Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   29 / 45
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Máj 26, 2016 /
 
A 10Ω így egy RC szűrés része, javaslom benne hagyni.
(#) pucuka válasza reloop hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Így inkább munkaellenállásnak nézem, mivel ha nagy a kivezérlés, az IC tápból felvett árama is változik, így a tápfeszültség is. Igaz lehet nem sokat, de nem hiszem, hogy védeni kéne az IC -t.
Ha szűrés, akkor az IC táp lábaira hidegítő kondit kéne tenni.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
Elkészítettem a nyáktervet, javaslataitok figyelembe vételével. A 4-es lábról levettem az ellenállást a 8-ason ott maradt, valamint beraktam a hidegítéseket és puffereket.
(Remélem nem néztem el semmit) Megtennétek, hogy ránéztek, jól értelmeztem-e az elmondottakat, továbbá a huzalozás is megfelel-e az alapelveknek?
Köszönettel!
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a szimplatápos hangszínszabályzót a mellékelt rajz szerint a mellékelt nyáktervvel. Nem frankó! Már gyötröm egy ideje, de nem jövök rá a problémájára. Biztos, hogy valami a IC-k tápellátásával nem stimmel, de nem jövök rá mi (kapcsolástechnikai gond lesz szerintem). Ha visszaalakítom szimmetrikus táplálásúra, akkor teszi szépen a dolgát.
A fél tápfeszek megvannak a 4, 8-as lábakon a 3,5 lábakhoz képest.
Eleve nem tiszta a hangja, kicsit torzít, és ha fél hangerőig tekerem a GAIN-t, vagy a Basszus potit elhallgat a kimenet.
Kérlek segítsetek!
(#) whitedrago válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szia!
Biztos vagy benne, hogy ez a típusú műveleti erősítő képes működni aszimmetrikus táplálásról? Katalógus értékek: Vcc+: min 5V - max 15V Vcc-: min -5V - max -15V
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) proli007 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Hello! Az erősítő láncon végig DC csatolás van. Ha a basszus potit tekered, akkor maximumon, annak DC erősítése kb. 13. Ha a Gain potit maximumra tekered, annak DC erősítése 5,7. A kettő együtt 74.
Ha a bementi kondit rossz polaritással kötötted be, vagy szivárog, egyből lehet probléma. Mert bár a bementi C1 megakadályozza az egyenáramú erősítést, de ha a kondi szivárgása 8uA, akkor az már "ki is tolja" a kimenet feszültségét a tápra. Mert vélhetően ez az oka a torzításnak és az elhallgatásnak.
Mérd meg bementi jel nélkül, hogy az OP2 kimenetein marad-e a 6V, ha tekergeted a potikat. Annak nem szabadna változni.
(#) metabo123 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szia! Az elkók polaritáshelyesen vannak beültetve, LCM-el mérve a kapacitásuk is rendben van, hogy szivárog-e azt nem tudom. Kondi csere után is fennál a probléma.
Bemeneti jel nélkül (de rövidrezárt bemenettel is) mérve jelentősen változik a OP2 1., 7. lábaina feszültség. A basszus és a gain teljes feltekerésekor 1,3V-ra esik 7V-ról (ugyanis 14V tápot tudok most adni neki).
(#) metabo123 válasza whitedrago hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szia!
Nagyon remélem
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) proli007 válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 1, 2016 / 1
 
Nem változhatna így. Vedd ki a C1 kondit, és mérj úgy. Valamint próbáld meg, egy film kondit a C1 helyére. (Ha nincs akkora ideiglenesen jó a kisebb értékű is, legfeljebb nem lesz annyi basszus.)
Egyébként a rajzon a kondi fordítva van. A pozitív felének kell az IC felé nézni, a kimenet felé a negatívnak..
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) metabo123 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Hát igen....
Kivettem a C1, C2-t helyére 1µF fólia került és megoldódott a probléma.
Megmértem (amit már hamarabb is megtehettem volna) a kondik lábán a feszültség polaritását és fordított, mint ahogy a rajzon szerepel. (A kondikat a rajz szerint ültettem be, de ott a polaritás pont fordított).
Köszönöm a segítséget! "ma se keltem fel hiába, megint tanultam valamit"
(#) steelbird válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Tegyél még egy-egy csatolókondit az első fokozatok kimeneteire.
(#) BI-AMP hozzászólása Júl 29, 2016 /
 
Sziasztok!
A egy TDA7294 es sztereó erősítőhöz szeretnék egy hangszínszabályzó építeni
Én az LM1036 és TDA1524 re gondoltam az utóbbi van is itthon. Ti melyiket ajánljátok, vagy esetleg valami mást?
Ja és mi a különbség a fent említett két IC-között?
A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2016
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Szia! Az LM1036 a korszerűbb áramkör. Ha nem riadsz vissza némileg drágább és bonyolultabb kapcsolástól, akkor építs aktív Baxandall-t! Bővebben: Link
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Júl 30, 2016 /
 
Inkáb maradok az LM1036 mellett
A közeljövőben lehet szükségem lesz a segítségedre az építés során
(#) frissadam hozzászólása Nov 20, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy parametrikus középpel 3 sávos vagy egy négysávos (kettő közép) hangszín szabályozót. Ehhez a projekthez nem lenne valakinek esetleg egy lepróbált kapcsolása és némi tapasztalata? Sajnos én elég tapasztalatlan vagyok ezen a téren. Az interneten sok rajz kering, de önmagukban ezek csak rajzok. Köszönöm a segítséget előre is!
(#) Primary válasza frissadam hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Itt nézz szét!
(#) frissadam válasza frissadam hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Bővebben: Link

A mellékelthez mit szóltok? Mennyire lenne használható?
(#) kicsizsola hozzászólása Dec 4, 2016 /
 
Na. Erre a hangszinszabályzóra gondoltam. Vélemény jó lenne ez a tda7294 végfok elé ?Elég egyszerünek tünik megépiteni.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2016
(#) Gabó válasza kicsizsola hozzászólására (») Dec 4, 2016 / 1
 
Helyedbe LM1036ost néznék.
(#) Ge Lee válasza kicsizsola hozzászólására (») Dec 5, 2016 /
 
Felejtős, ahogy az LM is. Egy dual műveleti erősítővel olyat csinálsz amire garantáltan nem fogsz panaszkodni.
(#) kalmangabi hozzászólása Dec 15, 2016 /
 
Sziasztok!
Építettem egy digitális előerősítő/bemenetválasztó/hangszínszabályzó áramkört TDA7439-el.
Adatlap
Minden tök jól működik rajta.
Viszont: 3sávos EQ-t tud az IC. A magas egy HP-filter, a közép ÉS A MÉLY IS band pass. A problémám a méllyel van mert valahol 100Hz körül van a legnagyobb kiemelése/csillapítása. Emiatt a sub-ot nem vágja. Nagyjából azt lehet vele beállítani, hogy menyire legyen doboz hangja a rendszernek.
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy szerintetek lehet e LP szűrőt implementálni a mély BP helyett? Az adatlapon a blokkvázlatból látni fogjátok, hogy mire gondolok. Ha igen akkor hogyan?
Üdv: Gábor
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) steelbird válasza kalmangabi hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Szia.
Ott van az adatlapon, hogy a szűrők frekvenciáját hogy kell beállítani.
(#) kalmangabi válasza steelbird hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Szia!
Köszönöm a válaszod!
A kérdés előtt tanulmányoztam az adatlap vonatkozó részét és láttam, hogy hogy kell beállítani a BP filterek közép frekvenciáját.
Viszont azt is láttam, hogy "Several filter types can be implemented by connecting external components to the bass/mid IN and OUT pins."
A cél, hogy a basszus szűrő SE band-pass legyen hanem low-pass, ezzel valamilyen lepkéhez hasonlító karakterisztikát elérve.
A kérdés arra irányul, hogy ez megoldható e szerintetek az IN-OUT kivezetésekre kötött valamilyen a gyári ajánlástól eltérő kapcsolással és ha igen akkor hogyan.

üdv: Gábor
(#) reloop válasza kalmangabi hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Szia! Kipróbálnék három dolgot:
- csak C1 eltávolít
- csak C2 eltávolít
- csak R2 eltávolít
Ezek eredményéből valamit ki lehetne okoskodni, de akár bele is találhatsz a jóba.
(#) kalmangabi válasza reloop hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Szia!
Köszi a választ!
Akkor próbálkozni fogok.
Közben én is próbáltam okoskodni valamit:
Abból kiindulva, hogy a MID stage-nél C2 a nagyobb értékű, arra gondolok, hogy ő határolja alulról szűrőt.
Azon túl amiket írtál még megpróbálom majd C2-t végtelenné tenni azaz rövidzárral helyettesíteni és R2 alá tenni egy nagy kapacitást, hogy a DC leválasztás megmaradjon.
Szerintem vagy ez lehet jó vagy fordítva: C1 et nullává tenni azaz elhagyni ahogy írtad.
Írok ha sikerült valamit alakítani.
Üdv: Gábor
(#) kalmangabi válasza kalmangabi hozzászólására (») Dec 26, 2016 / 1
 
Üdv Mindenkinek!
Próbálkoztam: (siker)
A bass stage-nél a BOUT lábról a kondit elhagyva az a fokozat egy felül áteresztő szűrő lesz.
Ha viszont a BIN lábon levő kondit "megvégtelenítjük" akkor a bass stage alul áteresztő szűrő lesz.
Mindez valószínűleg igaz a mid stage-re is, de azt nem próbáltam ki.
A megvégtelenítést a DC leválasztás megtartásáért egy 100µF es kondenzátorral abszolváltam kicserélve az alap 100nF-t. (- láb az ellenállás felé)
Így megkaptam a várt lepke-szerű karakterisztikát.
Habár ez mikrokontrolleres téma, de ajánlom mindenkinek a TDA7439-et. Nem használtam semmilyen csodaszűrőt a földeken csak csillagpontos huzalozást külön ágon a digitális és az analóg földdel. Ja és külön tápfesz stabilizálást a digitális résznek és a 7439-nek 7805-tel és 7809-el. Így sem tapasztalok semmilyen zajt a paraméterek változtatása során sem. Egyszerűen lehet vele digitális hangerő/hangszín szabályzós előerősítőket implementálni.

Köszönöm, a választ még egyszer!
Kellemes ünnepeket!
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2016
(#) rokko99 hozzászólása Jan 28, 2017 /
 
Sziasztok! Sony TA-F530ES hangszínszabályzója elég gyenge. Szerintetek lehetne "tuningolni"? Ráadásul szerintem még a rajzon a source direkt rosszul is van rajtam, mert annak nem pont fordítva kellene a gombnál a feliratnak lennie?
Ha a mély tartományra lehetne még adni egy pár kondi vagy ellenállás cseréjével, az jó lenne.. Tényleg nagyon laposan szól ez az erősítő
(#) reloop válasza rokko99 hozzászólására (») Jan 28, 2017 / 1
 
Szia! Remélem elégedett leszel vele. Ha csak a 39k ellenállást kiemeled, már jócskán emelkedik a mély tartomány.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2017
(#) rokko99 válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2017 /
 
Hálás köszönet! Remélem egyszer én is ilyen szakember leszek, és átlátom ezeket a szűrőket
(#) rokko99 hozzászólása Jan 28, 2017 /
 
Sziasztok! Felkeltette az érdeklődésemet egy Sony HCD-RXD5 hifi (meg úgy általában a sony music centerek...) rendelkeznek egy GROOVE nevű funkcióval. Nos van nekem egy ilyen hifim, és ha bekapcsolom ezt a funkciót, valami eszméletlen hangzása lesz. Telt, ütős mélyek, lágy, de cicergő magasak. Az is tény, hogy ezt mind egy processzor műveli. Ezt hogyan lehetne megépíteni egy mezei erősítőhöz?
Következő: »»   29 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem