteren a kapcsolás szerint 0.22 ohm van. Azt cseréljem le?

A bázisok elé kell a 47 ohm, mindegyik elé, vagy csak a közös kimenetre? Mekkora teljesítményűek kellenek oda?
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Ilyen toroidom van, és ott minden alatta van.
Úgyhogy a letekerés felejtős szerintem.

A diódákkal mi a probléma, miért nem jó ebben az esetben?

Illetve ha 2N3442 mellett döntök, akkor is csökkentsem a 0,22 ohmosakat 0,1 ohmra? És akkor is kell a 47 ohmos ellenállás a bázisokhoz? (ha igen mekkora teljesítményű??)
(#) Csupasz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Bocs,Zoli hogy belekontárkodom, de a 3 tranya a biztos.Hirtelen teljesítménynövekedésnél 3 részre oszlik az áram, kisebb a hőmegfutás veszélye.Úgyis ki van alakítva a helye....
(#) szili83 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Akkor már maradok a 3 tranzisztornál, az az 1100Ft-ért nem kockáztatom be a hőmegfutást ahogy Csupasz is írta.

Prolival is beszéltünk erről, s szerinte a bázis ellenállásos megoldás rosszabb, inkább az emitter ellenállást kell növelni az egyenletesebb eloszlás miatt. A bázis ellenállás szerinte akkor jó, ha nincs lehetőség az emitter ellenállások kivitelezéséhez.
(#) papus51 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Szia!
Ezt a tápot én csatornánként 5 db 2SC2922 tranzisztorral építettem meg (Uce=180V 200W). Ebay-en vettem. Most néztem, 10db 40 dollár + ingyen szállítás. Ezek nálam bírják a 10A-es rövidzárt 60V puffer feszültség mellett.
(#) kokimy válasza szili83 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Erre én is kíváncsi lennék, én sem örülnék, ha meghibásodna valamelyik 2N3055, és a maximális feszültség kikerülne a tápegység kapcsaira, onnan meg a meghajtott eszközre.


Erre tényleg létezik valami megoldás? Mert ezek után el kell gondolkodnom, hogy nekiálljak-e megépíteni a kapcsolást.

Amit itt olvasok, a 2N3055 minősége ennyire rossz? Nálad tönkrement több is, és a magas feszültség miatt, ami az adatlap alatti alatt volt.

lehet nekem sem 2N3055-öt kellene majd használnom?

Amit szereztem transzformátort 32V AC, ami számolásom szerint olyan 45V DC lesz.... Az sem sokkal alacsonyabb....

De a legaggasztóbb, ha elmegy a 2N3055 akkor elszáll ami rá van kötve... ez nagyon aggaszt.
(#) pucuka válasza kokimy hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Nem a minősége rossz, hanem bizonyos feladatokra alkalmatlan. Tanulmányozd az adatlapját, és abból meg tudod állapítani a korlátait. Az Uce max csak azt jelenti, hogy ezt a feszültséget képes tartósan elviselni, de bázis emitter rövidzár esetében. Ez azért nem üzemi állapot. Az üzem közbeni maximális feszültségre grafikont szokás megadni, ami a terhelő áram (és a réteg, vagy tok hőmérséklet) függvényében mutatja az Uce feszültséget. Ezt igen erősen ajánlott figyelembe venni.
Ha aggaszt a tápegység bizonytalansága, akkor építs bele védelmet. Ezzel csak az a gond, hogy egy labortáp változó kimeneti feszültségénél hogyan választod meg, hogy milyen szintre állítod be a védelem indulását.
Olyan tápoknál amiknek állandó a kimeneti feszültségük, ez nem jelent nagyobb gondot, lehet passzív, és aktív védelmet is beépíteni. Ezek akkor indulnak be, amikor a táp kimeneti feszültsége a névlegesnél egy meghatározott értékkel nagyobb.
A passzív védelemnek szupresszor diódát, az aktív védelemnek gyors működésű elektronikus áramkört, pl. tirisztort lehet alkalmazni.
De a legjobb védelem és a labortápoknál alkalmazható is, az igen jelentős túlméretezés, mind feszültségben, mint áramterhelhetőségben. A védelemnek része pl. a megfelelő áramkorlátozás használata, ami akár a visszahajló karakterisztikájú lehet. Ez annyival jobb a labortápok esetében, hogy kézi visszaállítást igényel, ami arra késztet, hogy végig gondold, hogy a védelem miért is aktivizálódott.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) kokimy válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2013 / 1
 
Ezekre gondolsz? Tettem fel képeket...

A szili83 problémája akkor abban rejlett, hogy az esetében a 2N3055 50V-nál csak a Bonding Wire Limit - rövid zár esetében olyan 1,4A adatlap szerint, de ha rosszabb minőségű akkor jóval kevesebb, mivel a tranzisztoroknak is van szórása.

Ha a 2N3443-t használta volna, akkor ott gondolom a Current limit lesz a rövid zár, s abban az esetben 50V-nál 2.5A. És ekkor ha szórása van a tranzisztornak, akkor sem akkora, hogy 2.5A-től kérosodjon. Azaz az Ő 0.8A-ét biztosan túlélte volna...
Jól elemzem a grafikonokat? Ha nem akkor mit érdemes nézni?

Uce grafikont sehol nem találok.

És ilyen változtatható feszültségű tápegységhez van valami jó védelmi kapcsolás? Sajnos nem igazán értek hozzá, a szakmám közel sem villamos. Csak érdekel, és tervezem egy villamosmérnöki szakot elvégezni, hogy képben legyek a dolgokkal.
(#) qvasz2 válasza kokimy hozzászólására (») Szept 6, 2013 / 1
 
Pluszban ott van még a hőmérséklet kérdése is. A legtöbb adatot, ideértve a határértékeket is, 25 fokon értik, viszont amint áram kezd el folyni rajta, már többé nem 25 fokos az a tranzisztor. Pillanatok alatt 50-60 fokos lesz, már mA-es terhelésre is. És meg lehet nézni, hogy 60-80 fok körül, már a felét sem tudja annak, amiket megadtak (25 fokra).
Ezért kell jelentősen túlbiztosítani minden egyes paramétert méretezéskor, ezzel lehet csak garantálni az üzembiztos működést.
(#) pucuka válasza kokimy hozzászólására (») Szept 6, 2013 / 1
 
Igen ilyenekre. Igaz, hogy Uce -t nem látsz, mert ezesetben éppen Vce -nek nevezi. Erre is fel kell készülnöd, hogy a terminológia néha változhat, szokás, és nyelv függő, de azért rá lehet jönni. Sajnos ez egy ilyen szakma, sokat kell számolni, értelmezni kell az adatokat. Mivel 2N3055 -öt (de nem csak ezt) több gyártó is gyártja, az adatok némileg eltérhetnek. Vagy előkaparod a nálad levő példány gyártójának adatlapját, vagy megnézel több gyártó adatlapját, és a legrosszabbat veszed alapul.
Ha visszaolvasol, vannak itt tápok, amiket többen is sikerrel utánépítettek, azokból válogathatsz. Ha kisebb feszültséggel, és/vagy árammal szeretnéd, olyan nagyon utána sem kell számolnod, csak a trafód lehet némileg kisebb.
(#) kokimy válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Nézegettem, de olyan hőmérsékletes grafikont sehol nem találtam.

Esetleg valaki nem tudja melyik gyártó tette azt közzé?

Lehet jobban járnék, ha a 2N3055-öt hanyagolnám, s a 2N3442-t építeném be, nem? Abban ez esetben még nekem is lenne bőven tartalékom, és lehet feljebb a kollegának is működne vele, nem?
(#) szili83 hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Akkor már én is látom mi a probléma.... Akkor elvileg nekem a 3 fele osztott, maximum 1A-t el kell viselnie a 2N3442-nek, csak kérdés meddig engedhetem el hőmérsékletben.

Egy hőmérséklet grafikon tényleg jó lenne mindkettőre, hogy lássam meddig engedhetem el...
(#) Ghoost hozzászólása Szept 6, 2013 /
 
Help Me sracok!
Most en szorulnek segitsegre egy v2.7.4 elesztese soran.
Az LM 324 labai:
1: 9,72V
2: 3,03V
3: 3,01V
4: 15,03V
5: 11,96V
6: 13,81V
7: -2,11V
8: 13,85V
9: 0V
10: 0->0,63V /ez a max ertek van a P3 kozepso laban/ P1 allitasara valtozik
11: -2,63
12: 0->7,97V /ez a max ertek van a P4 kozepso laban/ P2 allitasara valtozik
13: 8,31V
14: -1,45V
Upuff: 20,5VDC
Uki: 18.5V es nem allithato
Sajnos barhova allitom a P2-t a kimenet erteke nem valtozik.
Az ateresztok jok.
Otletek? Varom tisztelettel.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) qvasz2 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Az Upuff az a bemenő nyers feszültséged?? Mert az IC tápja egy 24V-os zéner, az ki se tud nyitni, így nincs szűrt, stabil tápja, nem is fog működni soha!
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) Ghoost válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
kiveve ha a Z3 egy 15V zener
(#) qvasz2 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Az más . . .
(#) Ghoost válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Gondoltam ne csak a felso hatarokat feszegessuk, tegyuk ezt az alsoval is
Elvileg meg 12V-rol is menni kell, mert a REF-et elotudja stabilan allitani.
Ami zavar, hogy nincs -5V-om csak -2,09
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) qvasz2 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
És Z2-t is kisebbre cserélted? Mert a -5V sincs meg??
(#) Ghoost válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Miert csereltem volna kisebbre ?
Viszont a 3k3-at (R18) sem csokentettem ami Z2 aramat allitja be, lehet ott a hiba?
(#) qvasz2 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Idézet:
„Mert a -5V sincs meg”

Lehet. Mérd meg mennyi DC-lesz a dióda után (D4), és akkor számolható, hogy mekkora ellenállás kell R18-nak
(#) Ghoost válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Idézet:
„..a dióda után (D4)...”

-15,11VDC

15,1-5,1=10V
10V/12,5mA=0,8k az 820R??
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) qvasz2 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
2 k ohm alatt tegyél akkor valamit (egy 5-6 mA minimum kell a zénernek)
szerk: sőt az IC-nek is kell 1-2 mA, így akár 1k is jó lehet.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
(#) proli007 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
Hello! A hiba a végfokozatban van. Mert az IC 14-es lába zárja a T1 tranyót, a végfok még is nyitva van. üdv!
(#) Ghoost válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 6, 2013 /
 
A valasztas egy 680R-e esett.
Igy a 11labon maris -4,51V merheto.
Kikotottem a 2N-ek bazisat es emitteret, s igy is merheto fesz volt a kimeneten.
letezik hogy T2-n keresztul mertem azt?

szerk:
Szerintem az elado melle nyult
BD244 helyett BD243at adott!
En meg mint jofiu beepitettem
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2013
Következő: »»   505 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem