Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Peltier cella
 
Témaindító: Bigya, idő: Dec 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   19 / 25
(#) nagyn733 hozzászólása Júl 31, 2016 /
 
Sziasztok!
végigolvastam a topicot, de nem volt egyértelmű számomra.
Van két Tec1-12710 Peltier elemem, ezek meghajtásához szeretnék tanácsot.
Ezek a modulok a specifikáció szerint 12 V 7,5 A árammal hajthatók meg biztonságosan, megfelelő hőelvezetés mellett, így a két cella párhuzamos meghajtásához 15 A áram kellene. Nézegettem hozzá tápegységet, ezt gondoltam egyik lehetőségnek:
http://leddiszkont.hu/led-tapegyseg/LLTF16,7A200W/adatlap.html
A tápegység specifikáció szerint a névleges teljesítmény 80-90%-ának megfelelő fogyasztót lehet rákötni a tápra, a táp élettartam védelme miatt, tehát a 180 wattos fogyasztású Peltiereket legalább 200 wattos tápról kell meghajtani.
Viszont a Peltierekben nincs áramkorlátozó, ezért hogyan lehetne meggátolni, hogy a táp leadja a névleges teljesítményt 200 wattot, és tönkretegye a Peltiereket?
Előtét ellenállással? Azok ugyan védenék a Peltiert, de a táp akkor meg 200 watton menne, tehát csökkenne a táp élettartama...

Párátlanítót építek, lényege, hogy a meleg oldal egy vízhűtéses tömb lenne, a hideg oldalra pedig megfelelő nagyságú réz vagy alulemezt applikálnék, hogy a pára kicsapódva lecsöpögjön egy edénybe.
Ezért a legnagyobb hőkülönbséggel szeretném üzemeltetni a peltiereket.
Más:
Mielőtt még tápot vennék hozzá, szeretném kipróbálni, hogy egyáltalán megfelelő-e a 2 Peltier elem hűtési teljesítménye, vagy venni kell-e még hozzá.
Ezért szeretném próbából meghajtani vagy ATX táppal, vagy gépjármű aksiról, melyet közben töltenék. Melyik az egyszerűbb?
A Táp ENERMAX EG301P-VB-1-FM 300W ATX12V , +3,3 V 28A, +5V 30A, +12V 22A, a +3,3Vés+5V együtt max 170W, az egész táp max 300Wattot tud. Erről azt olvastam itt, hogy a fő teljesítményt nem a 12 V-os ágon adja le, tehát akkor nem lehet ebből kivenni 180 Wattot a 12V-os ágon?
Másik alternatíva egy 60 AH gépjármű akksi, 13 V üresjárati kapocsfeszültséggel, közben ráakasztott töltővel, de hogyan kell kiszámolni, hogy mekkora előtétizzót kell rákötni, és sorosan kell rákötni, vagy párhuzamosan? Előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2016
(#) weend válasza nagyn733 hozzászólására (») Júl 31, 2016 /
 
Szia!
Ha próbálni akarod a Peltier cellákat, egy egyszerű transzformátor is megteszi. Természetesen egyen irányítva, és megfelelő feszültséggel meghajtva. De az akkumulátoros ötlet is járható. Ha később meg számítana a méret, és a súly, akkor lehet kapcsolóüzemű tápot használni. Én tápból legalább harminc Amperest használnék.
(#) Bakman válasza nagyn733 hozzászólására (») Júl 31, 2016 /
 
Tesztelés közben ne töltsd az akksit, mert az már jelentősen emelheti a feszültséget. Igaz, így meg a hosszútávú kísérlet nem lesz meg. Direktben mehet az akkura a peltier, bírni fogja. Ha a névleges teljesítmény 180 W, akkor inkább 250 W-os tápegységet szerezz be.

Szerintem a 180 W-os páramentesítő úgy, ahogy te akarod elkészíteni, nem sokat fog érni, tehát jó ötlet tápegység vásárlása előtt kipróbálni. A vízhűtéses tömb, ha nincs hűtve, átmelegszik előbb-utóbb.

A szükséges soros előtétellenállás: (U-12)/7,5 ahol U az a feszültség, amiről járatni akarod a peltiereket. Ha a fesz. 13 V alatt van, akkor nem kell vacakolni. Az ellenállás teljesítménye minimum ennyi legyen: (U-12)*7,5.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2016
(#) nagyn733 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 31, 2016 /
 
Köszi mindkettőtöknek!
Azért is akarom kipróbálni nagyobb költségek nélkül, mert én sem vagyok benne biztos, hogy megfelelő megoldás lesz, addig nem akarok venni tápegységet.
Tehát akkor, ha akkura kötöm, és 13 V az akksi (töltés közben is ennyit mértem, bár lehet, azért mert már fel van töltve és csepptöltő ezt érzékeli), tehát ha 13 v például, akkor 13-12= 1 * 7,5 = 7,5 wattos izzót kössek vele sorba, ha a kettő peltiert pedig párhuzamosan kötöm egy 15 A-es fogyasztóként, akkor 15 wattos izzót kössek vele sorba?
A későbbi táppal kapcsolatban, ha mégis beválna, és veszek rá egy 30 A-es led meghajtó ipari tápot, arra is kell előtét ellenállás?
Ha nem kell a táphoz előtét ellenállás, akkor ami nekem magas ezekben a tápokban, hogy honnan tudja pl. egy 30 A-es táp, hogy csak 15 A adjon rá a két Peltierre és ne füstöltesse el őket a névleges teljesítményével, a 30A-el?
(#) erbe válasza nagyn733 hozzászólására (») Júl 31, 2016 /
 
Nézd meg ezt az adatlapot!
12V Peltier
0-tól 15,2 V-ig lehet szabályozni a tápfeszültségét. Ha jó a hűtése, 15 V-on 4 A az áramfelvétele (max. 60W). Ehhez semmilyen előtétellenállás nem kell. A Peltier belső ellenállása korlátozza az áramot a megadott értékre. Akartam írni már korábban, hogy ezeket leggyakrabban autós, Camping eszközökben használják, ahol előfordul, hogy menetközben az akku töltésével arányos, akár 14 V-os feszültséget is kaphat. Ezt illik kibírnia.
De itt a TEC1-12710 adatlapja is. Max. feszültség 25 C fokon 15,2 V, 50 fokon 17,4 V. Áram 10,5 A, teljesítmény 85-96 W. Ellenállás 1,08 Ohm. Ezzel 12 V-on 11,111 A áramfelvétele lenne, de csak pillanatokig, mert a melegedéssel csökken.
Ezekkel az adatokkal számolj!
Kísérletre kisebb feszültséggel is próbálhatod, pl. 6-8 V-tal.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2016
(#) ktamas66 válasza nagyn733 hozzászólására (») Júl 31, 2016 /
 
Mert a tápod ismeri az Ohm törvényt, így az 1 ohm-os terhelésen 12A-t fog áttolni, meg sem próbálkozik a 30A-rel.
(#) nagyn733 hozzászólása Júl 31, 2016 /
 
Köszi szépen, kipróbálom akkor aksival a napokban, és visszajelzek, hogy mi volt.
(#) zozee0214 hozzászólása Szept 5, 2016 /
 
Sziasztok!

CCD kamera szenzorát szeretném hűteni peltier elemmel. Elégséges, és megfelelő, ha a kamera usb portjáról veszem a tápellátást a peltiernek? Van valamilyen formula amivel ki lehet számolni, hogy mekkora hűtőelemre lehet szükségem, és annak mekkora hűtés kell? Egészen kis méretű kellene.
Köszönöm!
(#) exabit válasza zozee0214 hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Az USB 2.0 maximum 500 mA-t bír 5V-on az USB 3.0 pedig 900 mA-t, én nem hajtanék erről peltiert.

Peltier kalkulátorok:
1, 2, 3, és a kedvencem

Amúgy mekkora a CCD? Mekkora hőfokot szeretnél elérni? Ha a CCD-t hűtöd ott a páralecsapódás miatt könnyen kárt tudsz tenni a környező elektronikában. Asztrofotózáshoz kell?
(#) zozee0214 válasza exabit hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Igen, asztrofotózáshoz. Ez egy kis mezei SPC900 kamera, és igazából a vezető kamerának használom, de a zaj elnyomja a halványabb vezetőcsillagokat.
(#) exabit válasza zozee0214 hozzászólására (») Szept 5, 2016 /
 
Kevés helyen lehet kapni ilyen kis méretű peltiert, a kamera többi részét pedig nem kellene hűteni véleményem szerint.
Két dolgot tudok elképzelni: szétszeded a kamerát és keresel CCD méretű peltiert, majd erre pakolsz még egy-vagy két valamivel nagyobb másik peltiert, hasonlóan ezekhez a multi-stage modulokhoz és így alacsonyabb hőmérsékletet is tudsz elérni, vagy valamilyen hőközvetítő anyagot rögzítesz a CCD-hez - réz vagy alumínium profilt - és azt hűtöd a peltier-vel.
(#) zozee0214 válasza exabit hozzászólására (») Szept 6, 2016 /
 
Pontosan így gondoltam, hogy egy aluminium profillal kivezetem az áramkörök közül. Egy 20x20-as peltierre gondoltam. Mivel érdemes megoldani a tápellátást? Zselés akkumulátorral megoldható lenne (12v)? Szükséges valami korlátozás?
(#) exabit válasza zozee0214 hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Nem tudom hogy akarod-e szabályozni a peltiert. Ha nem akarod, akkor nyugodtan kösd rá egy DC 12V-os áramforrásra, ha a peltiered bír annyit az adatlapja szerint. (a 20x20 mm-es peltierek között sok a 3-8V maximális feszültségű darab) Ha szabályozni szeretnéd akkor egy DC-DC konvertert kellene bekötni a peltier és a DC áramforrásod közé. A DC-DC konverternek csak akkor látom értelmét ha az áramforrásod nagyobb feszültséget szolgáltat mint amit a peltiered bírna, vagy nagyon takarékoskodni akarsz az energiával. Szerintem minél hidegebb a CCD annál jobb, szóval üzemeltetheted a peltiert nyugodtan a névleges feszültségén.

Az alumínium darab amit a CCD és a peltier közé szánsz csak éppen annyi legyen hogy a peltier már elférjen, ne legyen semmivel sem nagyobb a szükségesnél mert nagyon sokat leront a hatásfokon, főleg ha nem hőszigeteled.

Ha fontos a hordozhatóság akkor használható nyugodtan zselés akkumlátor. Egy 10 Watt maximális hőszállítással rendelkező peltier úgy 20 Watt elektromos teljesítményt igényelhet, ami 12V-on 1,7 áramfelvételt jelent. Egy 12V 7Ah-s akkumlátorral ez elmegy durván 4 órát. (A meleg oldal hűtésére szolgáló ventillátor fogyasztása jóval kisebb így azt nem számoltam bele)
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2016
(#) world-s hozzászólása Szept 16, 2016 /
 
Sziasztok!

Nézegetem ezen elemeket neten (pl. TEC1 12706 12v 6A), de valahogy ezek túl nagynak tűnnek nekem amire kellenek.

Jelmezben az ember hűtésére azt ajánlottál, hogy a test bizonyos hőleadó pontjait (pl csukló) kell hűteni, és úgymond külső vérhűtéssel lehet megfelelő közérzetet adni a meleg ruhában tűző napon.
(Nem próbáltam még, de jó lenne, ha nem egy zacskó jéggel lenne megoldva.)

Elektronika miatt van powerbank, és talán akadna némi felesleges kapacitás is.
De:
- azért úgy látom túl sokat esznek (bár nem tudom 5V-osn mit csinálna)
- itt nem lehet a csuklót mondjuk -50 fokal lehűteni.

Van valami mód, hogy keveset egyen, és egészségre nem károsan kis teljesítménye legyen?
Vagy van valami alternatíva erre?
(#) exabit válasza world-s hozzászólására (») Szept 16, 2016 /
 
Lehet peltierrel hűteni a csuklót, de gondoskodni kell arról hogy a meleg oldali hőt jelmezen kívül le tudja adni. Egy hűtőborda pedig a jelmezen kívül nem mutat valami jól, bár lehet a bokánál nem annyira feltűnő mint a csuklón. Így nézne ki.

A TEC1-12706 8V-on, 30oC dT esetén durván 3A-t vesz fel már csak és ekkor kb. 10 Watt hőszállításra képes. Nem tudom hogy ez elég-e, ki kell próbálni. Ha sikerült elég adatot gyűjteni akkor már lehet a neten fellelhető peltier kalkulátorok segítségével optimalizálni a rendszert hogy a létező legjobb hatásfokú legyen, de szerintem ha nincs legalább 20 Watt felesleges teljesítményed a peltier táplálására akkor keress más megoldást.

Szerintem a jelmez alatt hordott ruhára vart zsebek a jégakkuknak jó megoldás lehet még.
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 16, 2016 /
 
A gyógyászatban sebek hűtésére is ilyen géleket használnak.
(#) world-s válasza exabit hozzászólására (») Szept 18, 2016 /
 
Igen. Jég akut néztünk mi is eddig, de az az eső 15-20-percben vélhetőleg jó. Sőt túl jó is(,mert akkor még nem kéne), de utána gyorsan elolvadva a belső 50 fokban sokat már nem ér.
Németeknél láttunk olyat, hogy valami spec anyag van a tasakban ami hosszan és nagyon lassan adja át a hőt. Így elvileg az első percekben nem fagy meg az ember, és sokáig jó.

Proli007:
Néztem amit linkeltél, de nem jövök rá a működésére. Ha megmikrózom, akkor azt a hőt lassan leadja, ha lehűtöm, akkor azt a hideget sokáig megtartja?
Ugye itt öltözésre 3-4-5 órán keresztül nincs lehetőség. Vagyis van, de akkor már nem akarod visszavenni. Mennyi ideig tarthatják ezek a hőt?

Illetve a kettő között nem létezik valami?
Ami elektromos, tehát vezérelhető (akkor hűt amikor meleg van és nem akkor mikor indulunk, de még nem kéne), de nem fogyaszt sokat, mert nem is egy procit kell lehűteni.

De akár csukló helyett a maszkba is beraknám egy venti mögé a jelmezben, de ott tényleg csak minimálisat kéne hűteni szakaszosan amikor mondjuk a külső levegő keringtetése már elviselhetetlen lenne.
(amellett hogy arcüreggyulladás nem kellene)

Egy ilyen videót találtam mikor 4 ceruzaelemmel akarja valaki táplálni a Peltier-t.
Solid state cooling systems for fur suits plus how to build.

A legkisebb ilyen elem amit találtam az ez: TEC1-01708

Maximális feszültség : 2 V
Maximális teljesítmény : 9,5 W
(#) Firefighter1 hozzászólása Máj 17, 2017 /
 
Sziasztok!

Olvasgattam sokat ezekről az elemekről, de valami nem világos a számomra!
Azt irja ugye hogy az áram folyási irányának megfelelően hül vagy melegszik a panel!
De.... valahol azt irja hogy amig az egyik oldal melegszik addig a másik oldal hűl illetve forditva?
Most akkor hogy is van?? Melyik a korrekt?
A panel mindkét oldala egyszerre vagy meleg, vagy hideg? Vagypedig a két oldala inverze egymásnak, tehát ha az egyik hideg akkor a másik meleg?

Bár az én véleményem szerint nehezen tudok ilyen kis távolságon belűl ekkora hőmérsékletkülönbséget elképzelni, hogy egszerre legyen meleg és hideg!
(#) gyula166 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Lényegében "hőszivattyú" az egyik feléről hőt von el, tehát lehül, a másik oldalon leadja a hőt, plusz a saját veszteségét, tehát melegszik. Nagyon igényli a hűtést a meleg oldal, fűt elég rendesen. Minél jobban tudod hűteni a meleg oldalt, annál hidegebb lesz a másik fele.
(#) Firefighter1 válasza gyula166 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Tehát akkor mégis csak egyazon időben inverze egymásnak a két oldal!?!?!

2 Projektben szerepelne.... azxegyikbe egy kb másfél liter ürtartalmú szigetelt dobozt kellene stabil 5-7 fokon tartania kvtejszin lenne benne! A másik pedig egy kb normál autós hűtőtáskaméret, de itt csak hőtartás lenne, mert a dobozba hidegen kerűlne az üdítő, plussz itt lenne jégaku is! Csak azért kapná a Peltiert hogy nem 3 ora alatt melegedjen fel hanem huzza vagy 5 orát!
(#) Firefighter1 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
De akkor ezek szerint a meleg oldalt kintre kell tennem... nagyméretű hűtőborda.... plussz ventillátor....
(#) Firefighter1 hozzászólása Máj 17, 2017 /
 
Jol látom hogy ez az elem 70 fok a deltaT-je?
Azaz a környezeti hòmérséklethez képest 70 fokkal képes hidegebbet csinálni? Vagy a működési tartománya fed le 70 fokot?
(#) BEMcorp válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Én nem tudom melyik elem delta T-je 70°C, de a peltier-é biztos nem. A legdrágább- legminőségibb gyári hűtőtáskák se tudnak 15-20°C-nál nagyobb különbséget előállítani. Mármint egy peltier fokozattal, természetesen.
(#) goreny válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Ha belinkeled azt az adatlapot, ahol láttad a 70 fokos deltaT-t, könnyebben tudunk válaszolni.
Egyébként gondolom ez az elméleti maximuma, amikor a meleg oldalról tökéletesen el tudod szállítani a képződött hőmennyiséget. Mivel ezt általában nem tudod kivitelezni, ezért nem érdemes ezzel számolnod. Az átlagos deltaT 20 fok körül van.
(#) Firefighter1 válasza goreny hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Hopp a link lemaradt!
ez lenne az

De beillesztem képbe is!
(#) davix95 hozzászólása Máj 20, 2017 /
 
Sziasztok,
Az volna a kérdésem a peltier cellával kapcsolatban, hogy rögzíteni hogyan érdemes illetve előfordulhat az hogy túl erősen szorítom össze és károsodik akadt egy olyan problémám, hogy mikor megvettem a cellát leraktam a melegedő oldalával egy bordára a másik felére egy picike lemez darabot arra egy pár csepp vizet csepegtettem bekapcsoltam és szinte egyből rá fagyot pár másodperc telhetett el max, de most viszont egy órát is ha megy alig csinál valamit mindössze annyi történt hogy egy kis fémdarabbal lerögzítettem a nagy bordához persze galvanikusan nem érnek össze. Szóval tehát lehetséges , hogy pl túl erősen szorítottam oda vagy csak szimplán ennyit bírta ebayes darabról van szó. TEC1-12706 a típusa.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) ronin75 válasza davix95 hozzászólására (») Máj 20, 2017 / 1
 
Többféle dolog történhetett:
- az első kisérletnél tönkrement a cella. Az, hogy csak rátetted egy bordára, odaszorítás és hővezető paszta nélkül, könnyen okozhatta a meleg oldal túlmelegedését.
- a mostani rögzítésnél a kis fémdarabbal "rövidre" zártad hőtechnikailag a két oldalt. (Kellene egy rajz, vagy egy foto)
- sok a szorítóerő és elpattant a cella.
(#) davix95 válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Valahogy így néz ki a nagyobbik bordába megy bele egy m8 as menetű bonamid stift aminek a belseje m3 as menet a peltier elemtől viszonylag messze a meleg oldal most is fűt annyira mint először csak a hűtő része vacakol a leszorításnál pedig figyeltem, hogy egyenletes legyen a terhelés de lehet nagyon meghúztam a csavart és az egész kapott akkora terhelést. A fém darab a hideg bordához is csak éppen hogy hozzá ér kicsi u alakban van hajtva.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017

Névtelen.png
    
(#) exabit válasza davix95 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A csatolt pdf-ben benne van hogy milyen nyomatékkal célszerű meghúzni a csavarokat. Illetve úgy általában a peltierek rögzítéséről egészen jól ír.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017
(#) exabit válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
A maximális deltaT-t 0 elszállított hőmennyiség mellett tudja biztosítani. Amit megadnak maximális hőszállítást, azt pedig 0 hőfokkülönbség mellet tudja.
Következő: »»   19 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem