Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   570 / 727
(#) gery20 hozzászólása Jan 16, 2016 / 2
 
Sziasztok régen már többen is kérdezték hogy készítik a membránt végre találtam egy hasznos videót.
Bővebben: Link
(#) Benji94 hozzászólása Jan 16, 2016 /
 
Sziasztok!
Tesla ARN 565 mélyközép-hangszóróhoz milyen arányú, mekkora reflexdobozt javasoltok, mekkora, milyen csővel? Esetleg konkrét reflexcső termékajánlás?
Hely ennyi van: maximum 60 cm magas, és legfeljebb 26 cm mély és 30 cm széles lehet belülről, de nyilván nem kell kitölteni a teljes teret, hanem ezen belül kellene kihozni a legjobb hangzást. Első gondolatra 20 liter körüli dobozra gondoltam 14 mm rétegelt lemezből, két merevítőkeretet beleépítve, de nem vagyok nagy szakértő.
40 Hz-es hangokat még érdemben szeretném ha sugározni volna képes ( úgy tudom ennek a hangszórónak elég alacsony fs-e van nem túl alacsony Qts-el úgyhogy ezek alapján simán teljesíthetőnek tűnik a 38-40 Hz alsó határ ), illetve 50-100 Hz között különösen szeretném hogy ne gyengélkedjen az átvitel, ott a lehető legtöbbet ki kellene hozni belőle, illetve 120-160 Hz között meg ne legyen benne az a búgós kiemelés, amit némely dobozoknál hallottam.
Hangszóró, reflexcső elhelyezés.
Olvastam már olyat, hogy határozottan azt javasolták, a hangszórókat és a reflexnyílást ne az előlap középvonalába építsük, ennek ellenére, 10 gyári dobozból 9-ben legalább középen vannak. Na most akkor hol az igazság? A reflexcsövet leginkább elöl, vagy esetleg hátul kívánom elhelyezni. Faltól max 10 cm távolságra tudom tenni, de akkor a belső mélység 20-22 cm lehet maximum.
Hangváltó.
Semmi ellenérv nem szól az ellen, hogy sorbakössek egy 1 mH ferritmagos és egy 330 uH légmagos tekercset?
Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2016
(#) Benji94 válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 16, 2016 /
 
Két kamrás bass-reflex konstrukció is felmerült bennem, de ennyi hely lehet ahhoz meg kevés lenne. Érdemes volna gondolkodni két kamrás reflex kialakításon?
(#) dB_Thunder válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 16, 2016 /
 
Azt bandpass -nak hívják!
Tudod a hangszóród paramétereit?? és itt most nem az átmérőjére meg a mágnes súlyára gondolok!
(#) P_Laszlo válasza azrob hozzászólására (») Jan 16, 2016 /
 
Ne válaszd, nem tudod jól behangolni. Illetve erre már válaszoltam, a belső térfogatból kivonva a hangszóró és a reflexcső térfogatát kapod meg az effektív, hasznos térfogatot (körülbelül).

A kérdéseid nagyon messzire vezetnek, és nem tudom elmagyarázni gyorsan. Itt a fórumon nem is akarom. A T-line az más. Transmission line, tápvonal, nem erre vonatkozik. Az összehajtott reflexcső valószínűleg kisebb jóságú, és zajosabb is, illetve több frekvencián rezonál még.

A hangváltóval kapcsolatban annyit, hogy autóban csak aktív szűrés van, ezt a programban nem tudod jól modellezni, többnyire az erősítőn állítod be (jobb lehetőség híján hallás alapján).
(#) P_Laszlo válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 16, 2016 /
 
Csak zárt dobozban működik jól a hangszóró, b-reflexben nem szól szépen. Ha dögös hangzást szeretnél kiemelt rezonáló mélyekkel, akkor lehet reflex.

Zártnak jó a 15, esetleg maximum 20 liter. Reflexnek, nehéz mit mondani, ha több, maximum 25-30, akkor nem lesz terhelhető, ha kevesebb, akkor magasabb frekvenciákon (80Hz körül) brummog majd. Neked kell választani.

A tekercsek ellen az ellenérv, hogy nő a DCR. Illetve légmagos trafó.

A hangszóró nem éri meg a kétkamrás szenvedéseket.
(#) P_Laszlo válasza gery20 hozzászólására (») Jan 16, 2016 /
 
A kínaiak is így csinálják, de ettől a magyar VT gyártórendszer már 30 éve is tízszer gyorsabb és pontosabb volt, és jobban is szólt... Kár, hogy az már nincs meg.
(#) Benji94 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat!
Van olyan konstrukció hogy kétkamrás bass-reflex, egyszer kísérleteztem ilyennel, és nagyobb hangnyomást produkált mélyben mint sima reflex esetén, csak volt egy brutális búgása 130 Hz körül ami nagyon idegesítő volt :/
Nem ismerem a pontos paramétereit.
(#) Benji94 hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Hogyan lehet kiszámítani egy reflex doboz hangolási frekvenciáját, a doboz és a reflexcső paramétereinek ismeretében?
(#) dB_Thunder válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Helmholtz rezonátor...gugli a barátod, de helyzet azért korántsem ilyen egyszerű!
Ha komolyan akarsz ezekkel foglalkozni, nem csak reszelgetés, meg játszadozás szintjén, akkor meg kellene tanulni az alapokat! Ép nemrég beszélgettünk azok forrásairól.
(#) P_Laszlo válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Helyettesítő képlet alapján modellezve.

Ezzel a hangszóróval TL és zárt dobozon kívül szinte minden másnál megkapod az "idegesítő búgást".
(#) dB_Thunder válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Laci bátyám!
Beszéltük hogy nem túl pontos a Klinger könyve a reflexek területén! Kérhetnék valami olyan forrást ahol, rendesen (mélyrehatóan) és pontosan kivesézik ezt a témakört?
(#) Robi85 hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Sziasztok.

Szereztem ma két 30cm-es hangszórót. Márkát nem tudok sajnos. Lemértem őket és mellékelem az egyik TS adatait. Mekkora és milyen ládába javasoljátok őket? Lehet, hogy majd kisebb bulikba is részt fognak venni ha bírni fogják.
(#) dB_Thunder válasza Robi85 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Magas a Qts, ezért zárt az alap, ha van mégy hely akkor negyed rendű bandpass, vagy front loaded horn.
(#) Robi85 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Tölcsérest nem igazán szeretnék. Az adatokból ítélve ezek mély vagy inkább mélyközép hangszórók? Nagyon könnyen mozognak. Elég lágy a felfüggesztésük.
(#) Action2K válasza Robi85 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Szia!
Ez csakis mély, a közép már nagyon gyatra lenne. Esetleg mérhetnél egy free-air frekimenetet, sweep és multitone-ban is. De szeintem, az adatokból ítélve 2k fölött már nem lenne szép. Vagy használod egy 120Hz-es vágású mélynek (sub) egy 200 literes zárt ládában, vagy kisebb teljesítménnyel egy 700Hz / 2,5kHz vágású cca 100 literes háromutas bass-reflexes Hi-Fi hangsugárzóhoz. 30nm-es szoba méretig, jó akusztikával, jó tervezéssel gyönyörű mélyek hozhatók ki belőle. Buliba nem igazán ajánlom,mert nem az a duf-duf döngetős, amit a laza felfüggesztése is sejtet, s ezért is javasolt a zárt láda, ha a maxot akarod kihozni belőle. Viszont, egész jó az érzékenysége, ami megint a Hi-Fi javára dönt. Akár már 20-30 wattal is teszi a dolgát.
A fentiek az én véleményem, én így alkalmaznám.
(#) P_Laszlo válasza Robi85 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Fehérvári 30-as membrán, és az én textilszélem házassága, nem tudom, ki csinálta (talán Simontornya?). A 27,4g-ot nem tartom valószínűnek, legalább 40g szerintem, mert a hasznos felület is több, szintén szerintem.
A középtartomány olyan, mint a HA31-é.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) Robi85 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2016 /
 
Akkor marad a szobai/otthoni felhasználás. Köszi.
(#) Robi85 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 18, 2016 /
 
Lehet, hogy Simontornyán készültek. Csinálok ma egy újabb mérést, hátha az pontosabb lesz.
(#) Robi85 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 18, 2016 /
 
Csináltam egy újabb mérést. Többet nem tudok kihozni belőle. Sajnos csak egy mérőkábelem van a LIMP-hez. Ezzel ennyire futja.

TS.txt
    
(#) P_Laszlo válasza Robi85 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Eléggé más, mint az előző. Érdekes lenne látni, a hozzá tartozó impedanciameneteket is. Sd értéke ennél a membránnál legalább 510cm^2 de maximum 556cm^2.
(#) Robi85 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Lementettem azt is, de majd csak délután tudom feltölteni.
(#) Primary hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Ismertek valami oldalt, ahol régi Tesla hangsugárzók vannak képekkel összegyűjtve?
(#) steelbird válasza Primary hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Volt még tavaly is, a TVM volt a Tesla utódja, de már az is megszűnt. Az oldalukon adatlapokkal együtt fent voltak a hangszórók. (tvm-valmez.cz) Még a nyáron ment, most viszont már nem él sajnos.
(#) Primary válasza steelbird hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Azt kerestem is a múltkor, de kész dobozokról kellene nekem kép. Be szeretném azonosítani.
(#) P_Laszlo válasza steelbird hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
Nem szűnt meg, csak mást gyárt.

és Bővebben: Link

És nem utód, hanem ugyanaz. TVM= Tesla ValMez, Valašské Meziříčí középkori magyar nevén Oláhmezerics, település Csehországban, a Zlíni kerület Vsetíni járásában....

Update. Ahogy látom, nagyrészt mégis megszűnt, mióta nem figyeltem. Az autós gyártás (VW) nem jött be. De ez még megvan belőle: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2016
(#) Primary válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
Köszi.

A kérdés az, hogy érdemes-e a műanyag dobozos hangsugárzót átpakolni fa dobozba elsősorban esztétikai okokból, de nem utolsó sorban a hangja miatt.

A doboz ehhez nagyon hasonló, csak műanyag. Sajnos a táblácskája mindkettőről hiányzik.

A hangszórók pedig: ARN 5604 és ARV 165.
A hangváltó egy soros TC 453 M kondi, ami ha jól nézem 4 uF.
(#) Action2K válasza Primary hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
Szia! Mindenképpen érdemes átrakni. Ha ráadásul nem közös légtérbe teszed a hangszórókat, még a hangzáson is tudsz sokat javítani. Persze mérések mindenképpen kellenek. Ja és mindenképpen normális, méretezett kétutas hangváltót tegyél bele.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2016
(#) Primary válasza Action2K hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
Akkor atrakom.
Viszont nem butorlapbol szeretnem, hanem fabol. Itthon van tablasitott fenyo. Az megfelelne, vagy erdemesebb tablasitott kemenyfat valasztani. Alapveton nem koltenek ra kulon.
A magasnak mekkora terfogatot erdemes szamolni, gondolom nem kell nagy.
(#) Action2K válasza Primary hozzászólására (») Jan 20, 2016 /
 
A fenyő bőven megfelel, így is sokkal merevebb lesz mint a műanyag. A magasnak tényleg nem kell nagy légtér. Igazából, csak az a lényeg, hogy a másik hangszóró ne befolyásolja. Viszont, (a képeken nem egyértelmű) ha a magasnak zárt a kosara, akkor nem is tudja befolyásolni, s nem is kell a külön légtér, mert a kosár elválasztja. A hangváltót olyan 2700 Hz körülre saccolom, de a mérésekből jobban kijön a helye. Én bass reflex-es dobozba tenném és a nyílását előre helyezném a hangszórókkal egy tengelyben, mint a képen. Ez egy "korabeli" vintage PSB 400-as, hasonló adottságokkal.

PSB 400.jpg
    
Következő: »»   570 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem