Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1664 / 2208
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 25, 2014
Az adatlapon ott a megoldás. A 6P30B legnagyobb súlya (bec na.....) 6,5 g, míg a kétanódosok 12 g súlyuak (és amúgy 14 mm átmérőjűek). Ha tehát a tied 14 mm átmérőjű, akkor kétanódos, ha vékonyabb akkor sima, akként kell bekötni (a fényképed alapján én inkább simának nézem, a teflon korongot sem látom az alján).
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 25, 2014
Nem hiányos a típus jelölés, a képeden az 6P30-B, az R, ER és R2 változatoknál nem látszik getter (cirkóniumosak vagy mi a szösz). Olyan EL 95 körüliek ezek....nekem is tervben van az R-es változatból PP, méretben hozzá illeszkedő 6Zs9 G elejével...
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2014
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 25, 2014
Ez mind ok, de akkor ezek alapján mi lenne szerinted a helyes bekötés?
Egyenlőre az előfokozatokat élesztem, mire odaérek csak kiderítjük
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 25, 2014
5-ös láb hiányzik, ahhoz lehet viszonyítani. Legegyszerűbb, ha ohm mérővel kiméred a fűtését, az minden bizonnyal a 6 és 2-es lesz, és a többi láb is a rajz szerint (az anódok is jól megfigyelhetők szemmel a rajzhoz igazításhoz).
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 25, 2014
No márpedig az pucukának lett igaza, és köszi a tippet!
A hiányzó láb az 1-es, és attól számolva kötöttem be a P (orosz R) változat szerint - már csak azért is , mert a hiányzó mellet volt a mérhető fűtés egyik vége(F: 2-6).
A két anódot összekötöttem, a csövön belül a G3 katóddal összekötve - és megszólalt a szerkezet!
Magyarán szólva ezen a típusjelölés nem teljesen korrekt, de nyilván úgy gondolták (?) hogy aki ezzel foglalkozik rendszeresen az alulról megkuksizza és máris tisztában van a részletekkel
Most fel kell túrnom valami izmosabb 12V-os trafókat, mert amik vannak azok elég gyér anódfeszt biztosítanak.
Köszi hogy szurkoltok!
Egyébként ezt a kapcsolást alkalmazom , kisebb-nagyobb módosításokkal .
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2014
(#) kristikoma válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
Szergejéknél semmi se lehetetlen, ezt már láthattad is.
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
Érdekes dolog, nem találkoztam még rossz jelöléssel orosz csöveknél. Amúgy, ha az 5-ös láb hiányzik akkor is mellé esik a fűtés egyik kivezetése (a 6-os), és megszólatatható az R-es bekötéssel is, bár akkor a segédrácsra kerül a vezérlés (a 4-es 8-as összekötésével akkor a fékezőrács kötődik az anódra a sima b-nél). Na mindegy, az én 6P30B-R-jeim mindenesetre alapvetően másképp néznek ki mint ami a képeden van...úgyhogy a tiéd nem lehet R-es, hacsak nem feltételezzük, hogy az enyémek jelölése rossz, ami azért nagyon vicces lenne.
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 26, 2014
Én már nem tudom kinek/minek higgyek... Abban is van logika amit mondasz, és tényleg úgy is megszólalhat, este 11-kor már nem mélyedtem bele a részletekbe, ma meg melóban vagyok.
Viszont itt van megint két katalógusból való ábra, hogy még jobban elbizonytalanodjak ))
Holnap azzal kezdem, hogy az általad javasolt (5-ös a jelölt) verziót is kipróbálom.
Még jó hogy nem forrasztottam őket, csak DIL8-as preciziós foglalatba dugiszálom az épp aktuális ötlet alapján
(#) pucuka válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
Piros, (vagy akármilyen színű) pötty a lábak között, a cső oldalán?
(#) Szpisti válasza pucuka hozzászólására (») Szept 26, 2014
Kerestem de nem láttam ilyesmit sem
(#) pucuka válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
A csatolt képedet nézve, a levágott lábbal szemben van egy benyomás, ha jól látom. Az lesz az 1 láb.
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
Nem kell elbizonytalanodni, ezeken az ábrákon semmi új nincs az eddigiekhez képest. A bal oldali bekötés a 11 mm átmérőjű csőé (ennél egy anód kivezetés van és ki van vezetve a fékező rács, az 5-ös láb letört, az 1-es láb jelölt, (ahogy pacuka is felemlítette) a rajzon hibás a felirat a búrán, ez a méretű búra a 6P30B-hez tartozik), a jobb oldali a 14 mm átmérőjűé, itt két anód kivezetés van, annak megfelelő bekötéssel, itt az 1-es láb letört és amúgy ez is jelölt egy "üvegpöttyel" (R, ER, R2 típusok).
Mekkora tápfeszt szánsz az erőlködőnek, és milyen Raa-val kalkulálsz?
(#) daneg86 hozzászólása Szept 26, 2014
Sziasztok. Kaptam két ilyen trafót ma. Elvileg valahol valami hangfrekis leválasztó volt. Áttétele 1:1.
2 tekercs van rajta. Induktivitásuk 911mH. Sorba kötve őket 3,5H. Tekerni lehet rá pár menetet még. Valami próba kimenőnek lehetne használni ( szekundert tekerni rá ) ? Mit kéne még rajta kimérnem ?
PCL86 ( 5-8k ), GU29/GI30 (3-3,5k ), EL34, PL509, 6n13sz ( 800-1500ohm ).
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 26, 2014
Lassan összeáll ám a kép nekem is... az a "vübod obrezán" valami olyant jelent hogy tájékoztató jelölés, ami valóban az enyémen az 5-ös és nem az egyes lesz. Mint említettem holnap egy ilyen bekötéssel indítok délelőtt.
Mivel 120V körül van a javasolt anódfesz, és 250 körül a maximált, olyan 150-re fogom először belőni. Végignyálaztam pár angol német és orosz fórumot a témakörben . Raa-nak javasoltak és kipróbáltak ehhez a PP-hez 4,2K-től felfelé még 12K-s megoldást is. Úgyhogy első körben 115+115/9V hálótrafóval kísérletezek, aztán ha látom értelmét akkor tekerek majd valami konkrétabbat is.
Igazából nem hifinek készül (ez a verzió) hanem gitárhoz, tehát lehet inkább előbb "alulillesztem" kicsit. Nagyobb teljesítmény, nagyobb torzítás megengedett ezeknél.
Van ahol istenítik a 6p30b hangját hifire is, van ahol meg azt írják, egész más karaktere van mint a klasszikus csöveseknek.
Hát majd meglátjuk (halljuk?).
Nagy gyakorlatom nincs a csövesek munkapont beállításában, a segítségedet szívesen elfogadom, főleg ha hasonlóban gondolkodsz.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2014
(#) kristikoma válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 26, 2014
Tekerj rá pár menetet(mondjuk 100-at, 1mm-es CuZ huzalból) majd végfokos hanggenerátort kötsz az általad készített tekercsre. Mindkét tekercsen mérned kell feszültséget. 50Hz-en megfelel a multiméter is, de efelett már csővoltmérő, mV mérő, vagy oszcilloszkóp nélkülözhetetlen. Valamint mérd meg a primer huzal átmérőjét, mert akármekkora áram nem mehet át rajta. Ha nem légréses, akkor SE-nél felejtős. Az átlemezelésről lebeszélnélek így előre is, "zenélni" fog a trafód, kimondottan bosszantó lehet.
(#) gkari válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 26, 2014
Még valami nem stimmel: ha 2 db. 911mH-s tekercset sorbakötsz, akkor az eredő indukció csak 2x-es lehet, 3,5H kizárt.
(#) killbill válasza gkari hozzászólására (») Szept 26, 2014
dupla menetszam, negyszeres induktivitas. L = n*n*Al.
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 26, 2014
Sajnos nincs az ember könnyű helyzetben, figyelemmel kell lenni a maximális katódáramra is, ami egy kellemetlen vízszintes vonal lesz 60 mA-nél, ennek fele körül kell majd lenni a nyugalmi áramnak olyan anódfesszel, hogy az 5.5 W disszipáción belül maradjunk, de ne legyen túl kicsi sem, olyan induktív munkaellenállással, hogy ne legyen magas a maradék feszültség sem és ne lépjük túl a megengedett, lezárt csőre vonatkozó pillanatnyi anódfeszt sem (350 V ill. triódás kötésnél 250 V, kellemetlen függőleges vonal).
(#) daneg86 válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 27, 2014
Nem hifi célokra akarom, csupán teszt trafónak, amíg a normális kimenő elkészül.
Jövőhéten megpróbálom az általad leírtak alapján kimérni
Suli laborjában van minden amire csak szükségem lehet.
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 27, 2014
Úgy tűnik az új bekötéssel lesz a frankó, amit Te mondtál -miszerint a hiányzó láb az ötös, és innen számolva kell a sima 6P30B szerinti katalógusrajz alapján számolni.
Közelebbről megnézve az 5. láb irányából az üvegbura alján belül van is egy kis nyíl (amit bemélyedésnek láttál a fotón), és az mutat az 1-es lábra. Tehát köszönöm a kiigazítást, orosz nem téved csak a lúzer júzer
Kész csoda hogy a másik bekötéssel is megszólalt, jó hogy nem azon a vonalon próbálkoztam tovább.

Most a megfelelő terhelhetőségű trafókkal kínlódok, ez a szembefordítósdi elég kényes dolog.
Van vagy 5 különböző 12V ~ körüli 30-50W-os trafóm, de még a legnagyobb is rendesen melegszik.
Ugye a 4 cső fűtése 2x12V 400mA az már 10W körül van, és ha 12V-al hajtok egy másik trafót, annak a szekunderén a teljesítményétől (vagyis az originál primer gerjesztéstől) függően terhelhető a kivett anódfesz. Ahogyan felfűt a két végcső (megindul az anódáram), rendesen zuhan a 170V egyen lefelé egészen 100-ig, ami kicsit kevésnek bizonyul a teljes kihasználáshoz.
Lehet hogy kap egy külső anód+fűtés tápot egy trafóról, és a készülékre csak a kimenő kerül.
A kis csövekhez és az 45x65mm nyákhoz látványban még az is nagy lesz
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2014
(#) havranarpi hozzászólása Szept 27, 2014
Sziasztok!
Belefogtam egy ECl86 -os SE erősítő gyártása.
Kimenőről szeretnék kérdezni.Van egy nagy doboznyi kimenő ,de nem tudom ,hogy melyik jó ecl86-hoz.Hogyan tudom megállapítani?
(#) mofesa válasza havranarpi hozzászólására (») Szept 27, 2014
Szia. Bár a kimenőtranszformátor topikba való, de feszültség alá helyezve a kimenőt, a primer és szekunder oldalon lévő feszültségből és a terhelő ellenállásból az áttétel segítségével ki lehet számolni.
(#) kokimy válasza mofesa hozzászólására (») Szept 27, 2014
Hogyan?
(#) mofesa válasza kokimy hozzászólására (») Szept 27, 2014
Így .
(#) Doncso hozzászólása Szept 27, 2014
Sziasztok. 18,5cm2 EI vas szerintetek G807SE vagy inkább PL519se?
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2014
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 27, 2014
Most hogy utánaszámoltam a 6P30B PP kapcsoláshoz "amblock" hirtelenjében bekötött kimenő impedanciájának, már érthetővé vált miért is zabálja el az anódfeszt a kis hamis. A 2x24V-os 35W-os hálózati trafót megmérve 8 Ohm terhelésen olyan 6-800 Ohm Raa-t számoltam
Gyorsan el is süllyesztettem a fiókba, és előszedtem helyette a tekercselőmet. Mivel kisebb szekunder feszű osztott primerű másik hálózati nem került elő a ládafiából, kénytelen leszek tekerni.

Most csak hogy nagyon ne lőjek mellé, kikérném a véleményeteket.
A végpentóda 150-170V-ot szeret (max 250V), és 35mA a javasolt max anódáram.
A kapcsolásba 1K katódellenállás került, azon 35V esik max kihajtásnál. A maradék a csövön
ilyen áram mellett kb. 5W disszipálódik, ami még épp belefér(5,5W max).
Egy 170v anódfesz mellett a 35mA nagyjából 5K Raa kimenőt sejtet, de inkább mennék ezzel feljebb a teljesítmény rovására és a minőség javára.

Ehhez egy SM55-öt találtam (azaz kettőt, ki tudja...) , amire feltekernék 1,8-as rézből 4000 menetet (1000+2000/2+1000) , közé meg 105+45 szekundert kétszer 2,5-ösből (4/8 Ohmnak). Hogy elfér-e azt még nem néztem.

Ha jár erre gyakorlottabb szaki, kérem lektorálja az elképzeléseimet, de ha nagy hülyeségeket írtam azért csak kíméletesen... Úgy 35 éve tanultam ugyan a témakört, de azóta nem volt dolgom tervezéssel.
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 27, 2014
Ahogy itt tologatom a vonalzómat a disszipációs görbe alatt, PP-ben nekem inkább 10 k-tól akár 20 K-ig jön ki az Ra-a (az egy csőre szánt munkaellenállás négyszerese kell pp-ben a-a -ig).
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Szept 27, 2014
Köszi hogy tologatod, én épp nem találom a vonalzómat ... De az olvasottak közt hifire én is találkoztam ilyen nagyságrendű ajánlással. Akkor lehet inkább megyek felfelé - csak ráférjen a csévetestre!
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Szept 27, 2014
Azokat a huzalokat hogyan kell érelmezni, primernek 0,18-as, szekundernek 2*0,25-ös vagy mi a szösz az átmérő? Szigetelésekbe különösebben nem kell belebonyolódni ekkora tápnál...
(#) sturbi válasza Doncso hozzászólására (») Szept 27, 2014
Az elég nagy bármelyikhez.
Következő: »»   1664 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem