Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1565 / 2208
(#) kristikoma válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Gyártás közben is előfordulnak hajszálrepedések, ami eleinte nem zavar, mert működik rendesen. Illetve a cső belsejében is van levegő, csak az megkötött valamivel. Túlterhelés hatására ez a levegő felszabadul, így vége a vákuumnak. Gáz kevés eséllyel fog szivárogni, mert kevés cső gáztöltésű, és azok sem robbannak.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
A "6V-os trafók képei 1-2. Ezek orion TV-ben fellelhető hangkimenő transzformátorok. A célnak megfelelnek. A 12V-os trafó (ami 12,6V) az pedig az imént emlegetett "képkimenő trafó" ,amely a PCL85-re illesztett az eredeti helyén és hangkimenőnek elég rossz. Valami 1:12.. vagy 1:15-ös illesztés. Próbáltam.. rosszul szól. A másik orosz hiperszil trafó szintén egy képkimenő trafó vastagabb szekunder 11,6V, míg a vékonyka huzal 34,5V Nem próbáltam kimenőnek, de azt mondták hogy nem jó. A "6V" os trafók kellenek neked.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Szuper, akkor már van hangkimenő trafóm. Már csak bemenő leválasztó kell, cső és csőfoglalat. A többi beszerzése nagyon egyszerű.

Fűtésnek AC vagy DC kell? Ha az utóbbi, akkor könnyen kivitelezhető, egy festabbal.

És a hálózati és a fűtő trafó az lehet közös, vagy külön-külön kell 1-1?
Illetve egy pontosabb teljesítmény is jó lenne, hogy mekkorát nézegessek.

Illetve leválasztónak milyen jó, vagy mindegy? (normál EI, hiperszil, toroid)
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Semmiféle túlkomplikálás.. ami lejön a trafó szekunderéről úgy mehet is a csőre. Szerintem nem kell egyen.. pláne nem stabilizált. Sosem volt belőle brummogás.. elvileg meg mindegy, de én tuti nem komplikálnám. Személy szerint a fűtésvezeték összesodrásán kívül semmilyen "praktikát" nem alkalmaztam még.

A trafó.. lehet egyben ha tekerteted. (Esetleg célszerű ECL-hez 6,3V-os tekercset is csináltatni. Ez csak egy ötlet a csőutánpótláshoz. ) Itt a fórumon is csinál azaz teker Fleta fórumtárs trafókat. Nagyon szép munkái vannak. Amúgy Toroid, EI.. mindegy..

Nekem ennyi volt a legelső PCL86SE.. és mondhatom hogy ez a paneltöredék is nagyon szépen szól(t)!
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013

P1100068.JPG
    
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Azért lenne érdekes, mert ha pont nem lesz 13.3V fűtő feszültségem, akkor azt egy LM317-el könyen elő tudom állítani. Mert nem jó sem a kisebb, sem a nagyobb fűtő feszültség tudtommal. (nagyobb akkor gyorsabba kiég, kisebbel meg nem működik előírás szerűen)
(#) kristikoma válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Mármint hálózati trafó kell neked. Ajánlom továbbra is a VT trafóit, mert a Budapest, Pécs stb. bolgár rádiók trafói elég kellemetlen meglepetéseket okozhatnak. Fűtésnek a még egyszerűbb AC, nem kell DC. PCL-nek elég, ha sorbakötöd a két darab 6.3V-os leágazást, a 220>230 átalakítás miatt meglesz a kb. 14 V, ami kell. Az anódtáplálás lehet közös a fűtéssel, csak külön tekercs legyen. Kb. 100VA-es trafó kell, ha sztereót akarsz. Lehet külön-külön is táplálni a két csatornát, ekkor 2db, egyenként 50VA-es trafó kell. Típusa mindegy, rádió roncsokban EI és M magosak találhatók.
(#) szili83 válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 6, 2013
VT trafói alatt mit értesz?

Az a gond, hogy én nem férek hozzá ilyen régi cuccokhoz, és így nekem esélytelen. De ha valaki esetleg tud segíteni, az szuper lenne.
(#) kristikoma válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
60-as évekből Videoton rádiók hálózati trafókra. Nézz szét ismerősöknél rádió után, vagy ahonnan szerezted a kimenőket. Esetleg vakera, bolhapiac stb.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Ezeknél a P-s televíziókban használatos csöveknél, nem a feszültség nagysága számít hanem a 300mA. Ez PCL86 esetén.. 13-15V közt bárhol beállhat. Míg például PCC88 esetén ez csak 7V.. PL500 esetén például 27V esetén áll be a 300mA-es fűtőáram.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013
(#) szili83 válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 6, 2013
Hát az kb 15 éve szereztem, suliban egy osztálytárs haverjától, de már nem is foglalkoznak TV szereléssel....

Olyan régi rádiók meg már sztem értékesek, nem tudom, hogy kidobná-e valaki.
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Ilyen áramgenerátoros trafót hogyan lehet felismerni? Általában a feszt adják meg tudtommal.
(#) küzmös Gergely válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 6, 2013
Idézet:
„elég, ha sorbakötöd a két darab 6.3V-os leágazást, a 220>230 átalakítás miatt meglesz a kb. 14 V, ami kell.”


Pont ezt akartam írni..
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Hát 6.3V/220V-osat is nehéz szerezni, ahogy nézem nem nagyon találok.

Számomra az egyszerű megoldás az lenne, ha DC-vel meg lehetne oldani. Ha DC-vel működnek, az jó. Leválasztó trafót is találtam párat.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Muzeális rádiót a trafójáért szétbontani,szétbombázni = vétek. De a vakerán.. illetve itt ott.. akadnak roncs példányok akár 1-2 ezerért,amely viszont alkatrészbánya. Nézz szét kicsit.. hátha.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Ha vannak trafóid akkor csak válogatni kell és secc/perc alatt össze is dobhatod deszkán a dolgokat. Fénykép? Szekundernek jó lehet 180V-tól bármi.. Akár egy sima 230/230-as leválasztás is.. Vagy szembeforgatsz két trafót a szekunderénél. (Pl: 230V/12V - 12V/230V)
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Néztem, de a 6.3V-os, vagy 13V körüli sec trafók nem nagyon vannak, illetve régi rádiót sem nagyon találtam. Igazából nem is tudom pontosan, hogy hogyan néznek ki, mert valamiről az eladó sem tudja, hogy mik.

Ti valahogy jobban nyomjátok, ismeritek a régi cuccokat.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Kicsit utána kell nézegetni..
(#) szili83 hozzászólása Okt 6, 2013
6n2p, 6p1p-vel épített erősítőkről mi a vélemény? Nem jobb mint a PCL86-al épített?

Csak érdekeség képpen kérdem.
(#) kristikoma válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Ó, a jó orosz technika! Előbb építsd meg a PCL 86-os erősítőt, utána már bármiről lehet szó. Itt sokan így kezdtük.
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Pont most hallgatom a szobámban.. Azonos kimenővel hangosabban szól mint a PCL86SE az tuti... "ECC85-EL84 SE" néven fut itt egy jól bevált kapcsolás ,amelyet szintén djhans tervezett. No ezt a kapcsolást építettem meg 6n2p-6p1p-vel. (6n2p: 6,3V 345mA, 6p1P: 6,3V: 450mA)
(#) küzmös Gergely válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 6, 2013
Igen.. általában ez a kis PCL86 az első mindenkinél (nálam is).. Persze kivéve akinél nem..
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2013
(#) szili83 válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 6, 2013
Egyet akarok építeni, ami jó, normális, nem egy egész hadseregnek valót.

Amúgy sem sürgős, egyenlőre infó és alkatrész gyűjtés van. Nem is tudom mikor lesz rá időm.
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 6, 2013
Merre találom, hirtelen nem találtam rá. Köszi!
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 6, 2013
Tessen parancsolni. Az EL84-es helyére átkötéssel jó a 6P1P.
Idézet:
„A vezérlőrácsot kell átkötni a 7-esre, meg az anódot az 1-esre. 9-esen maradhat a segédrács. A fűtés jó a 4-5-ösön, a katód meg a 3-ason.”
A 150 ohmos katódellenállást pedig ez esetben 270 ohmra kell növelni.
(#) 6C4C hozzászólása Okt 6, 2013
Sziasztok! Most találtam ezt a gyűjteményt: http://www.radiolamp.ru/library/books.php?id=40-unch
(#) Zenner válasza kristikoma hozzászólására (») Okt 7, 2013
Mi a baj a Budapest, Pécs és bolgár rádió trafóival?
(#) kristikoma válasza Zenner hozzászólására (») Okt 7, 2013
Ami eddig hozzám került, mindegyiknek szigetelési problémái voltak. Elvittem a suliba ellenőrizni szigetelést mérni. Néhány 100kOhm volt az ellenállás 1000V-on, a >2MOhm helyett. A Budapest hálózatija még hagyján, de a Pécs rádióé... Meglepett kissé, mikor a 6,3V egyik kivezetéséhez hozzáértem.
(#) szili83 hozzászólása Okt 7, 2013
Találtam megint még pár trafót, mik lehetnek azok?

Korábbi hozzászólásom trafói

A fekete jobb felső sarokban olyan, mint a korábbi hozászolásomban a 6V_2 képen, vagyis elvileg teljesen egyforme, ugye?

Próbának azt hiszem megteszi majd a 6n2p-6n1p erősítőbe....

Ezek az orion trafók mekkora impedanciára csatolnak?
(#) küzmös Gergely válasza szili83 hozzászólására (») Okt 7, 2013
Az a fekete is orion televízióba való hangkimenőtrafó.. PCL86-hoz való, 5k-ra illeszt. Az EL84 7k-ra illeszt, de "jó" hozzá.. Akkor 6N2P-6P1P a kiszemelt?
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2013
(#) szili83 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 7, 2013
Igen a 6N2P-6P1P a befutó.

Akkor a fekete ugyanaz mint a régebben belinkelt hozászolásomban az a 2db 6V-al jelölt?

Imi65 aki nagy ismerője ezeknek nem ajánlja ezeket a trafókat, mert szerinte nem biztos a végeredmény. De kipróbálom őket, de nagyon valószínű csináltatok új hangkimenőket.
Következő: »»   1565 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem