Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1904 / 2208
(#) gkari válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 10, 2017
A képen ez biza elég púpos, én kicserélném. Az újabb elkók miért ne lennének kisebbek, mint a 30évesek.
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 10, 2017
Nem cserélném ki, nem az alu púpos.
(#) Rahed Lee válasza pucuka hozzászólására (») Jan 10, 2017
Köszönöm a szakértést. Közben konzultáltam hozzáértőkkel az ismerettségi körömben is, volt aki ugyanazt mondta mint Te, hogy amíg jó, addig nem kell bolygatni. Abban is megerősítést kaptam, hogy az ESR érték az ortodox csövesnél nem oszt, szoroz, ez igazán a magasabb frekvencián élő digit cuccoknál számít.

Tudom, hogy nem igazán indokolt a tápkondi csere, de a közel 30 éves életkor és a fotón is látható felhólyagosadás talán adhat némi okot az aggodalomra. Továbbá az audiofília diagnosztizált vírushordozója vagyok és ennél a kórságnál természetes, hogy a beteg folyamatosan keresi az egyre jobb hangzást. Ezen függőség adhat némi magyarázatot a vergődésemre

Kb. 10 éve van nálam ez a végfok, azóta kapott minőségi Mundorf ezüst/olaj csatolókondikat, fesszabályzó IC-ket stb. Ezek mind hoztak a konyhára. Ha nem is szükséges, ártani talán nem árt a tápkondi csere sem. Már úton van Angliából a Wishay. Ha megérkezik, akkor úgy is kiszedem a régi elkókat és elviszem egy szakértő haveromhoz, aki ki tudja mérni a kapacitást és az ESR-t is. Brumm egyenlőre még nincs, de lehet, hogy ennek ellenére nyernék a bolton.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 10, 2017
Igen, ahogy tapogattam, az alu tokozás még nincs felpúposodva.
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 10, 2017
Lezáró műanyag fedél felpúposodik, ez nem jelenti, hogy rossz a kondi.
Régen gyártott kondikban jobban bízom, többet elviselnek.
Szerintem mérve is jó lesz.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 10, 2017
Azt én sem gondolom, hogy rossz lenne a tápkondi, jól szól a cucc.

De amikor megvettem, úgy került hozzám, hogy a 14 db csőből kettő nem is ment, mert elszállt a hozzájuk rendelt fesszabályzó IC és ennek folyományaként elfüstölt két kondi is. Akkor jobb forrás híján felvettem a kapcsolatot a gyártó angol céggel. Nagyon sok segítséget kaptam. Bekérte a mérési eredményeket és mondta, hogy hol a hiba, mit kell cserélni. Egy hozzám hasonló amatőr is elboldogult a kapott útmutatással.

A sok email váltás során egészen jó viszonyba keveredtem a főmérnökkel, aki elismerte, hogy bár ez egy elismert high end erősítő, de a sorozatgyártás jellegéből a költségkeret miatt igencsak szűken mérték az alkatrészeket. Ahol lehetett, ott próbáltak spórolni. Az ő javaslatára kerültek bele általam az erősebb, nagyobb teherbírású feszszabályzók, ezekre hűtőbordák, erősebb, jobb minőségű kondik stb. Sokal jobb lett a hangzás. Ezért gondolom, hogy egy pár Wishay tápkondival sem járnék rosszabbul.
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 10, 2017
Lehet, hogy a fényképek torzítanak, de (csak kissé) a 2. képen mint ha oldalirányban is púposodna ez elkó teteje. Ne legyen igazam..
(#) Kingston válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 10, 2017
Ez milyen erősítő pontosan?
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 10, 2017
Nem érzékeltem púposodást. Telefonnal fotóztam néhány centiről ez okozhatta az optikai hordósodást.
(#) Rahed Lee válasza Kingston hozzászólására (») Jan 10, 2017
Egy Beard P35 végfok.
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 11, 2017
Stab. IC végcsövek katódjában van, milyen gyártmányokkal pótoltad?
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2017
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 11, 2017
Már régen csináltam, de úgy emlékszem Texas Instruments 7805-ös IC-k kerültek bele. Az IC-k eredendően nem voltak hűtőbordán és a hozzájuk tartozó kondik feszültség értéke is nagyon határeset volt, mint ahogy az IC-k is. Már matattak is benne előtte, mert néhány már cserélve volt.

Valahogy úgy magyarázta a gyári mérnök, hogy ha az IC elszáll, akkor pukkan a kondi és viheti a csövet is.

Nem szarakodtam vele, hanem kicseréltem az összeset (12 db stab. IC és kondi), mindenből a jobb minőségű és nagyobb teherbírásút kapott, IC-k hűtőbordára kerültek, azóta nem is volt vele semmi gond.
(#) pisti89 válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 11, 2017
Ha jól értelmeztem akkor DC fűtése van a csőnek es a 7805 GND lába van vagy tenerrel vagy 2db diódával megemelve igy kapott 6.2V-os fűtést.
Ez esetben ha elmegy a stabic akkor viheti a csöveket is.
(#) Rahed Lee válasza pisti89 hozzászólására (») Jan 11, 2017
Igen, valahogy így van. És alapon elég nyamvadt IC-k voltak benne.
(#) CHZ válasza pisti89 hozzászólására (») Jan 12, 2017
Nem jól értelmezed, végcsövek munkapontját állítja be a stab. IC.
Csőhiba viheti az IC-t, IC hiba viszi a csövet.
Ezzel a megoldással csak pontosan párba válogatott csövekkel érdemes használni.
(#) Kingston hozzászólása Jan 12, 2017
Érdekes kapcsolástechnika.
Itt vannak képek és mérések is. Szép a 20kHz-es jel.
P35

Beard P35.jpg
    
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 12, 2017
Úgy volt. Nem hogy párba, quad-ba, hanem egyenesen tucatba volt válogatva a cső
Akitől vettem, ő nagyban forgalmazta, volt annyi EL84-es tubija, hogy össze tudott válogatni 12 db-ot. Kaptam a csomaghoz, csövekhez mérési adatokat is.
(#) Rahed Lee válasza Kingston hozzászólására (») Jan 12, 2017
Köszi, ez a kapcsolási rajz nem is volt meg nekem. Ha jól látom ez az MK2-es kiadás, nekem az 1-es van, az enyémen van még egy kapcsoló, amivel külön lehet kapcsolni az anódfeszt, ha jól tudom. Amikor levelezgettem a gyártóval ő javasolta, hogy azt hagyjam folyamatosan bekapcsolva, mert nem igazán használ a csöveknek. Az MK2-nél már el is hagyták.

Ha jól látom, ezen a rajzon a tápkondi eleve 450 V-os, ugyanaz amilyent rendeltem a bent lévő 385V helyett. A bal felső sarokban az a 47µF 450V-os kondinak mi a szerepe, a hangzásba beleszól? Valami szűrésre szolgál? Csak azért kérdezem, mert még az az elko eredeti sokéves. Használhat, ha kicserélem? Találtam itthon egy pár NOS "új" F&T kondit, még a Fender gitárerősítőhöz vettem régebben, de nem került beépítésre.
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 12, 2017
R/C (R31/C15 szűrés), meghajtás tápját szűri.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 12, 2017
A hangzáshoz mennyi köze van?
(#) scooby_ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 12, 2017
Gyakorlatilag csupán annyi, hogy nem lesz zajos/brummos az erősítőd. Vagy legalább is kevésbé a tápból eredendően.
(#) Rahed Lee válasza scooby_ hozzászólására (») Jan 12, 2017
Nem brummos, nem zajos most sem, de ha már van egy pár minőségi elkóm, akkor kicserélem. Ártani biztosan nem árt. A táp stratégiai elem, meghálálja a gondoskodást
(#) FordPrefect válasza Kingston hozzászólására (») Jan 12, 2017
Igazán nem akarok off üzemódban hozzászólni.. A BEARD annó a minőséget jelentette. Most meg a GOOGLE első találatai gitárerősítőnek mondják. Ezt az erősítőt. Igazán nem akarok senki megsérteni, de ez a kapcsolás csak arra jó. Mit ne így építsünk..
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2017
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 13, 2017
Mit értesz "anno" alatt? Az enyém az MK1-es (a rajzon az MK2-es van) és kb. 25-30 éves.
Ezt a "gitárerősítő" hasonlatot meg végképp nem értem.

De nekem végül is mindegy, a lényeg, hogy baromi jól szól. Amióta megvan 10 éve, azóta nem kívánok erősítőt cserélni. Előtte volt vagy 8-10 féle.
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Ne vegyél be mindent, nem minden vélemény helytálló.
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Jan 13, 2017
Nem is teszem, hificity-n edződött régi fórumozó vagyok

Nincs még egy ilyen műfaj, ami tapasztalatom szerint olyan indulatokat képes kelteni az emberekben, mint a hifi. Gondolom azért, mert abszolút szubjektív. Ami az egyik embernek a mennyország, attól a másik sugárban hány.

Nekem ezzel nincs is semmi bajom, mindenki azt hallgat amit szeret. Vagy amihez hozzájut.
(#) dragon073 hozzászólása Jan 13, 2017
Sziasztok!
Nagyon rég jártam itt, szeretnék egy kis segítséget kérni.
Van egy erősítőm, leégett a hálózati trafója , nem tudtok valakit aki tekercsel trafókat?

Üdvözlettel
Simon Gábor
(#) Rahed Lee hozzászólása Jan 13, 2017
Megérkeztek Angliából a Vishay tápkondik. Holnap beépítés. Az nem nagyon neandervölgyi módszer, ha kiforrasztás előtt a régit csavarhúzóval rövidrezárva sütöm ki?
(#) Gafly válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Én úgy szoktam.
De nem értek hozzá
(#) mohinger válasza Rahed Lee hozzászólására (») Jan 13, 2017
Ha már úgyis kicseréled őket, akkor nem olyan nagy baj, amúgy nem illik így kisütni az elkókat. Megszakadhat a fegyverzetek hozzávezetése a hirtelen áramimpulzustól.
Következő: »»   1904 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem