Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   2 / 25
(#) gyerek67 válasza Prendick hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Ha ez vígasztal, a csajok még most is buknak az őszülő halántékra! (Bár nekem is egyre kevessebb őszül...)
Nosztalgiázni meg jó! Akkor meg hadd szóljon!
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Bizony, ilyen volt! Szerintem, ha megtúrom a garázst, még találhatok lyukkártyát.
(#) gyerek67 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Na, délután megyek anyósomékhoz, felmegyek a padlásra, aztán lefotózom, hogy mi hogyan "fejeltük szögletre" ezeket a szalagkábel problémákat annak idején.
(#) szikorapéter válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 / 1
 
Ezekhez a gépekhez nincs valamilyen hardware eszköz amivel újab számítógép billentyűzetét tudnám ráilleszteni?
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Csak nem a TMS-1122-ről beszélsz????
Olyant én is építettem, máig megvan, csak nem tudom hol.
(#) gyerek67 válasza BarnaPili hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Jaja! Ilyen füzetem nekem is volt, "örökélet-POKE-okkal", meg minden, ami szóba jött.
(#) gyerek67 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Ááááá!
Teljesen más. A régi jószágokba bele volt építve a billentyűzet-mátrix kezelő elektronika.
A mostaniak pedig elintézik ezt már a klaviatúrán belül, csak egy soros adat megy ki belőle.
(#) szikorapéter válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Akkor mindenképpen a beépítettet kell megjavítanom. Remélem sikerülni fog,mert van hozzá legalább 10 kazetta és szeretném használni már a gépet.
(#) nedudgi válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Nem, a legkomolyabb integrált ármkör, amihez hozzáfértem akkortájt, az MH7490 volt...
Bizony nosztalgiával gondolok arra az időre is, amikor a 8 bites VPPC gépen a Wordstar hamarabb elindult a floppyról, mint a mostani 2000x órajelű i3 processzoros gépen a Word, SATA3 merevlemezről. Igaz, az kétprocesszoros eszköz volt, (az egyik csak a kijelző frissítésével foglalkozott).
Még most is megvannak a kártyák amivel egy közönséges VDT52xxx alfanumerikus terminálból lehetett egy személyi számítógépet kialakítani. Az eredeti alapgépet baltával szétverték a nyolcvanas évek vége felé a tápegység legnehezebb alkatrésze miatt...
Akkoriban az intelligens terminálokkal foglalkoztam. Milyen nagy szó volt, hogy a központi gép 64K memóriájából a konstans szövegek, és a bevitt adatok ellenőrzésének egy része kikerülhetett a megjelenítőbe. 8080 mikroprocesszorokkal komplett automatizált raktár kezelést csináltunk.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Nem semmi!
Képet estleg tudsz küldeni?
(#) nedudgi válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Tavasszal a padláson összeszedem, és lefényképezem őket.
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Még Pakson is előfordult szövegszerkesztő gép (a neve most nem ugrik be).
Monochrom zöld, Hercules képernyője volt, a kimenete pedig egy Robotron elektronikus írógép volt. Ha jól emlékszem, magyar fejlesztés volt. De ez már a korszerű, fejlettt technika volt.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
(#) gyerek67 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Akkoriban Gelkáztam!
Köbméterre raktuk össze a Citizen 120D nyomtatókat, amiket Bécsben olyan darabokra szedtek (és csinosan becsomagolták az alkatrészeket), hogy ne haladja meg az 50 dollárt.
A VHS videókat meg a teherautó platójárol árulták, a Maria Hilfer Strasse-n, MIT OST TON.
Persze mindet hozták be hozzánk áthangolásra.
Mentek a nagyimegőrzők Nickelsdorf, Parndorf, Curndorf, stb. Kaja, pia magyar filmek, míg a család meg Gorenjét és Commodort vásárolt a Shopping Citi-ben.
A nagyi pedig pillanatok alatt egy printer elektronika boldog tulajdonosa lehetett, - papíron...
(#) nedudgi válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Rosytext?
(#) nagym6 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Dehogynem. Előkeresem, hátha megvan, akkor lefotózom. A szalagkábelt összeérinted ahogy eredetileg volt, és mindkét oldalról hosszában szigszalaggal összeragasztva. Ahol vezetők vannak, oda jön a vékonyka 2cm hosszú drót ráfektetve, áthidalásképpen. Nekem ez tökéletes volt, néhányat csináltam így.
De várd meg a képet, hátha megtalálom. Remélem nem az egér találta meg előbb.
(#) szikorapéter válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Rendben remélem én is tudom majd élvezni ezt a régi kis gépet.
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Azt hiszem, az! 2 db 5,25"-os floppy meghajtó volt benne, ha jól emlékszem.
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
Üdv ismét. Itt volna a probléma,ráadásképpen a másik fele meg sincsen a szalagnak. Javítható ez még valamilyen módon?
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Egy kis kedvcsináló mindenkinek. Bekapcsoltam billentyűzet-mátrix nélkül a QL masinát. Még működik bár morzsás a jel mert nincs hozzávaló koaxom jelenleg.
(#) nagym6 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Ide nem jó, amit írtam. Nekem az egyenes szalagkábel résznél egyenes vezetősávoknál voltak törések, ezeket lehetett az általam írt módon javítani. De itt nem egyenes a törés után.
Én azt csinálnám, hogy áramvezető festékkel ragasztanák a vezetősávokba eléggé vékony pld. zománcszigetelésű drótot. Ragasztásnál blankolva. Olyan vékonyat, ami mozgatásakor nagyon könnyen hajlik, nem a ragasztást feszegeti. Ez a drót lehet a szalagkábel helyett, csak a foglalathoz nem tudom jó-e egy szalagkábel darab a meglévőből vágva, vagy ez fémezett vég. Vagy talán a lemezes ic. foglalat lábsora belepasszol a szalagkábel foglalatba, akkor ezeknek a foglalatlábaknak a tetejéhez forrasztható a szalagkábelre ragasztott drót.
Másik gondolat, hogy a drótvéget először palmatext ragasztóval rögzítjük, ha megkötött, utána már a rögzített drótot a palmatext után a blankolt résznél áramvezetővel ragasztjuk.
Így kevésbé éri mechanikai feszegetés az áramvezető ragasztást, mert a palmatext előtte fogja.
Nem tudom melyik vezető festék lenne jó, több féle létezik.
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
Pár fotó a gyűjteményből:
Sógorom Spectrumja, az első képen a saját gyártmányú joystick interfésszel.
A másodikon a doboza is látszik.
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
A mindent kibíró, de legalább javítható joystickek.
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
A nyomtató:
Seikosha, "egytűs mátrix".
Egy vékony függőleges kis kalapács rohangált benne, ami a megfelelő pillanatban rácsapott a papír mögött forgó bordástengelyre. Igen, az a menetes orsó mozgatta a fejet. A bele való papírtekercs szélessége kb. mint a WC papír. A nyomtató előtt a festékszalagja látható.
A hangja egy ISZONYAT volt, nem lehetett megmaradni mellette. A sebessége sem volt nyolc lap/perc, de grafikusan is nyomtatott!

Seikosha2.jpg
    
(#) nagym6 válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Kempston joystick interface. Én is csináltam, sőt még a joystickot is. Az is nagyon drága dolog volt.
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
Amikor a bajok kezdődnek: egy törott billentyűzetfólia egy töredéknyi doksi (csak ennyit találtam hirtelen) társaságában.
Ez a fólia akkoriban 4-5000 forintba került, ha jól emlékszem. És ez az összeg a 80-as évek elején nagyon sok pénz volt!
Ha belegondolok, hogy ebből 4 v. 5 darabot leamortizáltam...
A fólia vélhetően a belső hőmérséklet és az állandó mechanikai deformáció miatt fáradt el.
Megoldást kellett találnom!
(#) gyerek67 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Bizony, így volt!
(#) gyerek67 hozzászólása Nov 22, 2014 /
 
A következő fotóknál kérlek vegyétek figyelembe, hogy még középsulis voltam, amikor elkövettem.
Brutális, de működőtt! Íme az én golyó/tűz/sör és atomcsapás álló Spectrumom az átalakítás után:
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Valaki véletlenül nem ismeri azt a fajta sinclair QL gépet aminek nem fóliás volt a billentyűzet mátrixa hanem nyáklapos? Érdekelne a kapcsolási rajza.
(#) nedudgi válasza gyerek67 hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Honnan szereztél hozzá Videoton tasztatúrát?
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
(#) gyerek67 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 22, 2014 /
 
Hát a Videotonból! Kivágták a szemétre!
A panelból csak azokat az alkatrészeket szedtem ki, amik akadályozták a munkámat, vagy kellett másba (Pl. 74LS IC-k).
A bilentyűk Hall-elemesek voltak, ezekkel akkoriban nem tudtam mit kezdeni, ezért átalakítottam őket mechanikusra. A kontaktusokat telefonközpontból származó érintkezők adták, egyenként ragasztgattam a panelra őket. Utána következett a mátrix huzalozása....
Gyorsabban tudtam rajta programozni, mint mások az eredetin!
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
Következő: »»   2 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem