Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   25 / 45
(#) Ge Lee válasza veszkandó hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Az előttem szólót kiegészíteném annyival, hogy a hangerőpotit nem a fokozat elé hanem utána illik tenni, hogy annak a saját zaja ne egy az egyben menjen a végfok bemenetére, hanem a hasznos jellel együtt osztva (eredmény síri csend a hangszóróban bemenő jel nélkül).
A másik, hogy az illesztő fokozatnak hatalmas erősítése van, számomra érthetetlen okból. Az R1 helyére ezért 33k-47k-nál kisebbet nem tennék.
Az R7 szerepe sem világos, főleg annak fényében hogy nem tudni mi van utána. Ott inkább egy csatolókondinak kellene lenni.
(#) steelbird válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Hello!
Ha a hangerő poti átkerül az előerősítő fokozat után, akkor könnyen túlvezérlődhet az előerősítő, mert nagyon nagy az erősítése (tényleg kérdés, hogy mi célból kell a ~100-szoros...), másik gond pedig az lesz, hogy a hangszínszabályzó akkor nem kisimpedanciásan lesz meghajtva, ami megint problémát okoz. Akkor a hangszín és a poti közé (legalább egy egytranzisztoros emitterkövető) impedanciaillesztő fokozat kellene még.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2015
(#) proli007 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Hello! Egy soros ellenállás azért nem teljesen haszontalan egy OPA kimenetén. Ha árnyékolt kábelt hajt meg a fokozat, akkor annak kapacitása (kb. 300pF/m) visszahathat az erősítőre. Ezt nem minden OPA tolerálja és gerjedéssel válaszolhat.
(#) Ge Lee válasza steelbird hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Pár száz mV-nál több ott nem igen van, de 1-2V-tól sem vezérlődik túl egy OPA, nyilván nem kell 100 körüli erősítés.
Miért is nem jól van meghajtva a hangszínszabályozó fokozat az előtte lévő OPA-ról? Nem oda kell a poti, hanem a komplett hangszínszabályozó után. Nagyon régóta a leírtak szerint csinálom, és azért így mert minden szempontból így lett a legjobb.
(#) steelbird válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Úgy ok, azt hittem, a hangszín és az előfok közé írtad a potit.
Viszont vigyázni kell a jellel, mert ha emelve van teljesen a hangszín, akkor nagyon hamar túl lehet vezérelni az előfok + hangszín kört.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2015
(#) Ge Lee válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Soros ellenállásnak ott van a hangerőszabályozó poti, (ami ebben az elején van), meg a végfok bemenő impedanciája. Azt sem árt szem előtt tartani, hogy az az ellenállás a következő fokozattal (amiről nem biztos hogy tudjuk hogy mi) aluláteresztőt fog képezni, ha van párhuzamos kondi a végfok bemenetén (sok esetben van).
Egy dobozban egyébként sem szokott lenni több méter kisjelű kábel, és nem is szoktam sosem gerjedéssel találkozni, pedig sosem rakok oda pluszban ellenállást.
(#) veszkandó válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Ge Lee! Köszönöm a válaszokat. Annyit hozzátennék, hogy ennek a topiknak egy korábbi eszmefuttatás hatására az R1 1K ellenállás helyére egy-egy 22K ellenállás került. Most kipróbálom az általad ajánlott hangerőszabályzó áthelyezését.
(#) veszkandó válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2015 /
 
Átkötöttem a hangszínszabályzó és a balansz potikat a kimenetre. Megszünt a zavar. Tökéletesen szól. Köszönöm.
(#) Ge Lee válasza veszkandó hozzászólására (») Máj 18, 2015 /
 
Gondolom hangerőpotit akartál írni. Nincs mit.
(#) kissattila88 hozzászólása Júl 7, 2015 /
 
Van egy Tl082 icvel hi -fi előfok és hang színem. Olyan gond van vele hogy a szabályzó potik nulla állásban vannak pattogó hangot ad ha közép potiját felcsavarom akkor szól a zene. Mi lehet a gond?
(#) Dióda válasza kissattila88 hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Jó lenne a kapcsolást és a megvalósított áramkört mert így lehet bőven találgatózni.
(#) kissattila88 válasza Dióda hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Építő kit ként vettem. Pill meg keresem a kapcsolási rajzot és fel teszem.
(#) kissattila88 válasza Dióda hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Nem látszik rajta hogy meg éget volna valami is.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2015

hangszin.jpg
    
(#) Dióda válasza kissattila88 hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Kellene egy kép a megépített áramkörről plussz infó hogy mekkora tápról jár esetleg a táp minőségéről illetve milyenségéről.
(#) kissattila88 válasza Dióda hozzászólására (») Júl 8, 2015 /
 
A táp egy végfokhoz való táp a trafó AC 2X11 voltot tud. Eddig működött vagy 2-3 nem használtam. estére csinálok képet róla.
(#) szamóca hozzászólása Szept 8, 2015 /
 
Segítséget kérnék! Egy Pio erősítőben sikeresen eltört a magas hangszínt szabályozó poti, ami sajnos C karakterisztikás. Ennek a kiváltását szeretném megoldani, mivel beszerezhetetlen alkatrész idehaza (külhonban sincs egyébként ez a spéci kivitel).

Hangszín.png
    
(#) Dióda válasza szamóca hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
A régi tipusjelölés szerint az sima log potméter .
Amugy a rajz szerint egy sima lepke szabályzó abba meg log potik kellenek.
(#) reloop válasza szamóca hozzászólására (») Szept 8, 2015 /
 
Szia! Áthidaló megoldás: 47k lin poti és a kimenetről jövő 10k helyén 68k. Ettől ugyan kisebb lesz az elérhető magas-vágás, de nem szoktak reklamálni.
(#) metabo123 hozzászólása Okt 30, 2015 /
 
Sziasztok!
A fórum hozzászólások és tapasztalatok alapján készítettem egy rajzot, amelynek alapjaként a mellékletem első rajza szolgált. Gyakorlatilag „összefésültem” azokat a gondolatokat, amiket az utolsó néhány oldalon kitárgyaltunk.
Amire használni szeretném: bemenetére igény szerint PC-t, telefont, MP3-lejátszót, asztali lejátszót, stb. szeretnék kötni, a kimenetére jelenlegi terveim szerint egy TDA9274 IC-vel készült végfok kerülne.
Kérésem az lenne, hogy ez így késznek mondható, vagy esetleg még van-e javaslat, hogy min lehetne igazítani?
Köszönettel!
(#) proli007 válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Hello! Nem látom a negatív tápfeszt.. A 4-es lábra egyébként is az kell, nem a plusz.
(#) Ge Lee válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Ha visszalapozol tettem fel valamikor egy rajzot. Az sok példányban elkészült már, és működnek évek óta kifogástalanul.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Szia! Jót tesz a jelzaj-viszonynak a hangszínszabályzó után elhelyezett hangerőállítási lehetőség, viszont magában hordozza annak kockázatát, hogy magas jelszintű forrásnál a kiemelés be fog torzítani. Ha bemenetválasztót használsz, készíts megfelelő leosztásokat! Amennyiben hol ezt, hol azt dugsz a bemenetbe érdemes egy potit tenni a kapcsolás elé is, mint a keverők Gain potija.
(#) metabo123 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Hello! Igen, figyelmetlen voltam, köszönöm a kiigazítást.
Javítottam a rajzon.
Üdv.

MOD_1.JPG
    
(#) metabo123 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Szia! Vissza lapoztam. Erre gondoltál? Más közzétett rajzot (egy hangváltón kívül) nem találtam Tőled ebben a topikban. Esetleg segítenél egy likkel, ha nem ez az?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2015
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Okt 30, 2015 /
 
Megszívlelendő!
Bemenetválasztót nem terveztem elé "...hol ezt, hol azt..." fogok dugni bele.
Tehát a bemenetre még egy 47-100K poti illene? Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2015
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 30, 2015 / 1
 
Mellékelem hogyan készíteném az első fokozatot. A manapság használatos jelforrásokhoz jobban illik egy alacsonyabb bemeneti ellenállás ami jobban elnyomja a sokszor elég gyatra kábelek által felvett zavarokat.
Az állítható erősítés minimalizálhatja a zajt és a torzítást. Hangkártyát és CD-játszót például nem is kell erősíteni egy szokványos TDA7294 kapcsolás előtt.
Ugyan nem szempont, de így helyreáll a bemenet és a kimenet fázisazonossága.
Szerk.: Az erősítés a rajz szerint 0dB és +15dB között szabályozható.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2015

Gain.gif
    
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Szia! Hallgatok rád, megépítem a javasolt módosításoddal. Az első fokozat visszakerült invertálóba. Köszi!

Mod_2.JPG
    
(#) Dióda válasza reloop hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Apropó . Belekvartyoghatok egy picit ebbe a dologba?

A végfok előtt elhelyezett hangerő potméterrel egyre többet gyűlik meg a bajom. Sajnos a silány anyagspórolt potik miatt van hogy a vadi új poti recseg ropog mint a jófene. Ami meg minőségibb az meg árilag eléggé fájdalmas főleg ha a későbbiekbeni esetleges cserét is belekalkuláljuk.
Viszont multkor láttam egy ehhez hasonló elrendezésben egy keverőnek (talán gemini) a kimenetét rajzon . Ott a potméter hangerőszabályzást is végez de a potméter így van valahogy bekötve ahogy a rajzodon .
Megpróbállom előkotorászni a rajzot valahonnan ha sikerül bár nemsok bizodalmam van hozzá hogy meglessz de megpróbállom.
Viszont az a megoldás nem jobb lenne mint szenvedni a recsegőző potikkal?
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Rajzoltam még rá néhány apróságot

Csatoló.png
    
(#) fkx válasza reloop hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Javasolnék én is egy kis módosítást: célszerű a két fokozat közé is csatolókondit tenni. AzIC-knek van némi minimális ofszethibája, ami elvileg semmilyen problémát nem okoz, azonban emiatt a potikon folyhat némi egyenáram ( ami megint csak elvileg semmilyen problémát nem okoz). A gyakorlatban viszont a poti tekerésekor serceghet miatta a hang. Csatokókondinak célszerűbb polarizálatlan kondit használni. A legjobb a fóliakondi, csak abból a több µF-nyi nagy és drága. Jó alternatíva még a túlméretezett SMD kerámiakondi - de ez külön odafigyelést kíván, mert ha a kialakuló törésponti frekvencia a sáv közelébe kerül akkor torzítást vihet be (ugyanis feszültségfüggő a kapacitása). Ezért mind feszültségre, mind kapacitásra erősen túl kell méretezni, és sokkal jobb lesz mintha elkó lenne beépítve.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
Következő: »»   25 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem