Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Dinamika kompresszor és limiter
Lapozás: OK   5 / 12
(#) fifadani válasza reloop hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Öhöm. tegyek potit a két kapcsolás közé? Vagy hogy?
(#) reloop válasza fifadani hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Vetnék egy pillantást a LED-es kapcsolásra. Térjünk vissza a kiindulási ponthoz.
(#) cooper85 hozzászólása Máj 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Kicsit belekavarodtam elméleti szinten a dolgokba és ebben kérnék kis segítséget.
Először is adott ez és ez a fajta limiter. Melyik a jobb működés szempontjából?
Én arra jutottam, hogy az utóbbi a végfok teljesítményére van belőve, így ha mondjuk kisebb teljesítményű hangszórót akasztunk rá és emiatt kisebb teljesítményről járatjuk, akkor nem fog működésbe lépni, nem védi a hangszórókat.

Előbbinél viszont, ha rendesen be van állítva a végfok gain potija, akkor elvileg egy kis túlvezérlést fog megengedni a limiter, ahova be van állítva a vágása. Persze, ha valaki feltekeri a gain-t, akkor mindegy...
Jól értelmezem?

A másik, hogy ezeknek hova van beállítva az a feszültség, ahol vágjon? Gondolom nem 0,775V-ra. Melyik alkatrészről függ?
(#) Inhouse válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
A második végfok teljesítmény kimenetet figyel, az hajtja meg. Amikor elér egy szintet, akkor nyit a tranzisztor és kapcsolja a LED-ket, amik a fényen keresztül vezérlik a fotóellenállásokat és lehúzzák a bemeneteket.
Meg van adva egy táblázat a teljesítményhez, hogy mekkora soros ellenállás kell hozzá.
Gyakorlatilag egy max teljesítmény esetén közbelépő áramkör, pl. egy bolondbiztos erősítőhöz buliba...

Üdv
Inhouse
(#) cooper85 válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
Ezt így értem, a másik is így avatkozik közbe.
De akkor ez csak akkor jó, ha a végfok és a hangszóró teljesítmény kb azonos.
(#) Inhouse válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
Idézet:
„Ezt így értem, a másik is így avatkozik közbe.”


A vége hasonló, de itt aktív elektronika van, saját tápfesz igénnyel és műveleti erősítők formálják a jelet. Itt nem játszik a nagyjelű bemenet, ez vonal szintű jelet igényel. Nagy valószínűséggel jobb a minősége, jel/zaj viszonya, torzítása...és használhatod ott is, ahol nincs teljesítmény kimenet.

Idézet:
„De akkor ez csak akkor jó, ha a végfok és a hangszóró teljesítmény kb azonos.”


Nem. Arról itt nincs szó. Nagyobb végfok szólhat halkabban, és korlátozhat kisebb teljesítményen ez a limiter. Tehát ha kisebb a hangfalad, mint a végfok, akkor is lehet jó.

Üdv
Inhouse
(#) reloop válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 7, 2012 /
 
Szia! Mindkét limiter széles határok között állítható a bennük lévő potival. A Silonex-hez a leírás itt található.
Elliott rajzát preferálom, a C2 igényednek megfelelő kiválasztásával a beavatkozás felfutása és lecsengése kézben tartható.
(#) cooper85 válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Inhouse, reloop: köszi a segítséget! Kezd összeállni a kép. Bár nincs rá szükségem, csak érdekel.

Még annyi, hogy akkor itt az R3-at az erősítő teljesítményének megfelelően megválasztjuk, utána a VR1-el tudjuk szabályozni? Ha igen, akkor gondolom úgy, hogy fülre megkeressük hol kezd vágni, majd kicsit feltekerjük?
(#) reloop válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Igen.
Egy kis segítség manuális limitáláshoz
(#) cooper85 válasza reloop hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Szép kis leírás!
Köszönöm!
(#) Inhouse válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Az R3 korlátozza a LED-eken átfolyó max áramot, ezért kell a teljesítmény maximumához illeszteni. A tápot is a végfok kimenete adja. Aztán persze a potival lehet állítani az egészet. A füled becsaphat, érdemesebb szkóppal megnézni azt a vágást.

Üdv
Inhouse
(#) cooper85 válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Hát igen, ha lenne...
De ha a kisebb teljesítményű hangszóróra méretezzük a beállítást, abban a szkóp úgyse tudna segíteni. Vagy itt úgy érted, hogy az adott hangerőn véletlenül se vágjon bele a limiter?
(#) Inhouse válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 9, 2012 /
 
Arra, hogy lásd a vágást, lehet, hogy hamarabb vág - és ezt látod - mint hallod. Ha jó a füled és hagysz rá egy kicsit, el tudod találni.

Üdv
Inhouse
(#) cooper85 válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Most már csak egy kérdésem van.
Azt ugye jól gondolom, hogy ezekben egy bizonyos késés van. Aztán miután leszabályzott, akkor már a kimeneten a jel megfelelő lesz, így egy kicsit visszaerősít rajta. Így nem lesz hullámos a jelszint?

Ezen az ábrán ugye a sima limiter működése elvileg a 2. ábra. De ezt valahogy nem tudom elképzelni. Mivel a fotoellenállás a bemenő impedanciát szabályozza, így csak a jelszint lesz kisebb, nem négyszögesedik a jel, vagy mégis? Meg néztem a silonex oldalán az nsl32 felfutási és lefutási görbéjét, számomra olyan mintha belevinne egy attack-ot és release-t.

Javítsatok ki, ha baromságokat beszélek!
(#) reloop válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Szia! A negyedik ábra a mérvadó. Attól, hogy nem vágja a szinusz csúcsát a "gain manipuláció" még jelentősen torzítja a jelet. Ezért kell a mindenkori igényekhez testre szabni. Egy jó limiter rendelkezik külön attack és release szabályozással, digitális verziónál erről megfelelő algoritmusok gondoskodnak. Neked marad a jelszinttel arányosan töltődő- kisülő kondenzátor kapacitásának a megválasztása: Bővebben: Link
(#) cooper85 válasza reloop hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Azt hiszem kezd összeállni a kép. Az angolom nem valami jó, így elliot írására annyira nem tudtam támaszkodni.

Köszönöm a segítséged Neked és Inhouse-nak is!
(#) Ballesz hozzászólása Szept 18, 2013 /
 
Sziasztok!

Vettem nem régen egy ilyen hangfalszettet: http://www.mall.hu/polchangszoro/sal-pa-25-active?gclid=CI3VjqnB1bk...MSoAGg

És van hozzá egy ilyen "mixerem" : http://metroman.hu/product/vezetek-nelkuli-mikrofon-karaoke-erosito...-MIXER

És nekem mindössze annyi problémám van, hogy igencsak túlerősít ha a mixer a laptop és a
hangfal közé be van iktatva. Azért lenne erre szükségem mert hangerőszabályzásra könnyebb egy potit tologatni mint állandó jelleggel felállni és halkabbra/hangosabbra venni. Szeretném tudni létezik-e olyan kapcsolás, amely leszabályozza a maximális bemenő jelet. Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket.
(#) reloop válasza Ballesz hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Szia! Létezi ilyen áramkör: itt a témája. Készen is árulják: Bővebben: Link
A keverőnek nem kéne drasztikusan felerősíteni a jelet, ez a része elég érthetelen számomra
(#) balazska1987 hozzászólása Okt 30, 2013 /
 
Sziasztok, még régebben olvasgattam itt a fórumon a limiter kapcsolásokról, de időm még nem volt vele foglalkozni, tegnap este megrajzoltam egy kapcsolást, ha időtök van nézzétek már át, hogy rendben van-e minden? Aztán ha jó akkor a hétvégén el is készítem, kíváncsi vagyok rá, hogy milyen is lehet!
(#) teddysnow válasza balazska1987 hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szia!

Én is tervezek építeni egy limitert. A kapcsolásban az R11 mit csinál azon kívül, hogy változtatja, hogy melyik led világítson? Mert én úgy látom, hogy az másra nincs befolyással.
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szia! A rajz bal alsó sarkában van a magyarázó szöveg. R11-el állíthatod be, hogy jelezze a határolást.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Igen, láttam én is. De szerintem az úgy abban a formában nem igaz. Mert jelezHET akkor is amikor nem határol és határolHAT amikor nem jelez.
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Amíg az "A" műveleti erősítő kimenetén a jel amplitúdója kisebb mint D1, D2 nyitófeszültsége mitől jelezne?
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Való igaz. Én csak annyit szerettem volna hozzá tenni, hogy a kijelzés és a szabályzás között nincs egyenes arányú összefüggés.
(#) epyn hozzászólása Ápr 24, 2014 /
 
Sziasztok.
Adott ez az áramkör:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=83815

Az optó helyett nekem LDR+LED van és a FET BS170.
Minden jól működik,teszteltem hanggal,gyönyörű torzítás mentesen dolgozik,csupán a release/attack RC tagokon kellett változtatnom, **mert nagyon lassú volt.
A release értéken gyorsítottam,de csak annyira hogy még ne "huppogjon" hallhatóan.**

Az itt a problémám,hogy a threshold poti a kisérletben 10kohm volt,most stereo 50kohm van és nem akar működni a dolog.

Továbbá,ha ki is cserélem,vissza 10k-ra,akkor sem működik.

A poti közvetlen kap 3V-ot TL431-ről,nincs osztó tag rajta.

Alig haloványan pislákol a fehér LED,de az opto -vörös- LED-je már nem villanik.

A kisérleti és a beépített nyák egy és ugyan az,tehát ez a hiba kizárva.

Több FET csere sem hozott eredményt.

Ha a FET előtt-re csatlakoztatom a LED-eket közvetlen az op amp-ra a dióda után,akkor működnek,csupán igy elveszik a release(vissza állás,elengedés)funkció,vagyis "huppog" a hang.

Vajon mi lehet a baj ,még?

Minden segítőkész ötlet szivesen látott.

Egyébként,ha valaki meg szeretné építeni,hallottam a hangját,rendkívül jó,csak most valamiért nekem nem akar -újra- életre kelni.

**szerk.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2014

LIMITER.JPG
    
(#) reloop válasza epyn hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Szia! Ellenőrizd D4 helyes beültetését, úgy tűnik fordítva van, esetleg hibás.
(#) epyn válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
A dióda jól van bekötve és nincs baja.

Átnézem holnap még,mert 2 napja még működött.Magam is meglepődtem,hogy igen,főleg hogy milyen szépen.
De fogalmam sincs,most miért nem.
Ha kell elszaladok diódákért,újabb,esetleg más tipusú FET-ekért,mert rengeteg van,amivel ki lehet váltani.Csak épp BS170-t mondtam az eladónak elsőként.


Egyébként,egy 2 utas crossover-be van beépítve,utólag.A sok "vak" DJ palánta 4 ingyen sör után már nem "lát" sokba kerülnek a végfok tranzsztorok,pláne a hangszóró tekercselés.
Ez a megoldás viszont nem segit:

limittttt.jpg
    
(#) reloop válasza epyn hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Járd körül jobban! Ha a FET elé kötve beindul a LED akkor honnan máshonnan kaphatna áramot?
(#) epyn válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Az opamp-tól.
Visszakötve a FET-re már nem kapcsol.
(#) reloop válasza epyn hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Mérj egyenfeszültséget túlvezérléskor D4 katódján!
Szerk.: a BS170 úgy nézem jó bele.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2014
Következő: »»   5 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem